Sari la conținut

Coleg care poate verifica VIN(serie sasiu)


nikel1992
 Share

Postări Recomandate

Vreau si eu sa cumpar o masina si as avea nevoie de putin ajutor pentru a verifica-o. Me intereseaza doar verificarea dupa VIN, in rest o sa merg cu cineva. Daca este vreun coleg care are posibilitatea asta, lucreaza la un service, reprezentanta etc. mi-ar fi de foarte mare ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Focasni. Eu cer ajutorul cuiva care are acces la un istoric al masinii, in functie de seria de sasiu.

si eu ce am zis ,, te duci la reprezentanta cu VIN -ul si iti vor spune tot ce a fost facut la masina...bineinteles ,tot ce e introdus in sistemul lor zic. si sa nu fii surprins cand nu prea ai ce vedea>>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, saitu ala este pe bani. Tocmai vazusem un articol cu tineri antreprenori din romania si cel care a initiat inspectorauto era priintre ei. Omul baga in spate parteneriate cu o gramana de entitati pentru a accesa bazele lor de date - e normal sa coste ceva.

masinile manarite serios sunt curate in sistem :)

Am vazut masina 2015 - cu 1500 km la bord - pleznita in bot (airbaguri sarite, aripi/capota/lonjeroane - muci; Motorul terminat - a spart galeria de admisie si a tras in motor bucati - chiulasa distrusa) - adusa din germania in Romania pe remorca; taiata fatza si inlocuita, la fel si interioarele; schimbata chiulasa - toate piese de la dezmembrari (nu imi dau seama ce masini noi pot ajunge la dezmembrari decat daca ma gandesc cine plange pe ici si colo). Masina pleca inapoi in Germania, ca se da mai bine acolo !!!!!!!!

Eu intrebasem ce cauta masina noua cu tipla pe scaune in service la ei - avea tipla pe scaune, avea linie, tot... Raspunsul a fost - rodaj pe loc sa vedem ca nu curge nimic si mai stergem marcaje de pe piese - vopseaua colorata cu care scriu aia de la dezmembari.

 

E vorba de un vw Jeta negru bagat cu botul sub tir in Germania, imediat dupa achizitie. Probabil nu o sa apara in nici un sistem


» Post actualizat in 22 Jan 2016 06:59

sau o sa apara cu damage minor la faruri si capota - cum scrie politia pe la constatarile initiale

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e, saitu ala este pe bani. Tocmai vazusem un articol cu tineri antreprenori din romania si cel care a initiat inspectorauto era priintre ei. Omul baga in spate parteneriate cu o gramana de entitati pentru a accesa bazele lor de date - e normal sa coste ceva.

masinile manarite serios sunt curate in sistem :)

Am vazut masina 2015 - cu 1500 km la bord - pleznita in bot (airbaguri sarite, aripi/capota/lonjeroane - muci; Motorul terminat - a spart galeria de admisie si a tras in motor bucati - chiulasa distrusa) - adusa din germania in Romania pe remorca; taiata fatza si inlocuita, la fel si interioarele; schimbata chiulasa - toate piese de la dezmembrari (nu imi dau seama ce masini noi pot ajunge la dezmembrari decat daca ma gandesc cine plange pe ici si colo). Masina pleca inapoi in Germania, ca se da mai bine acolo !!!!!!!!

Eu intrebasem ce cauta masina noua cu tipla pe scaune in service la ei - avea tipla pe scaune, avea linie, tot... Raspunsul a fost - rodaj pe loc sa vedem ca nu curge nimic si mai stergem marcaje de pe piese - vopseaua colorata cu care scriu aia de la dezmembari.

 

E vorba de un vw Jeta negru bagat cu botul sub tir in Germania, imediat dupa achizitie. Probabil nu o sa apara in nici un sistem

» Post actualizat in 22 Jan 2016 06:59

sau o sa apara cu damage minor la faruri si capota - cum scrie politia pe la constatarile initiale

@zidu'> jur ca nu am nimica cu tine.....dar asta e culmea

 

nu vei gasi veci un dealer in germania sa-ti dea o masina cu tipla,

...ca se accidentaeza o masina noua si se reface in est nu este ceva nou, dar nu se va mai vinde ca noua ....deoarece, ce faci cu unitatile de control? care inregistraza impactul ABS, Airbag, etc ....astea chiar daca le gasesti la dezmembrari trebuie reprogramate, din fericire lucrul acesta merge numai online prin platforma producatorului..... inregistrarea ca s-a umblat la ea...inevitabila

pagubitul banuiesc ca a fost asigurat, probabil si-a recuperat o parte din bani, inregistrare inevitabila in baza de date ale asigurarilor....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Bimbo's fighter - te rog sa ma crezi ca nu am intrat in detaliile operatiunilor de acolo. Nu era treaba mea si ma preocupa mult mai mult subiectul tuciului cu care vizitam locatia.

 

Referitor la metodele de reprogramare a modulelor - vad ca ai o imagine romantica a acestui subiect :) Daca ar fi cum spui tu - doar cu ajutorul producatorului - nimeni nu ar mai da kilometrii inapoi, nu ar mai face resoftari cu harti dubioase si nu ar mai modifica optiuni pe masini. Realitatea e alta. Nu spun ca la un anumit nivel nu se poate detecta, dar depinde cine umbla.

 

@nikel1992 - mai este o metoda de manareala a masinilor - destul de des intalnita. Se folosea pt masini relativ scumpe care rulau foarte mult. Reviziile oficiale se faceau doar din cand in cand, la intervale care sa faca sens (una - doua pe an) Intre ele se faceau revizii neoficiale si se dadeau kilometrii inapoi pentru a face sens la cele oficiale :) In felul asta se obtine o masina cu istoric impecabil in sistem, cu carte de service originala dar care in realitate :D . Asa iei 1.9 tdi vechi de 4 ani si cu 92 mii km absolut verificabili


» Post actualizat in 25 Jan 2016 10:36

mergi si vezi agregatul cu ochii tai, cel mai mult conteaza cum se prezinta in momentu in care il vrei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 years later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...