Jump to content

17. Shell Malaysia Grand Prix

Recommended Posts

Bine ca nu s-au inspirat dupa parerile de pe forum pentru luarea deciziei. Altfel MM ar fi fost descalificat si pe 2016 iar Rossi campion mondial pe viata :)

Te-ai inclus singur in categorie.un om sincer.bv

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Bine ca nu are 9fingers un cuvant de spus, ca intrecea limita penibilului in declaratii. In fiecare post are grija sa mentioneze galeriile de pe aici, dar el insusi ce este ? Rossi are un caracter infect ca a reactionat urat si i'a dat un picior lu' MM, dar MM e super baiat ca incearca cu dinadins sa'i stirbeasca sansele la campionat batranului. Obiectivitate din parti...

Cu un lap in urma Rossi i-a facut semn lui MM sa lase prostiile si sa plece in urmarirea celor doi din fata. I-a si cedat locul 3. Dupa juma de tura cand Rossi a vazut ca MM nu are intentia asta si nu da drumul la gaz full l-a depasit si a urmat incidentul asta. Concluzia e clara ca MM a facut antijoc. E suficient sa urmaresti ultimele 2-3 ture inainte de accident! Iar faza enuntata de Rossi ca pe linii lungi MM nu deschidea full gazul e usor de observat!

Si Marquez i-a facut acelasi semn in Australia, dar l-au ascultat?

Rossi a avut ocazia sa se tina dupa Lorenzo, n-a fost in stare. L-a lasat Lorenzo in urma la fel de usor cum l-a lasat si pe Marquez. Daca spui ca Marc a facut "antijoc", atunci si Rossi facea acelasi lucru?

Marquez nu are absolut nicio vina aici, dar e usor de inteles de ce a fost motivat suplimentar dupa comentariile lui Rossi. Motivat sa traga cu dintii de orice oprtunitate de a ajunge in fata lui. Absolut sportiv comportamentul lui.

Loredana a plans un sezon cand mucea i-a dat un umar si l-a dat mai incolo!

Daca-i facea lui muciosul ce ia facut lui Rossi,plangea un deceniu! Bleah!

Acum sunt pretenasi!

Mucea o arde nesportiv recunoscut de mai toti, dar acoperit regulament!Sanchi!

Cand Rossi i-o da peste bot dar acoperit si el de regulament interpreteaza sluga lui Ezpeleta(alt spaniol) cu trase si vrajeli,culmea nu-l acuza ca i-a dat peste bot muciosului!

Si pudibonzii vroiau ca Rossi sa stea cuminte!Apoi ajungea ca ciobanul prost din Miorita de rasul si de bataia de joc a doi pulifrici spanioli si a pretenasilor lor(in frunte cu Jarvis)!

Ce mai radeau Lore si Mucea daca broscarul era gasca!Iar la Valencia repetau scenariul,Mucea-l tinea pe loc,Loredana lua distanta si uiteasa erau ei jmecheri si mosul fraier!

Pedro ce le strica putin planul,dar i-l faceau tehnic cu gasca de spanioli!

Intradevar Rossi a iesit larg si i-a inchis trasa, dar el s-a ambitionat sa mearga pe un traseu inchis.

Un idiot. Era ditamai autostrada la un km de pistă dar ăsta insista să meargă pe pistă. Să-și ia trotineta și să se plimbe prin altă parte, nu pe trasele largi ale lui Vale.

Mie mi se pare destul de clar că Rossi s-a inflamat după Australia și și-a construit niște scenarii în minte. L-a provocat pe Marquez înainte de cursă până când ăsta și-a zis OK, dacă e să fie, atunci să fie. În cursă l-a provocat pe Rossi, iar Doctorul a clacat, provocând în mod deliberat un incident. Lorenzo exagerează acum la maxim, nu mă miră din partea lui dacă luăm în calcul toate situațiile din trecut de acest gen ( Simoncelli, etc ). Faza cu Rossi este că nu poate să zică că a fost un incident de cursă fiindcă a recunoscut intenția în a provoca acel incident ( nici eu nu cred că a vrut să-l dea pe Marquez pe jos, dar i-a ieșit foarte prost manevra ).

Pe de altă parte văd aici ( pe forum ) un curent de opinie cum că nu trebuie nimeni să interfereze între protagoniștii luptei pentru titlu atunci când se ajunge la ultimele etape. WTF ??? Nu zău ? Păi să nu se mai amestece nimeni de la primele curse, ce ziceți ? E normal să se bage toți între Lorenzo și Rossi în primele etape ( și Lorenzo să piardă multe puncte într-o singură cursă ), dar nu e normal așa ceva cu două-trei etape înainte de final. Corect, nu ?

» Post actualizat in 25 Oct 2015 15:09

Rossi a avut ocazia sa se tina dupa Lorenzo, n-a fost in stare. L-a lasat Lorenzo in urma la fel de usor cum l-a lasat si pe Marquez. Daca spui ca Marc a facut "antijoc", atunci si Rossi facea acelasi lucru?

Asta am scris cu multe pagini în urmă, dar nimeni n-a observat :D Și Rossi a făcut blat, n-a reacționat când l-a depășit Lorenzo :D

» Post actualizat in 25 Oct 2015 15:14

Si Marquez i-a facut acelasi semn in Australia, dar l-au ascultat?

Încă o observație bună.

Edited by Trolek

Dar Marquez ala e facut din mamaliga? Nu cred ca poti sa cazi de la o miscare de 10 cm de genunchi. A cazut singur din vina lui. Intradevar Rossi a iesit larg si i-a inchis trasa, dar el s-a ambitionat sa mearga pe un traseu inchis.

N-ai voie sa largesti intentionat trasa pana nu mai are loc pe pista adversarul. Fix pt asa ceva a fost penalizat Zarco cu 20 de secunde cand era la 125cc.

In cazul lui Rossi a fost si mai grav, i-a mai altoit si un genunghi in ghidon lui Marquez, ca sa-l dea jos. Daca n-ar fi fost vorba de Rossi, care se lupta pt titlu, vedeam macar un ride-through (ca in incidentul Simoncelli-Pedrosa de la Le Mans, dar atunci a fost inconstienta nu intentie) daca nu o desclificare directa.

Mi se pare imposibil sa-i gasesti scuze pt ce-a facut. Indiferent ce urmeaza, numai campion nu poate sa se mai numeasca.

Edited by 9fingers

In cazul lui Rossi a fost si mai grav, i-a mai altoit si un genunghi in ghidon lui Marquez, ca sa-l dea jos. Daca n-ar fi fost vorba de Rossi, care se lupta pt titlu, vedeam macar un ride-through daca nu o desclificare directa.

Nu cred că a vrut să-l dea jos cu intenție, dar nu mai gândea normal la faza aia. Oricum, a mers prea departe. Îl scosese deja aiurea, a fost nevoie să-l mai și destabilizeze. Faza nasoală era că astea se întâmplau în timp ce se uita insistent la el.

Evident că numele lui Rossi joacă un rol important în ecuație. Se duce dracu' o întreagă industrie.

@adidas, let's agree to disagree.

Webb a zis ca ce-a facut Rossi s-a chemat "irresponsible riding si ca Rossi a recunoscut ca l-a "push wide" pe Marquez ca s-a scape de el, dar nu a vrut sa-l faca sa cada.

Asta a fost greseala lui Rossi, ca se vede clar ca o face intentionat.

Bai, se vede in toate milioanele de reluari pe care le pun toti fanii Rossi ca asta IL ASTEAPTA pe Marquez, se uita de 2 ori in stanga la el, "isi potrivestre" motoreta in dreptul lui si urma sa faca ce? Marquez normal ca a vazut ce face Rossi ca incearca sa-l blocheze acolo si a dat sa vireze dreapta moment in care Rossi l-a impins inapoi si asta a cazut.

Acuma la modul serios, fara nici un fanatism, eu nu il apar pe Marquez si stiu clar ca el a vrut sa-l zapaceasca pe Rossi, cam ce voia Rossi sa faca la faza aia?

Sa-l opreasca de tot la o discutie si sa-i zica "ba baiatule, calmeaza-te, lasa-ma sa merg in voie, du-te inainte??" Cam ce voia el, pe bune, ce-a fost toata faza?

Si semnele dinainte cu un tur, ce voia sa-i faca lu Marquez? Sa-i zica sa-l lase in pace?

Si daca nu voia, ce? L-a atins in vreun fel? Asta e cursa, poti sa ma depasesti bine, nu poti, stai dupa mine. Pot sa te sicanez cat vreau eu, pentru ca POT.

Sunt mai bun ca tine si pot sa ma pozitionez cum vreau eu, in spatele sau in fata ta, NIMIC nu ma opreste sa fac asta...

Asa gandeste Marquez. Cu ce a gresit el? Poate chiar vrea sa castige Lorenzo si a facut echipa cu el, e interzis asta cumva? NU.

Rossi, daca esti meserias, scapa de mine. Dar nu asa..

Serios, ce voia sa faca Rossi acolo? Sa-l ingramadeasca in colt si sa mearga la o cafea sa stea de vorba?

Rossi a facut cea mai mare gafa a carierei lui.

@BB intre "push wide" adica a-l impinge spre exterior si a-l face sa cada este diferenta mare. Da, cu siguranta Rossi a intentionat sa il scoata larg pe MM, insa nu sa il tranteasca. Piciorul pe care i l-a administrat, a fost reactie la faptul ca MM in mod INTENTIONAT s-a culcat peste el. Din nou te intreb: tu ce ai fi facut in locul lui Rossi, cand vezi ca un inconstient de asta, nu numai ca iti pericliteaza sansele la titlu, dar atenteaza si la integritatea ta fizica?? Putea sa se lase cu un accident urat de tot, din cauza imbecilului. Apoi mai este un lucru pe care nici tu, nici alti sustinatori ai lui MM nu vreti sa il aduceti in discutie. Sunt filmari din alte unghiuri, in special cele aeriene, care il arata pe MM, intrand primul in virajul de dreapta, il depasise pe Rossi si putea sa aiba o trasa normala, dar nu, el iese larg si INCETINESTE. Practic l-a asteptat pe Rossi, sperand ca acesta va trece, iar el va relua jocul de-a soarecele si pisica. Numai ca Rossi nu a mai pus botul ca in cele 3-4 situatii precedente si s-a dus spre el si l-a blocat. Una peste alta, moshul i-a mai aratat cretinoidului inca odata ca in tacklinguri este maestru. 3-0 pentru Doctor. Iar in ceea ce priveste campionatul, castigatorul moral este Rossi. Daca pe Lorenzo il bucura un asemenea titlu, atunci nu face decat sa confirme (pentru a cata oara??) ca este o mizerie de om. De altfel si declaratiile lui de astazi o arata cu prisosinta..

Un idiot. Era ditamai autostrada la un km de pistă dar ăsta insista să meargă pe pistă. Să-și ia trotineta și să se plimbe prin altă parte, nu pe trasele largi ale lui Vale.

Mie mi se pare destul de clar că Rossi s-a inflamat după Australia și și-a construit niște scenarii în minte. L-a provocat pe Marquez înainte de cursă până când ăsta și-a zis OK, dacă e să fie, atunci să fie. În cursă l-a provocat pe Rossi, iar Doctorul a clacat, provocând în mod deliberat un incident. Lorenzo exagerează acum la maxim, nu mă miră din partea lui dacă luăm în calcul toate situațiile din trecut de acest gen ( Simoncelli, etc ). Faza cu Rossi este că nu poate să zică că a fost un incident de cursă fiindcă a recunoscut intenția în a provoca acel incident ( nici eu nu cred că a vrut să-l dea pe Marquez pe jos, dar i-a ieșit foarte prost manevra ).

Pe de altă parte văd aici ( pe forum ) un curent de opinie cum că nu trebuie nimeni să interfereze între protagoniștii luptei pentru titlu atunci când se ajunge la ultimele etape. WTF ??? Nu zău ? Păi să nu se mai amestece nimeni de la primele curse, ce ziceți ? E normal să se bage toți între Lorenzo și Rossi în primele etape ( și Lorenzo să piardă multe puncte într-o singură cursă ), dar nu e normal așa ceva cu două-trei etape înainte de final. Corect, nu ?

Asta am scris cu multe pagini în urmă, dar nimeni n-a observat :D Și Rossi a făcut blat, n-a reacționat când l-a depășit Lorenzo :D

Asta am scris cu multe pagini în urmă, dar nimeni n-a observat Și Rossi a făcut blat, n-a reacționat când l-a depășit Lorenz

Bibi,lasa dumele astea,stii prea bine ca Rossi ataca mai tarziu,iar Loredana trage tare la inceput sa se distanteze!Stiluri diferite,varste diferite!

Problema e ca mucea s-a interpus si aici si in Australia sa-l tina pe loc pe hodorog!Ca Rossi-l prindea ca-n Japonia sau nu era treaba lui!

@vampiria_t

Situația a luat-o razna, Rossi a făcut un sezon neașteptat până la cursa din Australia, inclusiv. D.p.m. de vedere nu este normal să câștig eu vreun pariu doar fiindcă l-au penalizat pe Rossi acum ( greu de crezut că o să se scoată în Valencia ) și fiindcă au luat-o la vale, cu declarații și conferințe de presă cu tot.

Rămâne așa cum am zis, dacă Lorenzo are de recuperat mai mult de 6 puncte la Valencia, ai câștigat :) :cheers:

» Post actualizat in 25 Oct 2015 15:31

Hai că n-au întârziat băieții :

https://www.facebook.com/GliAutogol/videos/vb.503126436399869/976042665774908/?type=2&theater

» Post actualizat in 25 Oct 2015 15:32

date biberon a bimbominkia commisari ! datte biberon a bimbominkia chi piange UAAAA UAAAAAAA !

:D

Asta fiindca a fost o lovitura de picior...daca te uiti la reluari vei vedea.

Omul se vede clar cum da cu copita....piciorul e jos de pe foot peg LA lovitura!

Dar ce naiba cauta Marquez asa de aproape ca sa-i dea Rossi cu piciorul? Avea loc suficient.

Bine ca nu are 9fingers un cuvant de spus, ca intrecea limita penibilului in declaratii. In fiecare post are grija sa mentioneze galeriile de pe aici, dar el insusi ce este ? Rossi are un caracter infect ca a reactionat urat si i'a dat un picior lu' MM, dar MM e super baiat ca incearca cu dinadins sa'i stirbeasca sansele la campionat batranului. Obiectivitate din parti...

Cum sa nu fiu scarbit de galerie cand reusiti sa-i gasiti scuze si justificari si pt cel mai flagrant fault?

Cand mai primeste si ropote de aplauze si ovatii pe asta. Si cand nu se mai opreau huiduielile pt Lorenzo, doar pt ca a fost inca o data mai bun decat Rossi.

L-am criticat si pe Marquez pt incidentele provocate cu intentie, cu Lorenzo acum doi ani la Jerez sau cu Rossi sezonul asta la Assen. Dar n-a facut niciun gest nesportiv aici, a fost chiar o lupta foarte frumoasa pana cand a clacat Rossi.

Edited by 9fingers

Rossi zice ca daca dai cu piciorul unui motor de GP, acesta nu o sa cada pentru ca e greu si are grip.. si apoi zice ca doar de la atingerea ghidonului lui MM cu piciorul lui, gata a cazut. unde e consecventa? In fine, deja e penibil si asta va ramane ca faza lui Zidane cu capul in piept.

Daca rossi era asa bazat, il depasea si se ducea. Astea-s cursele, vroiati sa se dea la o parte mm si sa ii multumeasca dupa aia din avarii rossi ca i-a luat locul?

E de 2 bani ce a facut, nici macar marquez nu ar fi facut un gest dinasta sa darame cu piciorul pe cineva.

Cine zice ca el s-a lasat pe el aiurea, nu are habar despre ce vorbeste ori despre trasa ideala in cursa. Unul avea de comentat, altul era inca in cursa.

E cursa, nu bataie intre taximetristi sa il blochezi, sa cobori geamul si sa ii zici de mama dupa care sa-l flegmezi.

Edited by JCDenton

Ce curva e viata, erau unii pe aici care tipau ca Mucea merge la intimidare,nespotiv ca o arde pe ilegale!

Ei fani Lore si Pedro de felul lor!

Sezonul asta cand si-a gasit nasul si i-a dat peste bot,sar scandalizati ca ce aveti cu el,ca e mic,ca e ilegal! :nono:

Cum sa nu fiu scarbit de galerie cand reusiti sa-i gasiti scuze si justificari si pt cel mai flagrant fault?

Cand mai primeste si ropote de aplauze si ovatii pe asta. Si cand nu se mai opreau huiduielile pt Lorenzo, doar pt ca a fost inca o data mai bun decat Rossi.

L-am criticat si pe Marquez pt incidentele provocate cu intentie, cu Lorenzo acum doi ani la Jerez sau cu Rossi sezonul asta la Assen. Dar n-a facut niciun gest nesportiv aici, a fost chiar o lupta foarte frumoasa pana cand a clacat Rossi.

Nu a apucat sa faca un gest nesportiv dar era cat pe ce si mai mult ca sigur urma sa forteze mai mult

Probabil era nevoie ca sa il tranteasca pe rossi,atunci era mai ok pt rossi.era accidentat si fara puncte.

Asa "fanii rossi" erau mai smeriti.

Nu a apucat sa faca un gest nesportiv dar era cat pe ce si mai mult ca sigur urma sa forteze mai mult

Probabil era nevoie ca sa il tranteasca pe rossi,atunci era mai ok pt rossi.era accidentat si fara puncte.

Asa "fanii rossi" erau mai smeriti.

Nu urmarea sa-l dea jos pe mos,exact ce a facut urmarea!Sa-l tina pe loc si sa-l enerveze!Iar pretenasul sa se distanteze!

Nu are mucea smecherie sa-l dea jos pe mos,doar sa intre direct in el!Nu stie dastea fine,chirurgicale!

Mucea e pe stilul taurului,Vale pe al toreadorului!

Hai ca incepe Rugby,Australia-Argentina,semifinala!

Nu a apucat

Pai hai sa-l excludem pe viata pe Marquez, sa nu mai mai apuce ce va imaginati voi ca o sa faca. Ca poate la Valencia o sa-l tranteasca ca sa-si ia revansa, mai ales pt ca Mike Webb n-are curaj sa aplice regulamentul cand e vorba de Rossi.

Sa-l excludem si pe Rossi, ca sa nu mai apuce nici el sa faca gesturi nesportive, ca doar stim de ce e in stare.

Numai la bilute iti sta mintea.

Daca rossi era asa bazat, il depasea si se ducea. Astea-s cursele, vroiati sa se dea la o parte mm si sa ii multumeasca dupa aia din avarii rossi ca i-a luat locul?

E de 2 bani ce a facut, nici macar marquez nu ar fi facut un gest dinasta sa darame cu piciorul pe cineva.

Cine zice ca el s-a lasat pe el aiurea, nu are habar despre ce vorbeste ori despre trasa ideala in cursa. Unul avea de comentat, altul era inca in cursa.

E cursa, nu bataie intre taximetristi sa il blochezi, sa cobori geamul si sa ii zici de mama dupa care sa-l flegmezi.

Ba tu crezi ce spui? Tu ai mers pe un motor in viata ta? Cu naibi sa spui ca la daramat Rossi cu piciorul cand ala cade clar din cauza ca pierde fata .... Daca Rossi dadea cu piciorul in ala in asa hal incat sa cada ,trebuia obligatoriu sa se intample una din doua : 1) Pacaliciul ala cadea pe partea cealalta .... adica din inertie nu avea cum sa cada tot spre Vale ca doar nu ia dat la "valva" cu piciorul

2). Daca dai cu piciorul intr-un alt motociclist cand tu la randul tau te aflii pe motocicleta ,clar si 100% te dezechilibrezi si tu si ai foarte mari sanse sa cazi.

Ce a facut Rossi este reactia fireasca a orcarui motociclist cand simte ca cineva tinde sa cada peste el intr-un viraj.

Ce se intampla la ora actuala in MotoGP va duce clar si inevitabil la pierderea apetitului pentru aceasta competitie de catre multi ... si cei mai multi care o sa renunte sa se mai uite la asa ceva o sa fie motociclistii lasand tot mai mult loc "aplaudacilor" de tastatura. Eu ma intreb cum a putut Ianone sa lupte cinstit cu Rossi si sa il bata pe acesta (desi nu reusise vre-o data in ultimi 2-3 ani sa-i ia fata si uite ca daruinduse mult a reusit tocmai acum) si idolul vostru Mascarici joaca murdar si il ajuta pe Plangaciosul ...

Ce a urmarit Mascarici este clar pentru toata lumea si nu cred ca este cineva care sa nu-si fi dat seama ce a urmarit maimutoiul ala .... ce nu inteleg eu este cum de JL nu a fost sactionat desi a depasit 3 piloti pe steag galben (Ianone ,Dovi si Rossi) si cum de Yamaha accepta ca un pilot platit de ea sa conteste deciziile pe care constructorul le ia ....

O sa vina vremea in care Rossi o sa plece din MotoGP si atunci o sa vedeti o mizerie de competitie ... si spun asta pentru ca Mascariciu si Plangaciosul joaca mizerabil ... iar piloti ca Ianone ,Dovi sau Pedrosa nu o sa poata sa le tina piept ca Rossi care a reusit sa dea cu Mascariciul ala de 3 ori jos (de cate ori s-a unflat samanta in el). Nu conteaza ca Rossi va pierde campionatul ... ce este el pt MotoGP cu siguranta nu o sa fie nici unul din astea doi .... cand jumatate din fanii MotoGP sunt ai tai inseamna ca ai ceva aparte ... in fine ... Mascaricul o sa fie umbrit toata viata de decizia luata in cursa de azi ... Plangaciosul o sa fie toata viata tinta ironiilor la adresa acestui titlu ....

Eu sincer in locul lui Rossi nu as concura in ultima cursa ...as face un tur sa salul fanii si publicul si m-as retrage. Asta este parerea mea .... si in sufletul meu Rossi o sa fie tot timpul cel mai mare CAMPION al TUTUROR TIMPURILOR.