Sari la conținut

Accident cluj


andutzu_85
 Share

Postări Recomandate

Sa intelegem ca a murit pt ca a lovit stalpisorii aia draguti, nu neaparat ca a lovit-o masina? Ca daca nu erau stalpii scapa cu viata?

 

Ia si vezi prietene cum la fiecare stapisor se regaseste cate o parte a motocicletei

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare pacat, ar trebui sa fie legile mult mai severe, puscarie direct soferitei, RIP fetei

de ce puscarie soferitei???? argumente viabile TU de cate ori ai intors/ schimbat directia fara sa semnalizezi/asiguri????

 

D-zeu s-o ierte , condoleante familiei , puscarie conducatoarei auto si trasi la raspundere cei care au montat acei stalpi acolo . :(

idem ca mai sus plus... de ce trasi la raspundere cei care au montat stalpii??? De cate ori ai parcat ilegal????

 

sange latin, de ce nu vezi asta in germanica, austrica,, elvetia?? pentru ca nu cefe late? pentru ca educatie cu buzunarul, pentru ca nu poti sa "contestez amenda ce plm"

 

militia face fix acelasi lucru si in tarile teutonice.... mai un radar, mai un control. Diferenta e ca aia is in regula si cu viteza si cu toate alea.

» Post actualizat in 14 Nov 2015 20:21

Numa la noi vezi pe drumurile publice carute care nu ar da bine decat la remat, cu proprietari care ocolesc legi. Cata vreme "romanu descurcaret" o sa gaseasca ,,metode de fentat responsabilitatile, si sistemul o sa gaseasca metode la fel de usoare :) Fiecare actiune are o reactiune.... nu platim amenzi pentru parcare ilegala, parcam ilegal- apar stalpi , nu mergem legal,, o ardem in basini de rossi wannabe... apare radarul la panda in boscheti..... si tot asa

Vreti sa continui?? am exemple cata frunza si iarba

Ne furam singuri caciula... apoi zicem ca e ala de vina.... penibil

 

 

 

Fatuca aia a dat coltul din cauza indolentei cetatenilor care nu au respectat legea. Care lege?? Oprirea si stationarea interzisa. De cate ori ai parcat tinicheaua in dreptul semnului??? Daca cel putin odata esti vinovat de moartea fetei. Tu si toti care indiferent de situatie ocoliti legea si bunul simt

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu s-o odihneasca ! Din pacate pentru ea a fost un cumul de factori nefavorabili: manevra conducatoarei auto, prezenta acelor stalpisori ... si ar mai fi si altele dar daca nu erau astea ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce puscarie soferitei???? argumente viabile TU de cate ori ai intors/ schimbat directia fara sa semnalizezi/asiguri????

 

idem ca mai sus plus... de ce trasi la raspundere cei care au montat stalpii??? De cate ori ai parcat ilegal????

 

de ce puscarie soferitei???? argumente viabile TU de cate ori ai intors/ schimbat directia fara sa semnalizezi/asiguri????

 

idem ca mai sus plus... de ce trasi la raspundere cei care au montat stalpii??? De cate ori ai parcat ilegal????

Puscarie pentru ca a omorat un om, chiar daca nu semnalizezi, poti macar sa intorci capul, sa te uiti ca de-aia ai ochi, toata lumea greseste, dar prea nu se platesc greselile, uite in ce tara traim https://www.youtube.com/watch?v=DNgalVZHiAs, oameni de genul asta conduc zilnic bine ms, fiindca legea le permite

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puscarie pentru ca a omorat un om, chiar daca nu semnalizezi, poti macar sa intorci capul, sa te uiti ca de-aia ai ochi, toata lumea greseste, dar prea nu se platesc greselile, uite in ce tara traim oameni de genul asta conduc zilnic bine ms, fiindca legea le permite

inainte sa ridici piatra.... de cate ori nu ai dat span printre masini fara sa semnalizezi?? de cate ori nu ai facut pipi cu bolta pe reguli de circuatie??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte sa ridici piatra.... de cate ori nu ai dat span printre masini fara sa semnalizezi?? de cate ori nu ai facut pipi cu bolta pe reguli de circuatie??

 

Da, in fine, discutia e irelevanta, recunosc ca nu merg ca la carte, probabil ca nimeni nu merge, dar nu e normal ce se intampla, vezi si cazul Huidu, a omorat 3 oameni si e liber, conduce bine ms, isi traieste viata linistit, legile sunt prea lejere, ca 2 ani cu suspendare e fix nimic, nu ridic piatra ca sunt convins ca nici femeia aia nu a vrut sa omoare pe nimeni, dar sa fie mai atenti in trafic, atat zic

Editat de Razvan_01
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca s ar face puscarie pentru omor din culpa de genul asta, probabil s ar conduce cu mai multa responsabilitate

 

Asa ai omorat un om, iti deschide un dosar penal si primesti cu suspendare, frectie

 

Nu judec pe nimeni, oricui i se poate intampla, da cine greseste trebuie sa plateasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dzeu s-o ierte...prea tineri pleaca unii dintre noi, din vina personala sau a altora. Insa cand vine vorba de stalpi gen anti-parcare, dovediti a fi "unsafe" si scosi din uz in tarile carora le pasa, atunci nu mai e vb de o simpla vina ci de o culpa. Caci daca e sa sapi in dosarul care tine contractul pentru stalpii respectivi, sunt sanse f mari sa gasesti o firma "oarecare" care pune acei stalpi la pret de stalp de electricitate, pentru ca "trebuiau" pusi. Pe primar sau cine a luat decizia evident ca-l doare la basca de fata asta care s-a zdrobit de cacatul lui de stalp. In plm, macar daca ar fi pus d-aia de plastic, care se indoaie, cum bine a mentionat cineva de aici. Nu tata, ei au vrut de fier, ca e mai trainic. Sa-i manance viermii de vii pe toti astia care, in virtutea arivismului de acum trasatura comuna de caracter in clasa politica romaneasca, trec peste cadavre pentru banii pe care vor sa-i faca.

 

Am inteles ca fata a avut cervicala zdrobita ... si cand te gandesti ca o protectie spate CE L2, ca sa nu mai zic de ceva cu airbag, ar fi oferit sanse reale de supravietuire :(

Editat de MrD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu acei stalpi, cu mama protectiilor de pe tine si nu cred ca mai ai nici-o sansa, si asta chiar si la 30/h. Impactul cu o masina este amortizat de o tabla menita sa se indoaie, care absoarbe din forta de impact, pe cand acesti stalpi facuti din metal gros de cativa mm si imobili (plantati la propriu in ciment)... iar tu un corp firav de femeie... Vorba aia, alunecam din picioare si fracturam o mana

 

Imi place textul lui Cabral pe tema asta

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu insist sa cred ca o protectie avansata iti ofera sanse reale la un impact de genul. Una e sa lovesti cu osul de stalp, alta e sa ti se umfle "o perna" pe tot spatele inainte de impact.

Si da, Cabral a zis bine ce a zis. Am sesizat timpul trecut folosit cand a venit vb de mers cu motorul. Probabil s-a saturat, ca si mine si multi altii, sa citeasca despre astfel de tragedii...si probabil sa se gandeasca ca ar fi putut fi in locul acelor nefericiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicio protectie din lume nu te poate salva in cazul unui impact cu un stalp de fier. Puteau fi montati stalpi de ghidare lamelari care sunt confectionati din material plastic, cu sectiune transversala in forma de arc de cerc si nervura perimetrala, care le confera o elasticitate foarte buna , fiind rezistenti la coliziuni repetate ale vehiculelor si cu deformari minime si fara repercursiuni asupra vehiculelor ori a persoanelor care au 'fericirea' a se lovi de ele,dar........nu in tarisoara asta. In alte locuri, pe alte taramuri se poate......nu si aici. Aici indolenta criminala, prostia si coruptia merg mana in mana . Sunt atat de multe de spus ,dar ma opresc aici...PACAT !! Mare durere pentru parintii ei.

 

 

D-zeu s-o ierte !

 

 

 

 

post-90935-0-85148800-1447832899_thumb.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nicio protectie din lume nu te poate salva in cazul unui impact cu un stalp de fier. Puteau fi montati stalpi de ghidare lamelari care sunt confectionati din material plastic, cu sectiune transversala in forma de arc de cerc si nervura perimetrala, care le confera o elasticitate foarte buna , fiind rezistenti la coliziuni repetate ale vehiculelor si cu deformari minime si fara repercursiuni asupra vehiculelor ori a persoanelor care au 'fericirea' a se lovi de ele,dar........nu in tarisoara asta. In alte locuri, pe alte taramuri se poate......nu si aici. Aici indolenta criminala, prostia si coruptia merg mana in mana . Sunt atat de multe de spus ,dar ma opresc aici...PACAT !! Mare durere pentru parintii ei.

 

 

D-zeu s-o ierte !

 

attachicon.gifSonya.jpg

Asa este ca acei stalpi nu ar trebui sa existe in format metalic, dar daca ei dispar sau sunt inlocuiti de unii elastici, de a doua zi nu mai poti circula pe trotuar de masini parcate. Si atunci ce facem?

Aici intervine lipsa totala de activitate a Politiei si a hingherilor auto pe care sunt convins ca i-ati injurat in calitate de conservari.

Asa ca in aceasta situatie doar noi mai putem face ceva: ori evitam zonele cu astfel de stalpi, iar daca nu se poate mergem ca pe bicicleta dar ramanem intregi si cel mai important ramanem in viata.

Si oricum nu trebuie sa ajungi in situatia de a-ti pune baza in echipamentul de protectie. Acesta ajuta dar nu face minuni.

Pacat de tineretea fetei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stalpii aia sunt acolo plantati de multi ani, probabil de pe vremea lui funar.da nu i a observat nimeni pana acum

 

Trebuie gasita o cale de mijloc, poate ceva cu lanturi ca am mai vazut in alte parti

 

Pe ideea asta ar trebui sa schimbam si stalpii de curent ca sunt din beton,sau taiati toti copacii de pe trotuare pe considerentul ca poate intra cineva in ei

 

In alte tari am vazut ca au inceput sa bage stalpi din materiale care absorb socul la impact

Editat de Sly06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stalpii (mari) de pe trotuar nu sunt plantati din 2 in 2 metri precum acei stalpisori metalici si nici copacii de pe marginea drumului nu ai sa ii vezi tot atat de apropiati unul de celalalt...sa nu exageram. Din pozele vazute de mine , motorul se lovise de vreo 3-4 stalpi......Cine stie saracul suflet prin ce a trecut. Tot cred ca daca erau stalpi de plastic, era in viata . Asa cred! .....Iarasi voi spune PACAT....era atat de tanara si cu toata viata in fata.

 

post-90935-0-97080600-1447876961_thumb.jpg

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Fata abia isi luase prima motocicleta din viata ei? Nu cred. Cind stii ca ai atitea obstacole, nu o lasi mai incet? Sau nu poti concepe ca tocmai tie o sa ti se intimple. Nu zic ca avea 100km/h, dar daca tii la viata ta, trebuie sa fii paranoic pe strazile din RO, mai ales in orase. In 2004, primavara devreme am vazut primul accidennt mortal cu moto implicata. Ce mi a ramas pe retina, si nu o sa uit niciodata, motociclistul a zburat de pe moto, s-a dus 20m pe asfalt, dupaia a intrat si a darimat cu corpul un stilpisor indicator de circulatie. Mort.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...