Sari la conținut

Ktm 690 enduro R


Postări Recomandate

Mi-au venit intre timp si oglinzile de la doubletakemirror.com.

 

Deci am oglinzi :D

 

Cat/de unde fuse amortizorul ? Merge si fara risere ? Adica sa le pastrez pe astea de la TT de le-am pus.

Mai trebuie sa ma uit si eu de niste scarite mai joase si un rack de bagaje pt spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci am oglinzi :D

 

Cat/de unde fuse amortizorul ? Merge si fara risere ? Adica sa le pastrez pe astea de la TT de le-am pus.

Mai trebuie sa ma uit si eu de niste scarite mai joase si un rack de bagaje pt spate.

Amortizoru e luat de la Ryan (advrider). El fabrica sistemul de prindere/inaltatoarele si poti lua si amortizoru de la el. Cam 580$ cu tot cu inaltatoare.

Nu poti pune pe inaltatoarele de la TT, tocmai acolo-i problema. El face sistemu ala de prindere care tine loc si de inaltatoare (de 1" sau 2"). Pe piata sunt mai multe modalitati de montaj pentru amortizor, dar a lui mi se pare cea mai simpla si mai misto.

» Post actualizat in 08 Nov 2016 11:10

testam incaltari noi :bike-037:

 

14956470_1438098016220161_75924495989953

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Cred ca e alta viata cu gumele astea pe mocirleala :)

 

A mea nush ce draq, a facut matreata de la noul shampon :)))

 

Inca n-am reusit sa le montez, sper zilele astea. Oricum, abia astept, avem noroi, zapada, tot ce trebuie.

 

Ai scos portocala prin oras putin? Un offroad n-ai in drum spre job?

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am fost cam zilnic cu ea cand nu a plouat, la munca si prin oras. Inclusiv azi dimineata pe fulguiala. Decat sa stau blocat in masina/ratb and stuff, mai bine iau o bluza mai groasa :D

Offroad doar daca o iau pe bulevardul unirii pe spatiul verde dintre sensuri :laugh:


» Post actualizat in 17 Nov 2016 10:27

Cele mai mansoane incalzite :D

post-40715-0-30797000-1479378465_thumb.jpeg

post-40715-0-93068700-1479378465_thumb.jpeg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Inca n-am reusit sa le montez, sper zilele astea. Oricum, abia astept, avem noroi, zapada, tot ce trebuie.

 

Montat azi gumele si am iesit la teste. Pe noroi sunt fantastice. Am urcat peste tot, trecut prin apa, noroaie, fara nici un stress. Trage fata de rupe.

Dupa ce am iesit de la spalatorie, cu gumele ude, aderenta foarte proasta pe asfalt. Mi-a patinat spatele de ziceai ca am gheata sub roti. Trebuie mers cu atentie, daca e ud...

Per ansamblu, foarte multumit de ele, mai ales pentru perioada asta, cand e foarte mult noroi. Offroadul e aproape asa ca sper sa ma tina pana in primavara.

 

s12xc vs tkc80

 

15253561_1457823507580945_64782812565902

 

15202581_1457823594247603_48129868941908

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare!

S-a trezit lumea din hibernare? A mai iesit careva cu motoru?

Eu trebuie sa recunosc ca de pe 26 nov, data ultimului mesaj, n-am mai iesit deloc. Asigurarea a expirat, bateria e la incarcat, cand a fost frumos am avut treaba, cand am avut timp a fost frig si tot asa.

Vremea de saptamana trecuta a fost superba, dar am avut treaba, acu sunt mai liber dar e frig, ceata, ploua. :)) Cu toate astea mi-am facut de lucru la motor, am frecat lantu, am montat parbriz de la Power Parts si sambata pun bateria pe motor si daca e vreme, o tura mica...

 

Apropos de parbriz, ca tot am dat masca si farul jos, sunt doua conexiuni etichetate ACC1 si ACC2 care se pot folosi pentru alimentarea accesoriilor. ACC1 are curent permanent, ACC2 doar cand e pus contactul (siguranta numarul 7 si 8 din panoul de sigurante). Accesul e facil, sunt doar doua suruburi de dat jos si se pot conecta manere incalzite, proiectoare, gps sau ce mai are nevoie fiecare.

 

batch2+%25287%2529.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfuai, cum sa iti iei bre Ktm alb ??!

Sa il folosesti cu placere jdekilometri !

 

Gabyshor, te astept cu review la parbriz :D Am observat si eu mufele de Acc atunci cand am pus Ledu. Le-am retinut pt eventuala bara de leduri/proiectoare la care ma gandesc.

 

Trebuie sa ma apuc si eu sa'l trezesc pe al meu din hibernare. Gume, baterie, asigurare, ulei...

post-40715-0-44099600-1489477388_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Buna ziua loome !

 

... ma mut si eu aici ! ... cu cativa centimetri cubi mai putini, dar si cu ceva kilograme ! :)

 

Sa-l stapanesti sanatos! Da n-ai pus poza cu parbrizu :))

Gabyshor, te astept cu review la parbriz :D Am observat si eu mufele de Acc atunci cand am pus Ledu. Le-am retinut pt eventuala bara de leduri/proiectoare la care ma gandesc.

 

Trebuie sa ma apuc si eu sa'l trezesc pe al meu din hibernare. Gume, baterie, asigurare, ulei...

Deocamdata am conectat manerele incalzite, always on si caut si eu un loc pentru un proiector... Stau cu el in mana si nu stiu unde naiba sa-l montez.

Bateria e montata, sambata i-am dat prima cheie pe anul asta, mama ce dor mi-a fost de sunetul ala. Cand se mai imbuneaza vremea putin urmeaza si la mine schimbu de ulei. Am facut 2k km cu uleiu asta, dar a trecut anul si mai bine-l schimb.

Asigurare am facut azi, 242 lei la GroupAma pe 6 luni, clasa B3. S-au scumpit in draci si din cate inteleg in mai o sa mai fie o scumpire...

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... in ultima vreme nu prea mai am timp de stat pe forum si de aia nu am citit ulimele postari ! :)

 

Deci ... KTM alb ?! ... asa sa nimerit ! ... dar are si putin portocaliu ! ;)

 

Cu parbrizul este o poveste mai lunga ... dupa ce am comandat la Dementor un parbriz d'asta, individual de acolo mi-a zis ... dupa doua saptamani ... ca fabrica nu mai face asa ceva !

Eu atunci m-am enervate si mi-am facut unul ! ... aveam niste plexiglas de buna calitate si cateva suruburi, piulite & shit si ..... voila !

Isi face treaba foarte bine ! ... nici eu nu sunt prea inalt ;)


» Post actualizat in 17 Mar 2017 10:50


Mai vreau sa intreb ceva ...

 

Am evacuare stock si dupa ce se incalzeste motorul se aude un fel de tacanit exact in teava ce iese din cilindru. Este posibil ca acel tacanit sa fie zgomotul exploziei din motor la evacuare ?! ... la voi se aude la fel ?

De fapt nu este chiar un tacanit este un sunet ca si cum ar fi o gaurica mica, mica in teava de evacuare si iese presiune pe acolo ... ce e drept nu am vazut urme de afumare pe langa teava, dar ma gandesc ?! ... am ciocanit putin si in acea teava si imi pare foaerte subtire in carne ... cred ca are sub 0.5mm grosime. Am ascultat initial partea de distributie, insa sunetul nu vine de acolo, ci exact din dreptul tevii de evacuare, primi 15-20cm dupa ce iese din cilindru.

post-10224-0-09756900-1489747394_thumb.jpg

post-10224-0-20079000-1489748116_thumb.jpg

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Petrica, cum ti-am zis si pe fb, n-am auzit nimic la mine. Am ascultat cu atentie si astazi si nu am identificat zgomotu de care zici. Ori nu face la fel, ori nu am fost eu atent la ce trebuie. Nu vad insa ce ar putea fi defect...

 

Testat gumele azi pe indelete. Cum pe aici a tot plouat zilele astea, am avut teren de joaca. Spun doar atat, sunt fantastice.

Ca si puncte negative, pe asfalt ud aluneca grozav, pe uscat n-am avut emotii deloc si fac un zgomot enervant pe sosea, un fel de fluierat si daca e drumu mai lung te cam scoate din sarite.

In rest numai de lauda, aderenta peste tot, te scot cam din orice si e al naibii de fun. Am venit uns ca un porc, dar a fost fooooarte misto.

Nu stiu cat o sa tina daca bag si sosea cu ele, dar nu sunt scumpe si ce e mai important, al naibii de distractiv cu ele, cel putin in perioada asta a anului.

 

Parbrizu e ok, mie-mi place si zic ca se simte o imbunatatire.

 

Am montat saptamana asta si un tub din ala pentru scule, prins pe interiorul suportului de bagaje. E loc berechet de scule si nici nu arata ca naiba. Nu intra apa sau mizerie si poti cara dupa tine un minim de scule, fara sa pun geanta sau rucsac.

 

 

post-14488-0-03569600-1490483731_thumb.jpg

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am fost cu mobra la George Petre de la Bardak Motors. Omul a lucrat si la dementor si stie cu KTM-urile. La el imi servisam si LC8-ul.

A zis ca este un sunet normal de tacheti, pentru ca in fisa de service a monocilindrelor de 690ccm, toleranta jocului la supape nu mai are o valoare fixa ca la vechile modele de 640ccm ... adica 0.10 la admisie si 0.15 la evacuare. La asta trebuie sa te inscrii intre doua marje ! ... cert este ca nu trebuie sa ne facem griji decat atunci cand ei nu se mai aud :D ... asta poate inseamna chiar o supapa atacata !

..... in rest, ,,apa, paie si bataie !"

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mi-a venit si mie (dupa 2 luni de "nu e in stoc / oops, ti-am trimis modelul gresit / acum iar nu e in stoc") becul de la Cyclops. H4 7k lumeni, am prins varianta noua.

 

Intr-adevar, cutoff-ul e foarte bun, aproape de becul incandescent, dar sunt curios de un lucru: voi ati reusit sa-l reglati sa bata la fel de jos ca cel standard? La mine am ajuns la maxim cu reglajul si tot e ceva mai sus, ma gandesc sa nu fie neplacut pt traficul din sens opus. E drept, n-am incercat distantierele care vin cu el, la cat m-am chinuit sa-l montez n-am mai avut chef sa-l dau jos o data.

 

 

post-13489-0-39238700-1493370691_thumb.jpg

post-13489-0-94206900-1493370703_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In prima poza e faza scurta ? Ca pare nitel diferit fata de varianta pe care o am eu si Gabyshor. La noi parca este si mai pronuntat "cut-ul".

 

Eu nu am reglat deloc farul dupa ce am inlocuit becul. Si daca te uiti in poza mea, se observa ca este aproape la aceeasi inaltime ca halogenul, ff putin mai sus (posibil sa fie doar de la un "spread" ceva mai mare din cauza puterii luminoase mai mari).

Nici eu nu am apucat sa testez cu adaptoarele sa vad daca se schimba ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, scurta in ambele poze. La LED e poza initiala, am reusit sa ajung ceva mai jos cu el, dar doar cam cu jumatate din distanta fata de unde batea halogenul.

 

Din cate imi dau sema din poze, diferenta initiala e cam ca la tine. Poate imi fac chef sa incerc si distantierele la un moment dat.

 

Oricum, ca lumina e super iar flashuri inca nu mi-am luat prin oras, deci posibil sa fie OK. Urmeaza sa testez si la drum intins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, ca lumina e super iar flashuri inca nu mi-am luat prin oras, deci posibil sa fie OK. Urmeaza sa testez si la drum intins.

 

O sa-ti iei, mai ales daca mergi noaptea :)

 

Io-s ceva mai greu asa ca fata e putin mai ridicata si pe accelerari se ridica si mai bine si bate destul de sus.

Am arc nou pentru spate, dar n-am apucat inca sa-l montez, dar pe anu asta prioritar o sa fie sa umblu la suspensii fata/spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbata bateria (mai mergea cea veche, dar dadea semne de oboseala, o yuasa din 2010). Pus un mustiuc nou la pedala de frana ca sa fie la asorte (si urmeaza sa ii pun si cablu din ala care previne agatarea buruienilor acolo).

Schimbat si becul de pozitie cu unul pe led, tot ca sa fie la asorte :D

Mai trebuie sa gasesc o freza sa dau gauri in capacul de la filtrul de aer, sa montez sitele si sa ii pun si o priza/bricheta ca poate imi foloseste vreodata :)

post-40715-0-22631700-1493711869_thumb.jpeg

post-40715-0-04414200-1493711870_thumb.jpeg

post-40715-0-60974800-1493711870_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cap0ne

 

Bun cablul ala daca mergi prin boscheti. Am luat zilele trecute ditamai creanga, din fericire am putut sa bag cizma in fata si am scapat de ea.

 

Vad ca iesi pe coclauri, poate dai si tu un semn cand o sa se mai intample. Lumea agreeaza cam mult asfaltul, nu mai baga nimeni caprele mari prin paduri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Cap0ne

 

Bun cablul ala daca mergi prin boscheti. Am luat zilele trecute ditamai creanga, din fericire am putut sa bag cizma in fata si am scapat de ea.

 

Vad ca iesi pe coclauri, poate dai si tu un semn cand o sa se mai intample. Lumea agreeaza cam mult asfaltul, nu mai baga nimeni caprele mari prin paduri?

 

Eu am trecut pe gume de noroi si-mi place de numa, dar am si padurea aproape...

 

17626391_1622077851155509_73009336199229

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Faine motoare, faine locuri si faine poze, @gabyshor si @capone ;) ! Mi se face dor de casa și de dat.

Sa le stăpâniți cu placere și sa aveți parte de cât mai multe ture faine sezonul acesta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Faine motoare, faine locuri si faine poze, @gabyshor si @capone ;) ! Mi se face dor de casa și de dat.

Sa le stăpâniți cu placere și sa aveți parte de cât mai multe ture faine sezonul acesta.

Sa traiesti, ture faine si tie!

 

Am tot cautat pe cineva sa-mi faca alt varf la pedala de frana, dar pana la urma am comandat la Touratech.

Eu zic ca se merita, varful original e al naibii de mic si abia nimeream frana...

post-14488-0-50481100-1495455858_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bun tipul asta de pedala de frana. La o cazatura risti sa iti intre colturile de la pedala in capacul de la motor. Acelasi lucru e si la 990. Pedala aia trebuie sa fie plina ca asta din urmatorul link. Sau alt design care sa elimine problema. Eu mi-am facut pe CNC-ul meu o pedala de frana, trebuie doar sa imi mai pun pinii cand o sa am chef.

 

http://www.altrider.com/images/thumbnail/product_large/additional-photos-altrider-dualcontrol-brake-system-for-the-bmw-r-1200-gs-water-cooled-4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...