Sari la conținut

TF, TA - Joi, 22.10


robert_bobariu
 Share

Postări Recomandate

Inchiderea tunelului de pe Transfagarasan este aproape (daca nu ma insel, pe 31 octombrie), asa ca as trage o fuga de adio pe anul asta.

 

Traseul ar fi Bucuresti -> Pitesti (bleah, pe autostrada) -> TF -> Sibiu -> TA (intrare prin Calnic, Sasciori) -> Novaci -> Bumbesti-Jiu (Prin Crasna, nu prin Tg Jiu) -> Petrosani (prin defileul Jiului) -> Obarsia Lotrului -> Brezoi -> Pitesti -> Bucuresti (bleah, din nou).

900 km, vreo 15 ore si ceva zice Google Maps.

 

Plecarea la 6:30 cel tarziu (iesire din Bucuresti). Mers vioi.

 

Amatori?

post-53322-0-53444800-1445367461_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man ... pana joi inclusiv e vremea NASPA!!!

verifica meteo

in cursul sapt sunt blocat plus ca sambata trebuie sa fiu in poligon

daca vreme ne va MAI PERMITE in november' abia o sa am wkend liber

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect, vreo 16 ore si ceva.

Vremea se anunta acceptabila pe site-urile pe care ma uit de obicei. Mai ales pe http://optimisticweather.co.uk

 

Scuza-ma, acum am vazut expeditiile tale de o zi... deci mi se pare foarte realist si optimist traseul... Mea culpa! :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum sa ma exprim fara sa par rautacios:

bmw-urile astea adv scot aventurierul din tine.

Eram aproape sigur ca initiatorul are o astfel de moto numai citind titlul topicului. :)

 

Acuma na, daca-ti place sa te ploua(sau daca ai echipament calumea) nu vad o problema cu traseul.

Atat ca era mai fun pe uscat. Curbe alea alea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul nu prea inteleg de ce as merge 16 ore intr-o zi cu moto. poate doar daca a inceput razboiul si sunt chemat la oaste!

fiecare cu ale lui!

mai bine ma duc in weekend pana la bulgari la veliko tarnovo, unde am sufficient timp sa beau, mananc, admir si cate si mai cate.

success si sa auzim de bine!

 

Asta face diferenta dintre pasiune si nebunie. Nici noi nu intelegem de ce am merge atat... dar nu ne putem abtine. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg dorinta de a mai face TA si TF anul asta, dar sa mor daca pricep de ce naiba apare pe traseu Defileul Jiului care nu cred ca e terminat, dar mai ales bucata Petrosani - Voineasa care e praf rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu voiam sa aflu cate ore dureaza drumul!

voiam sa aflu cate in cate zile ti-ai propus sa faci traseul.

subinteleg din ce am citit mai sus ca vrei sa il faci intro zi.

eu unul nu prea inteleg de ce as merge 16 ore intr-o zi cu moto. poate doar daca a inceput razboiul si sunt chemat la oaste!

fiecare cu ale lui!

mai bine ma duc in weekend pana la bulgari la veliko tarnovo, unde am sufficient timp sa beau, mananc, admir si cate si mai cate.

success si sa auzim de bine!

pentru ca vor sa se bucure cat mai mult de dat cu motorul intr o zi

pentru ca motorul le permite ....

pentru ca POT.....

oricum bravo tie ca mergi la VELIKO decat la brasov!! o alegere foarte buna

DAR din ciclul de intrebari "eu nu inteleg de ce?"

TU DE CE NU MERGI LA BRASOV SI MERGI LA VELIKO?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa-ti fac o sugestie: Cand cobori de pe TA spre Sebes, fa dreapta catre Jina (treci pe la Ghita Ciobanul, ala de la Vodafone...). Drumul e mai prost decat europeanul dar e mai frumos si e liber, chiar daca treci printr-o gramada de localitati. Oricum, nu e mai rau decat TF-ul. Sugestia e Jina - Poiana Sibiului - Saliste - Sibiel - Cisnadie - Talmaciu. Pe partea cealalta, din cauza lucrarilor la autostrada, pe portiunea pe care autostrada e inchisa este destul de aglomerat si plin de tiruri.

 

Oricum, iti urez succes. Poti sa faci aproape 1000km intr-o zi dar pentru mine de la 300 in sus deja incepe trecerea de la categoria "ce plimbare frumoasa!" la "baga-mi-as... mai am mult de mers?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu nu vad ca AR TREBUI SA TE ANTRENEZI PENTRU CEVA sa faci un drum de 16 ore.

 

sa nu uitam ca are 220 km de autostrada unde indif daca e noapte sau zi nu ai ce sa vezi ... si eti ca pe linia de tranvai

 

si eu as baga jina poiana sibiului etc decat sa ies in stanga spre tg jiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu din cate stiu, din august, Petronasi-Obarsia Lotrului are o bucata de forestier de pe care s-au intors niste masini ca era prea rau. Am dormit cu cortul aproape de intersectia aia si auzeam discutii. Si pe Valea Jiului se lucra in august, erau numai semafoare. Asa ca verificati.

 

Oricum, pe google maps de multe ori m-a bagat pe forestiere asa ca nu m-ar mira.


» Post actualizat in 21 Oct 2015 16:26
Petrosani*
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu din cate stiu, din august, Petronasi-Obarsia Lotrului are o bucata de forestier de pe care s-au intors niste masini ca era prea rau. Am dormit cu cortul aproape de intersectia aia si auzeam discutii.

 

Nu-i forestier, e doar foarte prost, in sensul ca a disparut aproape tot asfaltul de pe el pe o buna portiune, inainte de intrarea in judetul Valcea. :)

Cam in perioada aia am fost si eu prin zona si am vazut si cruisere si vitezane pe drum, asa ca soferii aia erau niste pussies. :P

» Post actualizat in 21 Oct 2015 16:59

PS:Eu nu inteleg bucla pe defileul Jiului. Inteleg ca s-a inrosit frunza pe Jiu si Jiet, dar nu prea merita. Eu as urca din nou pe TA pana la Obarsie decat sa fac ocolul ala. Parerea mea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati lipsa, dar am tras o tura pana la Chiciu (un fel de antrenament pentru antrenamentul de maine :crack:). Multumesc Dan, Cosmin, a fost o iesire frumoasa.

Multumesc pentru sugestiile primite, am facut de mai multe ori varianta cu Jina, Rod. Foarte frumoasa, insa imi place extrem de mult bucatica de drum dintre Calnic si Sasciori, nu ma mai satur sa trec pe acolo. Altfel, o alta iesire superba din TA este pe Valea Frumoasei, drum forestier care ajunge in Paltinis sau Sadu (parca sunt vreo 40 de km, daca imi amintesc bine, insa nu noroaie lasate de macelarii de paduri si am montate rotile de strada). Bucata Petrosani -> Obarsia Lotrului am mai facut-o si este perfecta... pentru GS, cu peisaj magnific (mai ales de la cascada in sus). Pur si simplu imi era dor sa mai trec pe acolo.

 

Deocamdata e incurcata treaba. Zapada de ieri si prognoza de temperaturi negative la altitudine mare mi-au dat planurile peste cap. In plus, vad ca am zapacit si lumea pe aici - unul ar lua-o la stanga, altul la dreapta, unul in sus si altul in jos. Imi cer scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ianachim:

ploemizam aiurea in tramvai!

toata lumea a inteles ce am vrut sa spun.

inclusiv Robert a fost de acord ca doar daca te antrenezi pt ceva se justifica sa planifici o calatorie de 16 ore plus opririle, intr-o zi de toamna in care e lumina doar 11 ore.

e diferenta mare intre a putea face 900 km intr-o zi si a te bucura de 900 km intr-o zi!

serios, pt cei mai multi nu e nicio bucurie sa faca pe aici prin Romania 900 km.

cred ca jumatate dintre cei de pe acest site pot sa faca 900 km intr-o zi.

mai cred ca un sfert au si motociclete care sa le permita asa ceva.

dar nu cred ca sunt 5 % care sa se bucure de placerea mersului pe motocicleta 16 ore plus opririle intr-o zi cu lumina 11 ore.

era sa uit sa-ti raspund la intrebare!

as merge, caci inca nu am decis, la veliko pt ca la brasov am fost de vreun million de ori :)!

 

@berevoescu mihai:

te-ai complexat degeaba! cei mai multi simt exact ca si tine cand depasesc 3-4 sute de km. una ea sa mergi pt tf si ta 900 km, alta e sa mergi pe autostrada si dn-uri 900 km.

ce vrea ianachim sa zica:

Ia-ti bembeu si o sa intelegi!

 

Gen L2P NUB. LOL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma presupun ca n-ai mai plecat. M-am uitat acum pe mobotix si nu te-am vazut la Balea, probabil din cauza ceţii. Daca n-ai plecat azi poate ai noroc in weekend; se pare ca-i vremea mai frumoasa. Am facut ultima data TA-ul si TF-ul in urma cu fix o luna si sincer iti spun ca si acum am un dor de duca pe acolo. Din pacate insa echipamentul meu de piele nu face fata la temperaturile de octombrie (e vorba de pielea mea, ca echipament de vreme rece n-am).

 

@mihai_andreescu70: N-am nicio problema cu faptul ca nu ma simt bine sa fac mai mult de 300km intr-o zi; spuneam doar ca atunci cand plec sa ma plimb asta e ritmul meu de mers si zona confortabila. Chiar si pentru cei 300 de km imi trebuie 8-10 ore, ca ma opresc la pauza de o tigara sau doua, la padure, la poze, la masa, la cascat gura... Si, in plus de asta, viteza la care ma simt confortabil este intre 90 si 100km/h chiar si pe autostrada. Dar daca placerea lui Robert e sa faca 954km intr-o zi, nu vad de ce n-ar trebui sa-i uram "drum bun".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...