Sari la conținut

Patineaza ambreiajul ?


Postări Recomandate

Salut,speram ca nu o sa mai scriu intrebari in aceasta sectiune...

 

 

Am avut motorul la curatat,sincronizat etc.Daca tot s-a umblat acolo, am schimbat si uleiul.Inainte am folosit motul 5100 15w50. Acum am bagat 10w50

Problema este ca prin a3a a4a daca accelerez mai brutal in loc sa zboare de sub mine se tureaza in gol se duce si in 15000 ture iar viteza creste dar incet.

In momentul in care se tureaza in gol ca si cum ar patina ambreajul viteza creste dar se tureaza prea rau.

 

Intrebarile ar fi:

 

1. Se poate sa fie problema din cauza uleiului ? pt ca acum am 10w50 in loc de 15w50 cum obisnuiam sa ii pun?

2. Daca raspunsul la problema mea nu se regaseste in intrebarea 1,se poate remedia aceasta patinare din reglajul de la cablu ?

 

 

 

 

Salutare & Multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,speram ca nu o sa mai scriu intrebari in aceasta sectiune...

 

 

Am avut motorul la curatat,sincronizat etc.Daca tot s-a umblat acolo, am schimbat si uleiul.Inainte am folosit motul 5100 15w50. Acum am bagat 10w50

Problema este ca prin a3a a4a daca accelerez mai brutal in loc sa zboare de sub mine se tureaza in gol se duce si in 15000 ture iar viteza creste dar incet.

In momentul in care se tureaza in gol ca si cum ar patina ambreajul viteza creste dar se tureaza prea rau.

 

Intrebarile ar fi:

 

1. Se poate sa fie problema din cauza uleiului ? pt ca acum am 10w50 in loc de 15w50 cum obisnuiam sa ii pun?

2. Daca raspunsul la problema mea nu se regaseste in intrebarea 1,se poate remedia aceasta patinare din reglajul de la cablu ?

 

 

 

 

Salutare & Multumesc !

din cate stiu eu ai avut probleme cu amberiajul s-a rupt sau ceva de genu spuneai tu , cablul sau ceva pistonas a sarit de la locul lui , ai grija sa nu cumva , cablul sa fie prea intins si sa patineze amberiajul , regleaza cablul astfel incat sa ai 2-3 cm de cursa "moarta" la maneta , daca nu se rezolva asa vezi unde ai mai umblat ca totul sa fie pus cum trebuie , nu are treaba uleiul , atata timp cat e de moto nu e problema , daca era auto mai ales din ala cu teflon sau ceva gen clar da atunci era de la ulei, spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. s ar putea sa fie din cablu,imi aduc aminte ca inainte cand apasam ambreiajul schimbarea se facea aproape de manson(ca sa iti dai seama ca punct de reper) iar acum schimba la distanta de manson(apas doar putin.Maine o sa il reglez putin.Cablul a fost cu aproape 1cm mai scurt fata de celalalt(care era "home made").Si e posibil sa tina putin .Cade varianta uzurii ambreiajului pentru ca este nou.Nu am avut timp sa fac alte verificari pentru am observat acum cand veneam acasa,era deja noapte afara erau 4 grade si am ajuns "cam stramb"acasa ca sa mai umblu la ea.

Mersii inca odata tuturor si revin maine cu ce am rezolvat.

Editat de Stefan Angel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca intr-adevar face numai intr-a 3-a si a 4-a, nu prea vad de ce ar fi de la cablu ... uleiul are mai mult rol de racire in ambreaj, din cate stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca intr-adevar face numai intr-a 3-a si a 4-a, nu prea vad de ce ar fi de la cablu ... uleiul are mai mult rol de racire in ambreaj, din cate stiu

Daca nu ai demaraj in forta cuplul pe care-l transmite ambreiajul e mai mare in vitezele superioare, asa se intampla la toate motoarele, ori ambreiajul aluneca in 3 situatii, uzat, reglaj prost, ulei necorespunzator.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...