Jump to content

17. Shell Malaysia Grand Prix

Recommended Posts

.....

» Post actualizat in 25 Oct 2015 17:19

Ei ei ei . .. ia revezi rezoanele lui Lorenzo de la 125 :D Acum hai să împărțim lumea în albi și negri :) Are Lorenzo acum apă la moară pentru zece sezoane.

Eu vorbesc de Lorenzo din ultimii ani. Coincidenta, cu cine se batea el la inceput in GP cand era contondent?Tot cu Rossi. Pentru ca lui Rossi ii place combinezon la combinezon.

Are apa la moara dar nu inteleg de ce face parte din discutia despre incident. Nu stiu care e interesul ascuns a lu MM dar nu cred in teoria conspiratiei dintre ei.

Edited by the mentalist
  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Eu ma intreb, daca aveti puterea sa va imaginati: Daca Rossi nu ar fi facut declaratiile lui cu privire la intentiile lui Marquez, cati dintre noi am fi vazut azi in cursa intentia lui Marquez de a-l sicana pe Rossi?

Hai sa vedem alte multe curse in care Marquez "se sicaneaza" cu alti piloti si sa vedem care e adevarul si daca nu cumva pupilul, dupa cum si declara, nu a avut nici o intentie in a-l aburi pe Rossi ci doar si-a vazut de treaba lui cum merge el de obicei?

Ce interes ar avea Marquez sa-l ajute pe Lorenzo?

Acum ca Rossi v-a impuiat capul cu intentiile presupuse alre lui Marquez, toti (inclusiv eu) ati vazut in fiecare manevra a lui Marquez dorinta de a-l incomoda pe Rossi.

Si cand a rotit acceleratia prima oara dupa ce s-au stins becurile rosii, a fost CLAR ca Marquez il sicaneaza pe Rossi!

Nu mai puneti tot la suflet ca nu va da Rossi de mancare cum nici mie nu imi da de mancare Marquez, priviti totul lucid si incercati sa gasiti adevarul.

Nu mai puneti tot la suflet ca nu va da Rossi de mancare cum nici mie nu imi da de mancare Marquez, priviti totul lucid si incercati sa gasiti adevarul.

Fata de ce se vede clar in imagini (si anume ca MM se inclina si il atinge primul pe Rossi), MM MINTE in conferinta de presa.

Uite am gasit adevarul.

Sunt dintre cei mai suparati, speram sa fie un campionat curat pana la capat si sa-l bata Lorenzo fair and square sa va inchida inca o data gura aia care nu stie decat sa debiteze prostii in pura orbire de iubire a idolului.

Eu ma intreb, daca aveti puterea sa va imaginati: Daca Rossi nu ar fi facut declaratiile lui cu privire la intentiile lui Marquez, cati dintre noi am fi vazut azi in cursa intentia lui Marquez de a-l sicana pe Rossi?

Hai sa vedem alte multe curse in care Marquez "se sicaneaza" cu alti piloti si sa vedem care e adevarul si daca nu cumva pupilul, dupa cum si declara, nu a avut nici o intentie in a-l aburi pe Rossi ci doar si-a vazut de treaba lui cum merge el de obicei?

Acum ca Rossi v-a impuiat capul cu intentiile presupuse alre lui Marquez, toti (inclusiv eu) ati vazut in fiecare manevra a lui Marquez dorinta de a-l incomoda pe Rossi.

Si cand a rotit acceleratia prima oara dupa ce s-au stins becurile rosii, a fost CLAR ca Marquez il sicaneaza pe Rossi!

Comparatia cu celelalte curse nu il ajuta pe MM. Dimpotriva. Ar iesi foarte repede la iveala comportamentul atipic, din cursa de astazi.

De mai multe ori înainte în depășiri aproape s-au atins și amandoi au reacționat evitând în fracțiuni de secundă de mi-au tăiat respirația.

Acum, faza a fost la viteză mică, lent în Secunde.

Rossi în față se uită de 2 ori la el, (bă, ce dr.cu faci?) îi intersectează trasa, lăsându-i 2-3m liberi în stanga, și când întoarce capul de la el, spre în față și se așează în poziție de accelerare, MM lasă frâna, accelerează, se apleacă și lovește.

Nu-l oprea nimic să rămână pe frână sau să schimbe trasa încă 0.5m spre stânga să evite.

Dar nu a dorit asta.

Simulare clară!

Dacă Rossi nu îi intersecta ci îi inchidea trasa și îl împingea peste vibrator, înțelegeam.

Nici pomeneală.

Cam de KKO decizia.

Pilotezi sau te bați cu o cooperativă?

Asta este problema care trebuie tranșată clar de birocrați dar nu cu astfel de măsuri.

Edited by September

Cum sa nu fiu scarbit de galerie cand reusiti sa-i gasiti scuze si justificari si pt cel mai flagrant fault?

Cand mai primeste si ropote de aplauze si ovatii pe asta. Si cand nu se mai opreau huiduielile pt Lorenzo, doar pt ca a fost inca o data mai bun decat Rossi.

L-am criticat si pe Marquez pt incidentele provocate cu intentie, cu Lorenzo acum doi ani la Jerez sau cu Rossi sezonul asta la Assen. Dar n-a facut niciun gest nesportiv aici, a fost chiar o lupta foarte frumoasa pana cand a clacat Rossi.

In primul rand nu i-am gasit eu nici o scuza. Intradevar, cei cativa fanatici, au lansat tot felul de ipoteze, scotandu-l pe Rossi basma curata. Lasand deoparte parerea domniilor lor, cred ca toti cei cerebrali sunt de acord ca l-a impins cu piciorul pe MM, dupa ce in prealabil l-a fortat sa iasa larg. Totul ok pana aici... insa, de ce tu, care nu esti neaparat fan Marquez, dar este evident de multa vreme ca ai o problema cu Rossi, cat si ceilalti ultrasi Marquez, nu puteti admite ca acesta din urma a incercat sa-l incetineasca si sa-l sicaneze inca de la inceputul cursei, asta dupa ce l-a lasat pe Lorenzo sa treaca (nu a facut-o in mod evident, probabil o sa se scuze cu "i made a little mistake"), avand totusi un ritm superior spun eu, ritm vizibil in momentul in care era depasit pe Rossi si reusea sa-si recupereze imediat pozitia, urmand sa incetineasca ritmul VIZIBIL, din nou.

De ce nu putem discuta fapte ? De ce nu ne putem da cu parerea elegant despre motivele care au dus la lucrurile urate ce s-au intamplat azi, fara sa cautam scuze sau acuze ? Cum puteti sa sustineti ca este normal ca Marquez sa se lupte pt locul 3, doar nu era sa-i cedeze pozitia, in conditiile in care nu asta s-a intamplat in realitate ? Marquez avea clar un ritm superior, poate decat si Pedrosa, pe care si-l impunea doar cand era depasit de Rossi, apoi incetinea din nou, fortandu-l si pe cel din urma sa faca acelasi lucru.

Sunt dintre cei mai suparati, speram sa fie un campionat curat pana la capat si sa-l bata Lorenzo fair and square sa va inchida inca o data gura aia care nu stie decat sa debiteze prostii in pura orbire de iubire a idolului.

Asta speram si noi de la Rossi. Sa va inchida gura, pentru ca de fapt voi sunteti mai vocali si mai intoleranti, decat noi, cei care il sustinem pe Doctor. Din pacate Mucea a distrus un final de campionat.

Daca aveti rabdare, vedeti conferinta lui Marc pana la capat. Dar probabil nu aveti.

Omuletul zice adevarul, e cat se poate de sincer.

Eu unul am de gand sa-l cred pe Marc si nu pe voi, imi cer scuze respectuos pentru ca iau aceasta decizie.

Toate cele bune, ne vedem la Valencia.

Sper sincer ca Vraciul sa aiba bunul simt si sa NU PARTICIPE, asa cum s-a zvonit.

Edited by B.B.

Inteleg sa fie toata lumea socata daca Rossi era scos afara si pierdea punctele, dar a luat MINIM-MINIMORUM ca sa ramana in cursa pentru campionat. DORNA are cel mai mare interes ca Rossi sa stea 100 de ani in MotoGp, este gaina lor de facut oua de aur. Eu chiar cred ca cineva a bagat capul pe usa la Mike Webb ala si i-a zis, atentie cu pianul.

bn punctat!!

Daca aveti rabdare, vedeti conferinta lui Marc pana la capat. Dar probabil nu aveti.

Eu unul am de gand sa-l cred pe Marc si nu pe voi, imi cer scuze respectuos pentru ca iau aceasta decizie.

Toate cele bune, ne vedem la Valencia.

Sper sincer ca Vraciul sa aiba bunul simt si sa NU PARTICIPE, asa cum s-a zvonit.

De ce, sa nu participe ?, ca ce ?, are de pierdut ceva ???

Edited by ceberița 46

Daca Mm era sincer incepea cu "I intentionally slowed down Rossi...." si atunci ar fi avut o bruma de credibilitate!

Btw: vezi ca la faza in care MM l-a scos pe Lorenzo afara de pe trasa i-ai luat apararea micutului, ai zis ca orice e permis in racing, acum nu vad sa ii iei apararea lui Rossi si sa il critici pe MM! Si nu, atunci nu si-a luat penalizare MM!

Spre deosebire de Belbody,eu nu-l cred nici pe Rossi!A vrut sa-l arda pe bagabont!Si bine a facut!Altfel radeau fraierii aia doi de el!

Iar la Valencia sa vina si sa fie agresiv ca-n vremurile bune!Sa ajunga in primii 4-5 si este invingator moral in lupta cu gasca spaniola de la Yamaha si Honda!

@BB intre "push wide" adica a-l impinge spre exterior si a-l face sa cada este diferenta mare. Da, cu siguranta Rossi a intentionat sa il scoata larg pe MM, insa nu sa il tranteasca. Piciorul pe care i l-a administrat, a fost reactie la faptul ca MM in mod INTENTIONAT s-a culcat peste el. Din nou te intreb: tu ce ai fi facut in locul lui Rossi, cand vezi ca un inconstient de asta, nu numai ca iti pericliteaza sansele la titlu, dar atenteaza si la integritatea ta fizica?? Putea sa se lase cu un accident urat de tot, din cauza imbecilului. Apoi mai este un lucru pe care nici tu, nici alti sustinatori ai lui MM nu vreti sa il aduceti in discutie. Sunt filmari din alte unghiuri, in special cele aeriene, care il arata pe MM, intrand primul in virajul de dreapta, il depasise pe Rossi si putea sa aiba o trasa normala, dar nu, el iese larg si INCETINESTE. Practic l-a asteptat pe Rossi, sperand ca acesta va trece, iar el va relua jocul de-a soarecele si pisica. Numai ca Rossi nu a mai pus botul ca in cele 3-4 situatii precedente si s-a dus spre el si l-a blocat. Una peste alta, moshul i-a mai aratat cretinoidului inca odata ca in tacklinguri este maestru. 3-0 pentru Doctor. Iar in ceea ce priveste campionatul, castigatorul moral este Rossi. Daca pe Lorenzo il bucura un asemenea titlu, atunci nu face decat sa confirme (pentru a cata oara??) ca este o mizerie de om. De altfel si declaratiile lui de astazi o arata cu prisosinta..

Auzi, MM s-a pus peste Rossi intentionat, voia sa-l si omoare, scosese deja clestele cu care taie firele la traction-control, vezi Pedrosa! :crack:

Se bateau care mai de care in trase largi sau scurte, l-a ginit cu coada ochiului ca se baga la interior si avea de gand sa astepte mai larg ca sa iasa el la urmatoarul interior, doar o mai facusera de nu stiu cate ori pana atunci. Rossi premeditat a intrat pe acolo si s-a dus direct spre el sa-l scoata larg si sa-l urecheasca (plus flegma care a dat-o in casca si i-a curs pe barbie!) . Castigatorul morla e Rossi numai in viziunea ultrasilor, ceilalti sunt dezamagiti de gestul nesportiv.

NU ERA EL ALA TARE CU NERVII, CARE II JOACA PE TOTI LA PSIHIC? ce,acum a cedat? A clacat? Nasol...

De ce, sa nu participe ?, ca ce ?, are de pierdut ceva ???

Citeste si tu doua pagini in urma, noi cum naiba citim tot?

Eu am si facut o mamaliga de vreo 20 min de cand citesc pe topic in seara asta, si am si postat de doua ori!!

S-a scris mai sus ca Rossi NU VINE LA VALENCIA< un articol din Gazeta dello Sport. (sau cum se cheama)

In timpul incidentului, in cursa si dupa, nu m-as fi gandit 100 de ani ca o sa fie discutiile astea pe forum, si chiar ca o sa trebuiasca sa-l apar pe Marquez pt ca a luat un genunchi in muiwe. :wacko:

Edited by B.B.

NU ERA EL ALA TARE CU NERVII, CARE II JOACA PE TOTI LA PSIHIC? ce,acum a cedat? A clacat? Nasol...

Nu a clacat deloc!Trebuia sa-i dea peste bot muciosului!Daca continua tot asa era tinut pe loc de bagabont pana se indeparta pretenasul Lore!Si apoi muciosul ori pleca,ori se lasa in spate!Gen Australia!Ce nu stia Rossi e ca astia urmau sa-l faca cu regulamentul interpretat dupa ureche de sluga lui Ezpeleta!

Are si mosul vina lui!Prea a jucat la rezultat ultimele curse,prea tactic!Sau poate atat a putut,cine stie!Asa s-a exspus fratiei spaniole!

» Post actualizat in 25 Oct 2015 18:32

Iar la anul,daca mai ramane in GP sper ca o sa-l arda la greu pe mucios!

Desi tare mi-ar place sa plece in WSBK sau BSB!Si sa-i lase pe cei doi iubiti sa se lupte cu Pedro!