Jump to content

17. Shell Malaysia Grand Prix

Recommended Posts

• Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

In alta ordine de idei Repsol ameninta cu retragere dintr-un sport fara fair play,vedeti stirea pe motorcyclenews.

Un punct de vedere rezonabil. Oricum, la cat sânge strânge pe carenele carului sau de lupta, tânărul gladiator iubitor de full contact (aka MM93), de-abia de se mai distinge cunoscutul brand. Asta e, poate intră ca replacement Petrom sau Lukoil...

Ha,ha, pana la incidentul Rossi si mai ales anul trecuttoata lumea stia ca e geniu,ca va fi GOAT, ca face spectacol,bla,bla. Acu curge sange de pe carene ca vi l-a umilit pe vraci,bun-bun!Oglinzi aveti prin casa? :D

Ma, daca la fotbal un fundas ii dadea la gioale lui Hagi pana il facea pe "Maradona din Carpati" sa ii traga o flegma si sa ia cartonas rosu, inseamna ca "il umilea"?

Ha,ha, pana la incidentul Rossi si mai ales anul trecuttoata lumea stia ca e geniu,ca va fi GOAT, ca face spectacol,bla,bla. Acu curge sange de pe carene ca vi l-a umilit pe vraci,bun-bun!Oglinzi aveti prin casa? :D

Sa inteleg ca iti place MM mai mult decat JLO?

2. Posibila concediere a lui Lorenzo de la Yamaha :

http://www.sportfair.it/2015/10/yamaha-contro-lorenzo-potrebbe-saltare-il-contratto-per-il-2016/313415/

3. Rossi a confirmat ca va participa la cursa de la Valencia :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1069970293035374&set=gm.992330270833525&type=3

Nah.. sa mai sustina haterii lui Rossi ca Lorenzo este un mare caracter.. Daca Yamaha ia in considerare o posibila incetare a relatiilor contractuale cu el, asta spune multe despre ticalosia din declaratiile "moralistului".

Din pacate, participarea lui Rossi la cursa de la Valencia este o miscare proasta. Prin participarea la cursa nu face decat sa legitimeze un titlu castigat de Lorenzo la masa verde, in urma jocurilor de culise. Lorenzo va putea sa se bata cu pumnul in piept, ca titlul a fost castigat pe bune, cata vreme Rossi a fost pe pista. Ma gandesc insa, ca sobolanul ala de Javris si bosii de la Yamaha, Dorna (spanioli) si Movistar (spanioli si astia) fac mari presiuni asupra lui, ca sa ia startul, tocmai din acest motiv. Vor un campion "legitim", indiferent prin ce mijloace.

» Post actualizat in 27 Oct 2015 20:02

Cine l-a umilit fratioare?? Ai o problema cu umilitul asta.. Eu am vazut ca Mimisor era cu cracii in sus, nu Rossi.

Si mie mi-a placut de Marquez. Pilot bun, tanar, agresiv, infometat de victorii. Cat timp a concurat cu adevarat si castiga, chiar daca nu era corect 100% tot timpul, era placut de fanii motogp si chiar de Rossi. Ati uitat de fazele de la premieri, faptul ca Rossi l-a invitat la ranch ul lui sa se antreneze impreuna. Problema a aparut anul acesta, cand MM si-a dat incet incet arama pe fata. E avid de victorii, de palmares, de faima. Si ar calca peste cadavre, poetic vorbind, ca sa il intreaca pe Rossi in tot si toate si sa devina EL numarul unu.

Cu cat Vale castiga mai multe curse, campionate, participa la curse, etc, cu atat ii va fi lui mai greu sa il depaseasca. Una e sa castigi 10 titluri mondiale, alta e sa castigi 11. Eu unul asa il vad pe Marquez in acest moment : ambitios, avid, invidios dar si necopt, fara minte. Lorenzo e `prietenul` lui de moment pentru ca ii convine, in momentul in care o sa fie amandoi in concurenta directa se va schimba placa. Cum se preconizeaza lucrurile, poate chiar la anul ... Rossi s-ar putea sa se retraga anul acesta din MotoGP, chiar daca castiga, chiar daca nu, indiferent de faptul ca mai are un an de contract. La cati bani are, nu il doare prea mult capul sa plateasca niste clauze de exonerare. Daca Lorenzo va face echipa cu Marquez la Honda, si daca ar fi sa dam crezare zvonurilor (sunt zvonuri neconfirmate, nu sariti de poponeata in sus) nu ii vad bine pe amandoi. Prea ambitiosi ca sa faca echipa buna ... dar o sa vedem in curand ce si cum.

Ce inseamna sa musti mana care te-a hranit, ca sa fac o metafora ... :

Referitor la rumorile "cum ca... ", pana nu exista o declaratie, un interviu, ceva acolo spus pe bune de una din partile implicate, dupa parerea mea nu prea merita luate in considerare.

Ele sunt bune acum sa mai treaca timpul pana la cursa cand ridica Lorenzo trofeul.

Eu acum am vazut premierea :))))

Cand ia 46 premiul, 99 arata thumb down dar cand ia 99 premiul, 46 aplauda :D

I-as intreba pe fanii Lorenzo atat: ce fel de om face asta?

Insa cantitatea de mizerie care mi se baga pe gat anti-Lorenzo in ultimul timp ma face sa explodez.

Cand am vazut faza cu "thumb down" mi s-a parut ca am auzit si un "boo" din partea lui JLO, la premierea lui Rossi...dar poate ma insel.

Ce fel de om face acest gest, iar apoi minte ca i s-a facut rau si de aia a parasit podiumul!? De ce n-a avut macar curajul sa-si duca pana la capat protestul si sa spuna: "-Da dom'le mi s-a parut mizerabil ce a facut Rossi, de aia am protestat, de aia am plecat" L-am urmarit de cateva ori parasint podiumul (imediat dupa ce bause niste guri de energizant), mersul sau, nu mi-a lasat impresia unui om suferint. Nu vreau sa ma cobor sa il fac cu ou si cu otet, pt toata atitudinea, pt zambetul satisfacut cand a spus ca "e groasa treaba" (in parc ferme, cand nici nu vazuse despre ce e vorba), pentru declaratia "la cald" din conferinta de presa etc. Desi as avea o lista lunga de "complimente" pentru el.. nici macar nu merita!

Maine va pun articolul de pe MotoUsa, zici ca l-am scris eu! :D O sa va crape vena, nu va uitati ca nu dormiti pana maine :)

Cu ocazia asta am aflat ca mama lui MM a trimis poza cu posterul din camera lu ala micu dupa Philip Island.

Cand am vazut faza cu "thumb down" mi s-a parut ca am auzit si un "boo" din partea lui JLO, la premierea lui Rossi...dar poate ma insel.

Man, inteleg ura e in floare, dar ala n-a fost thumbs down. Apasa butonul HD si o sa vezi ca tine palma dreapta, nu pumnul strans ca la thumbs down. Le zice unora pe acolo sa termine.

Sau daca ai vreo filmare 4K in care sa ne arati pumnul lui strans cu degetul mare in jos, pune-o s-o vedem si noi. Da-o naiba de propaganda :)))

Pentru cine se intreba ce treaba are Repsol...

Repsol a fondat echipa ..

Repsol este unul dintre gigantii din energie care a investit extrem de mult in motorsport, insasi existenta actualului motoGP se datoreaza intr-o mare parte tot lor.

https://en.wikipedia.org/wiki/Repsol_Honda

Si este brand... spaniol ;) Adica din aceiasi muma cu MM, JLo, Ezpeleta, etc, etc..

Va propun astora mai vechi si mai copti la minte, sa nu mai dati quote oricarui om care-si da cu parerea aici, incercand sa-l combateti cu fapte si declaratii. Vad ca multi vin si posteaza ce s-a postat acum doua zile iar altii habar nu au despre ce e cu sportul asta, DAR AU SI EI O PARERE. Probabil s-a facut liniste pe la Social si Politica.

Si asa suntem prea multi aici si nu ne mai intelegem iar discutiile nu urmeaza un fir.

Vezi ca sunt din aia vechi care la inceput spuneau ca MM nu a gresit cu nimic mergand incorect, ca e normal sa sicanezi pe altul, ca se practica, si cand eu si altii (astia mai noi si nepriceputi) le-am dat cu morala in cap, acum spun ca MM a mers corect. Si ne fac pe noi trolli, sa mori de ras. Oricum, nu fii si tu un admin prea exclusivist, pt ca altfel iti recomand card Catena: face traficul pe site mic, si mai mic.

cine crede ca un sport se identifica cu o companie sau o persoana ... in cel mai bun caz pot spune ca este naiv, asta ca sa fiu politicos. Repsol nu sunt decat o corporatie mizerabila care la fel ca si RedBull au mult mai mult de castigat din sport decat investesc - pana la urma asta este esenta economiei, nu?

Ca si RedBull in Formula1 cand nu le convine ceva incep sa macane ... mizerabil. Poate nu le-a spus nimeni ca nu sunt ei Alfa si Omega in sport.

Acelasi lucru este valabil pentru oricare din cele trei personaje din poveste: 93, 99 si 46.

Din pacate, participarea lui Rossi la cursa de la Valencia este o miscare proasta. Prin participarea la cursa nu face decat sa legitimeze un titlu castigat de Lorenzo la masa verde, in urma jocurilor de culise. Lorenzo va putea sa se bata cu pumnul in piept, ca titlul a fost castigat pe bune, cata vreme Rossi a fost pe pista. Ma gandesc insa, ca sobolanul ala de Javris si bosii de la Yamaha, Dorna (spanioli) si Movistar (spanioli si astia) fac mari presiuni asupra lui, ca sa ia startul, tocmai din acest motiv. Vor un campion "legitim", indiferent prin ce mijloace.

Nu poate din doua motive:primul ,ca mai are sanse si este normal si corect sa-si joace sansa!

ai doilea e ca ,daca mai vrea sa participe si la anul in motoGP trebuie sa fie prezent,iar fara o accidentare,cacare,pisare pe bune, nu poate

sa se dea lovit!Altfel se alege cu suspendare si alte rahaturi!

Personal cred ca nu are nimic de pierdut!Singura problema e ca aceasta cursa e in Spania,iar atmosfera va fi ostila!Oriunde in alta parte publicul ar fi fost in majoritate de partea lui!Dar se compenseaza pe tv si online!

Daca nu mai vrea sa participe la anul in motoGP,poate sa nu vina(dar nu cred asta,sunt contracte,bani si polite de platit iubiteilor)!

Vezi ca sunt din aia vechi care la inceput spuneau ca MM nu a gresit cu nimic mergand incorect, ca e normal sa sicanezi pe altul, ca se practica, si cand eu si altii (astia mai noi si nepriceputi) le-am dat cu morala in cap, acum spun ca MM a mers corect. Si ne fac pe noi trolli, sa mori de ras. Oricum, nu fii si tu un admin prea exclusivist, pt ca altfel iti recomand card Catena: face traficul pe site mic, si mai mic.

Man, o iei mai personal decat trebuie :) N-ai batut pe nimeni cu moralul in cap. Sportul pentru a putea fi judecat/punctat are parte de niste reguli scrise. Marquez a jucat conform regulilor scrise. NU l-a atins pe doctor pana la faza cu cizma. De-aia nici nu a avut nimeni cum sa-l acuze sau depuncteze cu ceva. Sa spui ca l-a sicanat, e cumva subiectiv... ca nu se vede nicaieri ca i-a pus frana in fata. Cand ieseau de pe curba, rotile ambilor erau in aer. Baietii trageau tare.

Te-am rugat sa vii pe circuit, sa vezi ce si cum se intampla acolo. Sa vezi la altii, sau chiar pe pielea ta. Intelegi mult mai bine motociclismul si cursele daca vii la curse.

Si este brand... spaniol ;) Adica din aceiasi muma cu MM, JLo, Ezpeleta, etc, etc..

Nu ma, e din Korea de Nord, normal ca e din SPANIA!!

Repsol este Petrom-ul spaniol, numai ca administrat mult mai bine.

Da, ma, am inteles. Spaniolii sunt de porc. Fie ca e unul dintre cei mai mari sponsori, fie ca e rider, mecanic, sef, orice. Spaniolii sunt de poc si au caracter infect. Pana la urma.. ce ne mai trebuie spanioli in sporturile cu motorete? Nu mai bine se cara ei acasa toti, ca au si asa un caracter infect, si-l lasa pe Rossi care e italiano vero cu obraz fin, sa se invarta el in cerc acolo pe unde vrea, singur, neobstructionat de nimeni, ca sa ia al 10-lea titlu, si al 11-lea si al 12-lea ... si tot asa. Pana il dubleaza pe Agostini, pana se plictiseste. Si apoi ar trebui sa patenteze tot, ca sa fie sigur ca orice contine 2 roti+motor (sau in campul semantic al acestui termen) ...inseamna Rossi.

Multumesc, Aplauze!

:))

Nu stiu de cand te uiti tu la curse, dar nu e nimic neobisnuit ca pe final de sezon, cand lupta se da pt cateva puncte, un pilot sa-si ajute coechipierul stand tampon intre el si adversari.

Se lupta cat pot pt a tine adversarul coechipierului intr-un clinci continuu. Nu e nimic neobisnuit in asa ceva.

Dar aici n-a lasat Marquez trase libere, ci Rossi a tras cu dintii sa-l depaseasca. Asa cum a facut si cu Pedrosa acum doua curse, restul sunt fantezii de suporteri care stau cu ochii in puncte in loc sa se uite la curse.

Nu stiu de cand te uiti TU la curse dar Marquez nu e coechipierul lui Lorenzo.

Man, o iei mai personal decat trebuie :) N-ai batut pe nimeni cu moralul in cap. Sportul pentru a putea fi judecat/punctat are parte de niste reguli scrise. Marquez a jucat conform regulilor scrise. NU l-a atins pe doctor pana la faza cu cizma. De-aia nici nu a avut nimeni cum sa-l acuze sau depuncteze cu ceva. Sa spui ca l-a sicanat, e cumva subiectiv... ca nu se vede nicaieri ca i-a pus frana in fata. Cand ieseau de pe curba, rotile ambilor erau in aer. Baietii trageau tare.

Te-am rugat sa vii pe circuit, sa vezi ce si cum se intampla acolo. Sa vezi la altii, sau chiar pe pielea ta. Intelegi mult mai bine motociclismul si cursele daca vii la curse.

Poate ca ai dreptate si o sa incerc sa vin. Dar ce am spus despre unii useri care si-au schimbat pozitia e valabil si poti sa verifici citind in urma. Spui de reguli scrise care s-au respectat, cand deja am facut eu insumi diferenta cu cele nescrise si am spus ca ultimele sunt mai importante si dau farmecul si legitimitatea oricarui sport. Citeste din urma. Repet o intrebare pusa de mine cu multe posturi inapoi: preferi sa ia campionatul cel mai bun pe pista, chiar daca nu tii cu el, sau cel pe care l-a ales MM si cu care tu tii?

Ma, daca la fotbal un fundas ii dadea la gioale lui Hagi pana il facea pe "Maradona din Carpati" sa ii traga o flegma si sa ia cartonas rosu, inseamna ca "il umilea"?

Sa stii ca la un moment dat, gandindu-ma daca nu cumva judec prost toata tarasenia, m-am dus si eu cu gandul la faza cu Hagi si cu cartonasul ala rosu. Si am ajuns la concluzia ca nu judec gresit deloc!

» Post actualizat in 27 Oct 2015 21:49

@doctorx, Marquez l-a driblat nu i-a dat deloc la gioale. Si ca un ofticos din liga lu' mitica, Rossi l-a prins de tricou si l-a pus jos.

Du-te baaaa, a driblat sportul, nu pe Vale! Ia vino tu sa bem o bere sa vezi cum te fac in 10 minute de limbaj academic sa vrei sa sari la bataie. Bine...nu stiu de ce am impresia ca n-ai avea curaj nici dupa o ora...