Sari la conținut

Accident Moto Politist!


claudeel
 Share

Postări Recomandate

Crezi ca legea cu semnalizarile e problema? Nu cumva vinovatul sau vinovatii sunt toti imbuibatii, incepind cu plutonierul ''Interes National'' care folosesc Politia ca pe proprii supusi? Daca chiar ai timp fa o solicitare prin care sa ti se precizeze despre ce coloana oficiala era vorba. In rest inseamna sa cauti un acar Paun.

Ala cu groapa sigur are hartie ca a avut semnalizari si se va apara cum ca au fost furate (lucru chiar plauzibil).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 686
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Revin la prevederile legale:

 

Regulamentul de aplicare a Codului Rutier

 

Art. 85

(1)Semnalizarea lucrarilor executate pe drumurile publice este obligatorie si se realizeaza in scopul asigurarii desfasurarii in conditii corespunzatoare a circulatiei pe sectorul de drum ramas neafectat sau, dupa caz, in scopul devierii acesteia pe variante ocolitoare si are semnificatia interzicerii circulatiei in zona afectata de lucrari.

(2)Sectoarele de drum afectate de lucrari trebuie semnalizate vizibil prin indicatoare si mijloace auxiliare de semnalizare rutiera, precum semafoare, balize directionale, panouri, conuri de dirijare, bariere, garduri, parapete din material plastic lestabile si carucioare portsemnalizare, prevazute cu elemente fluorescent-reflectorizante. Acestea nu trebuie confectionate din materiale dure, iar pe timp de noapte trebuie insotite de lampi cu lumina galbena intermitenta.

 

Priviti si spuneti daca se respecta legea.

post-14189-0-05629000-1445431515_thumb.jpg

 

Si cine trebuia sa ia masuri daca legea nu se respecta? Ei bine, da, Politia Rutiera. Cititi si restul textului de lege daca aveti nelamuriri.

Nici Oprea nici Iliescu nici Basescu nu sunt vinovati de incident. Incetati cu aberatiile si ramaneti la subiect.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plutonierul major facut general la apelul bocancilor e un abonat la a merge la si de la crisma cu coloana oficiala. Mi a spus un politist (nu cel din acest topic) care-l blesteama pe Oprica din tot sufletul ca-i tine pe politisti peste program. Traiasca UNPR cu interesul national cu tot. Ponta e prea bun pe linga General.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Să-i fie țărâna ușoară, iar Dumnezeu să-l ierte.

Din păcate suntem cetățeni într-o țară cu alți cetățeni iresponsabili, noi ne facem țara, noi semănăm prostie și tot noi general răspundem de prostia noastră!

Păcat ca unii dintre noi mor din cauza prostiei generale!

Condoleanțe familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plutonierul major facut general la apelul bocancilor e un abonat la a merge la si de la crisma cu coloana oficiala. Mi a spus un politist (nu cel din acest topic) care-l blesteama pe Oprica din tot sufletul ca-i tine pe politisti peste program. Traiasca UNPR cu interesul national cu tot. Ponta e prea bun pe linga General.

Și nu numai opreală se crede Dumnezeu pe pământ!

Cred ca sporadic pe aici s-a reproșat faptul ca foarte multi agenți sunt folosiți în trafic pentru coloane oficiale și mult mai puțin la fluidizarea traficului sau și în alte scopuri mult mai utile.

 

Și dacă era sărmanul în misiune de fluidizare sau în coloana oficială, este foarte bine că ies discuții pe tema asta. S-a ajuns mult prea departe cu dirijarea coloanelor ăstea. O armată întreagă este implicată în treaba asta pentru niște jegoși și acoliții lor!

 

Încă o dată vă spun, lucrarea NU ERA SEMNALIZATA CORESPUNZĂTOR!!! Am trecut pe acolo și efectiv gardurile nu erau vizibile din intersecția cu Plevnei cum mergi spre Academia Militara! Era să iau gropile cu masina încă din prima noapte cum au apărut!

 

Sper să plătească cârnații responsabili. Dacă aveau avizul poliției rutiere, să plătească cel care a semnat avizul și cohorta. La fel ca cei care conform fisei postului trebuiau să asigure zona!

 

Nu sunt virulent de fel, dar am trecut iar pe acolo, se lucra de zor...

Încă ceva, mergeam spre casă pe la 3 dimineața de la serviciu. Am observat ca mai multe lucrări în zonă aveau montate becuri galbene intermitente... Le e frica acum!

Editat de Tornada
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cine trebuia sa ia masuri daca legea nu se respecta? Ei bine, da, Politia Rutiera. Cititi si restul textului de lege daca aveti nelamuriri.

Nici Oprea nici Iliescu nici Basescu nu sunt vinovati de incident. Incetati cu aberatiile si ramaneti la subiect.

Ai dreptate. Marcajele nu trebuiau puse de Oprea, Iliescu sau Basescu. Aici nu comenteaza nimeni. Cine nu le-a pus trebuie sa plateasca. Punct.

Ideea este ca in orice incident pe linga vinovatii legali sunt si cei morali. S-a pus problema daca politistul trebuia trimis sa fluidizeze traficul pentru ca ''trece voda''. Adica vorbim despre abuzurile pe care le fac diversi politicieni si uite ca uneori mai apare cate o victima. Despre faptul ca nici la buda nu pot sa mai mearga astia fara girofar, antemergator etc. Si astea nu sunt aberatii in sensul discutiei, ci sunt aberatii in sensul comportamentului social al acestor oameni. Daca colegul nostru nu trebuie sa alerge sa faca loc pe strada acuma nu era in drum spre alta lume (speram mai buna).

Am aflat ca inmormantarea va fi vineri. Poate spune cineva unde va fi inmormantat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine o sa îndrăznească sa il scoată vinovat pe Oprea ? Nimeni... Motociclistul o sa fie scos vinovat, ca asa se practică, nu a adaptat viteza la condițiile de drum/vreme/trafic/ etc. Ăla avea nevoie de coloana oficiala sa ajungă mai repede acasă, traficul in București e grozav, mai ales cand pentru el timpul e important

Un alt soldat cazut la datorie !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La stiri bag seama ca se pregateste invinovatirea totala a motociclistului:

- purtatoarea de cuvint a Politiei: politistul era intr-o misiune specifica de fluidizare a traficului

- comentariul de pe post: politistul a pierdut controlul motocicletei, a lovit gardul de semnalizare si a cazut in groapa. Lucrarea era semnalizata.

Editat de Silver Arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La stiri bag seama ca se pregateste invinovatirea totala a motociclistului:

- purtatoarea de cuvint a Politiei: politistul era intr-o misiune specifica de fluidizare a traficului

- comentariul de pe post: politistul a pierdut controlul motocicletei, a lovit gardul de semnalizare si a cazut in groapa. Lucrarea era semnalizata.

Chiar credeti ca ar acuza pe cine? Politia ca nu s-a semnalat cu privire la lipsa semnalelor luminoase? Omul politic pentru ca i-a fortat sa fie in coloana oficiala? Sa fim seriosi, este doar un baiat simplu pentru care nu se vor strica relatiile cu mai marii oficiali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar credeti ca ar acuza pe cine? Politia ca nu s-a semnalat cu privire la lipsa semnalelor luminoase? Omul politic pentru ca i-a fortat sa fie in coloana oficiala? Sa fim seriosi, este doar un baiat simplu pentru care nu se vor strica relatiile cu mai marii oficiali.

Treaba asta arata un mod de gandire tipic poporului roman: ce rost are sa mai nenorocim si alte familii bagand in puscarie pe cei de nu a pus semnalizarile. Ajunge o nenorocire ca a murit baiatul ala. Asta e. Asa a vrut Dumnezeu. O sa fie mai atenti data viitoare. Si gata, cazul este inchis.

Si uite asa ramin nepedepsiti criminalii de pe sosele Romaniei, fie ei soferi sau muncitori, iar tara asta va ramine mereu asa cum o stim (ma abtin de la alte comentarii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi foarte indicata o actiune comuna a asociatiei politistilor (exista ceva gen sindicat) si a asociatiei motociclistilor (care din pacate nu mai exista).

Ca să ce? Să cadă niște capete pe la rutiera?... Greu.....!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma baieti voi credeti ca ei or sa rascoleasca handelul? Nu flacai, pe copilul asta o sa-l ingroape si planga ai lui, o sa vuiasca presa vreo 2 zile dupa care or sa ingroape cazul intr-o comisie de ancheta. Penal o sa fie de vina mortul ca lucrarea era semnalizata. Si daca nu era semnalizata, trebuia sa reduca viteza pana la evitarea oricarui pericol.

 

Si daca se ridica rahatul, cine o sa profite? Cativa jurnalisti care traiesc din mizerie si moarte si fac cacatul praf pentru o lingura de ciorba. Niste politicieni gretosi care or sa se bata pe burta multumiti ca au incasat juma de procent in plus ca si-au tras poze cu familia indoliata. Numa jigodii si nenorociti.

 

Si cacanarii vinovati, ca de obicei, or sa faca ciocu mic, or sa cotizeze un pic mai mult si or sa fure mai abitir in continuare.

 

Ca tot am ajuns la cacanari vinovati. Acelasi lucru il fac ratatii astia in tot Bucurestiul. Lasa lucrari nesemnalizate, neterminate, terminate prost peste tot. Incurca circulatia cu lunile sa mute o groapa de 3 ori si sa o lase astupata pe jumate.

Va intrebati de ce? Pentru bani prietenii mei. Pentru ca in rromania prostii s-au intalnit intr-un final apoteotic cu hotii. Si traiesc intr-o buna tovarasie.

 

Data viitoare cand mai vedeti o coloana oficiala, ridicati viziera si flegmati peste barbia castii. Poate nimereste un geam de-al lor. Mai mult nu aveti ce face.

 

Poate intr-o zi, cand prostii or sa moara sau or sa se imputineze, o sa le dam foc la hoti. Pana atunci, capu jos si pasu lung.

Editat de bigFatAss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin la prevederile legale:

.....

 

Si cine trebuia sa ia masuri daca legea nu se respecta? Ei bine, da, Politia Rutiera.

 

Dupa parerea mea asta este esentialul. La un loc cu faptul ca a pierdut controlul...

Normal, imi pare rau de pierderea unei vieti, mai era si tanar. Dar foarte multe accidente se intampla cumva din vina prostiei, incompetentei, ignorantei, coruptiei si nepregatirii politistilor. Pentru ca, la fel ca in cazul de fata, nu-si fac datoria sau si-o fac prost. Eficienta lor este foarte scazuta in prevenirea accidentelor.

 

Ca vorbim de prevenire... o sa dau doar un exemplu care mie mi se pare foarte relevant: prin '98-'99, mergeam noaptea de la Ploiesti catre Bucuresti si ma suna un prieten care trecuse pe acelasi drum putin inaintea mea sa fiu atent ca prin curba din zona Academiei de Politie e un accident grav (murisera 4 greci intr-un BMW 750 dupa ce zburasera intr-un copac) si implicit multe masini oprite, haos etc. Desi eram avertizat, tot am fost cumva surprins de blocajul de masini de curiosi... era dupa curba si, chiar daca erau multi politisti prezenti, dobitocii stateau toti acolo si-si dadeau cu parerea, pe niciunul nu l-a dus capul sa stea inainte de curba sa avertizeze pe cei care veneau. Si unii veneau tare acolo si chiar unul a intrat in alta masina oprita. Bineineteles ca boul care era cel mai mare in grad intre militieni a zis ceva de genul "uite-l si pe dobitocul ala ce tare a venit". N-am mai rezistat si m-am luat rau de el... reactia lui a fost foarte agresiva si am avut noroc ca toata lumea de fata mi-a luat apararea. Ma rog, anul asta prin aprilie veneam de la aeroport catre Ploiesti, noaptea, si dupa ultima curba din Romanesti (pe sensul spre Bucuresti, pana in padure) era accident cu mai multe masini oprite, salvare, descarcerare etc. Ei bine, sa nu credeti ca, desi era fix dupa curba, vreun bou de politist (si erau "cativa") a avut creier sa stea inainte de curba sa avertizeze, sa puna o masina cu girofar sau altceva. Deci, dupa 16-17 ani de la primul incident nu s-a schimbat nimic!

 

Pai de la astia ne asteptam noi sa le pese de presemnalizare?? Ce daca spune legea asa?? Pentru "o amarata de groapa"? Dar iata ca au ajuns sa-i coste chiar pe ei indolenta si nepasarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca topicul e citit de colegi, poate pot adresa o intrebare discreta familiei daca pot motociclisti insoti pe ultimul drum, vineri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma baieti voi credeti ca ei or sa rascoleasca handelul? Nu flacai, pe copilul asta o sa-l ingroape si planga ai lui, o sa vuiasca presa vreo 2 zile dupa care or sa ingroape cazul intr-o comisie de ancheta. Penal o sa fie de vina mortul ca lucrarea era semnalizata. Si daca nu era semnalizata, trebuia sa reduca viteza pana la evitarea oricarui pericol.

 

Si daca se ridica rahatul, cine o sa profite? Cativa jurnalisti care traiesc din mizerie si moarte si fac cacatul praf pentru o lingura de ciorba. Niste politicieni gretosi care or sa se bata pe burta multumiti ca au incasat juma de procent in plus ca si-au tras poze cu familia indoliata. Numa jigodii si nenorociti.

 

Si cacanarii vinovati, ca de obicei, or sa faca ciocu mic, or sa cotizeze un pic mai mult si or sa fure mai abitir in continuare.

 

Ca tot am ajuns la cacanari vinovati. Acelasi lucru il fac ratatii astia in tot Bucurestiul. Lasa lucrari nesemnalizate, neterminate, terminate prost peste tot. Incurca circulatia cu lunile sa mute o groapa de 3 ori si sa o lase astupata pe jumate.

Va intrebati de ce? Pentru bani prietenii mei. Pentru ca in rromania prostii s-au intalnit intr-un final apoteotic cu hotii. Si traiesc intr-o buna tovarasie.

 

Data viitoare cand mai vedeti o coloana oficiala, ridicati viziera si flegmati peste barbia castii. Poate nimereste un geam de-al lor. Mai mult nu aveti ce face.

 

Poate intr-o zi, cand prostii or sa moara sau or sa se imputineze, o sa le dam foc la hoti. Pana atunci, capu jos si pasu lung.

 

Ai mare dreptate.

 

Spaga comisionul se ia la semnarea contractului - deci primarul care reuseste cele mai multe contracte ia cei mai multi bani. Dupa ce s-a luat spaga comisionul nu mai intereseaza pe nimeni ce se intampla si cand se finalizeaza lucrarea. De aia sunt atatea gropi si atatea santiere deschise care nu se termina cu anii.

 

Daca tot e sa se musamalizeze macar ”interesul national” sa cotizeze si el catre familia motopolitistului mort. Sunt sigur ca sunt o familie de oameni modesti, iar pentru imbuibatul de Oprea nu ar fi o problema sa verse cateva zeci de mii de euro ca sa nu se mai faca valuri.

In felul asta s-ar face o mica dreptate. Desigur, moartea unui om nu poate fi compensata cu bani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Coloana s-a constituit în jurul orei 18.40. Obiectivul era ghidarea maşinii în care se afla vicepremierul Oprea spre casă. Trei autospeciale făceau parte din această coloană. Motocicleta condusă de Bogdan Cosmin Gigina, maşina lui Gabriel Oprea şi un VolksWagen Passat pe postul de închizător de coloană. În ultima maşină se afla şi şeful de dispozitiv, subcomisarul Gâtan. În fiecare intersecţie pe unde trecea coloana erau posturi fixe de dirijare. Agenţi care asigurau că niciunul dintre şoferii muritori de rând nu trece pe verde când prioritatea este a ministrului Gabriel Oprea.


Poliţiştii care aveau staţiile deschise pe canalul de comunicaţii al coloanei au auzit vocea ofiţerului Gâtan cum striga. „Mai repede, mai repede, parcă dormiţi”. În momentul impactului, motocicleta condusă de Bogdan Gigina avea peste 100 km/h. Ploua abundent. Casca poliţistului era de tip flip-up, sistem care poate rabata partea din faţă de la bărbie şi până la frunte. Dacă ar fi stat închisă îi obtura poliţistului Bogdan Gigina toată vizibilitatea. Iar deschisă făcea ca toată apa să-i intre direct în ochi. Îl lăsa, cât de cât, să vadă însă scădea exponenţial protecţia frontală în caz de accident. Testele de impact arată că mai bine de 65% din impacturi se produc în zona bărbiei, fiind cea mai expusă în caz de accident.



Sursa: http://www.stiripedia.ro/2015/10/21/exclusiv-musamalizare-la-nivel-inalt-marturii-socante-de-la-cei-care-au-vazut-cum-moare-politistul-din-coloana-lui-oprea/


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...