Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A sosit azi si ultimul produs pe care l-am comandat. Nu il gaseam nicaieri, nu era bun tracking number-ul.

M-am trezit ca m-a sunat o tanti de la posta sa-mi spuna ca a venit coletul. Aviz nu am primit pentru el. Cu toate ca vanzatorul a trecut pe colet o valoare mai mare decat cea platita, nu am intampinat probleme.

 

Pana acum sunt foarte multumit de site si de produse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare, am facut si eu prima comanda recent si am cateva intrebari la care nu am gasit raspuns in paginile anterioare

1. Am inteles ca la ridicarea coletului de la oficiul vamal printre altele trebuie sa te prezinti cu factura listata sau o dovda a platii respectivului colet, este adevarat?

Iar daca este asa, de unde pot tiparii acea factura ? ...ca nu am vazut, sau nu stiu eu .

 

2. " Cica" pentru a ridica un colet care are o valoare peste de 10$ trebuie sa ai un numar "EORI" cu care trebuie sa te prezinti si care ti-l atribuie directia vamala , este sau nu adevarat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pt telefon imi cerea si mie tranzactia printata, dar a-a multumit cu spaga. Proasta alegere am facut pt ca produsul nu ccorespunde, am facut disputa si ar trebui sa-l returnez, cu chitanta probabil as fi putut recupera tva, asa decat sa plătesc si transport inapoi in China mai bine il păstrez. Nu functioneaza O,T,G, la telefon si pt asta il luasem... Data trecuta dădusem declaratie pt suma plătită.

Eori iti trebe daca ai cumparat pe firma.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, am facut si eu prima comanda recent si am cateva intrebari la care nu am gasit raspuns in paginile anterioare

1. Am inteles ca la ridicarea coletului de la oficiul vamal printre altele trebuie sa te prezinti cu factura listata sau o dovda a platii respectivului colet, este adevarat?

Iar daca este asa, de unde pot tiparii acea factura ? ...ca nu am vazut, sau nu stiu eu .

 

2. " Cica" pentru a ridica un colet care are o valoare peste de 10$ trebuie sa ai un numar "EORI" cu care trebuie sa te prezinti si care ti-l atribuie directia vamala , este sau nu adevarat?

1. Depinde. Aia care zi ca nu, inca n-au patit.

2. N-am auzit niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o comanda de 22 euro si mi-au spus ca data viitoare sa aduc pe hartie comanda printata si un extras de cont, sa vada ca suma e reala. Cica degeaba le arat pe telefon :)

Dar in final au fost ok, nu mi-au mai luat TVA. Probabil le-a fost lene sa mai faca hartii pentru 20 de lei.

 

Vedem acum, am iar o comanda de 28 euro. Conform site-ului Postei Romane se afla de ieri la BSI. Ma duc preventiv cu print-urile la mine, nu am chef sa bat de 2 ori drumul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa aproape 2 luni, m-am dat batut. Raspuns de la posta vamala: "avem peste 9000 de colete, fara tracking number, asteptati instiintarea in cutia postala. Daca nu ajung cele 2 instiintari, va sunam noi"... Aham! Right!

 

Chinezu mi-a dat banii inapoi.

Editat de ®azvan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o comanda de 22 euro si mi-au spus ca data viitoare sa aduc pe hartie comanda printata si un extras de cont, sa vada ca suma e reala. Cica degeaba le arat pe telefon :)

Dar in final au fost ok, nu mi-au mai luat TVA. Probabil le-a fost lene sa mai faca hartii pentru 20 de lei.

 

Vedem acum, am iar o comanda de 28 euro. Conform site-ului Postei Romane se afla de ieri la BSI. Ma duc preventiv cu print-urile la mine, nu am chef sa bat de 2 ori drumul.

 

Ai printat comanda de pe ALIEXPRESS, cea in care apare ORDER NUMBER , TRACKING NUMBER , pret si toate alea? ... si ce mai vor... extras de la banca cu tranzactia?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut experiente placute din punct de vedere al pretului si livrarilor, exceptie facand un singur articol, care nu a ajuns. Am primit banii inapoi pentru el, si dupa vreo 7 luni m-am trezit cu coletul in cutia postala ( mie nici nu imi mai vine aviz, mi le pun direct in cutia postala )... Cred ca a zburat singur pana in Romania :-??.

 

Ideea pentru mine a fost clara totusi. Chinezariile sunt chinezarii. Se dezmembreaza repede de tot. Am comandat o carcasa de telefon care s-a rupt in 24 de ore, niste card knife-uri, din care unul s-a rupt cand am incercat sa deschid cu el celalalt colet ajuns, iar unul cand am taiat un castravete (restul de 3 le-am facut cadou ). La fel de repede s-au dezmembrat si niste bratari cumparate. :D In concluzie am cumparat doar nimicuri, de curiozitate, iar calitatea lor a fost egala cu pretul platit ( n-am dat mai mult de 3$ pe ceva ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Eu nu am probleme cu produsele, am cumparat huse de telefon si tableta care s-au dovedit a fi mai bune ca cele din tara, stickere pentru scuter, niste minicarabine pentru chei, incarcatoare de telefon si cabluri usb (10 incarcatoare la 10$), casti cu noise cancelling superbe, stopuri cu led pentru masina si alte zeci de produse. Pana acum nu au crapat decat 2 incarcatoare si 3 cabluri USB. In rest le am pe toate. Husa de la telefon si tableta au costat impreuna 7$ si le am de 3 ani. Cand am cumparat un telefon pentru sotie am dat pe o husa 30 lei de la un magazin online celebru din Bucuresti - s-a dus intr-o saptamana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La action cam m-au chemat la OP 5 (parca? ala de la Cosbuc) si m-au intrebat cat am dat pe camera. I-am intrebat de ce si mi-au spus ca e trecuta o valoare f mica pt o camera si ca, daca nu le fac dovada platii, ma taxeaza la o valoare de catalog. Cum catalogul dadea o valoare ca pt un gopro, le-am aratat pe tel aliexpressul. La 82$ platiti la chinez, am dat 82 + 8 lei la posta.

Comandat carcasa bricheta zippo de vreo 60$, tracking number inexistent, 15000 de mesaje la vanzator (hong kong) si abureli de la el, plus ca nu mai raspundea dupa un timp si mai daduse vreo 2-3 tepe la altii... dupa ce a expirat perioada de asteptare, am deschis caz si am primit banii inapoi. La vreo 6 luni dupa, m-am trezit cu aviz si am gasit un colet mic, fara valoare, fara tva de dat... carcasa de zippo.

Husa de tel pt ghidonul moto, 6$, cand o primesc nu corespunde la dimensiuni, e mai mare... chinezul mi-a dat inapoi 2$ sau sa i-o trimit inapoi. Am preferat cei 2$, bani de care am baut 2 beri si am inventat niste adaptari ca sa stea bine tel :))

Din zeci de produse, majoritatea marunte, f putine nu au ajuns sau au avut probleme. Prima mea cumparatura de pe ebay, releu de incarcare, incarca 15.5v, dar cum il primisem cu mult inainte sa-l probez... ghinion. Acum m-am invatat sa probez si sa dau calificativ dupa aceea.

La electronice nu prea am incredere, dar multe alte chestii sunt f ok. Dai 1$ pe un produs pe care in tara ai da 10$, fix acelasi produs. Exista si de calitate mai buna, poti alege... am luat diverse leduri auto/moto (pozitie, bord), dar am ales ceva mai scump (gen 30 centi bucata in loc de 10 centi cel mai ieftin) si sunt f ok. Mansoanele de la vaca au costat vreo 8-10$ si sunt f misto, fata de cele de 1$ copie rizoma, care sunt mizerabile. Ai de unde alege, in general.

Aliexpress e mai strict cu vanzatorii si vad ca au frica de asta.

Momentan astept o priza usb pt ghidon. Chinezul nu o trimisese inca, la o saptamana de la comanda. I-am dat un mesaj, nu a raspuns, dar a 2a zi produsul aparea ca fiind trimis. Astept de vreo luna si ceva si inca n-a ajuns... mai stau nitel, daca nu apare cer banii inapoi si comand alta.

Uneori ebay e mai ieftin decat aliexpress, asa ca daca e ceva mai scump putin, caut in ambele parti.


» Post actualizat in 19 Mar 2016 08:22

A, da... comand o chestie cu tracking nr. Astept, astept... intr-un din zile il gaseste in Franta "livrat la adresa, nu s-a putut livra pt ca adresa e gresita".

Iar stau, mai dau cautare pe tracking, tot in Franta era. Intr-un final dau mesaj vanzatorului, ala ma ia cu abureli, pana la urma imi zice ca da, a gresit curierul si ma roaga frumos sa nu-i dau negativ ca imi trimite imediat altul. Dupa ceva timp ajunge al 2lea produs, cu o mica zdranganea cadou de la chinez sa-mi treaca supararea, si la o saptamana dupa ajunge si primul... chinezul mi-l lasa cadou si isi cere iar scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu o priza asa zis waterproof cu doua conexiuni USB. Nu e pentru ghidon pentru ca nu am unde sa o montez, eu am o aparatoare la Burgman ce inveleste tot metalul. Am dat 4$ pe ea si la noi gasesti de la 10$ in sus. Am verificat-o si merge foarte bine. Ma gandesc sa mai iau una pe care sa o montez in locul brichetei de la masina :D

Are dreptate Geo, daca nu alegi din cele mai ieftine produse, de obicei calitatea e de la buna in sus.

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am luat mai multe prostii de pe Aliexpres: un smartwatch, un display de bord pentru Peugeot 407, un bluetooth, neve si-a comandat o grămadă de cârpe. Toate au ajuns, la ce e în jurul a 20 de parai nu au chef să vămuiască. Avantaj noi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Am doua intercomuri ieftinute luate de pe Aliexpress si acum am mai comandat doua ca m-au mai rugat niste amici. 91$ pretul initial, vanzatorul mi-a dat o reducere de 5$ si le-am luat la 86$. Cele initiale, varianta 2014 erau OK, astea cica au si FM si se aud mai tare. Sa vedem cand vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Mai ai rabdare. In ultima vreme media termenelor de livrare a cam crescut oleaca. Eu am asteptat cam intre o luna si 2 luni tot ce am primit in ultima jumate de an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca ai numar de urmarire, cauta-l pe site-ul postei romane, in general apare acolo. Daca nu a aparut inca, inseamna ca nu a intrat in tara, e undeva pe drum. Dupa ce intra o sa il vezi acolo cu diverse status-uri, iar cand poti sa mergi dupa el, o sa iti apara ca e 'Avizat'. Nu te grabi nici acolo ca in general trec zile bune de cand intra in tara si il vezi pe site si pana cand poti sa mergi dupa el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...