Sari la conținut

Electrochimie la otel


dedant68
 Share

Postări Recomandate

ai vazut din poze ca vopseaua aderat la piesa,si e vopsea de textile,din cate am inteles este destul de scumpa vopseaua,sa vad unde gasesc,o sa mai dau telefoane sa vad unde gasesc


» Post actualizat in 15 Dec 2015 19:08

doar partea colorata cu albastru a fos scufundata in electrolit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai vazut din poze ca vopseaua aderat la piesa,si e vopsea de textile,din cate am inteles este destul de scumpa vopseaua,sa vad unde gasesc,o sa mai dau telefoane sa vad unde gasesc

» Post actualizat in 15 Dec 2015 19:08

doar partea colorata cu albastru a fos scufundata in electrolit

A aderat, dar se sterge usor cu carpa, deci ceva nu este in regula, iar aici sunt mai multe variabile: vopseaua, intensitatea curentului in baia de electroliza, sau......Sunt cateva ''smecherii'' pe care nu le gasim pe Internet, trebuie gasite/deduse experimental...asa ca toata iarna iei " lectii de chimie''. Daca la scoala nu ti-a placut chimia, o inveti acum :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se sterge usor,a trebuit sa frec cu partea abraziva de la un burete de vase,ca sa se ia,daca dau cu mana nu se ia,o sa sun maine la cei care au vopsea pentru anodizare,poate reusesc sa iau o cantitate mai mica.Si apropo de chimie in clasa a 11-a am avut media anuala la chimie 10 dar au trecut 16 ani de atunci :)


» Post actualizat in 15 Dec 2015 20:05

dupa ce am scos piesa din electroliza arata foarte bine ,exact ca in filmulete,poate nu am fiert eu piesa destul,s-au nu am lasat piesa cat trebuia in electroliza,maine incerc un timp mai lung in electroliza si o fierbere mai indelungata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma zbat pentru AURIU, am motocicleta neagra, manetele( Titax), capetele de ghidon, buson ulei si piulitele la pinion(Puig) sunt AURII, vreau sa fac si scaritele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
La 17.11.2018 la 9:58, Florin_ a spus:

Salut,

 

Cum mai decurg experimentele pentru schimbarea culorii? 

cel putin un protagonist a fost nominalizat la un Darwin award...

 

a... am mai auzit ca un electrician de la tara a inventat roata rotunda si apa calda 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, superbec a spus:

cel putin un protagonist a fost nominalizat la un Darwin award...

 

a... am mai auzit ca un electrician de la tara a inventat roata rotunda si apa calda 

Buna ziua,

Multumesc pentru detalii, acum stiu cum sa tratez aceasta nevoie. 

Amice esti......continuarea poate fi gasita in operele lui I L Caragiale

 

Cu stima,

Florin

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin
La 12.12.2015 la 22:43, dedant68 a spus:

Astazi am incercat un proces termo-chimic pentru un surub de otel de la suportul scarite pasager pe care l-am colorat in negru, este mai simplu, iar negru are un grad de acoperire mai mare.

Si nu ne spui si noua cum ai procedat? Daca nu este foarte complicat as incerca si eu, am cateva suruburi ruginite si patate de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am jugul superior făcut de 2 ani portocaliu și a rezistat foarte bine cu vopsea de textile. Ce îți trebuie este o sursa de curent de peste 10 amperi pentru a merge mai bine, Vopseaua e o parte importanta și cea speciala pentru anodizare are o capacitate de a adera mai bine la suprafață. Părțile de aluminiu arata mai bine după ce sunt anodizare plus ca se creează acel oxid de aluminiu care protejează mai bine piesa împotriva agenților care ataca suprafață aluminiului. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Unde gasesc asa ceva pe la noi sau sub ce denumire se gasesc? E aceiasi treaba cu brunarea? Din plictiseala, ma gandeam sa-mi infrumusetez prezoanele la masina si cateva suruburi la SR500.

Link

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • adidas changed the title to Electrochimie la otel

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...