Jump to content
Sign in to follow this  
klu

VOZZ rear entry motorcycle helmet

Recommended Posts

sincer nu reusesc sa ii vad utilitatea.

de obicei un sistem de soiul asta creste greutatea si scade siguranta cu anumite procente.............

Nu pare a fi sigura.Eu nu as purta asa ceva.

iti dai seama in caz de accident daca sa blocat sistemul ce se intampla ? sau in caz de accident pe urma impactului daca cedeaza sistemul de inchidere? ... hell no..

Edited by med_tuning

Interesant, mai ales daca vrei sa o dai jos de pe capul unui ranit in caz de accident. Probabil ca vine foarte bine la barbie si gat deci mult mai putin curent sau zgomot. Totusi, balamaua aceea nu prea prezinta incredere. Daca primeste certificarile necesare si trece toate testele cu brio nu vad de ce nu ar fi totusi o varianta buna la o casca normala.

@med_tuning: daca nu cedeaza sistemul la castile flip-up nu cred ca vor fi probleme nici la asta. Sunt o gramada de oameni care merg cu brain-cap pa mobra si nu se mai streseaza asa mult ... plus ca USA este plina de oameni care merg fara casti. Cel mai probabil nu va fi omologata pentru circuit dar pe strada mai fi mult mai siigura decat o chinezarie ordinara sau o casca veche de 15 ani

Edited by Dan.Andrei

Tehnologia si materialele au avansat atat de mult incat nu prea mai exista "daca cedeaza aia" sau "pai daca se blocheaza aia". Si concepul asta precum si castile traditionale au avantaje si dezavantaje, Vorba lui Andrei, daca indeplineste toate certificarile de siguranta nu vad unde ar fi problema.

P.S. ca o mica paranteza, Mercedes SLS are explozibil in balamale, in caz ca il rastorni si ramai blocat in el si eventual a luat si foc , apesi pe un buton si se detoneaza balamalele sa poti iesi :)

In video se mentioneaza ca are un sistem de siguranta de dat jos in caz de accident.

Daca si sistemul normal de inchidere si ala de siguranta sunt blocate parerea mea e ca ce a ramas in casca nu prea mai seamana cu ce a fost la inceput.

Pe mine m-a amuzat cel mai mult sistemul rapid de siguranta: mai intai paramedicii vin cu smartphone-ul si scaneaza codul ca sa afle cei 6 pasi simpli.... si incep cu scoaterea a 2 suruburi folosind o surbelnita. Halal sistem.

Apoi explica managerul sistemul de ventilatie....toate castile tind sa aibe ventilatie :))

Edited by mad.alin

Mie mi se pare o idee misto, acum e de vazut un test de siguranta si un feedback de la utilizatori. E de asteptat sa se mai schimbe si castile, si cand au aparut flip up au fost sceptici si uite ca sunt folosite de muti.

Ps: eu unu urasc prinderea de la gat

Este casca ideala pentru toate pisi si pitzi care nu vor sa isi strice machiajul...

Ar fi nedrept sa condamn performanta echipamentului in discutie, dar eu nu voi cumpara asa ceva pentru ca nu imi inspira incredere.

Problema este si faptul ca firma VOZZ nu este un renume in domeniu. Daca ar fi fost scoasa pe piata de SHOEI, ARAI sau SCHUBERTH cred ca era privita sceptic de mult mai putini oameni. Totusi, daca are succes, cu siguranta patentul va fi preluat si de alte nume mari. Eu, personal, avand in vedere ca nu merg extrem pot renunta la putina siguranta in favoarea unei plimbari mai comode (cu ochii umflati de la curent risc mai mult sa fac accident chiar daca am casca mai sigura :) ).

imi place...

dar vedem review-urile cum vor fi

acum am double d sub barbie si este un pic enervant sa il "innozi" si sa-l "deznozi"...

o sa vedem.

sigur nu va fi sub 1400 de grame...

Interesant, mai ales daca vrei sa o dai jos de pe capul unui ranit in caz de accident. Probabil ca vine foarte bine la barbie si gat deci mult mai putin curent sau zgomot. Totusi, balamaua aceea nu prea prezinta incredere. Daca primeste certificarile necesare si trece toate testele cu brio nu vad de ce nu ar fi totusi o varianta buna la o casca normala.

@med_tuning: daca nu cedeaza sistemul la castile flip-up nu cred ca vor fi probleme nici la asta. Sunt o gramada de oameni care merg cu brain-cap pa mobra si nu se mai streseaza asa mult ... plus ca USA este plina de oameni care merg fara casti. Cel mai probabil nu va fi omologata pentru circuit dar pe strada mai fi mult mai siigura decat o chinezarie ordinara sau o casca veche de 15 ani

Mie mi-o cedat Schubert C3 la aprox 40 50 la ora când am dat cu barba de pământ :) So rupt de acolo de lângă ureche. O puscat efectiv. Caut poze când ajung la comp. Casca de 3 ani jumate.

Deci pas .

P.S. ca o mica paranteza, Mercedes SLS are explozibil in balamale, in caz ca il rastorni si ramai blocat in el si eventual a luat si foc , apesi pe un buton si se detoneaza balamalele sa poti iesi :)

cea mai tare ideee cand curge benzina usurel din rezervor.

@derkleine - am vazut si eu un flip up deschis inexplicabil la o tavaleala mediocra ...................

ce se intampla cu sistemul asta de casca daca lasi foile de varza aka urechi la interval ? capseaza ? daca nu se mai inchide de la freza si paru care ramane pe afara ?

Cam asa arata :) Daca nu aveam open face mancam cu paiu vreo 3 luni.

post-66943-0-71017700-1450369864_thumb.jpegpost-66943-0-54483100-1450369874_thumb.jpgpost-66943-0-58441200-1450369884_thumb.jpeg

Asta nu mo lecuit, tot flipup am acu :) Dar o sa fiu mai atent la drum

cea mai tare ideee cand curge benzina usurel din rezervor.

Cand am spus explozie te-ai gandit la grenada, asa-i ? sau la vreo explozie termobarica ceva :), e vorba de o detonare fara explosibil, de eliberarea unei presiuni :) te-ai gandi ca nemtii stiu sa faca barami masini si ca eventual sunt sute, daca nu mii de teste inainte.

Revenind la casca cu pricina, purtatorii/ purtatoarele de par lung trebuie sa aiba grija ceva mai mare, sa nu ramana suvite pe afara :))

Edited by AlfaMoto

...ce se intampla cu sistemul asta de casca daca lasi foile de varza aka urechi la interval ? capseaza ? daca nu se mai inchide de la freza si paru care ramane pe afara ?

Cred ca portul unei cagule rezolva tot!

Cam asa arata . Daca nu aveam open face mancam cu paiu vreo 3 luni...

Asta nu a afectat protectia, vad ca aproape a scapat intreaga...inclusiv parbrizul, caz rar la astfel de tavaleli! De tine nu incape vorba, esti beton!

Deci, si-a facut datoria cu brio! :peace:

...

Revenind la casca cu pricina, purtatorii/ purtatoarele de par lung trebuie sa aiba grija ceva mai mare, sa nu ramana suvite pe afara

Cagula sau doar un inel elastic de prins parul cred ca rezolva simplu problema!

Oricum, castile e pentru oamenii uriti! ;)

Edited by ivan pedala

Cred ca portul unei cagule rezolva tot!

Asta nu a afectat protectia, vad ca aproape a scapat intreaga...inclusiv parbrizul, caz rar la astfel de tavaleli!

Deci, si-a facut datoria cu brio! :peace:

Cagula sau doar un inel elastic de prins parul cred ca rezolva simplu problema!

Oricum, castile e pentru oamenii uriti! ;)

Parul lung ramane pe afara oricum . Daca il prinzi undeva mai jos de ceafa cu un elastic e ok. Daca e mai sus risti sa iti impinga casca in fata. Si se duce dracu tot fengshui :)

Parul lung ramane pe afara oricum . Daca il prinzi undeva mai jos de ceafa cu un elastic e ok. Daca e mai sus risti sa iti impinga casca in fata. Si se duce dracu tot fengshui ...

Io-s chel, dar am coada...si ca parul sa nu mi se agate sau sa se incurce si sa stau sa descilcesc la el, prefer sa pun vreo doua-trei inele elastice din loc in loc si astfel parul sta prins fara sa se poata agata sau incilci.

Casca asta despre care vorbim mi se pare mult mai usor de folosit si mi se pare destul de sigura...ramine de vazut cum se va comporta in accidentele care, inevitabil, vor urma dupa comercializarea ei!

Cand am spus explozie te-ai gandit la grenada, asa-i ? sau la vreo explozie termobarica ceva :), e vorba de o detonare fara explosibil, de eliberarea unei presiuni :) te-ai gandi ca nemtii stiu sa faca barami masini si ca eventual sunt sute, daca nu mii de teste inainte.

deschide un topic separat sa vad si eu explozia fara explozibil te rog. Ai sa ramai uimit cate aspecte sunt ignorate de producatorii auto in foarte multe cazuri.

1-casca e deja omologata in Australia!

2-cica e mai sigura decat castile traditionale datorita asezarii pe teasta

3-rear entry, intr-adevar suna exceptional de bine!

4-la 680 de dolari ma aia pe el de rear entry:)

5-io zic ca in viitor o sa purtam de astea-6 luni estimez pana scot chinezii ceva fain si ieftin:))))

Edited by klu

6 luni estimez pana scot chinezii ceva fain si ieftin:))))

de copiat o copiaza... sigur.

mai ieftina va fi copia.

insa copia va fi mai grea, mai proasta si mai nesigura.