Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

dar ce asta ce ziceti?

https://www.aliexpre...000017.2.JxdT5L

sa fie piele adevarata? comentariile sunt bune dar mai bine va intreb pe voi, poate ati mai luat asa ceva.

La pretul ala poate fi fara probleme din piele, chiar de calitate.

Acum vreo 6-7 ani am adus si eu cateva geci de piele din Pakistan. Ceva similar cu cea din poza pusa de tine costa vreo 50-60$. E din piele groasa dar nu e calitatea uneia de firma, e o piele mai rigida care in timp se scorojeste , dar totusi rezista , inca mai port una deaia. In general acelasi model se produce in 3 calitati. A, B sau C eu atunci am luat B.

Ai grija la vama, e bine sa o declari cat mai aproape de valoarea ei reala, daca vamesului i se pare ca e subevaluata are dreptul sa-ti ignore ''factura'' si sa o evalueze dupa un catalog unde ai sanse sa fie mult mai scumpa decat ai platit tu real pe ea iar taxele le vei plati la valoarea din catalog. Eu asa am patit atunci. Poti scapa de chestia cu evaluarea dupa catalog daca o comanzi pe firma dar mai nou am inteles ca cer informatii de la banca pentru a verifica valoarea reala platita unde au suspiciuni, dar presupun ca asta se intampla la valori mari nu la maruntisuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare ! Acum vreo luna am comandat ceva de pe aliexpress. Cu tracking no. imi arata ca pe 25 febr coletul a ajuns la oficiul postal de destinatie, respectiv SB 9. N.am primit aviz inca. Am fost cu tracking.ul la ei si mi.au spus ca nu e in sistem. Cei de la posta spun ca nici nu a intrat in tara. Coletul vine din Singapore. Suntem deja in 8 martie si daca e pe bune ce scrie pe 17track, pe 25 ar trebui sa mi.l trimit inapoi pe motiv ca nu l.am ridicat.

 

Am sunat si la BSI, nu raspunde nimeni la nici un nr de tel. La posta mi.au spus sa astept.

Are cineva vreo idee legat de ce ar trebui sa fac in situatia asta ? Coletul e destul de important pt mine si chiar l.as vrea.

 

Cred ca tot cu BSI trebuie sa rezolv problema dar ideea e ca n.am cum sa dau de ei. Cel putin nu la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa dureze si mai mult de o luna sa vina de pe aliexpress sau ebay, mai asteapta cateva saptamani. Daca mai astepti si tot nu vine avizul iti ceri banii inapoi de la aliexpress pe motiv ca nu ai primit coletul. Lucrezi doar cu aliexpress nu te agita cu posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa procedezi astfel:

1. Tii post negru 3 zile la rand

2. Te spovedesti si impartasesti

3. Bati cate 3 randuri de matanii pe 3 randuri de rugaciuni diferite

4. Mai faci o comadna pe Aliexpress pentru ca ai sa se mai mari sa iti vina din China decat sa gaseasca posta romana coletul.

 

Directorul de la posta romana nu ar fi in stare sa isi gaseasca cwrul cu harta in mana si tu vrei sa iti gasesc un amarat de colet, dar pretentios mai esti domnule, ca vorba aia, ce ii platesti tu salariul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa procedezi astfel:

1. Tii post negru 3 zile la rand

2. Te spovedesti si impartasesti

3. Bati cate 3 randuri de matanii pe 3 randuri de rugaciuni diferite

4. Mai faci o comadna pe Aliexpress pentru ca ai sa se mai mari sa iti vina din China decat sa gaseasca posta romana coletul.

 

Directorul de la posta romana nu ar fi in stare sa isi gaseasca cwrul cu harta in mana si tu vrei sa iti gasesc un amarat de colet, dar pretentios mai esti domnule, ca vorba aia, ce ii platesti tu salariul.

Chiar ca !!! Adevaru e ca incepem sa fim exagerati si sa avem pretentii prea mari.

» Post actualizat in 08 Mar 2017 12:09

Serios, singura modalitate de a contacta bsi e telefonul ? La care nu se raspunde, evident...

» Post actualizat in 08 Mar 2017 12:13

Ma gandesc, din moment ce apare "arrival at destination post" trebuie sa fi scanat cineva codul de bare din bsi/ sb 9, nu ? Altfel cum ar aparea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu avea cum sa ajunga in Romania asa de repede, adica pe 25. Parca am vazut ca pe 23.02 l-au trimis.

Avionul cu un colet de-al meu a decolat pe 22.02 si inca nu a ajuns in Romania. :D De unde o avea atata carburant ?!!! :D

Editat de theos_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Avionul cu un colet de-al meu a decolat pe 22.02 si inca nu a ajuns in Romania. :D De unde o avea atata carburant ?!!! :D

 

Avionul ala sta pe banda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

17track isi ia informatiile de aici: https://www.posta-romana.ro/track-trace.html. Coletul inca nu apare in sistemul Postei Romane. Deci nu a ajuns nici macar la BSI (sau a ajuns si nu a fost prelucrat). De durat nu poate sa spuna nimeni cat mai dureaza. Insa in momentul in care va fi prelucrat la BSI va aparea asta in sistemul lor de tracking. Si atata timp cat nu se apropie depasirea termenului de livrare nu poti cere prelungirea termenului sau refund pe ali.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avionul ala sta pe banda.

pai nu.

ar consuma mult mai mult combustibil turat pentru decolare decat in zbor spre destinatie.

a cazut in "spatele" benzii desi toata lumea se astepta sa decoleze. ce vrei un caz la 1 000 000. se mai intampla...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca ajunge in tara astepti mult timp pana este procesat. Trackingul de la posta romana zice tot timpul cand este avizat.in bv dureaza o saptamana dupa ce apare pe site ul postei pana cand e avizat. Eu zic ca va ajunge, doar ca dureaza mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-a dus in vama daca nu apare in sistemul de tracking al Postei Romane. Pierzi timpul degeaba daca te duci sa-l cauti prin oficii postale. Si asa cum a spus un coleg mai sus. Coletele pot sa stea pana la 2 saptamani in situatia asta (am patit pe pielea mea).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat numarul de tracking nu apare pe site-ul postei romane, nu a intrat in tara. 17track nu e intotdeauna cel mai exact, cele mai bune date le ai pe site-urile postelor care trimit, respectiv care primesc!

Deci rabdare ... eu unul cred ca mai devreme de sfarsitul lunii asteia nu o sa-l vezi. Asa in decurs de cateva zile iti vine doar daca ai avut livrare express prin DHL / TNT ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar ai rabdare, ca o sa ajunga. Ai numai grija daca nu iti ajunge in ultimele 7-8 zile, deschide o disputa cu vânzătorul și spune-i ca deschizi ticket de returnare daca nu il primești pana in ultimele 4 zile, astfel el poate mari timpul de transport sa fie ok. Daca au trecut acele zile pt transport, nu iti mai poți recupera banii,i se vireaza în cont vânzătorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...