Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Ajunge pachetul pe 27.11 in Romania,Bucuresti si astept..Caut trackingul Postei Romane si-mi spune ca pe 10.12 pachetul este la Oficiul postal 38..Caut aviz de 4 zile si nimic.Mi s-a intamplat sa se returneze pachet,culmea acelasi obiect,pt ca cica nu m-am dus sa-l ridic.Azi ma duc peste alea si tipa de acolo imi spune ca la ea apar cu aviz si reaviz..Cutia mea postala fiind inchisa si neputandu-se umbla la ea.Eu ii spun ca n-am primit nimic.Pachetul era bine merci la ei si daca nu ma duceam eu iar se returna.De obicei ele fara aviz nici nu te baga-n seama.Asa ca urmariti cu atentie pachetele pt ca ele vin in Romania dar culmea ca aici se rupe filmu'..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta e problema de postas care nu se oboseste sa aduca avizele, ori poate nici nu le scriu tutele de la ospiciu! Sau le baga aiurea prin alte cutii, am patit cand a fost factorul in concediu sa mi le dea vecinii, tot atunci am gasit in cutia mea corespondenta altora, chestie care se intampla relativ frecvent la pravalie. Avizele mele ajung mereu, dar oricum m-au invatat fetele de la posta si imi pun pachetele impreuna, chiar daca ar fi lipsa vreun aviz pachetul e safe. Iti sugerez sa faci o reclamatie scrisa la posta, merge si pe mail, fiecare ospiciu are adresa lui si parca se poate face si la posta mama. Am reclamat eu de multe ori pt ca avizele pt oficiul cu vama (initial Cal. Vacaresti, acum nr 5) vin mereu in ziua in care scrie pe aviz sa ma prezint sau chiar 2-3 zile dupa, just for fun sa le dau de lucru. Le-am cerut chiar sa-mi puna la dispozitie o masina a timpului daca tot scrie acolo sa ma prezint in ziua indicata si avizul vine dupa :P

Am in schimb problema cu facturile livrate de pink post, ajung (mult) dupa scadenta, asta daca totusi ajung...🤬 Stiu, secoul 21, plata online, numa' ca la 🍊 nu pot neam sa platesc din contul online factura pt servicii + o rata pe care o am la ei, a mers o vreme cu multe clickuri si adunat manual sume, bifat "platesc alta suma" si scrisa cea intreaga, dar au updatat platforma si mai merge nu, iar din aplicatie nu pot pt ca tre sa ies din ecran ca sa vad codul 3D secure de la banca, daca reintru nu mai e bun codul. Viata bate filmul. Mu1stii de la posta roz zic cu tupeu de borfasi ca mi-au livrat factura, eu le zic sa pofteasca sa vizioneze inregistrarile video sa vada ca nu livreaza nimeni nimic, ei batman-batman. Cutia e mai mult decat safe in interiorul curtii si cu o fanta bengoasa cu clapa pe afara, imposibil de scos din ea, iar factura ajunge la 10 zile dupa ce s-au jurat ei ca au livrat-o, cu stampila cum ca au preluat-o a 2-a zi dupa emitere. Nici curentul si gazul nu le aduc prea repede, dar alea ajung totusi inainte de a fi scadente, orange in schimb mi-a suspendat telefonul de vreo 2 ori... Posta de cartier nu-mi face probleme. Surprinzator as putea spune!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a ajuns si mie un colet din China (4 leduri), dupa vreo 3 luni si ceva... dupa ce initial nu am primit nimic, i-am dat mail chinezului, si-a cerut scuze si a retrimis (cu inca niste ledulete cadou). Am primit coletul retrimis si, dupa vreo alta luna, a ajuns si cel comandat prin septembrie :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Pentru @john17 si ceilalti ce nu vor sa se mai duca la vama, completati si trimiteti scanat documentul de aici la adresa declaranti.vamali@posta-romana.ro. Daca veti avea de platit ceva, veti plati la oficiul postal de care apartineti, nu trebuie sa va mai duceti la vama pentru eventualele pachete. Valabil pentru toate pachetele sosite ulterior depunerii documentului respectiv.

Si mie mi se intampla la fel, random trebuia sa ma duc la vama, cozi, nervi etc. De cand am depus documentul nu am mai fost niciodata, mi-au sosit toate la OP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Adyp a spus:

Pentru @john17 si ceilalti ce nu vor sa se mai duca la vama, completati si trimiteti scanat documentul de aici la adresa declaranti.vamali@posta-romana.ro.

 

Buna treaba, multumesc de informatie. Din cauza asta eu nu am mai comandat colete extracomunitare, am preferat sa platesc mai scump dar fara sa fiu nevoit sa ma amestec cu vulgul societatii pe la oficiile postale cu vama.

La ‎14‎.‎12‎.‎2018 la 22:09, iulia_boris a spus:

De obicei ele fara aviz nici nu te baga-n seama.Asa ca urmariti cu atentie pachetele pt ca ele vin in Romania dar culmea ca aici se rupe filmu'..

 

Se poate printa trackingul de pe site-ul Postei Romane si-l folosesti pe post de aviz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, Nguyen a spus:

Se poate printa trackingul de pe site-ul Postei Romane si-l folosesti pe post de aviz.

Asta daca are tracking. Sunt colete de valoare mica ce nu au tracking si nu apar nicaieri. Am primit colet si dupa 4 luni, imi pierdusem speranta, cine stie prin ce ungher al vreunei hale a zacut. Acum astept niste leduri, de 2 USD, comandate prin noiembrie, nema track. Cine stie cand sau daca le voi mai primi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un colet care a intrat in tara pe 4 ian, in 9ian a ajuns la OP6 , pe 13 ian m-am dus la ei dar nu l-am putut ridica pt ca nu a fost inca avizat....

Mi-au spus sa astept avizul sau sa vin cand statusul online devine ''avizat'', astazi 17ian statusul  e ''in prelucrare''...

Referitor la comenzile din stockuri UE, ati patit vreodata ca pe ebay sa apara la item location o tara UE dar produsul sa fie livrat din China?

Eu am patit de vreo 2 ori , iar in una din dati m-a afectat destul de tare, aveam nevoie de produse intr-un timp relativ scurt( 2 saptamani) si din experientele anterioare cu produse din UE stiam ca ma incadrez(uzual 7-10 zile). Coletul nu a ajuns la timp si am fost nevoit sa cumpar ceva rapid de pe olx. Cand a ajuns(dupa aproximativ 4 saptamani) am vazut ca fusese expediat direct din China, m-am si mirat ca a ajuns direct acasa si nu la vama, fiind un pachet voluminos.

S-au smecherit chinezii si declara fals locatia produsului sau am avut eu ghinion?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde arata daca ai tracking? eu am intrat pe trimitere din China si pe coloana cu tracking la ce am ales eu (ali standard expres) aveam un x rosu, dar la ambele magazine unde am facut comenzi in noembrie - decembrie, am avut tracking dupa ce le-au trimis.

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Contabil Am primit si eu mail in care zice''.....se afla acum la subunitatea postala Bucuresti 6 of, fiind programat pentru predare incepand cu data de 21.01.2020.''

Nu prea inteleg ce inseamna asta, trebuie sa ma duc sa-l iau sau il trimit ei la mine acasa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@binox Le ridicam noi de acolo dupa ora 13 pe 21.01, vezi sa ai la tine un print dupa ali cu cit a costat pachetul si eventual un extras de cont (eu le iau pe amindoua sa n-am surprize) + ceva banuti daca ne pun astia sa platim TVA-ul si cei 8lei taxa de posta . Seara buna!

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...