Sari la conținut

Accident Moto Politist!


claudeel
 Share

Postări Recomandate

Zicea cineva mai sus de la un club ca merg maine la 19 pt omagiu. Se organizeaza ceva mai de amploare? Macar asa sa ne aratam regretul fata de baiat si nemultumirea fata de ceea ce se intampla pe strazi cu motociclistii....

» Post actualizat in 23 Oct 2015 05:35

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 687
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ca sa pice jegul ala umanoid trebuie iesit in strada, ca la Arafat. Marlanul asta vorbea de onoare si respect pentru haina militara si el nu coboara din masina. Trebuia sa ajunga la wc cu orice pret? Chiar si cu pretul unei vieti? Rahatul asta este liantul scenei politice romanesti, nu au interes sa-l schimbe. Dar un comunicat de presa ar putea sa dea cineva. Cu toata securutatea lor trebuie facut un protest la locul accidentului. Comunicatul militiei este o rusine, o incercare de musamalizare. Siguranta si incredere? La 25 de ani de la lovitura de stat, daca un rahat idiot util sistemului nu poate fi schimbat, atunci ce mai e de facut? Sa cheme tovarasul iliescu minerii daca facem un protest?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca o sa-mi fac iar dusmani cu postul asta. Motopolitistul a murit avand singura vina ca si-a ales o meserie riscanta, putea muri in orice alta zi in conditii similare.

 

Bineinteles ca totul se intampla din cauza tuturor. NOI nu ne-am taxat securistii dupa revolutie. Asa cum a fost ea, pseudo-revolutia. Parerea mea e ca daca nu iesea cine trebuie baia de sange ar fi continuat si tot nu castigau oamenii simpli. Cand o parte din noi a simtit ca s-a furat revolutia si a iesit in Piata Universitatii au chemat minerii, dar Iliescu avea 85% din populatie de partea sa. Deci degeaba toata lumea ii vrea pielea, 85% AR FI FACUT LA FEL! Poate nu la fel, ca legal era sa intre jandarmeria si sa-i disperseze. Doar ca atunci ar fi iesit mare scandal ca se folosesc forte opresive si au preferat metoda instigarii minerilor.

85% din populatie a aplaudat pedepsirea unor golani!

Apoi a urmat clasa politica romaneasca. Formata din NOI, popor roman, pe care comunistii si Sergiu Nicolaescu au incercat sa il scoata popor de eroi, dar altfel un popor de curve si de tradatori, care infig intotdeauna cutitul in spatele vecinului doar ca sa le mearga lor mai bine.

 

Cine e Oprea? Este poate rezultatul clar al alegerilor facute de acest popor. Un bisnitar ordinar, care numara izmene, apoi se ocupa cu smenuri la hotel Agat in Cap Aurora, exact cum s-a scris, "un ospatar ajuns general". Numai din vina alegerilor facute de acest popor.

 

Toti sunt vinovati, de la profesorii de facultate care au dus in derizoriu orice diploma de studii, orice doctorat. Pentru a avea studenti si a face bani au acceptat orice analfabet care acum se poate preleva de acele diplome. Nu mai exista intelectual, muncitor, tigan,etc. Acum toti au facultate, toti sunt genii, sky is the limit, am imbratisat 'valorile occidentale', romii au drepturi si sunt discriminati - sunt unii care lupta pentru ei.

 

Deci intr-o tara de ordinari e normal ca in frunte sa fie dintre cei mai ordinari, cei care au dus la rang de arta, cei care s-au descurtcat si au citit cel mai bine regulile de a ajunge in fata. DE CE VA MIRATI?

 

Il dati exemplu pe Arafat? NU VA E MAH RUSINE? Mai mult de 50% v-ati taia o mana in continuare pentru Basescu, ati urlati si atunci cat v-au tinut bojocii cum sunt manevre PSD. Voi uitati mereu totul, asta e atu-ul vostru.

 

Sa mergem NOI cu motocicletele sa facem nu stiu ce? Noi avem forta numai cand e soare afara si e bun de-o plimbare pana la locul faptei, ca sa aratam ce costum nou ne-am mai luat si ce toba misto ne-am pus.

PE NOI NE TINE IN LOC O PLOAIE! NU AM INTELES NICIODATA CA INAINTE DE A FI MOTOCILCLISTI SUNTEM OAMENI, sub casca aia.

Si ca daca ne deranjeaza ceva putem merge cu umbrela in mana, nu e neaparat sa facem parada pe motoare.

 

S-a adus vorba de AMR si de asociatii. Noi suntem exact exponentul societatii in care traim. La fel de dezbinati, la fel de barfitori si de profitori ca orice om, nu suntem mai speciali pentru ca ne dam cu mobrele.

 

Mizerabilul asta cu UNPR-ul lui cica asigura majoritatea parlamentara. Majoritatea ne dam seama ca toata clasa politica e corupta pana in panzele albe, votam de-o parte sau de alta pentru ca numai EI sunt in fata.

Sa-l dam jos pe Oprea? In primul rand noi motociclistii nu cred ca am fi in stare, ca poate ploua. Poate babutele alea care chiar au mai luptat cand le-a deranjat ceva.

 

A-l da jos pe Oprea si a slabi majoritatea PSD inseamna un singur lucru, cale libera pentru jigodiile basiste, Blaga,Predoiu,Alinutza and company, plus Basescu reloaded.

Daca o sa puneti problema idealist ca astfel veti lupta si veti curata voi toata clasa politica ma umfla rasul.

 

Dstar, stii de ce nu a mers AMR? Din cauza noastra, a motociclistilor, vajnici reprezentanti ai acestui popor. Toata mizeria care a curs si atunci e mizeria din societatea romaneasca.

 

BAFTA LA PROTESTE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mentalist ai perfecta dreptate, exista riscul ca acesta tragedie sa fie speculata de mafia basista. Astia oricum isi schmba rolurile si sunt cand cei rai, cand cei curati ce trebuiesc alesi, pentru ca nu se mai poate cu astia si apar ceilalti. Cancerul asta e mentinut de ospatarul asta jegos si adunatura lui de tradatori numita partid politic, o creatie a securitatii. Si pesedistii si basistii ar trebui sa fie la puscarie. Dar un jeg umanoid cu o figura de caine constipat ca generalu oprea = pielea ploii ar trebui sa dispara, macar pentru spoiala de imagine a institutiilor statului.

pana la urma care era urgenta acelei coloane oficiale?

Editat de Kalashnikov545
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma gandesc, cand iti asumi riscul de a fi motopolitist, asociezi riscul cu ceva mai glorios decat o coloana oficiala in interes personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mentalist ai perfecta dreptate, exista riscul ca acesta tragedie sa fie speculata de mafia basista. Astia oricum isi schmba rolurile si sunt cand cei rai, cand cei curati ce trebuiesc alesi, pentru ca nu se mai poate cu astia si apar ceilalti. Cancerul asta e mentinut de ospatarul asta jegos si adunatura lui de tradatori numita partid politic, o creatie a securitatii. Si pesedistii si basistii ar trebui sa fie la puscarie. Dar un jeg umanoid cu o figura de caine constipat ca generalu oprea = pielea ploii ar trebui sa dispara, macar pentru spoiala de imagine a institutiilor statului.

pana la urma care era urgenta acelei coloane oficiale?

Nu vezi ca deja s-a facut actiune de comemorare?Auzi, fara strigaturi politice, fara scandal. Comemorare! Pentru ca se tinea de ghidon, la fel ca noi. Deci nu ne deranjeaza tot mecanismul care a dus ca un bisnitar incalificabil sa fie in pozitia de a merge cu antemergatori prin oras cand vrea p... lui, nu vrem sa protestam impotriva a nimic.

 

Noi comemoram...si dam like-uri pe FB la articole cu demisia lui Oprea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana la urma care era urgenta acelei coloane oficiale?

hmmm, cum adica?

valoarea functiei... asta era urgenta.

pentru ca bani, pentru ca valoarea unei vieti se masoara in putere economica / influenta. asta este realitatea!

nu numai la noi, asta este sistemul despre care unii urla!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@the mentalist

Ai dreptate in ceea tot ceea ce ai scris. Dar uneori simti nevoia sa faci ceva, sa nu mai stai ca oaia la taiere. Asta face parte tot din felul de a fi al acestui popor. Toti cei care au aparut in fruntea bucatelor, fostii securisti, s-au bazat si se bazeaza in continuare pe lipsa totala de reactie a romanilor, asemeni povestii cu drobul de sare. Dar uneori ne sare mustarul. Asa a sarit in 1989. Si securistii au profitat. Iar in ceea ce priveste reactia din iunie 1990 sa stii ca multi oameni de atunci incoace s-au desteptat. Unii au mai fost pe afara, au vazut ce si cum, au mai povestit pe acasa si sa stii ca o mineriada nu ar avea nici o sansa in ziua de astazi. Poate doar contra clasei politice actuale in ansamblul ei.

Daca vrei sa stai acasa este decizia ta, dar asta inseamna ca nici macar nu incerci sa impingi masa inerta spre o schimbare.

La vot ai fost in ultima vreme? Dupa cum scrii cred ca nu. O sa spui ca nu ai cu cine sa votezi.

Nici eu nu am avut cu cine. Dar am fost la vot si mi-am anulat votul. In primul rand ca sa nu il ia altcineva. Stii cine. Asa ar trebui sa faca fiecare din cei care nu au cu cine vota. Asa se va vedea ca exista o parte importanta a populatiei care nu are nici un fel de reprezentare.

Daca hotarasti sa taci atunci cand poti spune ceva, atunci nu mai ai dreptul sa vorbesti.

La momentul actual Romania nu are conducatori adevarati, leaderi in limbajul modern (sa nu par chiar asa de prafuit). Adica unii care sa insemne altceva decat cei pe care i-ai enumerat tu mai sus. Dar sa stii ca un leader apare atunci cand apare un curent, o miscare. Da stam cuminti acasa in fata TV si injuram nu apare nimeni care poate merita urmat.

BAFTA LA VIZIONAREA TV.

 

P.S. Ideile si curentele noi apar cand oamenii se aduna si vorbesc. Din acest motiv Ceasca avea grija sa tina oamenii ocupati: cozi, sarbatorit zile libere prin munca, etc. Retelele de socializare au avantajul ca pot grabi polarizarea oamenilor in jurul unei idei, dar tot masa de oameni adunata undeva va conduce la schimbare. E drept ca se poate termina si fara schimbare si rau pentru adunatura de oameni....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mentalistule, nu gandesti corect. Daca iesim impotriva lui Oprea nu inseamna ca suntem pro Base. Ideea e alta: cum ii prinzi sus pe nenorociti, cum ii dai jos, indiferent de culoarea politica. Eu am votat impotriva lui Base la referendum, asteptand sa pice ca mai apoi sa vina rândul lui Ponta. Dar nu s-a intamplat nici una nici alta tocmai din cauza celor care gândesc ca tine. Politicienii ne induc mentalitatea asta de tipul” cine nu e cu noi e impotriva noastra” pt a ne manipula mai usor, dezbinati fiind. Fiti detasati de unul sau altul dintre ei, ca nu va dau nimic, tot ei isi umplu buzunarele

Editat de Filosofull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, cine doreste comemorare sa mearga la comemorare. Sa nu uitati sa pastrati un moment de reculegere! Atentie toti deodata, in mod ordonat si sincronizat va scoateti castile! E un gest de mare efect si da bine pe sticla!

O actiune de protest la Bucuresti s-ar impune din urmatoarele motive:

1. Ilegalitati flagrante si abuz in serviciu
Uzul ilegal si ostentativ de coloane oficiale de catre unii demnitari a dus acolo unde INEVITABIL urma sa duca, adica la o drama, la pierderea absurda a unei vieti tinere. In limbaj juridic fapta generalului Oprea si a superiorilor din SPP si politie care au ordonat, permis si tolerat aceste abuzuri repetate (coloane oficiale nejustificate legal, mersul cu viteza excesiva si utilizarea motocicletelor in conditii meteo improprii) se cheama abuz in serviciu si ucidere din culpa!

2. Incercare de musalmalizare a cazului
Purtatorul de cuvant al Politiei Capitalei Diana Sarca a declarat la "Pro Tv" marti seara ca politistul Cosmin Gigina participa doar la fluidizarea traficului. Deasemenea in loc sa opreasca si sa dea o mana de ajutor generalul Oprea dupa ce a oprit o clipa si-a continuat linistit traseul de parca nimic nu s-ar fi intamplat. Practic nu i-a pasat sau decisese deja sa musalmalizeze. Iar dupa ce adevarul a izbucnit in mass media in loc de scuze sau macar explicatii s-a scufundat in tacerea lasitatii.

3. Politistul nu era Robocop! Lipsa de cultura generala si de profesionalism atat la nivelul demnitarului Oprea cat si la nivelul superiorilor din politie care au permis scoaterea in trafic a motociletei pe temperaturi sub 15 grade, carosabil umed si ploaie in special cu viteze mult superioare celei de siguranta care in atari conditii era de circa 40km/h. Sau cunoasteau aceste riscuri dar ploconeala in fata generalului Oprea era mai importanta!

-Nu se poate alerga in conditii de siguranta cu 100km/h cu motocicleta prin oras, mai ales cu una grea, chiar daca ai verde perpetuu, e foarte riscant! O pata de ulei, un caine, trafic,etc.
-Daca la conditiile susmentionate se adauga si carosabilul ud, e de 10 ori mai periculos!
-Iar daca te mai si ploua la nivelul la care trebuie sa-ti ridici flip-up-ul ca sa vezi cate ceva printre clipirile dese din pleoape, ei bine asta e sinucidere curata! Sau omucidere!

Avand in vedere toate acestea, concluzia este ca motocilistul Cosmin Gigina n-a decedat datorita riscurilor inerente muncii sale ci in primul rand datorita abuzurilor slugarniciei si lipsei de profesionalism a superiorilor sai. Prin urmare cine doreste sa se asocieze la o petitie online unde se cere pedepsirea vinovatilor o poate face:
http://www.petitieonline.com/demisia_oprea_incetai_abuzul_de_coloane_oficiale

In rest pe teren, cu protestul e o idee. Spre deosebire de Sanzieni in opinia mea si nu numai, cauza aceasta e 100% justa.

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

In rest pe teren, cu protestul e o idee. Spre deosebire de Sanzieni in opinia mea si nu numai, cauza aceasta e 100% justa.

Tu n-ai inteles nimic niciodata. Da,Oprea e 100% vinovat pentru ce s-a intamplat, abuz, nesimtire si mitocanie dusa la extrem.

 

Dar spre deosebire de Sanzieni cand niste tigani au injunghiat un motociclist, acum un motopolitist care era la munca - asa muncea el- a murit din cauza nesimtirii unui personaj politic.

 

Lumea se revolta cum poate, pe FB mai ales ca afara e frig. Motociclistii ce fac? Ar iesi de o parada dar e frig si ploua.

 

Asa ca se face un banner din ala in care sa aiba grija sa nu deranjeze pe nimeni, nu cumva sa se ia de clasa politica ca nu e treaba noastra si merg sa aprinda niste lumanari. Care merg, ca poate ploua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bla bla bla

 

Eu nu va inteleg pe unii care transformati un post de la accidente, intr-un post din ala steril de la rubrica Social si Politica (rubrica aia NU ar trebui sa existe pe un forum moto).

 

Exista atatea forumuri si platforme unde se dezbate atat de steril politica romaneasca, sincer chiar nu vad de un loc in plus si aici pe forum, pentru a avea motive in plus sa ne jignim,contrazicem si porcaim...

 

Cu-atat mai mult,nu vad ce tot insistati pe latura politica a accidentului.. E cu atat mai tragic faptul ca s-a petrecut in timp ce-l insotea pe porcul ala cu o singura spranceana, numit Oprea, dar cel mai graveste faptul ca s-a intamplat si cauzele care au dus la aceasta intamplare (nesemnalizarea drumului,etc)..

 

Pentru unii dintre voi e doar un prilej sa va aratati 'culoarea' politica... Unii nu aveti decat aceeasi lozinca...

 

O data la 2-3 zile dau pe Atena 3. E un exercitiu simplu. Efectiv la 2-3 zile comut pe Antena 3 unde las pret de 15 -20 secunde. Ma jur pe ce am mai sfant ca este imposibil sa nu fie pronuntat cuvantul "Basescu". Trist ...patetic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@the mentalist

Sper sincer sa ploua, da rau de tot, cu spume, sa vedem cine va veni sambata seara. Eu voi fi prezent. Sunt dispus la o raceala crancena pentru acest baiat. Sper sa vii daca ploua.

 

@Bogdan03

Treaba este ca acest accident este legat de politica. Si daca discutia are loc pe Social Politic inseamna ca pierzi esenta problemei si anume acest baiat a murit din cauza arogantei unui politician,iar maine pot fi eu sau tu sau oricare alt motociclist sau sofer sau pieton.

Este un accident cu una din cauze de natura politica si nu o barfa politica cu uite ce s-ar putea intampla.

Nesemnalizarea gropii - da cauza majora -, dar in spatele ei tot cumetriile politice se afla cand firmai lui X primeste lucrarea si o lalalie sa ia bani mai multi, stie ca nu este penalizat pentru nesemnalizarea corecta pentru ca "are spatele asigurat". Si aici din pacate colegii politistului au vina lor morala pentru ca vad aceste lucruri pe drumuri si sa fac ca nu le vad. Si tot la politica ajungi cu sefi numiti politic care taie si spanzura....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu n-ai inteles nimic niciodata. Da,Oprea e 100% vinovat pentru ce s-a intamplat, abuz, nesimtire si mitocanie dusa la extrem.

 

Dar spre deosebire de Sanzieni cand niste tigani au injunghiat un motociclist, acum un motopolitist care era la munca - asa muncea el- a murit din cauza nesimtirii unui personaj politic.

 

Lumea se revolta cum poate, pe FB mai ales ca afara e frig. Motociclistii ce fac? Ar iesi de o parada dar e frig si ploua.

 

Asa ca se face un banner din ala in care sa aiba grija sa nu deranjeze pe nimeni, nu cumva sa se ia de clasa politica ca nu e treaba noastra si merg sa aprinda niste lumanari. Care merg, ca poate ploua.

Mentalistule vezi ca nu povestesti cu un neinitiat. Poate ca si altii, nu numai colegii de la "social politic" stiu care e rolul tau pe forum adica raspandirea de perdele de fum si pro SISTEM. M-am exprimat cred destul de clar. In cazul Sanzieni s-a batut mult apa in piua, au fost diverse interese sa se creeze dezordine, dar motociclistii au facut in final ceea ce trebuiau sa faca. Adica COMEMORARE pentru ca majoritatea au inteles ce-a fost acolo. Am amintit Sanzieniul doar pentru o justa comparatie de situatii. Deasemenea ca sa inteleaga colegii motociclisti ca in acest caz comemorarea trebuie dublata de protest, asta daca minimal ne pasa si ne simtim colegi cu politia pe motocilclete.Sau daca ne-am saturat de ilegalitati mitocanii si abuzuri.

Acest post nu este politic, e civic si pro comunitate.

 

In opinia mea un motociclist a fost practic ucis de catre superiorii sai. Cei vinovati trebuie sa-si dea demisia si sa suporte ulterior si rigorile legii. Altfel nimic nu se va schimba in aceasta tara! Si din pacate, asa cum ne-au obisnuit in ultima vreme, nu o vor face singuri. Mai mult decat atat ei isi tin peste tot spatele unuia altuia, incepand cu guvernul si parlamentul si terminand cu presa !

 

In definitiv cu sau fara sugestia mea, motociclistii vor face din nou ceea ce ii indeamna propria constiinta sa faca! Eu ii provoc doar la un exercitiu de sinceritate si judecata.

 

Va rog nu va mai obositi sa-mi raspundeti. Cu aceste clarificari, eu nu mai intervin pentru ca a murit un om nevinovat si nu e cazul de noi polemici.

RIP Bogdan Cosmin Gigina

Editat de Galen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

Perfect. Se vede clar cat suntem de 'uniti in cuget si simtiri'. L-am adus pe basescu in discutie pentru ca s-a facut referire la momentul Arafat. Cand n-a protestat niciun motociclist.

Stiu ca pentru unii nimic n-are legatura cu nimic, dar nesimitirea, indolenta si mentalitatea parsiva a poporului asta au dus exact aici, deci legatura cu politicul e mai mult decat evidenta.

 

Tu in schimb poti sa comemorezi...sa-mi zici si mie ce se comemoreaza pasnic si linistit (fara motoare turate, asta deja e 'clasica') :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...