Sari la conținut

Postări Recomandate

Am comandat si eu de cateva ori de pe aliexpress.com. Totul a fost in regula, timp de asteptare ~ 2 - 3 saptamani pentru ca am nimerit comanda in timpul unei sarbatori nationale. Cum spunea colegul R4DIKL, conteaza si de la ce magazin cumperi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Comanda fara probleme si fara frica.

Orice comanzi si nu pusca cu ce scrie acolo sau este defect primesti banii inapoi sau alt produs la schimb.

Atentie insa la valoarea comenzii, desi 90% iti pun valoare mici pe colet, daca-ti comanzi multe si o sa ai $20 valoare o sa ai probleme (in sensul ca-ti comenteaza :) ) la vama cand mergi sa ridici coletul. Bineinteles acum depinde si la ce oficiu postal vamal mergi si alte chestii.

 

In rest succes si spor la asteptat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un lucru e clar: chinezii nu-s nemţi.

Din cauză că nu deschid ochii bine au vederea slabă aşa că te poţi trezi cu diverse erori la componenţa pachetului, scriu greşit tracking number-ul sau declară că ţi-au trimis pachetul şi aşteaptă banii apoi se scuză că nu mai au produsul pe stoc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa comand niciodata chestii foto, electronice. Sunt convins ca sunt mizerii.

Fals.

De exemplu, sint la a doua baterie de laptop comandata de la chinezi, pretul e incredibil (in medie aproape de 3 ori mai ieftine) si calitatea peste asteptari.

Am mai comandat si alte electronice, absolut toate ok. Acuma ma gindesc sa iau un HTPC si n-am nici un stres.

La mine au ajuns in ~30 de zile, cu o singura exceptie la care a durat aproape 2 luni.

Trebuie totusi atentie, am auzit ca sint si tepe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.aliexpress.com/item/Hot-New-Mini-Size-Full-HD-1920-1080P-12-IR-LED-Vehicle-CAM-Video-Camera-C600/2043596604.html

Foarte bună şi ieftină, am tot luat pentru toţi cunoscuţii, la Auchan am văzut-o la 325 de lei iar de pe aliexpress iese la 70-80 de lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comand de pe aliexpress de ceva vreme tot felul de produse. De regula ajung in aproximativ 1 luna (aleg doar oferte cu free shipping).

Nu recomand sa cumperi haine fie ele moto sau nu. Chiar daca tu alegi masura potrivita e posibil sa primesti un item pe care scrie XL dar de fapt sa fie un S. Recent am deschis o disputa pentru niste manusi ICON Pursuit. Am comandat varianta perforata si mi-au ajuns cele neperforate. Clar vina vanzatorului. Am deschis disputa si pana la urma s-a solutionat cu pastrarea produsului si returnarea a jumatate din bani.

Eu nu comand decat de la vanzatori cu calificative de peste 95% pozitive si itemuri care au cel putin 5 comenzi anterioare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca mai bine cumperi de pe ebay co.uk sau .de pt ca ca avantaje:

pachetul este trimis din europa nu ciana, in max 7 zile lucratoare produsul comandat isi va bate la usa pana vei raspunde.
nu ai de a face cu cozile de la posta vamala si taxa pe valoarea produsului (daca depaseste o anumita suma)
informatia cardului tau bancar nu este pe mana de chinez
poti sa inapoiezi produsul si sa te bucuri de banii pierduti doar pe transport
daca iti dai silinta in cautari, poti gasi cam acelasi pret si in europa. (google: cursuri pi si in orasul tau)
the more you do this, the more creative you get.
cum ar fi:


http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=30W+CREE+U2+LED+Fog+Spot+Head+Ligh&LH_PrefLoc=3&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XCREE+LED+Fog+Spot+Head+Ligh.TRS0&_nkw=CREE+LED+Fog+Spot+Head+Ligh&_sacat=0

daca doresti sa cauti un produs doar intr-o anumita tara din europa, si nu numai, foloseste in google searchbox comanda urmatoare.
de exemplu pe anglia: site:co.uk LED Fag blowjob Spot Head Light
de unde rezulta si un pret mai mic decat aliexpress: http://www.amazon.co.uk/SUNGETACE%C2%AE-Power-Driving-Headlight-Motorcycle/dp/B00OSZOKAY




good night and good luck

Editat de iuda66
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca mai bine cumperi de pe ebay co.uk sau .de pt ca ca avantaje:

 

pachetul este trimis din europa nu ciana, in max 7 zile lucratoare produsul comandat isi va bate la usa pana vei raspunde.

nu ai de a face cu cozile de la posta vamala si taxa pe valoarea produsului (daca depaseste o anumita suma)

informatia cardului tau bancar nu este pe mana de chinez

poti sa inapoiezi produsul si sa te bucuri de banii pierduti doar pe transport

daca iti dai silinta in cautari, poti gasi cam acelasi pret si in europa. (google: cursuri pi si in orasul tau)

the more you do this, the more creative you get.

cum ar fi:

 

 

http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=30W+CREE+U2+LED+Fog+Spot+Head+Ligh&LH_PrefLoc=3&_from=R40&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.XCREE+LED+Fog+Spot+Head+Ligh.TRS0&_nkw=CREE+LED+Fog+Spot+Head+Ligh&_sacat=0

 

daca doresti sa cauti un produs doar intr-o anumita tara din europa, si nu numai, foloseste in google searchbox comanda urmatoare.

de exemplu pe anglia: site:co.uk LED Fag blowjob Spot Head Light

de unde rezulta si un pret mai mic decat aliexpress: http://www.amazon.co.uk/SUNGETACE%C2%AE-Power-Driving-Headlight-Motorcycle/dp/B00OSZOKAY

 

 

 

 

good night and good luck

 

 

 

Cel de pe amazon.co.uk desi este pe "co.uk" se livreaza tot din china. (

  • In stock.
  • Dispatched from China)

La fel cum MULTE altele de pe ebay.co.uk se livreaza din china.

Asa ca daca nu te pricepi de unde si ce vrei sa comanzi, degeaba iti iei de pe ebay sau amazon.

 

Produsele de pe amazon.co.uk nu se livreaza in afara Angliei, decat foarte putine, precum cele care sunt din China :)

 

Iar de pe ebay.co.uk gasesti pe locatie uk dar mult mai scumpe.

Tot ce gasesti pe uk si este la acelasi pret ca pe aliexpress sau mai mic, se livreaza din china.

Item location trebuie sa scrie united kingdom, desi multi pot face sa apara item location uk, ca sa vezi daca vanzatorul este chinez, dai pe userul lui si vezi direct, acolo nu mai poate sa minta: member from 2008, from China :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca consideri ca 20-30%% in plus la preț este prea mult si preferi sa aștepți 30+ zile pt un pachet iar info de pe cardul tau sa rămână prin china atunci comanda de pe aliexpress.

Dacă cauți bine poți găsi si preturi bune pt ebay.co.uk, shipped din uk

Am avut si eu febra asta aliexpress, dhgate, ecplaza si altele după care tot pe europa am revenit. Nu am facut decat sa pierd timp pe siteurile alea si sa generez traffic pt ei. Doar o părere personala. Success

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca consideri ca 20-30%% in plus la preț este prea mult si preferi sa aștepți 30+ zile pt un pachet iar info de pe cardul tau sa rămână prin china atunci comanda de pe aliexpress.

Dacă cauți bine poți găsi si preturi bune pt ebay.co.uk, shipped din uk

Am avut si eu febra asta aliexpress, dhgate, ecplaza si altele după care tot pe europa am revenit. Nu am facut decat sa pierd timp pe siteurile alea si sa generez traffic pt ei. Doar o părere personala. Success

Diversitatea care o gasesti pe China nu se compara cu ce gasesti DIRECT in uk.

Cat despre card, esti paranoic, informatiile cardului sunt mai mult decat securizate, daca te pricepi sa-ti activezi un 3d secure iti dau eu tie toate datele cardului sa vad daca faci vreo plata cu el.

Orice card Visa are 3d secure, iar in plus aliexpress "tine" informatiile cardului, nu chinezul de la care cumperi.

Cumpar chestii de pe ebay si china din 2007 si am undeva la peste 5k tranzactii, asa ca nu vorbesc din citite de pe net.

 

Clar si eu aleg uk cand vreau produsul mai rapid, insa cand nu te grabesti nu are nici un sens sa platesti in plus, tinand cont ca primesti acelasi produs, care defapt este deja importat in uk si ti-l livreaza mai rapid.

Insa da, daca nu ai chef sa mergi pe la vama, uk este cea mai buna solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e normal sa fii paranoic când Target a avut 40 milioane de carduri furate, Steam, Sony ? Daca te uiți la TV nu o sa afli niciodată asta. Unparanoidule. 3D secure sau nu, când se fura tot tre sa mergi să-l schimbi, îți recomanda banca.

La vama mai plătești si taxa pe valoarea produsului.

Cu 5 mii de tranzacții pe net trebuia sa știi ca wiki quote: "Alibaba Group Holding Limited (NYSE: BABA) is a Chinese e-commerce company that provides..." lol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e normal sa fii paranoic când Target a avut 40 milioane de carduri furate, Steam, Sony ? Daca te uiți la TV nu o sa afli niciodată asta. Unparanoidule. 3D secure sau nu, când se fura tot tre sa mergi să-l schimbi, îți recomanda banca.

La vama mai plătești si taxa pe valoarea produsului.

Cu 5 mii de tranzacții pe net trebuia sa știi ca wiki quote: "Alibaba Group Holding Limited (NYSE: BABA) is a Chinese e-commerce company that provides..." lol

Nu stiu cum reusesti tu sa ai incredere in banci cind n-ai incredere in Sony, da' na...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici te contrazic. Eu am comandat doua mini PC-uri, patru Android TV care au deja vreo 2 ani si merg perfect. Suma totala investita a fost de peste 800 de dolari. Conteaza foarte mult de la cine le iei.

Daca tu ai dat un ex pozitiv,hai ca dau eu cateva negative:un amic si-a cumparat stick de 500 Gb cica..a ajuns ,a zis ca e ok (de fapt nu l-a testat),am comandat si eu unul de 2 TB (evident ma asteptam sa fie scam,era mult prea frumos sa fie adevarat)..Ajunge stickul,arata ca e de 1,95 Tb,dar,la o testare cu cateva softuri,capacitate reala 8 Gb,opened dispute si mi-am luat banii inapoi :).Alt exemplu:comand un card sd lexar,64 Gb,incercat in aparatele foto,tot ok,dupa o testare cu softuri cardul s-a stricat (am impresia ca sunt de unica folosinta).Si cardul a fost cumparat de la un seller cu 1800 de comenzi onorate si 99% feedback pozitiv..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.aliexpress.com/snapshot/6445975418.html?orderId=65413869796215

http://www.aliexpress.com/snapshot/6429832051.html?orderId=65286191056215

 

Multumit de ambele. Mai am destule cumparate, nu a fost nici o problema.

 

Problema cardurilor si stickurilor chinezesti proaste sau contrafacute e cunoscuta. Se aplica in special la cele mari si poti sa iei teapa la orice magazin. Eu n-as cumpara card, stick sau SSD de la chinezi.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@R4DIKL Nu caut sa ma contrazic cu tine,pana la urma depinde si de noroc si,si de la cine cumperi,dar..Vreau sa subliniez faptul ca exista si lucruri contrafacute de 'unica folosinta' vandute de top-selleri.Si eu acelasi sfat il dau si sunt total de acord cu userul gn77b . :peace:

Editat de Tca86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

 

Mi-am comandat si eu zilele astea ceva de pe aliexpress, mai mult am vrut sa vad cum sta treaba cu ei...Acum as avea doua intrebari, cum voi afla ca au ajuns produsele in timisoara? si le voi ridica de la oficiul postal din zona mea sau de la vama de undeva ?

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu iti va ajunge la oficiul postal de care apartii, in decurs de 20-30 zile (prsupunand ca ai ales free shipping). Si iti vine de la posta aviz.

Eu am patit ca daca plicul de la chinez a fost suficient de compact, sa mi-l lase chiar in cutia postala (luasem niste surubele pt bicla).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajunge la oficiul de care apartin ar fi perfect,initial am inteles de la cineva ca pachetul ajunge doar la ceva oficiu vamal unde iti desfac coletul sa il verifice si asa.Si eu am ceva super mic, 2 cravate. Oricum astept si vad cum va fii.

Editat de florin46p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Mi-am comandat si eu zilele astea ceva de pe aliexpress, mai mult am vrut sa vad cum sta treaba cu ei...Acum as avea doua intrebari, cum voi afla ca au ajuns produsele in timisoara? si le voi ridica de la oficiul postal din zona mea sau de la vama de undeva ?

 

Multumesc!

În principiu de la un oficiu poștal cu asistență vamală - în TM este Of 2 de pe Republicii, 28.

Ar fi trebuit să ai un tracking no care merge și aici http://www.posta-romana.ro/posta-romana/servicii-online/track-trace.html

 

In principiu iti va ajunge la oficiul postal de care apartii, in decurs de 20-30 zile (prsupunand ca ai ales free shipping). Si iti vine de la posta aviz.

Eu am patit ca daca plicul de la chinez a fost suficient de compact, sa mi-l lase chiar in cutia postala (luasem niste surubele pt bicla).

A ajuns în cutia poștală pt că a avut lipit pe el formularul declarație vamală CN22 cu o valoare sub 10 eur (echiv $) și la sortarea BSI a ajuns la factorii poștali fiind exceptat de vamă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Salutare.

 

Am si eu cateva intrebari despre comenzile date pe Ali express. Mi-am comandat cateva produse ( tank bag, geanta de picior, cheie briceag pentru masina ) si sunt curios cum ajung. Toate produsele aveau free shipping prin posta chineza.

- cam in cat timp?

- unde ajung? La posta de care apartine adresa mentionata de mine?

- primesc instiintare de la posta cum ca a sosit coletul?

- trebuie sa mai platesc ceva la ridicare?

- care sunt sansele sa nu mai ajunga?

 

Tin sa mentionez ca vanzatorii aveau review-uri bune.

 

Multumesc.

 

Rog un moderator sa mute anuntul daca nu am postat unde trebuie. Am dat search dar nu am gasit nimic relevant, cel putin nu pe tel.

Editat de Mihai Pazel Anton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am pus adresa de la munca si de fiecare data cand ajunge,ma anunta receptionista.

La mine n-a fost nici-o comanda care a intarziat mai mult de 2 luni.

Au fost cazuri in care chinezul n-a pus coletul,dar am primit mail de la aliexpress prin care mi s-a spus ca imi voi primi banii si asa a fost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- intre 30 si 45 de zile.

- ajung fie la posta de care apartii, fie la posta vamala. Totul tine de ce valoare a declarat chinezul si daca e gift sau other.

- daca ajung la posta de care apartii nu platesti nimic. Daca vin la vama sunt sanse sa cotizezi ceva. Depinde de agentul vamal. Eu pana acum nu am platit nimic la vama. Ca sfat, daca vin produsele la vama si te intreaba agentul cat au costat, zi adevarul. In cazul meu nu s-au deranjat sa ma vamuiasca nici pentru 95$.

- sunt sanse sa nu ajunga. Depinde de vanzatori. Mie nu mi s-a intamplat, dar un prieten e satul de cazuri din astea. Are peste 10 produse care nu au mai ajuns, dar a primit banii inapoi pe fiecare produs. Singurul inconvenient e ca a trebuit sa astepte pana se termina protectia apoi deschizi disputa si iar astepti.

 

PS: unele produse au reducere mai mare daca le comanzi folosind aplicatia de pe telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu adresa de la munca am avut maaari probleme pe vremuri! Pt ca era numele meu dar adresa firmei, eu in buletin aveam alta adresa. Abia am descurcat-o! Erau niste colete (mari) din Cehia, nu m-am inteles cu expeditorul cu ce trimite, posta sau curier, si de aici confuzia.

De la Ali nu e doar dupa valoarea trecuta de chinez pe colet. Mi s-a intamplat sa ajunga la posta cu vama (Cal Vacaresti) un pachetel cu 2 incarcatoare de telefon de 2$, conteaza ce li se pare lor. La posta de cartier primesti aviz, nu costa nimic. La cea cu vama legea zice ca platesti TVA la valori >15 euro si TVA+taxe vamale la >150 euro. Taxele vamale difera - la telefoane mobile sunt 0, la haine parca 20%. Cand platesti iti mai baga posta un comision de prezentare in vama de ~8 lei parca, altfel semnezi pe aviz si gata. Eu am platit pana acum doar o data - TVA pt telefonul sotiei, am declarat valoarea reala. Asta desi am mai avut produse care depaseau valoarea de 15e de la care s-ar fi aplicat TVA, unele sosite la posta de catrier, altele la vama.

Daca te pui cu ei pot sa te taxeze dupa un catalog al vamii si atunci sigur platesti mai mult decat face, presupun ca stiu si ei preturile si am preferat sa nu zic ca am dat 20$ pe un telefon de 89$, desi ~100 lei (TVA+comisionul vietii) as fi preferat sa-i beau decat sa-i dau lu' ponta TVA... Acum mi-am comandat mie un tel care e in 2 variante, una la ~60$ si alta la ~85, eu l-am luat pe cel scump si nu stiu daca sa fiu tigan si sa il declar 65 cand o veni :tempted:

Atentie ca pot fi probleme la produse cu nume (am auzit discutii ref la niste adidasi cand am fost ultima oara in Vacaresti), marfa contrafacuta se confisca! Si daca ai multe produse de acelasi fel se pune ca sunt destinate comercializarii si ar trebui sa faci import, nu colet pt persoana fizica.

In rest ai "buyer protection" de la Ali, daca se apropie tremenul de 60 zile dechizi "dispute". Vanzatorilor nu le convine, daca le scrii direct iti prelungesc termenul ala de 60 zile dar fara dispute ai mari sanse sa te duca de nas si nu recuperezi banii. La fel daca vine produsul busit/spart/defect/incomplet/diferit de ce ai comandat dechizi dispute, pui poze si explici ce si cum. Pana acum am recuperat banii cand au fost astfel de probleme.


» Post actualizat in 24 Jan 2016 09:14

Ca timp intre 20-40 zile in medie, am primit insa si in 14. De regula daca nu a ajuns in 40 zile nici nu mai ajunge.

Calificativele sunt convins ca le manevreaza vanzatorii, ori au produse de calitati diferite. Am comandat si de la 0 feedback cand nu am avut de ales sau era f mare diferenta de pret si s-a nimerit OK.


» Post actualizat in 24 Jan 2016 09:16

Vezi ca dispute poti deschide doar inainte de expirarea termenului ala de 60 zile, nu dupa cum a scris un coleg mai sus!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat si eu cateva produse de pe aliexpress, singura problema a fost in Romania cand mi-au trimit produsul de la oficiul postal de care apartin din Bucuresti catre Timisoara, si am fost nevoit sa platesc transportul de la Bucuresti la Timisoara si inapoi, vreo 80 de lei pt treaba asta.

In rest au fost ok, nu se mai fac magarii ca acum cativa ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...