Jump to content

Experimentari la 3 grade C

Recommended Posts

Simpatic topicul.Apropos de Simson;veneam odata dinspre Sibiu pe 31 decembrie noaptea,si-n Brasov m-a oprit un politzai;cerindu-mi actele m-a intrebat daca n-am degerat pe atelaj...i- am raspuns ca nu,deoarece am incalzire centrala,inclusiv in atas;decorpetind atasul,l-am invitat sa-si incalzeasca miinile si pixul pe calorifelul din atas.Reasazindu-si caciula de blana, ergonomic mi-a inapoiat actetele,cu toate ca duhneam a rachiu...Preciosul rachiu era folosit ca us extern.Cine ma deconspira de ce?Apropos de ochelari si de alte fitze contemporane...Si astazi;temperatura de -10 ajuta in cazul penei cauciuc;vii ca tramvaiu rectiliu si uniform pe anvelopa erecta de frig,40 km,pina la prima curte prieteneosa.He-he..

Maine se anunta temperaturi pana la 5 - 6 grade. Tocmai bune pentru verificat echipamentul.

Buc - Manastirea Ghighiu ( la Ploiesti, pe drumul spre Valeni). Pe autostrada, sa vedem comportarea si peste suta.

La 12,00 plec de la PECO, dupa fantana Miorita.

Pe 9. 01. 16, la 12,00, am fost la benzinarie, dar intorcandu-ma. A fost cald pt incercari si am plecat mai dimineata.

Concluzii partiale privind circulatia cu moto pe frig:

1. Preocupari sunt necesare distinct pentru adaptari la motor, altele la echipament si altele pt conditia fizica. Ultimul deziderat, desigur, pt veterani.

2. Peste 5 grade C nu este necesara incalzirea electrica a manusilor. Pt branturi, da.

3. Cu echipamentul din foto, pana la 100 km/h se poate circula aproape normal, la temp. de cca 5 grade. Probat 1 h.

4. Zone rezolvate numai partial: a gatului si dorsala ( depresiunea posterioara indeparteaza orice imbracaminte)

5. Timpii de pregatire, la inceput si la oprire. pt acces in colectivitate, constitue un desavantaj fata de autoturism.

Mai studiem problema. Dar oricum excursii iarna se pot face si sunt interesante.

post-4437-0-24615800-1452342431_thumb.jpg

post-4437-0-63084700-1452342457_thumb.jpg

...Acum 10 ani... parca si zapada era mai aderenta !... :ok:

post-882-0-31168400-1452440727_thumb.jpg

La multi kilometri frumosi !

Edited by Dan Nastase

Ce vremuri!Ce vremuri minunate!Nu ne trbuia internet.Stateam la o coada de 500 de masini,48 de ore si cunosteam pe toata lumea.Odata la cateva ore imi venea randul sa imping fo 5 masini.Ce muschi minunati aveam!Si ce psihic sanatos.Unde mai pui ca luam si benzina.20 litri.Buna si aia.Ce vremuri extra!

Edited by Radu2015

Pe vreme friguroasa(noiembrie-martie),atunci cand merg cu scuterul,folosesc acest sort.F eficace in a pastra temperatura in zona picioarelor si pieptului.Eu l-am cumparat dar se poate confectiona f usor de cineva cu acces la o masina de cusut.

» Post actualizat in 12 Jan 2016 15:59

Pt maini,mai ales in afara orasului,recomand aceste manusi.

post-27918-0-76362800-1452614251_thumb.jpg

post-27918-0-53298700-1452614384_thumb.jpg

Vezi pe Louis.de, de exemplu, 20153305, masura XL. Le comanzi la Kronau (Bucuresti) sau direct la ei. Mai sunt si alte modele, in functie de "buzunar".

Ne-ar fi util sa ne spui

de unde le-ai cumparat.

Asa cum precizat PoliBuc,le-am luat de la Louis.Sortul a fost 20euro nu 30.Au perioade cand il vand mai ieftin.20 euro e pretul corect,mai ales cand esti o reclama in mers pt Louis.

» Post actualizat in 13 Jan 2016 11:30

Felicitari domnule Constantin,la cat mai multi ani si km.

Imi lipseste rau frigu din ro . Am si acum o jawa in garaj , care mi- a adus o multime de amintiri placute acum . E functionala care te bagi sa o iei si sa te ocupi de ea. Donatie trebuie doar sa pui un releu de incarcare atat. Vreau un baiat serios si fara frica de zapada.bafta

• 4 weeks later...

Astazi am facut o " Cheia". Uscat pana la Maneciu. Dupa Cheia gheata pe sosea la limita sa nu cazi pasind cu cizmele. La 2 - 3 km de la Maneciu spre Cheia sunt 2 santuri transversale pacatoase.

Cheia moto februarie 2016:

Cheia padure februarie 2016:

post-4437-0-60681200-1454861450_thumb.jpg

sunteti tare "tanar supra - longeviv )".

Si eu ca de obicei , am urcat la locurile mele dragi si am pierdut unul din caini (cel mic si latos ) . Plec acum , pe ploaie poate dau de el .

Asi lua-o eu dar nu mai are loc in garaj .

Am mai facut o prostie acum vreo cativa ani cand la intrunirea BMW-istilor de la Zetea (Odorheiu Secuiesc ) din discutiile cu bucătarul (84 de ani ) , m-am decis sa- i cumpar IJ-ul cu atas (Jupiter 4) .

Seniorul Constantin tot imi zicea si mie si sotiei

"Nicule n-ai de lucru . Nu ai ce face ? ... vrei sa te apuci iara de mozoleala ? "

A avut dreptate pana la urma .

Eu capos , m-am dus a doua zi cu unul din băieții mei cu SV-ul (asa de superficial am fost ca puteam sa iau dubita in care incapea )si am incercat sa vin pe roti de la Odorhei la Curtea de Arges . Nu aveam de la Iosif baci nici-o cheie decat un amarat d epatent ruginit .

Nici nu am iesit bine din oras ca a trebuit sa desfac o bujie (era intepenita cumva de forma ) . La demontare a patinat filetul .

O mare aventura , nu alta .

Am dormit pe acolo prin secuime in loc sa ajungem acasa , am bucsat chiulasa , am inadit si am șuntat la conductori electrici pana acasa ...

Ca sa inchei cu beleaua aia .

Pana la urma am dat-o unui iubitor de motoare de epoca , nu am reusit deloc sa-i pun aprinderea la punct nici cu Gotronic .

Dup-aia mi-am dat eu seama ce avea :

talerele ambielajului se roteau unul fata de celealalt in bolt si deregla momentul scanteii .

Daca tot batranica ta avea probleme cu releul de incarcare , stiu ca am un releu nou nout de CZ Sport pe care-l luasem pentru MZ-ul de 250 pe timpul lui Ceausescu si nu l-am pus .

Daca il gasesc si ma convingeti ca fac o fapta nobila vi-l dau gratuit .