Sari la conținut

java 350
 Share

Postări Recomandate

In pahar ii benzina? :grinbandit: .Spor la mesterit!

DA DAR PENTRU MECANIC :D

» Post actualizat in 09 Dec 2015 14:23

am un rezervor de pe JAWA 250 care cred ca se potriveste .... daca te inteseaza da un mesaj privat.

ok sa ajung si la tinichigerie si vedem, de la cine am luato a zis k are si rezervoru sa vad in ce stare o fi

mersi oricum

» Post actualizat in 09 Dec 2015 14:56

apropo daca stie careva unde pot gasi 2 bobine de inductie la 6 volti pentru ia sau daca mere puse si de 12 volti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Icearca la magazinele care mai au piese pt Trabant, Watburg. Ai putea modifica generatorul mot sa dea 12V. Aprindere elctronica.Prima mea moto a fost o JAWA350, avea probleme cu o bobina de inductie, am inlocuit o cu una de Watburg care functiona perfect.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mobra mergea pe 6V. Mereu am avut bobina de dacie si nu am avut probleme, aveam o scanteie chiar f puternica. Deci nu cred ca vei intampina probleme daca vei folosi pe 12V.

oki mersi mult pentru informatie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor la mesterit! Rugaminte: pentru genul feminin in limba romana se foloseste EA. ia (ea) utilizat de tine poate fi intalnit in expresii " ia d'aici ca n'ai servici", " ia mai dute- n ..."

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut un cz sport 175 cu instalatia pe 6v si foloseam fara probleme bobina de 12v(ii adaptasem un magneto de mobra care era si el pe 6v) scanteie foarte buna ,lumini in functie de turatie ca nu se prea gaseau baterii pe vremea aia(cand spun nu prea se intelege nu gaseai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA DAR PENTRU MECANIC :D

» Post actualizat in 09 Dec 2015 14:23

ok sa ajung si la tinichigerie si vedem, de la cine am luato a zis k are si rezervoru sa vad in ce stare o fi

mersi oricum

» Post actualizat in 09 Dec 2015 14:56

apropo daca stie careva unde pot gasi 2 bobine de inductie la 6 volti pentru ia sau daca mere puse si de 12 volti

 

Pentru piese diverse ia de aici:

 

http://mz-b.net/jawa-en#/type-350-6v-a18-v350%20%206V/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

pentru conversia la un sistem de aprindere mult mai bun decat cel original, si programabil pe de asupra:

 

https://imfsoft.com/en/category-control-units/jawa-cz-trabant-ignition

 

Pe cehii astia de la imfsoft ii recomand. Aduceam eu odinioara produsele lor dar cererea nu a fost mare asa ca... fiecare pe barba lui daca vrea. Pot oferi sfaturi de reglare pt montaje si ceva manuale in lb romana.

 

Bafta.

» Post actualizat in 10 Dec 2015 10:07

Spor la mesterit! Rugaminte: pentru genul feminin in limba romana se foloseste EA. ia (ea) utilizat de tine poate fi intalnit in expresii " ia d'aici ca n'ai servici", " ia mai dute- n ..."

Bafta !

Ne lasi mai nene cu gramatica ta. ce treaba are sula cu prefectura. Omu vrea idei legate de un fier si tu il iei cu dex. vezi ca sunt forumuri dedicate .

Editat de Grimstone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Pentru piese diverse ia de aici:

 

http://mz-b.net/jawa-en#/type-350-6v-a18-v350 6V/sort=p.sort_order/order=ASC/limit=15

 

pentru conversia la un sistem de aprindere mult mai bun decat cel original, si programabil pe de asupra:

 

https://imfsoft.com/en/category-control-units/jawa-cz-trabant-ignition

 

Pe cehii astia de la imfsoft ii recomand. Aduceam eu odinioara produsele lor dar cererea nu a fost mare asa ca... fiecare pe barba lui daca vrea. Pot oferi sfaturi de reglare pt montaje si ceva manuale in lb romana.

 

Bafta.

» Post actualizat in 10 Dec 2015 10:07

Ne lasi mai nene cu gramatica ta. ce treaba are sula cu prefectura. Omu vrea idei legate de un fier si tu il iei cu dex. vezi ca sunt forumuri dedicate .

Like!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

» Post actualizat in 10 Dec 2015 10:07

Ne lasi mai nene cu gramatica ta. ce treaba are sula cu prefectura. Omu vrea idei legate de un fier si tu il iei cu dex. vezi ca sunt forumuri dedicate .

Uite, vezi?! Asta-i unul din motivele pentru care prefer sa nu mai intervin, sa ajut, sa indrum...posesorii de Jawa sau CZ, cu toate ca stiu si pot, dispun de piese si resurse..etc!

Mai pe scurt: prefer sa ajut un nevoias, pe marginea drumului, decit sa incerc s-ajut un membru pe un forum care ignora limba materna sau mai rau, incearca sa convinga si pe altii ca nu-i obligatoriu sa scrii corect...ca doar nu-i forum lingvistic, nu?! De parca limba noastra ar fi optionala si fara sens! Spor la surubarit! :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite, vezi?! Asta-i unul din motivele pentru care prefer sa nu mai intervin, sa ajut, sa indrum...posesorii de Jawa sau CZ, cu toate ca stiu si pot, dispun de piese si resurse..etc!

Mai pe scurt: prefer sa ajut un nevoias, pe marginea drumului, decit sa incerc s-ajut un membru pe un forum care ignora limba materna sau mai rau, incearca sa convinga si pe altii ca nu-i obligatoriu sa scrii corect...ca doar nu-i forum lingvistic, nu?! De parca limba noastra ar fi optionala si fara sens! Spor la surubarit! :hug:

Mda, a gresit si omul o litera si sariti pe el cu gramatica, mai bine sareati cu informatiile. in fine.... eu am cautat de mi-au sarit capacele pieze de MZ , de calitate nu mizeriile facute prin rusia, si inafara de mz-b.de nu prea am gasit . Bineinteles si la un pret decent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu mai bine mergeti voi acolo unde se vorbeste engleza? Si-acolo sper sa va intelegeti perfect cu localnicii!

Ori voi, cei cativa neromani (citez aici profesoara mea de limba materna!) incercati sa sariti la glanda celor care au ceva in cap, ca sa va promovati voi prostia, sport national la noi dupa '89...

Cred ca daca nu stii sa scrii/vorbesti, macar stai in banca ta si taci, nu incerci sa convigi pe altii ca este bine si-asa, ca doar si altii gresesc si-i bine asa! Voi chiar ati ratat toti bacalaureatul, ori aveti doar doua clase, caz in care imi retrag cele scrise mai sus?!

Hai, sus cu Jawa, ca poate in felul asta ajunge mai repede pe roti! :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Nu am citit topicu asta de 3 ani.Sint perfect de acord cu Ivan Pedala,frate. Daca nu sti sa te exprimi corect in scris si vorbit( pentru cei mai multi dintre noi,singura limba materna,asta romana) apoi dai rateuri si in exprimarea de zi cu zi. Cu asta ai si dezordine in gindire, ce intr-un final duce la dezordine in viata. Si bine zice omu'... Nu va place limba romana? Mergeti unde si-a dus mutu' iapa-n pustii,sa le vorbiti lor limba,daca va e asa draga!Dintre unguri Ivane,salutari si numai bine. Nu ne cunoastem,dar poate intr-o zi. Ciao!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...