Jump to content

18. Gran Premio Motul de la Comunitat Valenciana

Recommended Posts

Rossi merita sa ia campionatul si in 2014, dar tot din cauza lui Marquez nu l-a luat. Si in 2013 poate, cu Ducati, si tot Marquez.. i-a stat in cale.

Eu nu inteleg de ce sunt fanii galbeni asa suparati, ce conteaza un rahat de regulament sau de competitie? Pentru ei oricum Rossi a fost, este si va fi campion!

Oleeeeeeee!

• Replies 864
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

...mare rossi...crezi ca putea sa recupereze 11 sec dupa ce a depasit 20 de piloti?...ce zici avea rost sa mai risti ceva? plus cauciucurile mult mai uzate decat restul...asa ca mai bine las-o asa.

A pierdut vreo 7 secunde in urma lui Lorenzo, odata ce a avut pista libera in fata. Sigur ca Lorenzo isi asuma riscuri, dar asa castigi curse. Rossi a jucat rolul testoasei tot anul.

$(KGrHqF,!p0E9eFIsk9YBPouYlDR5Q~~60_35.J

Edited by 9fingers

A pierdut vreo 7 secunde in urma lui Lorenzo, odata ce a avut pista libera in fata. Sigur ca Lorenzo isi asuma riscuri, dar asa castigi curse. Rossi a jucat rolul testoasei tot anul.

pai normal ca a pierdut 7 secunde pentru ce sa mai tragi tare sa faci recorduri de circuit ca era aproape imposibil de recuperat..si nu zic nimic de lorenzo pentru ca a mers ceas...e un robotel. Insa sa se ajunga ca marquez sa il ajute pe lorenzo sa castige titlul in fata unui mosuletz de 36 de ani...asta e patetic. Rolul testoasei zici...a castigat 4 curse plus cu 2 exceptii doar podiumuri...daca esti hater macar fi corect...urmatorul pilot cu care vroiam sa tin era tocmai marquez...insa in decursul aniilor astia mi-am dat seama ca nui decat un pilot ff talentat, prost, si artagos...in fine...sper la anul rossi sau pedrosa sa i-a campionatul.

Edited by Baggio

Pai Pedrosa il depasea lejer. Avea ritm de cursa mult mai bun decat Lorenzonul. Si daca il depasea Dani, era de porc pentru MM sa mai stea in spatele lu' nevasta-sa.. Numa ca MM al tau, a fost catelul credincios si a facut din nou paravan. Si cand a venit Pedrosa, dintr-o data s-a trezit combativitatea in el, dupa ce o cursa intreaga nu a facut nimic.

Daca mai era un tur, Dani ar fi trecut de ambii si probabil MM ar fi rupt non-combatul, cum zici.

Am prezis chestia aia acum 6-7 curse...si asa a fost. JLO a castigat pe merit acest "campeonat" :

-a avut mai multe curse castigate, iar cand a castigat au fost victorii mai clare decat ale lui Rossi care a mai taiat si cate o curba, gen Assen (chiar daca nu din vina lui)

-a avut 3 ghinioane, 2 cu casca, si un DNF in conditii meteo dubioase care l-au costat spre 30-40 de puncte in clasament.

-in lupta directa pe pista cu Rossi scorul total a fost in favoarea lui JLO. Nu mai vorbesc de califircari.

Astept pe oricine crede ca are argumente pertinente sa-mi spuna de ce ar fi meritat Rossi mai mult acest campionat. Nu ma intereseaza discutiile de culise, non-combatul sau caracterule lui JLO, MM sau Ros. Vorbesc strict despre ceea ce am vazut pe pista.

Mi-a parut rau de Iannone Cannone in aceasta cursa.

pentru ce sa mai tragi tare sa faci recorduri de circuit ca era aproape imposibil de recuperat.

Nu stiu la ce curse te uiti tu, dar Rossi nu este tocmai persoana potrivita pe care sa o asociezi cu sintagma 'record de circuit'.

Cum ziceau cei de la BT sports in timpul cursei.... "ironia sortii, daca Rossi a ajuns la mana Honda pentru coroana".

Rossi nu a avut nimic triumfator sezonul asta fata de concurentii sai. A avut un triumf fata de el insusi, adica varsta, ambitia si oasele lui. S-a depasit pe el in conditiile in care materialul lui de concurs a fost un corp&psihic de 36 de ani, da. Insa pe pista, nu a triumfat si nici n-a facut chestii care sa-l propulseze detasat..

Cred ca ar fi fost ultimul campionat pe care-l mai putea lua. Este campionul oamenilor. dar cam gata.

Edited by LimpTA

Dupa ce Rossi a ajuns pe 4 singura lui sansa era ca la varf sa fie o lupta curata intre Marquez, Lorenzo, Dani.

Va amintiti cursa de la Phillip Island cu Marquez implicat (cu zeci de depasi), Sepang primele ture, ... ?

Cum sa te numesti Marquez, sa stai la 0.5 - 0.2 de Lorenzo Toata cursa, si sa nu SCHITEZI nici macar o depasire, iar atunci cand in ultimele 2 ture colegul de echipa vrea sa il atace pe Lorenzo tu sa il protejezi...

Toata lumea a crezut ca asta e cursa in care Marquez va dovedii ca nu are nimic de-a face cu Lorenzo si ca va lupa la victorie (asa cum a si anuntat in toate interviurile), nu zic ca pe multi care nu il cunosc sau care pun botul la declaratiile lui, ii prosteste cu zambetul pe buze, DAR intrebarea mea este: ce cred cei de la HONDA in capul lor. E imposibil sa nu iti dai seama ce joc de proasta calitate face MM.

Stiu ca unii nu dau 2 bani pe parerile celor de la DigiSport, dar si cei de la BT Sport 2 au spus ca a fost evident comportamentul lui MM de a-l proteja pe Lorenzo cursa asta.

Pacat sa ai atat talent si sa te comporti ca un retard.

Astept cu nerabdare duelul de anul viitor intre MM si Lorenzo.

Rossi nu a pierdut titlul pe mana lui MM sau Lorenzo. Rossi nu a pierdut titlul nici pe mana lui. A pierdut pe mana voastra. Mai toata lumea il iubea si ridica in slavi pe MM pana cand a indraznit sa se loveasca de roata spate a lui Rossi si sa cada. A mai fost si faza de la Assen. Si uite asa, incet dar sigur probabil ca a inceput sa isi dea seama ca Stoner, Biaggi si Lorenzo nu au fost ei atat de nemernici pe cat spunea lumea.

Presiunea fanilor care l-a ajutat de atatea ori in trecut pe Rossi, s-a intors impotriva lui. M-am crucit la ce comentarii am citit pe facebook in ultimele 2 saptamani. Asta in conditiile in care nici pana acum 2 saptamani nu erau prea breze. Abia astept sa plece Rossi. Nu ca am ceva cu el. Cu voi e problema. Sa plece si sa va ia cu el unde o merge. Raliuri, Blancpain, oriunde, numai sa plece si sa plecati si voi cu el. Multi spun ca MotoGP-ul nu o sa mai file la fel de frumos dupa ce pleaca Rossi. Nu! MotoGP-ul nu o sa mai fie la fel de frumos pentru voi dupa ce pleaca Rossi.

Am mai citit zvonuri cum ca Lorenzo zboara de la Yamaha cine stie unde. Habar nu am. E posibil ca Movistar sa plece sau sa faca presiuni cu banii. Vedeti voi sa nu zboare Rossi. Tot pe mana voastra, ca in bancul ala cu "Prietene, radem, glumim dar nu parasim incinta!". Ca ii faceti in toate felurile pe MM si Lorenzo nu e problema. Ca va infigeti dintii si in fundurile Dorna si Mike Webb, da. Mai ai pretentia sa nu strambe sefii din nas cand tu iti asmuti cateii (hai sa nu fiu rau, dulaii) la cracii patronilor?

Stiu ca risc acum sa-mi pun galeria in cap, insa dpmdv cursa lui Rossi de astazi nu a fost vreo revelatie. A depasit o turma de mobre de client pilotate de piloti modesti, iar cand a ajuns pe pozitia a7a, fie i s-a facut loc vizibil pe pista, fie a trecut destul de greoi de un ESP , SMTH , Dovi si cine a mai fost pe acolo.

Apoi a pierdut tur dupa tur timp fata de cei din top.

Daca Rossi nu ar fi fost penalizat dupa Sepang:

1. Ar fi plecat oricum de pe 12 conform timpilor din calificari.

2. Si daca ar fi plecat de pe grila de pe 4-5, ritmul de cursa nu i-ar fi permis sa treaca de JLO, adica exact ce vedem de cateva curse bune incoace.

Si atunci unde e necazul oameni buni? Vrem campion un pilot care lupta sa termine in spatele coechipierului?! Ca fan Rossi, si eu am sperat la un moment dat (acum 5-6 curse) ca va lua campionatul. Dar hai sa fim putin obiectivi: Rossi nu a fost cel mai bun om de pe pista in 2015, iar inafara ei..nici atat!

Da,ce a facut Rossi s-a mai intamplat si la alte clase. Primitiv prost ce esti

» Post actualizat in 08 Nov 2015 15:22

A aparut o clona noua care la al 3-lea post se ia direct de mine. :lol:

------------------------------------

@Restul galeriei galben-fosforescente:

Daca prin absurd ce-a facut Marquez este incalificabil, desi nu a admis asta niciodata si nici nu stim daca e adevarat, ceea ce au declarat alti piloti ca Iannone sau Dovizioso, cum ca IL VOR AJUTA pe ROSSI cum se cheama???????

Pai cum pwla mea baaaaaa, la aia e permis si la spanioli nu e permis?

Voi nu vedeti cat de ipocriti sunteti?

Marquez a avut dreptul sa ajute pe cine a vrut el, cu asta basta. Nu e interzis nicaieri sa ai preferinte. Si el a preferat sa castige Lorenzo.

Daca Rossi ar fi fost cel mai bun pe pista in 2015 nu ar fi fost afectat nici daca se punea Marquez de-a curmezisul in fata lui in toate cursele... sau oricine altcineva.

Daca acum lupta ca descreieratul si-l darama pe Lorenzo in procesul asta... putea fi acuzat de parti-pris cu Rossi. nuuuu?

Nu???

Ca si fan Rossi, pot sa spun ca Lore a meritat titlul si azi a castigat pe bune.

Restul sunt conjuncturi favorabile/nefavorabile ....

Dupa Rossi, am o noua preferinta in MotoGP, si anume Pedrosa - merita sa castige cel putin un titlu.

Rossi a facut sezonul asta sa fie unul spectaculos.

Poate nu a fost el cel mai rapid,dar sigur a fost sarea si piperul in anul 2015

Fara el campionatul ar fi fost mult mai plictisitor.

A pierdut un campionat dar a castigat mai mult decat un trofeu.A recastigat inimile multora si a deschis ochii altora.

Ceea ce nu pot sa zic despre Lorenzo sau Marqez.

Nu sunt fanatic rossi ,dar sunt sigur ca un asemenea fenomen ca el motogp'ul nu va mai avea niciodata.

Bravo Rossi.

Cine vine la Universitate ca sa sarbatorim: LORENZO CAMPION? :10: Se umple piata? Mergem cu niste postere, facem niste poze si le punem aici. Sa " moara" fanii Rossi. :pics:

Edited by wawessh

Nu cred ca poate sa zica cineva ca Lorenzo nu-si merita titlul, n-au alergat altii pentru punctele lui, dar in acelasi timp nu cred ca poate cineva sa ma contrazica in ce priveste caracterul infect al lui Marquez si nivelul infect la care au dus si acest sport.

A pierdut un campionat dar a castigat mai mult decat un trofeu.A recastigat inimile multora si a deschis ochii altora.

Dupa cel mai abject gest vazut in motorsport de multa vreme. Cam de cand isi santaja echipa pt excluderea unui coechipier pt motiv ca e rapid.

Asa fani sa tot culeaga, nimeni n-are nevoie de ei. Si sa-i si ia cu el cum zicea altcineva.

Nu sunt fanatic rossi ,

LOL

Nu cred ca poate sa zica cineva ca Lorenzo nu-si merita titlul, n-au alergat altii pentru punctele lui.

Daca era Marquez -II care sa il incurce pe Lorenzo asa cum l-a incurcat pe Rossi, si castiga Lorenzo atunci isi merita titlul. Pana atunci Lorenzo e ca elevul tocilar protejat de profesoara ca sa i-a premiul intai.

9fingers...marq a mers din nou la risc.era sa il scoata pe pedrosa din cursa.scopul lui marc a fost clar,din nou

Lorenzo peotejat.nu fi orb.Daca cadea pedrosa, lorenzo tot castiga campionatul cu rossi pe 3.

Nu e rossi usa de biserica dar altii sunt mult sub nivelul de sportivi.

Edited by P T R

Sa va zic cum am trait eu cursa asta:

Am asteptat sa inceapa, emotii la start, Rossi a facut ce asteptam sa faca, a driblat juma de pluton chiar de la plecare.. in fata insa cei 3 au prins un ritm indracit care s-a transformat intr-un GAP care urma sa transforme cursa intr-o formalitate plictisitoare. Cu 2 piloti dupa el si o gaura asa mare dupa al 3-lea, Lorenzo nu putea sa mai piarda titlul orice s-ar fi intamplat.

Din primele tururi mi-am dat seama ca cel care tine plutonul in loc si care favorizat cascarea acelei prapastii pana la Pedrosa a fost Dovizioso. Poate se gandea ca il ajuta pe Rossi tinand plutonul in loc, naiba stie, ca in momentul cand a juns Rossi la el deja primii 3 se dusesera o vesnicie in fata.

Apoi au inceput incercarile timide ale lui Marquez la Lorenzo, ii strigam spre televizor - baaaaaaaaaaaa pwlaaa stai caaalm ca o sa cazi cu tot cu el si o iei si mai si oale in cap de la toti.. stai dracu calm.

Apoi a revenit Pedrosa.. mi-a fost teama sa nu se amestece cu Marquez si sa cada amandoi... sa fim sinceri, Pedrosa nu avea taria sa resiste unei batalii cu Lorenzo, Lorenzo ar fi vazut rosu in fata ochilor daca era depasit si ar fi riscat si mai mult decat trebuie.

Rossi nu numai ca nu s-a apropiat dar a pierdut si mai mult, de la 10 secunde initiale s-au facut 13 apoi 16 apoi 20. Am incheiat discutia cu el, daca s-ar fi apropiat as fi tinut un pic si cu el.

Dar asa, sa speri ca iei campionatul de la 20 de secunde in spate... sperand ca o tranteste Lorenzo sau Marquez cu Pedrosa, sau toti 3, sau ca ii depasesc cei de la Honda cand ala a bagat record de cursa, slabe sperante.. titlu pierdut pt mr Rossi, nu la masa verde, nu la declaratii si pur si simplu din neputinta.

O cursa un pic anosta dar cu emotii pana la final sa nu se intample ceva neprevazut.

Si sa nu uitam ca sunt zeci de curse in care pilotul de pe locul 2 a declarat "nu am vrut sa risc mai mult, pozitia 2 mi-a convenit mie si pentru campionat"

Si Marquez a declarat asta de cateva ori, si Dovizioso si Rossi insusi.

Acum, in cursa asta, ce motivatie ar fi avut Marquez?????????/

CE motivatie, spuneti voi, astia care il criticati.. Pentru cee?

Singura chestie care sa fi fost de schimbat ar fi fost sansele sa ia campionatul unul care a declarat ca esti un marlan si faci parti-priuri si a pus o lume de fani impotriva ta, unul care te-a scos cu cursa in urma pe aratura?

Sa fim seriosi, eu unul nu am nimic in a-i imputa lui MM. E orgolios, e tanar, treaba lui. Asta-i viata.

Edited by B.B.