Sari la conținut

MotorSpyrit
 Share

Postări Recomandate

Va salut pe toti.

Am postat recent câteva lucrări de ale mele reușite, după părerea mea. Uite că a venit timpul să postez o recondiționare cu care cred că am dato'n bară :(! M-am apucat să recondiționez un Dnepr MT-9, dintr-o atașistă civilă am hotarât să o fac militară (asta cred ca mi-a jucat fiesta la felul cum arată). Dacă e să fiu sincer sunt foarte dezamăgit de ce am făcut și regret mult ca nu am lasat culoarea si destinația sa originală. Voi incerca prin criticile voastre pro/contra să înțeleg dacă am greșit totuși și să mă trezesc la realitate și să fac lucrări mai atrăgătoare, din celea care bucură ochiul!!! Voi pune mai întâi niște poze cum arăta ea la început si rezultatul final!

 

post-77587-0-67289500-1450563903_thumb.jpgpost-77587-0-36853900-1450564479_thumb.jpgpost-77587-0-81076000-1450564479_thumb.jpg

 

următoarele sunt rezultatul!

post-77587-0-01606600-1450564142_thumb.jpgpost-77587-0-70768000-1450564144_thumb.jpgpost-77587-0-79808900-1450564146_thumb.jpgpost-77587-0-01833200-1450564148_thumb.jpgpost-77587-0-54202100-1450564148_thumb.jpgpost-77587-0-15524300-1450564149_thumb.jpgpost-77587-0-27831500-1450564152_thumb.jpgpost-77587-0-54558200-1450564153_thumb.jpgpost-77587-0-99273600-1450564192_thumb.jpgpost-77587-0-74781000-1450564193_thumb.jpgpost-77587-0-45867900-1450564194_thumb.jpgpost-77587-0-11296700-1450564195_thumb.jpgpost-77587-0-79377200-1450564195_thumb.jpg

 

primesc orce critică...chiar vă rog!

 

P.S. salutări tuturor celor care au fost la întrunirea de atașiste la Padina și celor care m-au recunoscut! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata excelent numai ca nu-mi explic cum de ai pus cutia de munitie unde nu trebuie si canistra la fel unde nu trebuie { ea trebuie protejata intre motocicleta si atas } cu tote ca io consider ca tu sti unde vin ele de obicei . Schimba cutia de pe stanga in locul canistrei ca acolo e locul ei si canistra in spate pe stanga in locul toporului ca acolo ai este locul original si ai sa vezi ca-i schimba mult imaginea ..... in rest felicitari pentru munca depusa si spor la celelalte proiecte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi place.Culoarea aceea turbata era mai misto,in plus era originala....nu mai vezi multe in zilelele noastre bleu-turcoise.Zic...Ai vrut pareri.

Pune mana pe smirghel(sablare) curatz-o si fa-o cum a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu,las-o asa,e frumoasa,e pacat de munca depusa (de reflectat asupra sugestiilor lui @loneld respectiv @ursu gunoier inspre care inclin si eu)

ar fi fost frumoasa intradevar sa o fi facut orijinala, insa din cate imi amintesc tu ai mai facut si restaurat/reconditionat motorete si in alte culori decat kaki militar,deasemenea lucrari la fel de reusite.

si ca sa nu ne mai ferim,una militara se (re)produce mult mai usor fata de una civila,care cere mult mai multa atentie la detaliu ==> bani ..

 

si cu toate acestea parca tot astea militare sa vand mai bine fata de civilele aceleasi marci/model.

 

..parerea mea nedemna de luat in seama ..

 

Felicitari!

 

 

 

 

... din pacate cumparatorii acestor mobre vor ca fiarele lor sa para ceeace nu sunt. '' Oooau, e de razboi domle', asta a luptat la Stalingrad! Apoi a furat o un brav ostas roman de la Odessa si au venit pe ea pana la Tulcea. 6 soldati au venit pe ea ca mai mergeau pe ea, mai impingeau ca la la razboi''

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie sincer imi place. Pana la urma tine de gusturi, iar culoarea originala mi se pare odioasa. Daca il asculti pe colegul si faci schimbarile pe care ti le-a recomandat cu mutatul cutiei de munitie si a canistrei deja e un pas inainte. Te mai poti uita pe net sa vezi cele "orijinale de armata" ce detalii mai aveau, si incerci sa o aduci cat mai aproape de acel standard.

 

Felicitari oricum! e frumoasa!

 

P.S. dpdv mecanic, al functionarii, este totul ok? E inmatriculabila?


» Post actualizat in 20 Dec 2015 11:59

P.S.2: fa-i si un filmulet si pune pe youtube sa o auzim/vedem cum functioneaza. Banuiesc ca doresti sa o vinzi iar youtube e o f. buna sursa de promovare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... din pacate cumparatorii acestor mobre vor ca fiarele lor sa para ceeace nu sunt. '' Oooau, e de razboi domle', asta a luptat la Stalingrad! Apoi a furat o un brav ostas roman de la Odessa si au venit pe ea pana la Tulcea. 6 soldati au venit pe ea ca mai mergeau pe ea, mai impingeau ca la la razboi''

 

...hmmm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... o recondiționare cu care cred că am dato'n bară :(! ...Dacă e să fiu sincer sunt foarte dezamăgit de ce am făcut ...am greșit

...primesc orce critică...chiar vă rog!

 

Avand in vedere ca este o reconditionare oribila, cu care clar ai dat-o in bara, dezamagit fiind chiar si tu si recunoscand ca ai gresit, eu iti ofer 700 de euro pe porcaria asta de motocicleta, poate astfel mai speli putin din rusine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Stalingrad nu prea avea cum sa lupte. La Odessa, da. Cine vrea sa-l cunoasca pe nea Tanase din Crivăț - Călărași, care la 92 de ani se crede tot flăcău, îl invit să meargă să-i asculte poveștile pline de farmec și amărăciune, să înțeleagă ce e ăla război, să te hrănești cu scoarță de copac și alte grozăvii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Avand in vedere ca este o reconditionare oribila, cu care clar ai dat-o in bara, dezamagit fiind chiar si tu si recunoscand ca ai gresit, eu iti ofer 700 de euro pe porcaria asta de motocicleta, poate astfel mai speli putin din rusine.

Nu e porcărie!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Stalingrad nu prea avea cum sa lupte. La Odessa, da. Cine vrea sa-l cunoasca pe nea Tanase din Crivăț - Călărași, care la 92 de ani se crede tot flăcău, îl invit să meargă să-i asculte poveștile pline de farmec și amărăciune, să înțeleagă ce e ăla război, să te hrănești cu scoarță de copac și alte grozăvii.

 

 

...ahaaaa! Pana la urma ajungem tot la vorba mea ca o da m tot inainte cu razboiul care, de fapt, a fost si este o nesecata sursa de moarte si amaraciune. Paradoxul este ca si eu o sa fac tot o mobra de inspiratie militara deoarece, vorba lu Glisici, costa mult mai putin decat cea civila si este determinata si de faptul ca la noi in tara, cromul de calitate este foarte scump.

 

Frate Glisici, daca faci sarbatorile in tara, te astept cu drag pe la mine sa mai povestim.

 

 

Buna Ziua!

Editat de Vrsv Gunoier
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motocicleta nu arata rau si cu siguranta ca merge foarte bine la fel ca celelate moto facute de Pavel. Semnalizarile arata rau.

In general s-a mers pe linia obisnuita a celor care restaureaza moto in stil militar.Rotile ar fi arata mai bine vopsite in negru sau in culoarea motocicletei. Sa pui lopata, franghie, canistre. cutii peste cutii ,masti de gaze, topor etc incarca mult imaginea motocicletei. ele au fost in dotarea masinilor,camioanelor, tancurilor etc nu si a moto militare. O singura cutie pusa pe partea din interior a atasului, eventual din piele luata de la polonezi, un numar pus pe aripa fata schimba fata motocicletei si sunt de ajuns. Nici culoarea kaki nu este cea mai frumoasa mai ales pentru nipru. Culorile utilizate de armata germana sunt mult mai frumoase ( parerea mea ) cat si accesorile folosite de aceasta . Costa mai mult dar arata mai bine pe moto. Aici este un exemplu de moto restaurata in stil militar care arata bine :

 

 

Un Craciun fericit tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Buna dimineata,

 

In primul rand multumesc administratorului acestui site ca m-a primit pe forum.

In al doilea rand vreau sa imi fac prieteni aici si sa primesc sfaturi valoroase.

Ma numesc Cristian, am ajuns la 42 de ani si vreau sa schimb ceva in viata mea....si de aceea vreau sa fac parte din aceasta comunitate....

Imi doresc foarte mult o Nipra cu Atas , cochetez cu ideea aceasta de ceva timp si cred ca a venit momentul sa fac pasul....

In functie de informatiile de la voi ma voi decide ...

M-ar interesa :

1. o Nipra Reconditionata, cu acte, fabricata 1990,1992;

2. mecanici sau ateliere in Bucuresti,pentru piese ... sunt constient ca vor fi probleme tehnice; nu am probleme sa invat sa o repar si sa ma umplu de ulei si vaselina;

3. costuri acte si taxe de inmatriculare

 

Orice sfat este binevenit...

Multumesc mult si un an 2016 excelent va doresc !!!!!!!!!!!! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...