Sari la conținut

Jawa 250 353 03/ 1960


Essie
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Si sa nu uit! Dupa cromare, interiorul rezervorului arata de parca ar fi fost luat de pe epava de la Costinesti!

Dupa ce a fost gata cu vopsitul, am cumparat setul ala de "emailare" (cca 30 euro pe internet), cu doua etape:

- prima o fosfatare , adica plimbi prin interiorul rezervorului o solutie care ataca rugina si alti oxizi;

- il lasi la soare cateva zile , pana cand suprafata interioara este perfect uscata (si de obicei se coloreaza intr-un negru ca noaptea, pe unde era ruginit);

- a doua etapa este o emailare cu o rasina lichida, care odata desfacuta cutia in care se gaseste intra in solidificare. Ai timp cateva minute sa plimbi "mierea" aia pe toate partile rezervorului, sa scurgi excesul si pe urma il lasi in pace. A doua zi e ca smaltul de la cratite. Nici nu mai ai nevoie de filtru la benzina! (Daca o filtrezi inainte pe aia pe care o iei de la pompa, ca evident la pompa vine "cu de toate"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc!

Saua mea originala era tip chitara.

Cand ma asezam pe ea, stateam cu fundul exact intre locuri, acolo unde se gatuie saua.

M-am gandit ca nu prea o sa se inghesuie nimeni sa mearga cu mine , ca pasager si atunci am hotarat sa-i cumpar o sa de la modelul ulterior 559, pe care te poti aseza oriunde iti vine bine, pt ca are aceeasi dimensiune de la un capat la celalalt.

Deci, saua este toata noua , adusa de la turci.

Acelasi compromis l-am facut si cu lampa spate, care la 353 este groaznic de "nevizibila", pt ca are o suprafata cat a unghiei de la degetul mare!

Editat de Essie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo nenea Dan (Essie). Dau cu basca de pamant. Nu am uitat ca am fost convocat, imediat cum vin de la Tulcea ma prezint...


» Post actualizat in 09 Oct 2017 20:00

Astia care vindea Tankversiegelul la Veterama isi facusera un dispozitiv dintr-o coroana si un pinion, sudate pe un ax orizontal. Rezervorul se prindea de coroana, iar tot dispozitivul il intorcea pe toate partile. Pacat ca am uitat sa il filmez, mi-a fost lene sa stau la standul alora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare , poti sa postezi o poza , sa ne spui un pret si daca are acte ? Daca poti multumesc anticipat .

Am sa incerc, dar este intr-un dulap, si trebuie sa luminez cumva. Motocicleta este intreaga, are compresie buna, barca la atas in stare buna, dar sasiul este de Velorex 562. Sasiul original a fost cam ciopartit. Numarul de inmatriculare este vechi, talonul este la mine, dar proprietarul.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E primul pas.

La inceput ne laudam,apoi ne incurajam reciproc si pe urma ne apucam de treaba!

E la loc uscat, asa ca "baza" e buna!

Cred ca e 57-59, dupa ampermetrul de pe rezervor.

Io d-abia astept sa ma imprietenesc cu jawa mea si s-o tulesc la plimbarica...

» Post actualizat in 13 Oct 2017 14:06

...de vreo patruzeci de ani!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E primul pas.

La inceput ne laudam,apoi ne incurajam reciproc si pe urma ne apucam de treaba!

E la loc uscat, asa ca "baza" e buna!

Cred ca e 57-59, dupa ampermetrul de pe rezervor.

Io d-abia astept sa ma imprietenesc cu jawa mea si s-o tulesc la plimbarica...

» Post actualizat in 13 Oct 2017 14:06

...de vreo patruzeci de ani!

Multumesc , dar sunt satul. Abia am termina cu asta.

post-87143-0-92420500-1507914140_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bijuterie! S-o stapanesti sanatos! In momentul de fata motocicletele cu atas au inceput sa fie redescoperite! Super!

Io cred ca partea cea mai frumoasa este "reinvierea" fierului si pe urma "plimbarea".Cam 68% restaurarea si 32% plimbarea. Si avantajul cel mai mare este siguranta pe care o ai atunci cand te urci pe motor, deoarece stii tot, ce si cum s-a montat. Cineva care isi cumpara un motor de-a gata, se va gandi tot timpul:"ce fac daca se strica ceva?..."

Vorba ceea:"Siguranta si incredere"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu, nici motocicleta nu este de vanzare, Domnul de mai sus a cerut fotografii, si le-am postat sa ma "laud " si eu

OK ! sper sa o readuci tu la viata , ma bucur ca o pastrezi,asta inseamna ca tii la ea , Salutare .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bijuterie! S-o stapanesti sanatos! In momentul de fata motocicletele cu atas au inceput sa fie redescoperite! Super!

Io cred ca partea cea mai frumoasa este "reinvierea" fierului si pe urma "plimbarea".Cam 68% restaurarea si 32% plimbarea. Si avantajul cel mai mare este siguranta pe care o ai atunci cand te urci pe motor, deoarece stii tot, ce si cum s-a montat. Cineva care isi cumpara un motor de-a gata, se va gandi tot timpul:"ce fac daca se strica ceva?..."

Vorba ceea:"Siguranta si incredere"!

Grozava urarea, dar tarzie. Am noua ani cu fractura de coloana, si parezele aferente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau sa aud asta Shashka, dar cred ca "ce ne e scris, in frunte ni-i pus!". Asa ca ce ni se intampla , nu poate fi schimbat. Chestiile alea ca "mai bine intarziam 5 min inainte sa plec de acasa" sau "mai bine nu-mi luam carnet"...sunt doar ca sa ne amaram si sa ne frustram si mai rau.

Icebergul care a scufundat Titanicul se rupsese din calota polara cu 4 ani inainte sa "scrijeleasca" vopseaua Titanicului...

Iti urez multa sanatate si nu te lasa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

o intrebare...daca am piese in plus, as putea sa fac schimb cu altcineva? chiar daca nu e exacta "paritatea" intre cele doua tipuri de piese,adica nu-i bai daca pierd eu ceva. am un motor de rezerva de jawa 250 cu o problema la indicatorul de neutru(e rupt). am nevoie de un rezervor,o pereche de coturi cu piulite cu tot (exterioare) un ghidon . mai am piese pentru schimbat. seara faina!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate face tranzactia...poze si detalii despre ce dai, cat si poze sau schite cu piesele solicitate (ori detalii mai amanuntite, fiindca exista mai multe modele si risti ca sa primesti ceva care sa nu se potriveasca modelului tau). Restul e cancan! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suna bine. O sa incerc sa fac ceva miscare prin garaj (desi slabe sansele weekendu asta) Oricum,vara e inaintea noastra,o sa avem destula vreme sa ne adunam piese pt la iarna. Seara faina!


» Post actualizat in 11 Mar 2018 20:19

Salut! am reusit sa fac ceva poze la ce piese am( cred ca mai am cateva,o sa mai caut).Ultima era facuta acu" cativa ani. Vopsea spray...acuma o sa lucrez ....dupa mine


» Post actualizat in 11 Mar 2018 20:24

Ultima adica ma refer la Jawa cu motorul in cadru. Restul le-am facut acum 2 zile. Din gresela am postat aceeasi poza de doua ori.


» Post actualizat in 11 Mar 2018 20:37

si inca o intrebare daca tot suntem aici... ce rol are becu' asta albastru ?


» Post actualizat in 11 Mar 2018 20:38

Am sarit de la jawa la TDM.

post-79385-0-40855200-1520799263_thumb.jpg

post-79385-0-83197000-1520799298_thumb.jpg

post-79385-0-33227900-1520799315_thumb.jpg

post-79385-0-62106900-1520799329_thumb.jpg

post-79385-0-88700900-1520799343_thumb.jpg

post-79385-0-14857300-1520799355_thumb.jpg

post-79385-0-55094200-1520799410_thumb.jpg

post-79385-0-29433000-1520799423_thumb.jpg

post-79385-0-49522500-1520799435_thumb.jpg

post-79385-0-99490000-1520799484_thumb.jpg

post-79385-0-37344800-1520800660_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...