Sari la conținut

Mutat in cluj


usercalin
 Share

Postări Recomandate

Salutari!

 

In perioada urmatoare trebuie sa imi caut chirie in Cluj. Puteti sa imi recomandati va rog cartierele unde pot dormi linistit daca motocicleta sta in fata blocului?

Eu am gasit chestia asta:

http://verticalnews.ro/cartierele-rau-famate-ale-marilor-orase-din-romania/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai nimerit un moment cam dificil sa iti cauti chirie, cred ca deja majoritatea s-au ocupat deja de catre numerosii studenti ce vin la Cluj.

 

Ca si zone iti recomand Gheorgheni, Grigorescu, poate si Zorilor:

https://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_cartiere_din_Cluj-Napoca

 

Depinde insa si de ce posibilitati de transport ai, ce traseu urmezi pana la locul de munca samd.

Ca fapt divers, in oras se lucreaza de ceva timp, traficul e infernal. Oricum era aglomerat si inainte insa acum este dezastru, asa ca grija mare si nervi de otel ;)

 

Motocicleta nu as lasa-o in fata blocului pentru nimic, indiferent de cartier. Cel mai bine cauti sa inchiriezi si garaj, eventual il imparti cu alti motociclisti:

/index.php?/topic/331727-anunturi-garaje/page-23

 

Bafta.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii ma frate on serios cu link ul ala. Am stat 29 de ani in Manastur. Am avut gagica in groapa. Te informez ca nu mușcă nimeni. Apoi, Iris si Someseni = majoritatea case. Ai curte, ai unde baga motorul.

Cele mai linistite = Grigorescu si Gheorgheni. Dar, poti lasa motorul linistit oriunde, mai mult, daca e loc, poti sa l bagi in scara. Auzi ma, "Detroit" hahahaha. Nu te mai lua dupa toate tampeniile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fii ma frate on serios cu link ul ala. Am stat 29 de ani in Manastur. Am avut gagica in groapa. Te informez ca nu mușcă nimeni. Apoi, Iris si Someseni = majoritatea case. Ai curte, ai unde baga motorul.

Cele mai linistite = Grigorescu si Gheorgheni. Dar, poti lasa motorul linistit oriunde, mai mult, daca e loc, poti sa l bagi in scara. Auzi ma, "Detroit" hahahaha. Nu te mai lua dupa toate tampeniile.

Pai trebuie sa "vinde" si aia ziaru',nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Ca si "proaspat" mutat in Cluj de un an de zile (chiar azi se implineste ) ,pot sa-ti dau cateva sfaturi .

 

-Chiriile sunt FOARTE scumpe in oras,fie el manastur,marasti,centru etc ...o garsoniera gasesti cam pe la 200 de euro,si nu te gandi la lux...ci mediocra.(eu m-am mutat de 4 ori intr-un an pana am gasit ceva cu care sunt multumit)

-Cand o sa-ti cauti chirie,o sa vezi anunturi multe exagerat de scumpe,si unele care daca au un pret decent dar au deja 2-3 de ore de cand a fost pus anuntul,aproape le poti considera ca si inchiriate:)) (mi-a luat 2 sapt sa gasesc ultima chirie,si NU prin anunturi)

-Traficul este infernal,motorul este un must have,dar chiar si asa,cu masina sau motor,exista respect in trafic,ne lasam unii pe altii sa intram sau sa iesim din diverse locuri si se merge relativ ordonat si fara claxoane.

-Nu prea se fura motoare in Cluj,dar trebuie sa-i asiguri un minim de dotari antifurt ,un lant,disk lock cu alarma,husa.

-Daca ai job-ul in partea dinspre Floresti,recomand sa cauti chirie in Floresti,gasesti apartamente foarte bune pe la 150 de euro,conditii aproape lux.Dezavantajul este ca la ora de varf,traficul spre oras este bara la bara.

-Daca ai nevoie de ajutor cu un loc de stat cateva zile pana iti gasesti ceva,scrie-mi pe pm.Te va costa o sticla de ceva pe care o bem impreuna .

-Orasul este superb,oameni faini,viata activa dar si linistita .Pacat de preturile nesimtite la chirii.

Editat de Old School Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuie sa "vinde" si aia ziaru',nu?

Poi da... ma gandesc cand am intrat prima data in Ferentari, eram tot numa' zacusca pe turul blugilor. Aiurea, nici aia n aveau treaba cu nimeni...

Manasturul e chiar mishto daca nu stai pe Calea Floresti in V uri ca sa te enerveze traficul. Ma rog...o sa vada omul ca n a aterizat in Detroit :-D

Editat de clujraider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic: din descrierile celorlalte persoane, daca as vrea sa "ciordele" ceva, pai atunci Clujul ar fi primul pe lista, daca e chiar asa de fain.

On: Am prieteni care au tinut motorul langa bloc (Marasti) o buna bucata de timp, altii in Gheorgheni (pe langa Scoala Alfa) si nici unii n-au avut probleme cu furturile. Eu am stat o bucata de timp in zorilor, motoreta langa bloc, langa alte 3. Nici o treaba.. Insa chiar si in atat de laudatul Cluj, se fura motorete (si nu numai). Cu siguranta nu ca si in alte locuri, dar oricum, infractionalitatea nu e zero.

La fel cum ziceau si altii, e de preferat sa ai un garaj/curte unde sa o tii. Traficul infernal la orele de varf iar acum si mai mult, tot orasul fiind santier (cel putin asa era de vreo 2 sapt).

site-uri locale ar fi piata-az.ro

 

Oricum, e o nebunie de ceva timp cu Clujul, se pare ca it-stii au ridicat piata de imobiliare foarte mult. Chiriile cele mai mari in tara, apartamentele cele mai scumpe din tara...

Mi-a spus o cunostinta de la o agentie imobiliara ca a vandut apartament cu 1400 eur/mp. In cluj. 2015. pfff... sa cad jos, nu alta. (apropos, apartament de 90mp)..

Daca ai job in it, te-ai scos, vor fugi toate firmele dupa tine( asta in cazul in care si stii ceva) altfel, va fi mai greu putin..

Editat de flaviu57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu in discutia asta

Care sunt cele mai folosite siteuri (joburi si imobiliare) de clujeni?

 

In cazul in care iti cauti un loc de munca recomand sa urmaresti site-urile companiilor la care vrei sa te angajezi si sa aplici direct acolo. Alternativele sunt clasicele ejobs si bestjobs, plus un cont pe LinkedIn ar fi util.

Editat de Vallach
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vi sa lucrezi in IT sau la o alta firma dar care te plateste cu minim 3000 Ron, poti venii sa te simti cat de cat bine in cluj, altfel va fi o dezamagire totala. Chirii modeste la 250 Euro, garaj 50 Euro. Circulatia numai in orele de varf este o problema. Pentru distractie iar tre sa scoti bani frumosi comparativ cu alte orase, ce-i drept sunt multe localuri deosebite. Orice alt serviuciu (reparatii auto/mot, stomatologie, etc) sunt mult mai scumpe decat in alte orase.

Repet...daca vii pe bani buni sau la o firma de IT ai toate sansele sa fie super, altfel e pierdere de timp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie sa te contrazic. Poti veni in Cluj si ca sa beneficiezi de piata de desfacere mare, la fel cum din Cluj poti merge in Bucuresti pentru exact acelasi motiv.

 

Vezi donuteria, parca initial o inceput in Tg Mures, apoi, pentru ca o avut acolo un success imens, pasul urmator logic era sa se mute la un alt nivel. Daca Tg mures are sa zicem 60k locuitori si Clujul are 360k locuitori, cand vii incoace cumpara de 6 ori mai multe cuptoare pentru gogosi ca nu ai cum da gres :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Old School Rider mersi de oferta! :D

 

Locul de munca e pe Calea Dorobantilor. Vad ca aproape e Marasti si Gheorgheni. Poate am noroc si gasesc ceva rezonabil peacolo. Daca nu, o sa va iau sugestiile la rand. Multumesc pt ajutor!

 

offtopic:

Cu furatul tine si de noroc. Unui prieten, vecin cu mine, i-a fost furata motocicleta(care era pe butuci dupa un accident) si zona e ok.

Nu imi e frica neaparat de furat cat de vandalism. In Sibiu cunosc oameni care si-au gasit motocicletele trantite dimineata(si a contat zona:) ). Singurele neplaceri de genul pe care le-am avut pana acum au fost doar mucuri aruncate pe husa si o andrea bagata in furtunasul de la scottoiler(oi fi suparat vreo batrana din scara)...

Editat de usercalin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc si eu pentru raspunsuri!

 

Intentionez dupa revelion sa-mi caut un job in Cluj (ofertare, achizitii publice, devize, proiectare, inginerie, sau orice altceva care mi-ar asigura un salariu decent).

Am unde sta o perioada (in zona Polus) pana fac cele 3 luni sa pot/putem aplica pentru un credit imobiliar.

 

In momentul de fata apar cateva necunoscute pentru mine:

 

1. Care este salariul mediu net in Cluj si cu cat se poate trai decent?

2. Cum sa procedez cu viitoarele interviuri in conditiile in care eu traiesc si lucrez in Bucuresti?

3. De ce zone sa ma feresc cand va fi sa cumpar apartamentul?

Pana acum am pe lista Florestiul din cauza aglomeratiei, si mirosul de la ferma de pui


» Post actualizat in 16 Nov 2015 09:27

.

 

*Pana acum am pe lista Florestiul din cauza aglomeratiei si a mirosului de la ferma de pui

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot apelezi la credit , parerea mea e sa-ti cumperi o bucata de pamant si sa-ti faci o casuta( mica la inceput de drum si apoi te poti extinde daca-ti permite terenul si bugetul ) in zonele limitrofe ( decat apartament in Floresti ) .

Editat de cobi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cuki - Multumesc frumos!

 

@cobi - Mi-ar placea un teren si o casa in sau pe langa Cluj dar din pacate nu am timp si bugetul necesar pentru asta, trebuie sa ma misc rapid deoarece nu sunt singur (sotie+bebe mic).

Eu ma gandeam sa iau in calcul cumpararea (credit) unui apartament cu 3 camere, intr-o zona linistita cu blocuri de 4 etaje.

Cum ziceam mai sus Florestiul este exclus din lista mea de cautari deoarece mi s-a parut f aglomerat (ultima oara am fost in Cluj de sarbatori) si am mai inteles ca vara miroase groaznic de la ferma de pui.

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa mai adaug si eu o parere,

 

La inceput,luat dupa multe zvonuri si stiri de groaza despre Floresti,am evitat cat am putut de mult sa locuiesc acolo (acum mandru locuitor al comunei Floresti)

 

Ce voi spune mai jos ar fi valabil doar daca lucrezi in zona Floresti sau cel mult in Manastur,daca faci naveta mai departe nu este chiar cel mai placut lucru.

-Chiriile in Floresti sunt normale,ba chiar avantajoase ,iti iei apartament de LUX cu 1 sau 2 camere dupa noroc cu aprox 150 de euro,trebuie doar sa ai rabdare sa-l gasesti.Pretul cerut pe net e cam 170,dar gasesti chiar si pe la 135-140 cu putin noroc.Si cand spun lux,ma refer la finisat nou,totul inclus,inclusiv loc de parcare de obicei (care conteaza foarte mult) . Cu 170 de euro in Cluj-Napoca vei locui ori la comun cu cineva,ori intr-o garsoniera de 15-20mp,injurand in fiecare seara cand cauti un loc de parcare cate 20-30 de minute.

-Daca muncesti in zonele enumerate mai sus,in trafic de varf faci cam 15-20 de minute din centru Floresti pana in Manastur si inapoi.Cand e liber,faci cam 8 minute.

-In afara de baruri si altele de genul,acum in Floresti ai Carrefour,Lidl,Profi

-Marea problema cu mirosul este adevarata,dar depinde de zona.Eu stau la vreo ...500-600 de m de ferma,dar am avut noroc ,se pare ca foarte rar vine mirosul pe la mine,de vreo luna nu am simtit nimic,si in cateva rare ocazii,era un miros..discret,adica de-abia se simtea. (Str Porii,mai in capat,directia Gilau). Intradevar,pentru cei care stau chiar cu geamul langa ferma,nu stiu cum naiba pot locui acolo,dar na,cred ca au fost FOARTE ieftine apartamentele.

 

In concluzie,dupa ce am locuit ori in garsoniere impartite in 2 camere prin manastur la 220 euro,fara parcare sau spelunci gen mono-camera cu toate in ea si baie separata pe la 150,sunt mai mult decat multumit sa dau 150 de euro pe 2 camere lux,cu balcon,parcare si spatiu suficient in floresti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer si eu am vrut sa imi cumpar in cluj o locuinta, dar am preferat sa fac naveta si sa am casa, curte, liniste si aer curat, in afara orasului. Stai putin in chirie si daca esti hotarat cauta o casa in afara orasului, dupa o sa imi dai dreptate. Binenteles depinde de fiecare cat e de comod.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa iei in considerare si Apahida, sunt si pe aici locuinte decente ca si pret. De ex: http://www.omniaresidence.ro/despre-complex-imobiliar-cluj-napoca-apahida.html

Spre deosebire de Floresti, ai 4 cai separate de acces dinspre Cluj inspre Apahida, asa ca blocaje in trafic nu prea o sa vezi.

Dezavantaj: daca nu ai masina, nasol...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta vroiam sa spun si eu, daca ai bebe mic ar trebui sa prioritizezi orasul in detrimentul localitatilor limitrofe. Mai ales daca vii din Bucuresti, aglomeratia nu te va coplesi.

 

Ca bani, intr-adevar de la 2500 lei in sus incepi sa traiesti decent, iar ca familie iti trebuie un minim de 4500 lei daca ai si bebe. Pentru un apartament cum vrei tu pot sa te ajut cu ceva informatii, tocmai am luat un apartament cu 3 camere intr-un bloc de 4 etaje :) cu garaj inclus. Preturile sunt de aprox 1000 EUR / m2 in Manastur, 1050-1100 in Marasti si peste 1100 in restul cartierelor. Bineinteles, mai ieftin la 4 sau la parter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cuki, 'partea proasta' mie mi se pare un termen destul de vag. Ceea ce la tine inseamna parte proasta, poate ca la altu nu e. Eu nu il cunosc pe om, nestiind ce gusturi are, n-am ce sa ii spun eu care o fi partea proasta. Sau altcineva. Lasa-l pe el sa stabileasca asta, avand copil mic sunt convins ca stie cum sta treaba cu gradinitele, nu cred ca trebuie sa ii spuna altii.

Si eu stau afara din Cluj, la 25 de km (numarati) de locul de munca. De multe ori ajung mai repede din Apahida la servici (Calea Turzii) decat as ajunge din unele cartiere ale Clujului daca ar trebui sa traversez centrul. Nu ma deranjeaza dependenta de masina deoarece imi place sa conduc. Am in schimb colegi care daca ii pui la volan mai mult de 10 minute, fac cu nervii. Si eu am copil mic si l-am dus la gradinita de stat in Apahida. E un loc foarte frumos, cladire noua, construita acum 1-2 ani, dotari noi. N-am avut nevoie de nici o pila pentru a intra acolo. Cu banii pe care i-am avut am preferat sa cumpar ceva in Apahida deoarece am obtinut ceva in plus fata de Cluj. Am aer mai curat, am liniste, am suprafata apartamentului mai mare, garaj, boxe, gradina, etc. Iar cu prietenii nu merg la bere prin cluburi. Eventual ne intalnim pe vreun deal sau munte, sau pe fundul vreunui lac.

Dar asta sunt eu, criteriile mele. Fiecare are criteriile lui...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri! Aveti dreptate, fiecare cu gusturile si prioritatile lui...

 

Urma sa intreb si asta cu gradinitele si scolile deoarece pentru junior facem miscarea asta, consideram ca are un viitor mai bun in Cluj decat in Bucuresti (parerea noastra).

 

Intai sa-mi gasesc de munca si in cele 3 luni pana pot aplica pentru credit, am timp sa vizitez tot Clujul si sa pun in balanta ce ne avantajeaza sau nu.

La sfarsitul lunii, mai dau o tura prin Cluj si mai vad atunci ce si cum.

 

@ShadowAdy - Te voi aborda in viitorul apropiat sa discutam mai multe, multumesc frumos!

Editat de PepsiMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Eu de ex. nu m-am muta in Manastur nici in ruptul capului, dar niste colegi de munca originari din alte judete si care stau in Manastur mi-au spus ca este extraordinar. Sa-i cred? Habar nu am...oamenii nu au masina, asa ca is fericiti ca acolo gesesc orice la orice ora din zi, au transport in comun...din punctul lor de vedere este ok.

 

.... In apahida nu m-as muta de ex. nici in ruptul capului, iar faptul ca pretu ii mai mic in Apahida decat in Cluj ii dat doar din faptul ca nu este cerere asa de mare pentru zona respectiva.

 

Fiind clujean te inteleg perfect , deja stii ce /cum si unde , insa pt unul care se muta aici , parerile personale nu se aplica ; mai mult parerea personala depinde unde te ai nascut si in ce cartier ai copilarit sau unde locuiesti de mai multa vreme , te ai obisnuit . La fel si eu pot sa ti spun ca din zona unde locuiesc de peste 40 ani nu m as duce nicaieri , m am obisnuit si mi place cum m am organizat :) .

Pt cineva care acuma se muta in Cj , cam oricare zona poate fi o alegere buna , in functie de nevoi / gradinita / loc de munca etc . Exceptand zona ex industriala ( CUG ) , cred ca s ar putea acomoda usor daca " cerintele " creditului sunt dulci .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiind clujean te inteleg perfect , deja stii ce /cum si unde , insa pt unul care se muta aici , parerile personale nu se aplica ; mai mult parerea personala depinde unde te ai nascut si in ce cartier ai copilarit sau unde locuiesti de mai multa vreme , te ai obisnuit . La fel si eu pot sa ti spun ca din zona unde locuiesc de peste 40 ani nu m as duce nicaieri , m am obisnuit si mi place cum m am organizat :) .

 

Asa-i, dupa 4 luni pe Titulescu intoarcerea in Grigorescu a fost fericire pura. Desi intre Gheorgheni si Grigorescu aparent nu sunt mari diferentele, eu le-am simtit....

 

Cat despre mutatul din Bucuresti in Cluj....interesant. De obicei lumea fuge incolo pentru joburi mai bine platite(exceptand IT-ul) si mai putin invers. Sunt curios cum se va simti pe termen lung.

Personal, ca clujean, m-am cam saturat de anumite aspecte ale Clujului. Desi aglomerat ca trafic, e cam apatic din alte puncte de vedere si de multe ori scump daca e sa faci o medie a nefericitilor care nu lucreaza in IT.

 

Ca sfat, orienteaza-te cu chiria/locuinta pe care vrei sa o achizitionezi sa fie in partea de oras in care ai locul de munca. La traficul de azi, dincolo de nervi, mai important e timpul pierdut. Si o chirie in Grigorescu/Manastur si un loc de munca langa Iulius Mall inseamna mai bine de o ora pierduta pe zi la volan sau in mijlocul de transport in comun, asta in timp ce ziua are tot 24 ore...

Editat de Vlad S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...