Sari la conținut

Postări Recomandate

In primul rand cer iertare moderatorilor daca am postat in sectiunea gresita.

 

In al doilea rand as vrea sa stiu daca vreun membru a avut ocazia sa comande produse de pe www.aliexpress.com, in special echipamente moto.

Personal, am vazut niste produse, care la prima vedere mi-au facut cu ochiul insa sunt circumspect cu privire la calitatea acestora, desi in titlul scrie "original".

Asadar, am nevoie si poate nu numai eu de sfaturi si impresii a celor care au comandat.

Multumesc!

 

http://www.aliexpress.com/store/all-wholesale-products/332361.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am luat un releu regulator pentru Virago XV 535, dar inca nu l-am montat. A ajuns mai repede decat scrie pe site, fara sa platesc vama. Daca incarca asa cum ar trebui, eu ma declar multumit. Vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am vrut alte chestii, auto... preturile f bune, chestii rare (calitate chinezeasca, stiu), dar desi la cumparare aveam optiunea si de a lua o bucata, nu a vrut nimeni, din vreo 10 vanzatori, sa vanda sub 10-15 bucati din fiecare piesa. Am renuntat pana la urma, costul era maricel, sarea de 1000 usd, la care se adauga si vama si tva-ul...

O parte din vanzatori au produse si pe ebay, la aceleasi preturi. Tot asa gasisem si eu regulator, l-am luat de pe ebay... si surpriza, incarca 15+V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat de la ei diverse lucruri si nu am avut obiectii.

Stiu ca sunt protectii, piese si accesorii pe siteul lor, si chiar m-a tentat sa comand, dar stau inca in cumpana.

Pe de alta parte, majoritatea producatorilor si comerciantilor vind produse facute in asia ...

Evident ca adaosul celor vindute in Europa se poate economisi, in conditiile in care produsul este identic, ceea ce nu vei putea sti niciodata.

Deci, da cu banu'

 

Pentru cei ce nu stiu: marcajul CE pe produse atesta faptul ca produsul este fabricat conform unui standard de productie inregistrat in UE iar producatorul isi asuma respecatrea fluxului de productie conform standardului. Chinezii au si ei un CE dar care inseamna China Export si nu garanteaza pentru noi NIMICA, neavind nici o legatura cu standarde de productie sau responsabilitati. Diferenta intre cele doua marcaje este faptul ca la cel european daca incadrezi C si E in doua cercuri imaginare, cercurile sunt oarecum tangentiale, suprapunindu-se doar grosimea lor iar C si E reprezinta o jumatate de cerc. La cel chinezesc, cercurile imaginare nu indeplinesc regula.

 

Exista si produse certificate conform CE european, produse in China, si care respecta tot ce implica CEul european.

 

:)
Radu

Editat de raducod
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste aproximativ 2 saptamani, cand vor intra $ pe card o sa fac o comanda de niste semnalizari pentru moto (cativa USD) si o sa vad calitatea si seriozitatea vanzatorilor.

Initial va fi o comanda mica, in eventualitatea in care tranzactia nu decurge bine nu o sa-mi para rau de banii pierduti.

Un raspuns pot da peste 2 luni cred :), intrucat produsele, conform celor publicate pe site, ajung in 15-60 zile.

Din ce m-am documentat pe alte site-uri, la produsele de pana in 10 EURO nu se plateste vama si TVA, insa am inteles ca si la valori mai mari chinezii mentioneaza o valoare de maxim 10 EURO pentru a scuti aceste taxe.

O sa caut vanzatori care au tranzactii incheiate de ordinul miilor si care au feedback-uri pozitive de la cumparatori pentru produsul respectiv.

In fine, sunt dispus sa pun la bataie 10-15 EURO pentru a testa aceasta piata din punct de vedere al seriozitatii si raportului calitate/pret.

Editat de bbaarrbbooss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat telefon Lenovo octacore cu 2Gb RAM şi ecran de aproape 6 inch cu 117 €.

A venit în 10 zile cu DHL care a luat încă 8 € pe transport. Am optat pt. DHL pentru că mă grăbeam.

Telefonul merge perfect, bootează în 5 secunde iar chinezul mi-a pus în pachet un încărcător de brichetă, stylus, cititor microSD, folii de protecţie şi husă de piele gen agendă cadou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Azi mi-a venit casca, 36 € un flipup cu ochelari de soare, calitatea pare a fi a căştilor de 200 ron de la LIDL.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6153246134.html

A venit fără cutie de carton dar învelită bine, avantajul e că e un galben vizibil, la noi în ţară găseşti în general negre, la fel şi hainele moto, de parcă avem un interes să nu fim vizibili.

Mi-au sosit şi elicile pentru LT 711 HAWKSPY tot în pungă, fără cutie dar sunt bune iar transportul a fost gratuit.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6153238858.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am plasat si eu o comanda azi 2 seturi de semnalizari pe led.

http://www.aliexpress.com/item/Universal-Free-Shipping-4-x-Motorcycle-14-LED-Turn-Signal-Indicators-Light-hot-sale-TK-CB153/771755627.html

 

Dupa ce vor ajunge (sper sa se intample asta) o sa spuna parerea legata de transport/calitate/pret.

Daca totul merge OK o sa continui cu stop led fumuriu si manusi AlpineStars.

Editat de bbaarrbbooss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comandati cu incredere, daca chiar nu va primiti produsele faceti reclamatie si primiti banii inapoi.

Eu comand saptamanal de acolo diverse chestii care le gasesc mai ieftin decat pe ebay (comisioane mai mici pentru vanzatori, evident) si niciodata nu am avut probleme si nici nu ma asteptam sa am.

 

Am luat si protectii leviere, handguards "acerbis" care au fost defapt unele normale cu un autocolant scris acerbis.

Deci sa nu sperati la produse originale, toate sunt fake-uri, insa sunt bine lucrate.

Manusi originale Alpinestars, ca tot se discuta de ele, la 40$ o sa gasiti cand zboara porcul :)

 

Dar la fel de bune sunt si acelea la $40, o sa vedeti.

 

Ca si alta idee am cumparat o pereche de adidasi Salomon Trail care se vand de la 100 lire in sus pe UK cu 70$ si clientul s-a dus cu ei la un dealer autorizat Salomon in oras la el si i-au spus ca sunt originali, ca au toate elementele "de siguranta" :)

Editat de Garcya
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Manusi originale Alpinestars, ca tot se discuta de ele, la 40$ o sa gasiti cand zboara porcul :)

 

Dar la fel de bune sunt si acelea la $40, o sa vedeti.

Nu sunt rele, dar sa nu exageram :)

 

Legat de aliexpress, am luat si eu vreo 2-3 chestii in trecut de acolo si totul a fost ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum aveti curaj sa mergeti cu casti de 36 E in cap , facute in China ..nu stiu.Si-a luat un prieten manusi ..,,Racing" . Cand le-a desfacut sa bage mana in ele s-au rupt cusaturile de la scai...Doamne fereste cum o tine casca aia la o cazatura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Diego

Am luat telefon Lenovo octacore cu 2Gb RAM şi ecran de aproape 6 inch cu 117 €.

A venit în 10 zile cu DHL care a luat încă 8 € pe transport. Am optat pt. DHL pentru că mă grăbeam.

Telefonul merge perfect, bootează în 5 secunde iar chinezul mi-a pus în pachet un încărcător de brichetă, stylus, cititor microSD, folii de protecţie şi husă de piele gen agendă cadou.

 

Da niste detalii despre jucaria aia ca pare un pret incredibil de mic la specificatiile alea. De la ce seller mai exact l-ai luat? Are meniu in engleza (teoretic orice Android are)? Stabil? Probleme de orice fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comandati cu incredere, daca chiar nu va primiti produsele faceti reclamatie si primiti banii inapoi.

Eu comand saptamanal de acolo diverse chestii care le gasesc mai ieftin decat pe ebay (comisioane mai mici pentru vanzatori, evident) si niciodata nu am avut probleme si nici nu ma asteptam sa am.

Nu e chiar așa ! De unde știi tu ce comisioane plătesc vânzătorii chinezi ca să le compari cu cele de pe ebay ? Nu se compară cu ebay nici calitatea, nici seriozitatea vânzătorilor nici sistemul de calificative, nici sistemul de dispute. Dacă o să ai nevoie să returnezi ceva în China o să cheltuiești toate economiile făcute cu aliexpress.

Sistemul lor echivalent paypal - alipay e neintegrat, disputele merg "pe vorbe".

Am comandat ceva în Franța, în sistem apare ca livrat însă e la o adresă la 590 km de mine iar ei, Aliexpress, îmi cer să atașez "dovezi"

Aliexpress e bun doar dacă totul merge bine. E bine să păstrați același furnizor (care nu v-a dezamăgit) pe cât posibil.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ieri figureaza ca fiind expediate semnalizarile comandate de mine in urma cu aproximativ 4-5 zile.

Acum urmeaza sa astept coletul pentru a va impartasi experienta legata de acest site.


» Post actualizat in 16 Sep 2014 17:17

Salutare,

Pe data 11.09.2014 am primit semnalele din China.

Termenul de livrarea a fost de aproximativ 30 de zile.

O sa atasez niste poza si un video (imaginea este rasturnata si nu stiu sa o intorc).

 


» Post actualizat in 16 Sep 2014 17:18

Salutare,

Pe data 11.09.2014 am primit semnalele din China.

Termenul de livrarea a fost de aproximativ 30 de zile.

O sa atasez niste poza si un video (imaginea este rasturnata si nu stiu sa o intorc).

 


» Post actualizat in 16 Sep 2014 17:23

Scuze pentru postarea dubla..

Nu ma lasa sa incarc video formaat mp4.

 

Postarea e pe YouTube: http://youtu.be/1XxstMdvark

post-82721-0-91699800-1410887539_thumb.jpg

post-82721-0-70788500-1410887550_thumb.jpg

post-82721-0-09669600-1410887556_thumb.jpg

post-82721-0-15634300-1410887568_thumb.jpg

post-82721-0-85132900-1410887573_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Nu e chiar așa ! De unde știi tu ce comisioane plătesc vânzătorii chinezi ca să le compari cu cele de pe ebay ? Nu se compară cu ebay nici calitatea, nici seriozitatea vânzătorilor nici sistemul de calificative, nici sistemul de dispute. Dacă o să ai nevoie să returnezi ceva în China o să cheltuiești toate economiile făcute cu aliexpress.

Sistemul lor echivalent paypal - alipay e neintegrat, disputele merg "pe vorbe".

Am comandat ceva în Franța, în sistem apare ca livrat însă e la o adresă la 590 km de mine iar ei, Aliexpress, îmi cer să atașez "dovezi"

Aliexpress e bun doar dacă totul merge bine. E bine să păstrați același furnizor (care nu v-a dezamăgit) pe cât posibil.

Simplu, vand pe ebay si 15% se duce direct la ebay + paypal.

Iti spun clar pentru ca fac cumparaturi de ani de zile si de pe ebay si de pe paypal si aceeasi furnizori vand in ambele locuri, pe ebay mai scump si pe aliexpress mai ieftin.

Nu inteleg de ce crezi ca scriu doar ca sa ma aflu in treaba ? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul că un vânzător vinde mai ieftin pe Ali decât pe Ebay nu spune nimic. S-ar deduce că fiind chinezi oportunişti au observat că vesticii nu se uită aşa atent la bani. De aici diferenţa. Şi eu vând mai scump pe Amazon decât pe Ebay pt că ăsta-i trendul iar comisioanele sunt şi mai mari, mult mai mari pe Amazon. Eu sunt pe Ebay din 2002. Comisioanele Ebay depind de domeniu (AT DE CO.UK etc ), oferte, categorii ş.m.a, şi ajung la maxim 10% la ofertele cu postare gratuită. Comisioanele Paypal depind iar de mulţi factori şi sunt 1.9-3.4% deci nu văd cum iti iese ţie 15% . Pt conf vezi user adrianmatea pe ebay

O să emit păreri despre comisioanele Ali atunci când o să vând acolo. Deocamdată ca şi cumpărător îţi spun clar că sistemul lor de management e mult mai prost, incomparabil cu Ebay (unde deja este exagerată dictatura cumpărătorului).

Fă doar un exerciţiu cum ai returna un obiect în CN sau HK, doar în ziua de vamă şi trecând la rându-i prin vama chineză ca apoi să vină prin vama RO. Tu plăteşti vama de 2 ori, chinezul o dată.

Sau poate că ai contract (între firme, aşa cum am eu) care stipulează garanţia. Dar tot e f.tai şi presupune să cumperi de la unul nu de la mulţi chinezi dacă vrei şi profit. Majoritatea de aici face doar experimente cu marfa chinezească.

Şi ăsta e un motiv pt care acelaşi chinez (furnizor cum îi zici tu ) vinde mai scump pe Ebay: cu ăia nu te joci !

Sigur că şi pe aliexpress e marfă bună dar e mai greu de găsit din multe motive.

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faptul că un vânzător vinde mai ieftin pe Ali decât pe Ebay nu spune nimic. S-ar deduce că fiind chinezi oportunişti au observat că vesticii nu se uită aşa atent la bani. De aici diferenţa. Şi eu vând mai scump pe Amazon decât pe Ebay pt că ăsta-i trendul iar comisioanele sunt şi mai mari, mult mai mari pe Amazon. Eu sunt pe Ebay din 2002. Comisioanele Ebay depind de domeniu (AT DE CO.UK etc ), oferte, categorii ş.m.a, şi ajung la maxim 10% la ofertele cu postare gratuită. Comisioanele Paypal depind iar de mulţi factori şi sunt 1.9-3.4% deci nu văd cum iti iese ţie 15% . Pt conf vezi user adrianmatea pe ebay

O să emit păreri despre comisioanele Ali atunci când o să vând acolo. Deocamdată ca şi cumpărător îţi spun clar că sistemul lor de management e mult mai prost, incomparabil cu Ebay (unde deja este exagerată dictatura cumpărătorului).

Fă doar un exerciţiu cum ai returna un obiect în CN sau HK, doar în ziua de vamă şi trecând la rându-i prin vama chineză ca apoi să vină prin vama RO. Tu plăteşti vama de 2 ori, chinezul o dată.

Sau poate că ai contract (între firme, aşa cum am eu) care stipulează garanţia. Dar tot e f.tai şi presupune să cumperi de la unul nu de la mulţi chinezi dacă vrei şi profit. Majoritatea de aici face doar experimente cu marfa chinezească.

Şi ăsta e un motiv pt care acelaşi chinez (furnizor cum îi zici tu ) vinde mai scump pe Ebay: cu ăia nu te joci !

Sigur că şi pe aliexpress e marfă bună dar e mai greu de găsit din multe motive.

 

Corect, eu am zis 15% rotunjind pretul.

Doar nu trebuie cifre exacte aici, nu despre asta era vorba.

Eu n-am treaba cu vama romaneasca, ca altfel eram mort pe la cozi in zilele de miercuri si vineri (programul din resita), asa ca stau frumos acasa si-mi vin coletele la usa indiferent de unde sunt trimise.

 

De returnat in HK nu se pune problema, chinezii sunt darnici si-ti ofera imediat altul la schimb sau banii inapoi + produsul il pastrezi.

Cand vine vorba de obiecte scumpe, nu se joaca nici ei, ca acolo au de pierdut, la maruntisuri ii doare-n cot.

 

Cu alte cuvinte sa revenim la subiect, eu unul recomand aliexpress.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De returnat in HK nu se pune problema, chinezii sunt darnici si-ti ofera imediat altul la schimb sau banii inapoi + produsul il pastrezi.

Cand vine vorba de obiecte scumpe, nu se joaca nici ei, ca acolo au de pierdut, la maruntisuri ii doare-n cot.

 

Cu alte cuvinte sa revenim la subiect, eu unul recomand aliexpress.

Și eu recomand Aliexpress dar trebuie căscați ochii bine și în josul paginii unde sunt trecute condițiile și nu doar, cum fac mulți, la preț. Unii vânzători cer returnarea obiectului, alții vor doar photo sau video, garanție 3-24 luni etc

Aș recomanda celor fără experiență să apeleze la cineva ca tine care are habar și probabil vor ieși mai bine decât dacă ar cumpăra singuri.

Aici mă refer per total calitate/preț, garanție, timp de livrare, Service Après-Vente

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se compara unul cu celalalt ! Este aceeași comparație ca atunci când vrei un telefon de pe etotalk.com sau aliexpress. Etotalk oferă calitate, service center, sav etc dar la un preț mai mare cu vreo 30-50 USD decât pe aliexpress. Căutarea "5630 led bulb" returneaza 142 de rezultate pe banggood și 24969 rezultate pe aliexpress. Banggood e un pârci ca multe alte situri așa zis "partenere" ale afacerilor chinezești.

Aliexpress în schimb este parte a celui mai important grup de comerț, cu prezență în întreaga lume.

În plus, poți plăti cu Paypal și pe Aliexpress.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...