Jump to content
Sign in to follow this  
gabriel4

Casti full face stil cafe

Recommended Posts

Salutare,

Ma bate gândul sa imi iau o casca Cafe style integrala, dar din păcate nu prea găsesc informații, de probat pe la noi nici nu mai zic...

Țineți cont ca aceasta va fi prima casca a mea si cel mai probabil singura în acest sezon. Ca motor, evident am un oldtimer.

Si acum întrebările:

1. Este indicată o astfel de casca drept o casca de zi cu zi versus o casca moderna(cu aerisiri, pinlock etc)? Cu alte cuvinte, e musai sa imi iau si una modernă? Voi merge 75% in oras. Problemele posibile pe care le întrevăd ar fi legate de aburire (port si ochelari) si ventilare in oras si zgomot si aerodinamică in afara. Da, as vrea o casca d-asta cu ștaif, dar contează si aspectul practic...pana la urma e casca, nu machiaj.

2 In special pentru cei care dețin unul dintre modele: imi face tare cu ochiul un Premier Trophy Retro- are careva asa ceva? Cum se aseaza pe cap versus o casca cu design modern? O recomandați si pentru ieșiri la un drum întins - un maxim 300 km. Aceleași întrebări si pentru cei care au biltwell gringo/ gringo s, Bell bullit, dmd , sau orice alt model retro sau retro inspired( sa dea bine pe un Brat tracker).

Ma foarte mulțumesc,

G

Femeie fiind (desi nu scrie asta la profil...), pui prea mult accent pe aspect in defavoarea sigurantei.

Exista casti retro style la producatorii de incredere. E adevarat, nu integrale gen "capcaun", dar sunt. Nolan N21 e un exemplu, la care exista si varianta Visor, mai pentru drum lung.

Eu nu iti recomand marci obscure, mai bine sa ai pe dovleac ceva bun decat ceva frumos. Daca motociclismul este pentru tine catwalk, gresesti din start.

+1 la ce spune @kollar.

parerea mea e ca ce vrei tu nu se poate.din cate am observat eu(pe net doar,nu le-am nici vazut nici probat) castile enumerate de tine sunt "just to look vintage" si nimic mai mult.ca or fi safe?daca au certificatele de siguranta,atunci probabil sunt safe.dar ca si ventilatie,zgomot,aburire viziera,aerodinamica cred ca sunt jalnice.tinand cont evident de forma lor,de lipsa aerisirilor,viziera care parca e mai mult un tear-off,etc.daca tot vrei sa dai bine pe tracker,baga un ochi in special la casti open face.eu daca ar fi sa am asemenea motor as opta pt o Davida cu ochelari tip aviator(gasesti pe net informatii).si ochelarii respectivi sunt foarte buni si pt persoanele care poarta ochelari(cu "obligativitatea" ca ochelarii de vedere sa fie mici).eu am o integrala care cica "suporta" ochelari de vedere.bullshit!trebuie alte rame ca sa imi incapa fara sa ma deranjeze.

eu persona nu as avea incredere intr-un open face never ever,dar ipotetic vorbind,as lua unul asumandu-mi riscurile.:)

Sa recomanzi Nolan N21 vs Premier Trophy Retro sau (in special) Bell bullit nu cred ca e o miscare inteleapta. Eu nu-ti pot recomanda o casca gen Nolan N21 din simplu motiv ca este open-face. Daca, Doamne fereste, ajungi in situatia in care faci contact cu solul si puctul de impact este barbia, s-ar putea sa ai probleme serioase. Personal nu am avut ocazia sa incerc astfel de casti retro dar am vazut oameni purtandu-le prin oras. Sunt putin sceptic fata de sistemul de aerisire. Chiar si la o casca cu n-spe aerisiri, primavara si toamna, cand este mai frig se abureste in draci viziera prin traficul din oras. Poti cauta sa vezi daca exista o astfel de casca cu sistem pinlock, dupa parerea mea este singurul care face cu adevarat diferenta.

Daca nu gasesti atunci cred ca te poti orienta spre oricare, ambele sunt marci bune (mai ales Bell) iar castile sunt in segmentul mediu, cu mult peste "pocnitorile" cu care merg multi in cap.

Bafta!

P.S. nu-ti face griji de siguranta, toate castile comercializate in Europa trebuie sa indeplineasca niste standarde stricte de protectie. In multe situatii, castile scumpe de la producatori consacrati ofera doar o finisare mai buna, grafica frumoasa, aerisire gandita mai bine, interior mai de calitate. Toate te protejeaza bine in caz de impact. Cat timp nu-ti iei o casca de 60 lei din Dragonul Rosu este ok :)

P.S. 2 pentru comentariile de mai sus: Voi vreti sa spuneti ca un open-face/ brain cap este mai eficient pentru zgomot si aerodinamicitate decat o casca full-face (indiferent de marca)? :) ... imi place ca stati sa criticati alegerea colegei ca fiind "doar pentru look" dar dati variante de 10 ori mai nesigure in caz de impact ...

Edited by Dan.Andrei

Sa recomanzi Nolan N21 vs Premier Trophy Retro sau (in special) Bell bullit nu cred ca e o miscare inteleapta.

Recomandarea era strict referitoare la aspectul retro+marca consacrata. Nici eu n-as purta open niciodata.

Exista destule integrale consacrate care merg pe orice fel de mobra. Si, asa cum am mai spus, aspectul estetic trebuie sa fie ultimul luat in calcul.

@dan andrei:se pare ca nu esti atent deloc la ce scriem unii.banuiesc ca te-ai referit si la mine cand ai spus ca am recomandat ceva mai nepotrivit.citeste cu atentie si observa ce e de inteles.si in cazul in care tot nu intelegi iti spun eu concluzia:nu as lua nimic just to look good.daca ar fi sa imi asum niste riscuri inutile as lua aia sau cealalta.dar nu o voi face si nici nu recomand.dar pt amorul discutiei,am dat si eu variante la fel de nepotrivite.got it?

P.S. 2 pentru comentariile de mai sus: Voi vreti sa spuneti ca un open-face/ brain cap este mai eficient pentru zgomot si aerodinamicitate decat o casca full-face (indiferent de marca)? :) ... imi place ca stati sa criticati alegerea colegei ca fiind "doar pentru look" dar dati variante de 10 ori mai nesigure in caz de impact ...

A nu se confunda braincapul cu open faceul. Daca pentru tine e acelasi lucru...

Si da, cred ca aerodinamica lu' N21 Visor e mai buna decat a uneia din alea "capcaun".

Băieți, ms pt Reply asa prompt. Înainte de toate, ma simt dator sa fac o mențiune- cred ca gluma cu machiajul a indus un pic in eroare :). Nu voiam sa subliniez decât ca, asa cum ați zis si voi, siguranța primează, nu ca a apărut pe forum o (relativ rară) prezenta feminină :)),

Eu sunt Gabriel, nu Gabriela, ca sa fie clar.

Black on topic: clar vreau un full face. Ar fi singura casca cel putin o perioada si nu ne jucam cu asa ceva. De arătat, da domne, tre sa se pupe cu outfituri-ul, motorul etc, haideți sa fim sinceri, contează si asta, mai ales daca vreau sa o ard Cafe style.

Ce am pus eu pe lista, toate, mai putin gringo al lui biltwell cred, le-am gasit in EU, dar nu in România..premier Trophy are chiar vreo 4 stele la Sharp tests.

poate se găsesc pe forum niste posesori de Casti de genul, care sa ne împărtășească experiența lor cu modelele vintage Style si , implicit, sa aflam si care le sunt limitările obiective : de la calitatea materialelor Versus Casti moderne la pret similar, pana la "performanțele" lor in trafic.

Sa auzim de bine,

G

Eu n-am nimic cu voi personal dar ma deranjeaza cand sunt puse in lumina proasta produse care pur si simplu nu se gasesc pe la noi (cum imi ziceau niste cunostinte din USA ca nu au auzit de Schuberth si atunci inseamna ca sunt de cacao). Exista o diferenta mare intre "producatori connsacrati" si "producatori consacrati la noi". In cazul in care nu stiati atat Bell (USA) cat si Premier (IT) sunt doua firme cu multa experienta si traditie in producerea de casti moto. M-a deranjat faptul ca ati tratat aceste firme ca niste petarde cand sunt prezente pe Sharp UK cu 4 si 5 stele la siguranta

Ma deranjeaza mentalitatea de Shoei/Arai din Romania si "segregarea" care s-a facut bazat pe aceste casti de "zmei" ... ei bine, eu prefer pe dovleac un Bell nou noutz de 600 euro decat un Shoei care a stat 5-6 ani in nu stiu ce depozit (cum e la moda).

:nu as lua nimic just to look good.daca ar fi sa imi asum niste riscuri inutile as lua aia sau cealalta

Stiu ca ai mentionat acest lucru in comentariul tau, dar la inceput ai zis "daca ar fi sa am asemenea motor as opta pt o Davida cu ochelari tip aviator(gasesti pe net informatii)" ceea ce au consider o recomandare vs o casca integrala pe care un incepator o poate lua ca atare si considera litera de lege . Eu nu inteleg de ce consideri tu ca o casca Bell sau Premier full face este doar pentru "look"? Eu consider ca este la ani lumina la capitolul siguranta fata de open-face + ochelari unde, intradevar, vorbim doar de "look".

Eu personal sunt innebunit dupa modelul Shark Raw ( http://www.shark-helmets.com/product.php?code_sous_gamme=RAW ) dar, l-as lua doar sa-l tin in casa pe post de bibelou. Realizez ca masca de pe gura asigura protectie 0 si prefer sa nu mananc printr-un pai 2 luni in caz de accident :)

OPEN face iese din discuție, mi se pare ca suntem aliniate pe acest subiect.

Cred ca întrebarea esențială este: cat de potrivită este o Full face vintage stylied ca singura casca pentru un 75% in oras, 25% afara ca regim de km.

Salutare,

Ma bate gândul sa imi iau o casca Cafe style integrala, dar din păcate nu prea găsesc informații, de probat pe la noi nici nu mai zic...

Țineți cont ca aceasta va fi prima casca a mea si cel mai probabil singura în acest sezon. Ca motor, evident am un oldtimer.

Si acum întrebările:

1. Este indicată o astfel de casca drept o casca de zi cu zi versus o casca moderna(cu aerisiri, pinlock etc)? Cu alte cuvinte, e musai sa imi iau si una modernă? Voi merge 75% in oras. Problemele posibile pe care le întrevăd ar fi legate de aburire (port si ochelari) si ventilare in oras si zgomot si aerodinamică in afara. Da, as vrea o casca d-asta cu ștaif, dar contează si aspectul practic...pana la urma e casca, nu machiaj.

2 In special pentru cei care dețin unul dintre modele: imi face tare cu ochiul un Premier Trophy Retro- are careva asa ceva? Cum se aseaza pe cap versus o casca cu design modern? O recomandați si pentru ieșiri la un drum întins - un maxim 300 km. Aceleași întrebări si pentru cei care au biltwell gringo/ gringo s, Bell bullit, dmd , sau orice alt model retro sau retro inspired( sa dea bine pe un Brat tracker).

Ma foarte mulțumesc,

G

Pentru punctul 1:

In prezent am cateva casti moto din toate stilurile (open, full, flip-up, enduro). Pentru oras folosesc fie una open face cand e cald si vreme buna fie una de enduro cand e rece sau ploua. Motivele:

- campul vizual este foarte larg fata de cele full si flip-up

-sunt mult mai usoare si practice in trafic

- aerisire buna

Recomandare pentru oras: open face, si avand in vedere ca ai un XS400 brat/tracker as merge pe ceva retro sau custom

Punctul 2:

Am probat Premier Trophy Retro. E o casca bine facuta, de calitate, dar are calota destul de mare si e cam grea. Mie nu mi-a placut.

Am probat si Biltweel Gringo. E foarte usoara, vine perfect pe cap, dar nu mi-a placut partea de la mandibula care era foarte subtire. Oricum, vezi ca in catalog scrie cu litere mici ca sunt doar pentru show, nu pentru drumuri zilnice si mai ales lungi.

Recomandare finala:

Cumpara doua casti:

una open face (recomand MT LeMans http://www.mthelmets.ro/categorie/chopper-moto-vintage/casca-mt-le-mans) pentru oras;

una full (integrala) de calitate, dar usoara si cu aerisiri bune, pentru drumuri lungi.

@dan:cred ca ai observat ca nu am zis nimic de arai și shoei, și eu sunt de acord cu tine. Nu doar aia fac casti.

Am recomandat dat o casca, un producător de care nu a auzit nimeni la noi deși pe stilul Cafe sunt niște experți.

Neica nimeni de aici nu va lua o casca pt ca am zis eu, o va lua ca-i place lui. Iar dacă cuvântul meu sau ar altuia de pe aici e litera de lege pt cumparator, atunci e o problema la mansarda. 😊

Ideea era ca acele modele menționate de inițiator la început mi se par la fel de aiurea ca și cea menționată de mine, cu o diferență:sunt full. Dar full-face-ul ala mie personal mi se pare inutil având în vederea căștile respective pectoral. Îmi plac și Bell și Premier,nu ma înțelege greșit. Dar dacă ar fi sa aleg intre câteva casti pe care eu le consider degeaba, as alege-o pe aia care-mi place mai tare. 😊

Edited by george05

Cred ca întrebarea esențială este: cat de potrivită este o Full face vintage stylied ca singura casca pentru un 75% in oras, 25% afara ca regim de km.

Singura problema pe care o vad eu si la care m-am gandit cand voiam sa cumpar un premier a fost cea cu aerisirile. Pinlock poti sa pui oricarei casti, dar trebuie sa te intrebi daca poti sa suporti caldura vara.

Uite un site cu specific, are o gramada de lucruri bune

https://www.ferro29.com/en/46-special-full-face#/page-2

Și încă un aspect. Full urile de mai sus nu au aerisiri. Te vezi cu asa ceva în oraș sau afara la 30+ de grade? Apropo de safety,nu e doar ca e full. Ca poate fi full, dacă fierbi în ea în 5 minute, nu e safe deloc.

Bell Bullit suna chiar bine in review

OPEN face iese din discuție, mi se pare ca suntem aliniate pe acest subiect.

Am vazut cam tot ce era de vazut pe net despre tipul asta de casti, dar nu prea am gasit decat materiale de marketing - ca cel de mai sus.

@mihai.i , mersi pt recomandare - imi confirmi ipoteza cum ca ca trebuie cam doua casti... insa a propos de open face, mi se pare o alegere doar pentru show-uri - vorbesc ca un noob ce ma aflu. Nu plec de la premisa ca o sa-mi rup capul, dar nici nu as risca. A propos de un copy pe care l-am dat pentru a-i convinge pe skateri sa poarte casti: Daca ai cap, protejeaza-l.

@Starcream, mersi pt link, l-am descoperit si eu zilele astea si e unul dintre motivele pentru care am inceput acest thread. A propos de ventilatie, ma gandesc ca la o adica poti scoate viziera Premierului - eu purtand ochelari - si mai intra aer, oricum, am observat ca premier-ul e destul de deschis in partea de jos, pe la barbie, deci e posibil sa fie ok si pentru ceva mai mult decat show-uri.

Eu detin doua casti open face (una din generatie recenta si din materiale compozite si una vintage - Shoei anii 60-70), dar sunt mai mult de moft... sa le ai la indemana daca vrei sa faci poze si sa se stie cine este pe motor... cat despre siguranta, am dubii cu privire la siguranta, mai ales in zona maxilarului...

Pentru touring am un Shoei flip, dar si o integrala Shark (ambele din materiale performante si cu pinlock & stuff) in functie de drumul pe care il fac... apropos, nu se merge cu flip-up-ul deschis (zice producatorul)

La enduro lucrurile sunt simple, material performant si greutate redusa...

Poti sa mergi linistit in oras cu un open face vintage . O Davida open face e cu mult peste o gramada de pocnitori full face . E adevarat ca ai un risc mai mare sa iti botesti fata in caz de ''poc'' . Personal port doar open face si ma simt in siguranta . In materie de siguranta , sa compari braincapul cu un open face de calitate e ca si cum ai compara trabantul cu un A8 .

Open face, cu certitudine nu va fi prima casca pe care sa mi-o iau. Davida pare fff ok, dar mai discutam peste vreo 2 sezoane.

La full - ca un sum-up pana acum (sinteza din ce m-am informat si ce s-a mai scris aici):

Gringo/Gringo S - numai de show off, abia au trecut DOT-ul se pare si nu au ECE, deci cred ca tre sa avem grija cu ele

Premier Trophy - dupa spusele lui Mihai, este o casca din materiale de calitate, cu finisaje ok. Restul cred ca depinde de fiecare - forma a capului, motive subiective (culori, modele, etc).

Bell Bullit - din ce am citit pare o casca ff ok - si pretul pe masura, plus ca bubblee sheld-ul ala cade frumos, spre deosebire de Gringo S. Materialele par de calitate, dar doar din citiri/video de marketing.

DMD - aici...sunt foarte curios - costa o galagie de bani, mai ales modelele cu grafica, dar combinatia asta kevlar-carbon pare una de o calitate superioara. Pe de alta parte, intrebarea este daca acest plus de calitate (poate) versus Premier Trophy este relevant pentru o casca in principal de drumuri de ici pana colo - se contureaza incet dar sigur concluzia ca pentru drumuri serioase trebuie o casca moderna. Cred ca e mai degraba chestiune de buget si de preferinte - cu accent pe buget.

Preferata mea este DMD-ul asta https://www.ferro29.com/en/special-full-face/425-dmd-handmade-line-helmet-matt-white.html , dar cand vad ca face cat un Schuberth C3 Pro...fitza, fitza, dar tata nu a facut afaceri cu "baietii destepti" :)

Inca e proaspat thread-ul, poate mai apar colegi de forum care fie au probat sau poate char au modelele astea. Si as putea sa pariez ca sigur au si inca cel putin inca una moderna.

Hai noroc

Eu am mers si cu casca nazy pe motor, iar prin Italea am mers cu open face ca asa purta toata lumea si asta iti dadea de la inchirieri.

Sincer, chestia asta cu "Doamne fereste, cum sa porti casca open face, ia full ca e mai sigura" spusa de niste motociclisti e fix la fel ca aia cu " Doamne fereste, cum sa te urci pe motocicleta, masina nu iti mai place" spusa de mama si tata. E relativ...totul!!

Eu sunt Gabriel, nu Gabriela, ca sa fie clar.

Scvuze si de la mine. Eu m-am luat dupa id. 4 ala pare un A.

Pana la urma ai gasit ceva? Si eu sunt interesat de o casca full face care sa arate bine, pentru un Vespa.

Daca ai gasit imi spui te rog si de unde ai cumparat respectiva casca?

Merci

Va recomand magazinul asta: http://speedshop.bandisca.ro/index.php?id_category=12&controller=category

Il gasiti pe Sabinelor nr. 31 (langa Palatul Parlamentului) sau dati un telefon la nr. depe site daca vreti sa probati din ele. Are o groaza de produse pentru stilul cafe racer/scrambler/ etc.

http://speedshop.bandisca.ro/index.php