Sari la conținut

schimb ulei telescoape


crazyzly
 Share

Postări Recomandate

Salutari.

Am nevoie de niste pareri.
Am schimbat uleiul in amortizorul din fata, semeringuri noi, suruburi noi.
Dupa o tura de aprox 200km am sesizat ca i-mi curge uleiul la semering, partea de jos.
Ce parere aveti, ce am facut gresit si cum pot sa-mi rezolv problema aceasta cu pierderea uleiului.
Mentionez, ca uleiul a ajuns si pe roata.
Dati-mi niste pareri, sfaturi ce sa fac sa opresc ierderea uleiului.

Mersi anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

cumva semiringurile sunt athena ?

 

daca da , ia altceva , cam din septembrie tot ce inseamna athena a curs dupa cateva sute de km

daca nu , inseama ca ai ciupit semiringul cand l-ai bagat pe jamba , in mod normal se folosesc niste capace de plastic speciale , daca nu ai poti folosi banda adeziva pe marginea ascutita a jambei ...

Editat de med_tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

 

Am nevoie de niste pareri.

Am schimbat uleiul in amortizorul din fata, semeringuri noi, suruburi noi.

Dupa o tura de aprox 200km am sesizat ca i-mi curge uleiul la semering, partea de jos.

Ce parere aveti, ce am facut gresit si cum pot sa-mi rezolv problema aceasta cu pierderea uleiului.

Mentionez, ca uleiul a ajuns si pe roata.

Dati-mi niste pareri, sfaturi ce sa fac sa opresc ierderea uleiului.

 

Mersi anticipat!

 

 

Uleiul curge intre pahar si simering..nu intre simering si tub ! Ai uitat sa specifici

 

Daca este asa, doar la AllBalls am patit sa se intample.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai bagat semeringurile?

Ai verificat sa nu fie zgarieturi pe jambe?

Salut, am bagad semeringul cum trebuie. La asta am fost foarte atent.

In schimb paharul poate ca s-a zgariat cand am demontat semeringul cel vechi - adica banuiesc, daca am scurgere de ulei.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:48

Cel mai probabil ai pus semeringurile invers. Am facut-o si eu din graba.

Sigur nu am pus invers. La asta am fost foarte atent.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:49

Sau poate a pus niste simeringuri fake de 2 centi vindute ca fiind strong. Am avut "placerea" cu un set de Athena noi noute care plingeau dupa 2 ore.

Am cumparat semeringuri furca ATHENA si semering antipraf ALLBALLS.

Inseamna ca ATHENA e slabut...

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:50

Ai mare grija daca a curs ulei pe roata fata, sa nu fi ajuns pe discuri sau placute de frana ca e periculos.

 

Iti recomand sa faci preventiv o curatare minutioasa a acestor elemente!

Da, am sa fac. Mersi de atentionare.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:54

Uleiul curge intre pahar si simering..nu intre simering si tub ! Ai uitat sa specifici

Ai drepate, ADYFIKUS. Se scurge intre pahar si semering.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:56

cumva semiringurile sunt athena ?

 

daca da , ia altceva , cam din septembrie tot ce inseamna athena a curs dupa cateva sute de km

daca nu , inseama ca ai ciupit semiringul cand l-ai bagat pe jamba , in mod normal se folosesc niste capace de plastic speciale , daca nu ai poti folosi banda adeziva pe marginea ascutita a jambei ...

Da, am pus ATHENA.

Ce sugerezi? Ce altceva sa-mi pun?

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:56

Athena sunt praf.

Banuiesc, daca nu i-si face treaba.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 09:59

posibil fata de altele sunt mai slab calitativ insa eu athena am avut cam pe toate mobrele la care am schimbat si nu am avut probleme ...cred ca depinde si de noroc :))

Si de atentie si de modul in care demontezi cel vechi si de remontare...

Desi toate astea le-am avut in vedere. Mai putin demontarea la care - posibil am zgariat putin paharul.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 10:03

Daca este asa, doar la AllBalls am patit sa se intample.

ALLBALLS este semeringul antipraf. Cel pt ulei e ATHENA.

SKF ar fi mai bun?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te intreb cum ai dezasamblat telescoapele?

Uhh....o sa incerc.

Primul tub am desfacut desuruband surubul de jos al telescopului. Dupa ce am scos siguranta (piesa aceea care tine la loc semeringul), am tras de cateva ori telescopul pana cand am desfacut tubul de pahar. In asa fel semeringul s-a autoscos.

La doilea tub, la prima incercare nu am reusit sa desurubez surubul de jos si am incercat sa scot semeringul (dupa ce am scos piesa de siguranta) cu partea cu care desfac conservul al unui briceag suedez :). Am infipt varful ascutin in semering si asa am incercat sa o scot. Nu am reusit si am revenit la varianta 1, care a functionat pana la urma.

 

Dar acum, cum am descris metoda de desfacere a telescopului, i-mi aduc aminte, ca nu numai la un tub se scurge uleiul ci la ambele... Deci mai mult ca sigur ca semeringul e de vina ( dar si eu pt. ca am vrut sa-mi fac singur fara un mecanic cu experienta in acest domeniu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu a avut gresare, fiind aderent a pleznit plasticul de pe armatura cand l-ai batut. Ori nu are dimensiunea exterioara corecta sau grosimea

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil nu a avut gresare, fiind aderent a pleznit plasticul de pe armatura cand l-ai batut. Ori nu are dimensiunea exterioara corecta sau grosimea

Am uns eu putin ca sa alunece mai usor, dimensiunea simeringului este corecta: BMW F650 din 96 iar simeringul ce am pus are dimensiunea 41x54x11.

» Post actualizat in 20 Jan 2016 18:30

M-am gandit ca pot face doua lucruri:

1. verific daca paharul, in care se aseaza simeringul este zgariat. Daca da, curat si aplic REINZOPLAST http://www.victorreinz.com/EN/Products/Sealing-compounds/REINZOSIL-and-REINZOPLAST.aspx dupa care pun simeringuri ALLBALLS http://www.allballsracing.com/fork/55-119.html

 

2. verific daca are zgarieturi si schimb numai simeringul.

 

Ce parere aveti de reinzoplast? Ati mai folosit undeva, cunoasteti produsul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ala am pus peste mufa/firele releului de incarcare , nu mai intra apa, nu se mai opreste injectia . Un silicon obisnuit avand in vedere pretul.

Mai bine pui semeringuri de la SKF. Cred ca numai calitatea semeringurilor este problema.

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uhh..vina ( si eu pt. ca am vrut sa-mi fac singur fara un mecanic cu experienta in acest domeniu).

Deci iti meriti soarta, daca te bagi unde nu.ti fierbe oala!

Sunt unii pe aici care vorbesc din auzite sau pur si simplu bat câmpii. Simeringurile Athena sunt foarte bune, am montat la zeci de furci si niciuna nu s.a întors la garantie.

All Balls la fel, foarte bune...

Hai, a doua oara poate e cu noroc!

Editat de alex_en
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ala am pus peste mufa/firele releului de incarcare , nu mai intra apa, nu se mai opreste injectia . Un silicon obisnuit avand in vedere pretul.

Mai bine pui semeringuri de la SKF. Cred ca numai calitatea semeringurilor este problema.

Am intrebat de simeringurile SKF, dar sunt de 1000 de feluri: cu buza, fara buza, cu arc dublu sau simplu, cu exteriorul simeringului din plastic (sau alt material sintetic) sau metal etc.etc.etc.

La ALLBALLS, la ce m-am uitat are 3 buze.

Nici ala nu e bine daca ai prea multe variante.

Si m-am interesat: doua bucati de SKF costa undeva la 40 lei si o pereche de ALLBALLS costa undeva la 70 lei.

Daca consider ca pretul dovedeste calitatea, atunci aleg ALLBALLS. Nu am experienta in calitatea simeringurilir, dar daca pretul reflecteaza calitatea, atunci e clar ce sa aleg.

» Post actualizat in 22 Jan 2016 09:20

Deci iti meriti soarta, daca te bagi unde nu.ti fierbe oala!

Sunt unii pe aici care vorbesc din auzite sau pur si simplu bat câmpii. Simeringurile Athena sunt foarte bune, am montat la zeci de furci si niciuna nu s.a întors la garantie.

All Balls la fel, foarte bune...

Hai, a doua oara poate e cu noroc!

Da, i-mi merit soarta. Dar sti cum e fiecare invata pa propria lui piele. Si nu regret ca s-a intamplat aceasta problema. AM sa rezolv, pentru ca stiu ca pot. :)

In schimb te intreb si pe tine, alex_en, ce parere ai despre Reinzoplast?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu prefer simeringuri bune . nok. e ok dar am pus si alte marci si merg.insa cand am patit sa curga repede 1-2 luni sant bucsile de frictiune mai ales cea superioara! vedeti ca si aici sant calitati diferite ca asta e! a...pentru montajul acestor bucsi am fabricat la strung alte bucsi pentru montare! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simeringurile OEM, cele din fabrica, sint NOK. Pt citiva euro diferenta, nu merita nici macar incercat alte marci. Problema e ca lumea se grabeste si nu poate astepta 1-2 saptamini pina sosesc piesele OEM comandate, si atunci cumpara de la "magazin" simeriguri chinezesti branduite. Alex En are tot interesul sa puna simeringuri la care isi poate pune adaos mare, el fiind si (re)vinzator. Nu mai credeti vinzatorii!!!

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu prefer simeringuri bune . nok. e ok dar am pus si alte marci si merg.insa cand am patit sa curga repede 1-2 luni sant bucsile de frictiune mai ales cea superioara! vedeti ca si aici sant calitati diferite ca asta e! a...pentru montajul acestor bucsi am fabricat la strung alte bucsi pentru montare! :peace:

la ce fel de bucsi te referi?

E vorba de simeringuri...

» Post actualizat in 23 Jan 2016 08:48

Simeringurile OEM, cele din fabrica, sint NOK. Pt citiva euro diferenta, nu merita nici macar incercat alte marci. Problema e ca lumea se grabeste si nu poate astepta 1-2 saptamini pina sosesc piesele OEM comandate, si atunci cumpara de la "magazin" simeriguri chinezesti branduite. Alex En are tot interesul sa puna simeringuri la care isi poate pune adaos mare, el fiind si (re)vinzator. Nu mai credeti vinzatorii!!!

Pentru mine e important sa-mi rezolv aceasta problema. De aceea am cumparat un set de ALLBALLS si un set de SKF. Am sa incerc. Si daca nici acestea nu vor fi bune, ramane OEM-ul.

AM sa incerc prima data ALLBALLS. Daca e bun, o sa am o pereche de SKF de vanzare.

Si nu merg pe parerile vanzatorilor mai degraba conteaza parerile celor care s-au mai intalnit cu aceasta problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...