Jump to content

Asociatia motociclistilor

Uniti sau fiecare pentru el  

255 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

DStar, cred ca iti aduci aminte ce s-a intamplat cu ultima incercare(prin 2013 parca). Sincer, asa ceva la noi va exista cu adevarat, doar atunci cand un om/grup va face acest lucru indiferent daca vor exista membri multi sau putini. Daca treaba va merge bine atunci o sa apara din ce in ce mai multi membri. Nu o zic cu rautate, dar vorbe si texte pe net am tot vazut, si efectul a fost prea mic. Vrei sa se intample ceva, apucate de treaba. Singur, cu 2-3 amici, nu conteaza. Daca treaba o sa fie buna, lumea o sa vina.

Iar asta cu "daca merita sa ma agit" pt altii nu imi inspira nimic. Cum am spus si mai sus, vrei sa faci ceva sa fie bine si pt altii, fa si gata. Cei care au ochi de vazut si urechi de auzit o sa vina singurei, si o sa puna si umarul.

Spor!

• Replies 214
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sper să nu fie nevoie să-mi fac un cont pe fb...nu de alta, dar pînă acum am scăpat.

Mah, sa stii ca si eu am fost impotriva facebook-ului ani de zile.

Pana la urma nu e nimic rau.

Daca vrei sa nu fii activ, nu esti activ si gata. Daca vrei sa ai profil privat poti sa ai profil privat si nimeni nu vede ce faci tu acolo. Acum nah, securistii oricum stiu deja totul despre tine asa ca nu mai conteaza.

» Post actualizat in 30 Oct 2015 08:49

DStar, cred ca iti aduci aminte ce s-a intamplat cu ultima incercare(prin 2013 parca). Sincer, asa ceva la noi va exista cu adevarat, doar atunci cand un om/grup va face acest lucru indiferent daca vor exista membri multi sau putini. Daca treaba va merge bine atunci o sa apara din ce in ce mai multi membri. Nu o zic cu rautate, dar vorbe si texte pe net am tot vazut, si efectul a fost prea mic. Vrei sa se intample ceva, apucate de treaba. Singur, cu 2-3 amici, nu conteaza. Daca treaba o sa fie buna, lumea o sa vina.

Iar asta cu "daca merita sa ma agit" pt altii nu imi inspira nimic. Cum am spus si mai sus, vrei sa faci ceva sa fie bine si pt altii, fa si gata. Cei care au ochi de vazut si urechi de auzit o sa vina singurei, si o sa puna si umarul.

Spor!

Sunt adeptul principiului ”Think big, start small, grow fast”. Nu mi-e frica sa incep cu o mana de oameni. Exact cum ai zis si tu, daca facem lucruri bune or sa se alature si altii.

Dar vreau sa verific intai daca ideea mea e buna si adera lumea la ea (la idee, fara nicio alta obligatie deocamdata). Pe cuvant ca ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa fac o asociatie pentru mine si cativa prieteni. Asa, in grup restrans, putem fi prieteni si fara asociatie.

Sper să nu fie nevoie să-mi fac un cont pe fb...nu de alta, dar pînă acum am scăpat.

Se va gasi si alta solutie,ca nici eu si mai sunt si altii ce nu avem fb sau yahoo.Si nici nevoie de ele...

Sunt adeptul principiului ”Think big, start small, grow fast”. Nu mi-e frica sa incep cu o mana de oameni. Exact cum ai zis si tu, daca facem lucruri bune or sa se alature si altii.

Dar vreau sa verific intai daca ideea mea e buna si adera lumea la ea (la idee, fara nicio alta obligatie deocamdata). Pe cuvant ca ultimul lucru pe care mi-l doresc e sa fac o asociatie pentru mine si cativa prieteni. Asa, in grup restrans, putem fi prieteni si fara asociatie.

Ideea e foarte bună, no doubt.

Dacă punerea ei în aplicare generează bătăi de cap, asta e, trebuie asumate. Și așa vine iarna și nu mai e vreme de motocicleală, la fel ca vara, deci trebuie umplut timpul cu ceva.

E ușor să găsești argumente că nu merită efortul, că oamenii, că vremurile, că politica, că au mai fost și alții, dar rezultatul - dacă e construit cum trebuie eșafodajul - se va vedea. Sunt atâtea lucruri care trebuie făcute și se pot face, chiar cu oameni împrăștiați în țară, on-line nu neapărat on-site. Trebuie doar găsită o platformă de comunicare (de ex., eu folosesc la birou Slack, e ușor, inutitiv și moca).

E inutil poll-ul. O sa fie o proportie covarsitoare care vor spune da,ca nu-i dor tastele.

Trebuia rafinat cam in felul urmator:

- da, sunt dispus sa ma implic personal in proiectele asociatiei, sa particip la actiuni si sa platesc o cotizatie;

- da, sunt dispus sa particip cand pot la actiuni si sa platesc o cotizatie;

- da, sunt dispus sa platesc o cotizatie;

- nu, nu ma intereseaza;

Si totul la vedere, fara poll ascuns.

Sustin!

.....

» Post actualizat in 30 Oct 2015 08:23

O sa facem un grup pe facebook sau pe yahoo. O lista de nickname-uri nu ma ajuta prea mult.

Imi place ca vii cu idei. Asta e spiritul. Inca nu ma gandisem la liste, e bine ca ai zis. Trebuie facute si liste

Eu as face grup pe FB dar si lista unde sa se inscrie ca membrii cu nume si prenume face-to-face. Sunt cazuri in care trebuie sustinut ceva, uite cazul Badea. Pe multi nu i-a interesat, dar pe mine ce a putut ala sa faca si sa spuna pe TV despre motociclisti m-a deranjat. Actiunea in justitie are alta greutate daca semneaza 50,000 de membri sau daca doar s-au ofuscat 100.

Sa nu ajungi ca in parodia din timesnewroman cu ala care a devenit pustnic si ii asteapta pe aia care au dat join la eveniment pe FB, ca sigur vin ei.

http://www.timesnewroman.ro/monden/10970-pustnic-singur-in-munti-de-2-ani-ii-asteptam-pe-ceilalti-400-care-dadusera-going-pe-facebook

Eu nu vreau sa am treaba cu niciun grup iuhu sau faszbuc.Cu asociatia motociclistica,da.

Trebuie sa fie si o alta cale!

Edited by CRISTIAN 1

uite cazul Badea. Pe multi nu i-a interesat, dar pe mine ce a putut ala sa faca si sa spuna pe TV despre motociclisti m-a deranjat. Actiunea in justitie are alta greutate daca semneaza 50,000 de membri

I feel you!

Măi Niko, începi să-mi placi :)

Cateva observatii:

1.Si eu cred ca ar trebui facut poll-ul cu ceva mai multe categorii de genul; Da si vreau sa ma implic activ/Da si sunt dispus la plata cotizatiei/Da dar nu as plati nimic/NU

2. Daca tot se vrea o miscare de masa cred ca primul lucru ar trebui vorbit cu adminii de pe forum sa se puna topicul in bara de sus a forumului pentru a fi vazut de cat mai multa lume care intra pe site. Asa poti avea un raspuns ceva mai reprezentativ.

3.Ca asteptari de la o astfel de asociatie ar fi:

- Interactiunea cu organele statului (politie, primarii si consilii locale/judetene) pe probleme ce tin de trafic si nu numai.

- Interactiunea cu majoritatea cluburilor moto (macar cele mari) pentru organizarea evenimentelor cu mesaj social (proteste, marsuri, campanii etc) dar si a celor sportive si festive.

- Asociatia poate oferi si ceva suport orientat pentru moto (un fel de ADAC la scara mica binenteles) prin legaturile locale ca nu ma astept la cine stie ce filiale. (Nu trebuie neaparat sa aiba remorca dar macar sa poata sa indrumeze un motociclist roman sau strain aflat la restriste catre cineva din zona care e dispus sa acorde asistenta pe bani/bere/gratis).

Eu as fi din categoria 2 (cotizatie si cam atat).

Se va gasi si alta solutie,ca nici eu si mai sunt si altii ce nu avem fb sau yahoo.Si nici nevoie de ele...

+1

Eu nu vreau sa am treaba cu niciun grup iuhu sau faszbuc.Cu asociatia motociclistica,da.

Trebuie sa fie si o alta cale!

corect!

voi nu vreti sa intelegeti un lucru.. echipa creeata trebuie sa lucreze pt inceput la imaginea intre cluburi si apoi la alte evenimente de sustinere.

cum va aprindeti.. asa va stingeti.

Sugestie: se poate face un forum gratuit pe myforum.ro. Am avut eu pentru KLE-isti. Functioneaza rezonabil. Si e suficient pentru inceput. Dupa ce se misca treaba se poate lua un domeniu si dezvolta treaba.

Aia 3 ca au vot cu NU sunt hateari ( cocalari ).

mersi, m-ai convins "adevaratule" :)). Nu ca nu as fi eu un animal social si integrat, dar am eu de vreo 20 de ani o incapatanare in mine, verificata...

Salutare tuturor! Am votat pentru si salut initiativa. Cu siguranta, comunitatea moto din Romania are nevoie sa fie reprezentata. Si reprezentata bine. De oameni care stiu ce au de facut si se implica in tot ceea ce fac.

Ca parere personala, referitor la punctul 1 din atributiunile gandite de tine, nu vei reusi niciodata sa coordonezi activitatea cluburilor moto din tara. Se poate COLABORA cu ele, asta este cu totul altceva.

In rest, am o gramada de idei care imi vin in minte cu privire la ce se poate face. Ma gandesc si la o propunere de nume. In ce ma priveste, pot sustine viitoarea asociatie cu ceva sprijin in legislativ, de asemenea pot pune oamenii la treaba pentru a crea o platforma . Si inca multe altele. Daca va pot fi de folos, cu placere va stau la dispozitie. Cu stima, Gospo :cheers:

Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie cu coordonarea.

Nu e vorba ca asociatia sa spuna cluburilor ce sa faca.

Eu vad cam asa. Asociatia impreuna cu cluburile cad de acord pe niste actiuni comune. Un acord de principiu. Dupa aceea, cand e nevoie de actiune concreta, asociatia da semnalul, iar cluburile actioneaza la nivel loca. Asociatia coordoneaza cluburile in sensul de a se sincroniza / armoniza actiunile cluburilor.

Sa dau un exemplu concret:

Eu mi-as dori ca in fiecare an sezonul moto sa inceapa cu o parada in fiecare oras. Cu mesajul - Atentie! Motociclistii exista in trafic.

Nu e nimic senzational,nu? Parade s-au mai facut si or sa se mai faca si cu asociatie si fara. Inca o data, nu vreau sa reinvatam roata. Mie mi se pare o actiune foarte buna si cu impact si merita facuta.

Acum,

Fara coordonare, fiecare club moto face parada cand si daca vrea. Cu coordonare ar putea face toate in acelasi timp. In paralel ar intra in actiune si cei care se vor ocupa de relatia cu media - asa vom avea o imagine unitara si vom obtine un impact mult mai mare.

In orasele in care sunt mai multe cluburi moto asociatia ar trebui sa medieze - cine ce face si ce organizeaza. In trecut au fost multe discutii intre cluburi. Din certuri nu are nimeni de castigat.

La prima vedere pare o bagatela. Dar in practica e destul de greu sa se sincronizeze toata lumea. S-ar putea stabili ca data calendaristica 15 martie (sa zicem) ca data de inceput a sezonului si toata lumea sa faca parada pe 15 martie. Dar nu e asa. Exista si hazardul meteo, iar 15 martie nu poate fi batut in cuie pentru ca parada ar trebui facuta in weekend nu in mijlocul saptamanii. In loc sa stea cluburile pe telefoane si sa tot vorbeasca unele cu altele ar fi mult mai usor daca toata lumea ar fi coordonata dintr-un singur loc. Cand zicem Hai, iesim toti odata. Sau poate o sa fie mai benefic sa facem deschiderea sezonului in 2 etape - teoretic in Sud si in Banat primavara vine mai devreme, in timp ce in Nord si judetele de munte vine mai tarziu. Trebuie vazut si discutat. In orice caz, obiectivul ar fi sa cream un fel de procedura cu care sa fie toata lumea de acord. Dupa aia devine foarte simplu - aplicam procedura.

» Post actualizat in 30 Oct 2015 17:23

Nu vreau sa ne precipitam. Eu zic ca avem toata iarna la dispozitie. Obiectivul e ca pana in primavara sa avem ceva concret.

La inceput e mai greu pentru ca trebuiesc adunate informatii / opinii, sugestii.

Stiu, la inceput si entuziasmul e mai mare si ar trebui profitat. Dar nu vreau sa ma grabesc. Prefer sa masor de 10 ori si sa tai 1 data. Trebuie sa tin cont si de orgolii si de greselile din trecut si mi-as dori sa nu le repet.

Eu n-am fost niciodata ”om de actiune”- adica intai sa fac si pe urma sa gandesc (daca mai ramane timp de gandire). Prefer sa gandesc inainte si pe urma sa fac.

O sa vedem cum facem cu grupul de initiativa. si cum o sa putem tine legatura intre noi. O sa vorbim si pe forumul motociclism.ro si pe facebook, vorbim si pe skype sau folosim orice alte metode de colaborare online. O sa pun si casa mea la dispozitie sa ne intalnim face-to-face, .E important sa ne intalnim macar o data face-to-face si sa ne cunoastem personal. Putem sta mai mult pe net si cred ca asa ar fi mai convenabil pentru toata lumea, dar si intalnirile face-to-face au importanta lor.

N-as vrea sa fac un forum separat. Stiu ca se poate face, dar ideea e ca tot ce facem sa fie cat mai la vedere si sa obtinem feedback din partea comunitatii. Iar comunitatea, dupa parerea mea, se strange pe motociclism.ro nu in alta parte.

Pentu momentele la care mortul este vinovat si intamplator e dintre noi este o idee buna.

...pentru episoade gen Sanzieni, pentru un motociclist vinovat la Galati ca o ciozvarta de carena a omorat un copil nesupravegheat desi chiar el a decedat in accident, pentru "nu te-am vazut", pentru marcaje de bun simt, pentru taxe corecte si... ar mai fi de zis.

Succes!

Edited by high_dive_eagle

. As vrea sa stiu daca merita sa ma agit sau ma agit degeaba.

Ori mergem pana la capat ori nu ne mai apucam deloc, nu?

merita!

si ne bagam!

(cum era reclama aia ...parca la bergenbier...)

deci, ne bagam!

Eu propun inca odata ca denumire, Clubul Roman al Motociclistilor,deci C.R.M.-asta ca sa eliminam asemanarea cu alte asociatii similare ca initiale.

Un obiectiv pentru care merita facute demersuri este crearea asigurarii pe 9 luni sau cea pe 3 luni,astfel ca,asta din urma sa poata completa la dorinta,una de 6 luni.

Mulltumesc pentru votul de incredere, insa M.A.N.-ul imi ia destul de mult timp. Pot ajuta cu aspectele de care am vorbit, pot veni cu idei si multe altele. Insa sa coordonez activitatea asociatiei imi este peste mana.

In rest, contati pe mine. Propun o organizare teritoriala, si atunci sa zicem ca ma pot ocupa pe zona Moldovei de implementarea obiectivelor asociatiei. Asta e cu totul altceva. :cheers:

E o idee excelenta asta cu organizarea teritoriala. Macar pe regiuni ar trebui sa existe ceva.

Cea mai mare problema pe care o intrevad eu este depasirea orgoliilor. Oameni mai orgoliosi ca motociclistii n-am vazut :)

Cred ca succesul sau insuccesul acestei initiative va depinde de felul in care reusesc sa gasesc niste reguli pe care sa le agreeze toata lumea si un set de proceduri cu care sa fie toata lumea de acord. Resurse se mai gasesc. Exista multi motociclisti care sunt oameni de succes, au resurse si cred ca ar dori sa ajute. Treaba e sa depasim orgoliile. Tocmai de aceea voi incerca sa fac totul cat mai transparent posibil si sa cantaresc fiecare pas.

Multumesc gospodarule pentru oferta generoasa de sustinere.