Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu sta 30 zile la ospiciul postal? Parca asa am vazut pe avize (pe care le-am predat la ridicarea coletelor, ca urmare nu pot verifica pt confirmare). De la posta de cartier mi s-a intamplat sa fiu sunat cand trecusera mai multe zile fara sa ridic, nr de tel il trece chinezul pe colete.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a zis tantica de la OP-ul de langa mine ca stau 10 zile la ei in posta, pana se intorc la expeditor.

 

le: asta mi-a zis fix dupa ce m-am dus cu avizul sa vad ce mi-a sosit, si s-a dovedit ca nu era unul ci 3 pachete din china, si a constatat cu stupoare ca unul din ele statea de fix 41 de zile la ei in posta :lol: si un intelegea cum de nu l-a trimis nimeni inapoi, ca dupa 10 zile trebuia returnat...

Editat de gogO.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avizele difera de la posta obisnuita la aia cu vama, iar pe avizele de la cea din urma parca era trecut termen de 30 zile, stiu ca ultimele primite aveau corectat cu pixul peste cel tiparit, as fi tentat sa zic ca 30 peste 15 dar nu garantez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic sunt 30 zile, atata trebuie sa stea externele la op. Practic... naiba stie, ca posta romana e inca in epoca de piatra.

Ideea e ca, daca apare ca fiind plecat din Bucuresti, cel mai probabil a plecat inapoi la expeditor, ca nu are unde in alta parte. La posta ce au zis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut,

 

e prima data cand comand de pe aliexpress, am vb cu chinezu si mi--a dat un tracking no si un site unde l-am verificat.

Stausul e : Processing, 500260, Brasov, Left the sorting center

 

stie cineva ce inseamna statusul asta? a plecat spre Brasov, e in brasov, a plecat din brasov .... Ideea e ca din China in Ro a facut 13 zile ....... in Ro a intrat in data de 24.06 ...... acu aproape o luna ...... asa de incompetenta e Posta romana?

Multumesc,
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

e prima data cand comand de pe aliexpress, am vb cu chinezu si mi--a dat un tracking no si un site unde l-am verificat.

Stausul e : Processing, 500260, Brasov, Left the sorting center

 

stie cineva ce inseamna statusul asta? a plecat spre Brasov, e in brasov, a plecat din brasov .... Ideea e ca din China in Ro a facut 13 zile ....... in Ro a intrat in data de 24.06 ...... acu aproape o luna ...... asa de incompetenta e Posta romana?

 

Multumesc,

Da...nu te astepta la prea multe de la PR.

In cazul comenzilor cu livrare din afara UE procesarea si predarea se face la un singur OP din resedinta de judet

Teoretic trebuia sa fi primit o notificare pentru ridicarea coletului.

Coletul sta la OP 30 de zile de la data notificarii dupa care va fi returnat expeditorului.

In cazul tau cred ca notificarea s-a facut deja doar ca tu nu stii.

Afla repede care este OP care se ocupa de asrfel de livrari si vorbeste cu ei.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In cazul comenzilor cu livrare din afara UE procesarea si predarea se face la un singur OP din resedinta de judet

 

In functie de valoarea inscrisa pe colet (si alti factori neintelesi de mine) pot ajunge fie la oficiul cu vama (probabil 1/judet) fie la cel de domiciliu. Teoretic cele cu valori <10€ nu ar trebui sa ajunga la vama, dar eu am batut drumuri la ei si pt 3-5$, nu am reusit sa inteleg de ce ajung unele trimiteri acolo.

Deci ar trebui sa verifici ambele ospicii, dar la cele cu vama e balamuc mare si nu stiu cat succes vei avea fara aviz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au nevoie de bătaie ăştia de la PR. Am deschis disputa apoi am renunţat, era vorba de un letcon de 5€. I-am confirmat de primire ca să-şi ia chinezul banii apoi peste 8 zile a venit şi marfa, a stat 45 de zile în RO degeaba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu recent am comandat 2 seturi de cate 2 intercomuri. Coletul a ajuns foarte repede din punctul meu de vedere, in 15 zile si am avut si posibilitatea de a-l urmari, atat in China (prin ceva redirectionare din AliExpress), cat si din momentul cand a intrat in tara (urmarind pe site-ul postei romane). Vanzatorul imi estimase un aproximativ 20 de zile pana in Romania.

 

In schimb ceea ce NU mi-a placut, aspect pentru care voi evita sa comand de la ei cu cardul pe care il folosesc zilnic, este faptul ca au retras suma din cont fara sa ceara si sa astepte codul de confirmare din partea mea, ceea ce este profund anormal. Fac mentiunea ca la orice plata cu cardul, imi cere un cod de confirmare pe care il primesc pe telefon in momentul in care finalizez plata pe site, iar fara acel cod introdus nu se finalizeaza tranzactia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La chinez nu cere cod, e "pe direct". Dar am 2 carduri inregistrate in aplicatie, platesc dintr-un click si nu am avut nici o problema. Daca nu ajunge produsul sau nu e ce trebuie/e defect/spart fac disputa si pana la urma vin banii inapoi in cont. Oricum ar trebui sa bagi codul inainte de a-ti expedia chinezul marfa.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In schimb ceea ce NU mi-a placut, aspect pentru care voi evita sa comand de la ei cu cardul pe care il folosesc zilnic, este faptul ca au retras suma din cont fara sa ceara si sa astepte codul de confirmare din partea mea, ceea ce este profund anormal. Fac mentiunea ca la orice plata cu cardul, imi cere un cod de confirmare pe care il primesc pe telefon in momentul in care finalizez plata pe site, iar fara acel cod introdus nu se finalizeaza tranzactia.

 

nu, e normal. inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am primit aviz de la op 6 (Vacaresti, vama). Scrie ca este pastrat cotletul 30 zile in ospiciu. Cu pixul, tiparit era 15. Mos Alzheimer nu m-a imbrobodit de tot, asa retinusem de pe avizele anterioare :D

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...