Sari la conținut

sfaturi dirt bike (cross)


Sergiu Brisan
 Share

Postări Recomandate

Buna...am 23 ani si am prins si eu de curand boala motoareler de tip cross...as vrea sa imi achizitionez si eu unul si nu stiu ce ar trebui sau ar fi indicat sa imi iau pentru inceput...nu vreau sa cheltuiesc mult pe el deoarece as vrea sa invat prima data controlul si tehnici de manevrare a cross-ului si cel mai probabil o sa sfarseasca umpis sifonat , pentru inceput m-am gandit la o suma maxima de 600 Eur...nu stiu ce capacitate si nici unde se gasesc cross-uri de cumparat....Oare ma puteti ajuta cu ceva spaturi si/sau cross-uri de vanzare.....Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ai cautat prin topicurile deja existente si nu ai gasit nici unul care sa te ajute? Sau vrei sa ai unul "bespoke"?

2. Tine minte ca daca e motocicleta de teren, nu inseamna ca e cross! Sunt n categorii de motociclete de teren. Crossurile sunt motociclete pentru curse pe circuite special amenajate, care includ namol, denivelari, rampe pentru sarituri, etc.

3. Inaltimea si greutatea ta?

4. Ce vrei sa faci cu ea?

 

 

dirt bike = motocicleta de teren =/= cross

Editat de Andr3y
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-ați în 4 timpi pentru început. Un Enduro nu cross ca o să-ți rupă fâșul.

Și cam putini bani aloci pt motor

La banii astia iei un junghi în care o să mai bagi mulți bani îți spun din experiență

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io zic ca daca ai 600 eur ...mai strange macar 1000 eur pt motor si vreo 300 eur pt un minim de echipament daca iti vrei binele ,

Da uitasem de echipament

E foarte important să fi complet protejat

E scump de asemenea dar face banii.

Datorită echipamentului datorez bucuria de a mai putea face ENDUREALA

Nu te grăbi strânge bănuți întâi și apoi treci la achiziții... Paarol d'oneur!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bun sfat este sa cresti bugetul pentru aceasta distractie cu minim 1000 euro cum s-a zis mai sus. Cu 600 euro iti cumperi o coaja faina care te va invata care detergent de maini duce mai bine jegul de la surubarit dar de dat nu te vei da mult cu ea. De echipament complet necesar la enduro nici nu zic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ar fi sa iti cumperi un enduro si sa inveti sa il conduci la viteza mica, oras, prin padure si dupa treci la alta clasa. Motorul nu este autoturism sa te protejeze cat de cat. Prinzi o eczema de asfalt de nu te mai vindeca 10 medici. Echipament la fel, pentru cross iti trbuie ceva super bun. Atentie trebuie sa te bucuri de motor si de mersul cu motorul, nu de surubarit si stat prin spitale. Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...