Jump to content

honda HR-V are cineva?

Pierrooradea
 Share

Recommended Posts

salut,

are cineva Honda HR-V modelul `99-05?

sunt interesat sa cumpar o astfel de masina 4x4, e un fel de struto-camila fara prea mari valente de off-road (nici nu vreau), masina ce poate sa faca cam ce face un quattro, 4 matic, syncro, 4 motion...etc

acuma vad pe net ca sunt cam multe tipuri, eu vreau cu 4/5 usi doar ca au motorizarile si transmisiile diferite cam asa:

- 4x4, 1,6 105 CP, motor cica simplu SOHC, transmisie manuala sau automata(normala) sau cica si CVT(ceva variator)

- 4x4, 1,6 125 CP, motor V-TEC cica ceva mai complicat dar mai nervos, transmisie manuala sau CVT

acuma eu intreb daca stiti, cunoasteti, etc pe cineva care detine si utilizeaza aceste tipuri de masini

as vrea sa stiu care varianta merita luata d.p.d.v costuri de intretinere , reparatii, consum, configuratia ideala pt o masina de familie care sa te duca in oras pe parcursul saptamanii si cam peste tot in week-end

merita V-tec ala de 125 CP? oare consuma mai mult pt ca e mai puternic sau tehnologia o ajuta sa ramana blanda cu buzunarul utilizatorului? merita luata cu transmisie manuala sau automata CVT (ca pe burgman :)?

aia cu 105 CP nu e cam slabuta? totusi are 4x4 care intra daca este nevoie

am tot citit pe forumuri dar prin strainatate gasesti o groaza de tipi ce se tot contrazic(ca pe orice forum) si pana la urma ajungi sa-ti fxxi creierii de nu mai stii ce sa crezi :)) si cum la noi e destul de rar modelul nu prea am gasit nici pe forumuri sa se discute despre ea

daca detineti / aveti cunostinte ce detin o Honda HR-V as aprecia niste pareri / sfaturi

multumesc anticipat!

Cunosc doi proprietari ,amandoi multumiti. Dar au trecut pe gaz. Pe benzina e mare consumul. La piese Honda e Honda. Nu prea se strica,dar ca idee pivotii vin cu brat cu tot 400 euro bucata.

Mai uita-te si spre alte modele / marci...ca parere pur subiectiva,ti-as recomanda Grand Vitara, 4WD cu diferential,consum bun la Diesel.ai si variante de motorizari pe benzina daca vrei... ce e mai nasol ca daca o aduci de afara,taxa e cam mare.

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=216924449&isSearchRequest=true&scopeId=C&zipcode=&makeModelVariant1.makeId=23600&makeModelVariant1.modelId=6&pageNumber=2

Lucrez la Honda (Asko International), anunta-ma daca te pot ajuta cu ceva

» Post actualizat in 08 Jan 2016 07:10

Am intrebat colegii mei mecanici si ei recomanda motorul de 125 CP, desi nu sunt probleme nici la varianta de 105 CP.

Cat timp nu te deranjeaza modul de functionare si zgomotul specific la varianta CVT poti merge si pe automata. Cutiile acestea se strica doar daca nu s-a schimbat uleiul la timp.

Daca gasesti o masina si vrei sa o verifici la noi te costa 150 lei, imi poti da un mesaj.

are cineva Honda HR-V modelul `99-05?

http://www.hrvforum.com/forum/

Este un crossover bun la toate, incaltat cu gume corecte se descurca foarte bine on/off, fara gadget-uri inutile. Este fratele vitreg al LR Freelander, impart aceeasi platforma conceptuala, exceptand anumite solutii tehnice. Atata vreme cat gasesti una intretinuta corect nu ai de ce sa-ti faci griji, singura buba majora apare la diferentialul spate daca masina a tractat ''in nesimtire''.

cum la noi e destul de rar modelul nu prea am gasit nici pe forumuri sa se discute despre ea

http://www.hondafan.ro/forum/forumdisplay.php?83-My-HR-V

Nu trebuie să ai cont pentru a avea acces la informații. Spor la citit!

• 2 weeks later...

multumesc tuturor pentru sfaturi!

acum ca sa va raspund o sa precizez ca:

- nu vreau o masina cu pretentii de off-roader veritabil, deci nu ma intereseaza alta marca si nu vreau diesel sub nici o forma, nu merita investitia pt ca fac maxim 10.000 km /an, acolo apar probleme cu distributia, egr, injectoare, pompa de injectie etc etc

- vreau o masina care sa ma duca pe deal caci locuiesc pe deal, tocmai s-a asfaltat dar unde parchez e mai nasol si in rest va fi masina de week end, o bicicleta pe portbagaj, o plimbare la munte, chestii ce sa ma tina ocupat in timpul iernii caci vara prefer sa merg cu moto

- efreet multumesc! daca va fi nevoie apelez, intradevar motorul vtec de 125 cp pare mai ok pt mine si stilul meu de condus, doar ca nu gasesc in europa cu Vtec + CVT vad ca in europa s-au comercializat doar cele de 105 cp cu CVT. Gresesc? totusi motorul de 105 CP se poate cipui cu + 10...15 cp? (parca as dori CVT pentru confort), VTEC-ul e chiar asa mare smecherie? chiar suna altfel si chiar impresioneaza explozia cand deschid si celelalte valve?

- proxi ... as investi pana in 3500/4000 cu tot cu taxa. stii una pe undeva? ( pe olx/mobile/ungaria/polonia/cehia ce exista pe net le stiu pe toate)

- dkw :) o sa iau una fara carlig de remorcare, asa aproape sigur eliminam o eventuala problema, multam de sfat! :)

- zimbesc multam si tie, util forumul!

chiar suna altfel si chiar impresioneaza explozia cand deschid si celelalte valve?

Doar o mică remarcă: sistemul VTEC nu presupune două seturi de supape, ci două profile ale axei/axelor cu came, ceea ce permite o deschidere mai mare a vlavelor peste o anumită turație.

Timing-Changes-inline-1.jpg

În rest, succes în căutări :)

• 2 weeks later...
  • 8 months later...

Las si eu asta aici, poate intereseaza pe cineva.

Am ajuns pe topicul asta acum vreo 3 luni, cautand modelul respectiv.

Acum m-am pricopsit cu una si trebuie sa o vand.

https://www.olx.ro/oferta/honda-hr-v-4x4-1-6-benzina-ID7hMyQ.html

Eu nu inteleg de ce trebuie sa scrii o justificare aiurea pentru care o vinzi :

'' Masina a fost adusa de mine din Germania pe 4 octombrie 2016, pe roti, pentru sotie, dar suntem nevoiti sa o vindem. ''

Vrei sa o vinzi si gata ! Spor la vanzare!

Eu nu inteleg de ce trebuie sa scrii o justificare aiurea pentru care o vinzi :

'' Masina a fost adusa de mine din Germania pe 4 octombrie 2016, pe roti, pentru sotie, dar suntem nevoiti sa o vindem. ''

Vrei sa o vinzi si gata ! Spor la vanzare!

Ai si tu dreptate, dar, am scris mai mult pentru a preantampina o eventuala intrebare.

Suna penibil, e adevarat. Am scos-o.

Noroc!