Sari la conținut

Postări Recomandate

La Cluj umbla vorba ca se vor bloca toate transport-urile din si spre China si ca se vor putea ridica doar coletele ce sunt deja in RO.

Sper sa nu fie cazul, am 4 colete pe drum, ieri l-am ridicat pe primul.

 

 O alta persoana dorea sa trimita un colet spre China, probabil un retur, insa a fost refuzat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Păi în mod normal DHL îți trimite factura pe Care trebuie sa o traduci cuvant cu cuvant din engleză în română. Poți să faci traducerea de mână direct pe copia în engleză o semnezi și datezi.

Formularul de împuternicire vamală îl poți completa și semna data și împreună cu restul documentelor le atasezi pe un mail și le trimiți la DHL ar trebui sa fie în regulă și fără original, fără a te deplasa.

Practic vama te va costa în funcție de suma declarată a produsului dacă factura a fost făcută în valoare de 200 euro ,o să fie un procent din această sumă.

Mare atenție de când primești mailul de custom clearance ai la dispozitie câteva zile să le dai actele și să nu întârzii pentru că suporți penalități. Nu mai știu cât costa o zi de ținut coletul în vamă. Tu trebuie să le dai telefoane până nu mai au nevoie de nimic și răsufli ușurat când te anunță că documentația a fost acceptată. În momentul ălă va putea pleca din vamă cu statusul de livrare.

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Penetru a spus:

Comisionul DHL e mărișor, 100 lei cu TVA sau mai mult.

În privința documentelor le-am trimis tot felul de prostii până s-au săturat și au acceptat ce aveau.

Sunt pățit.. pentru o comanda de ~200$.. dar daca stiam ca merge "fentat" dhl ul sau ca nu trebuie sa accept produsul livrat prin ei si sa caut prin orice alt mijloc..

O data in viata trebuie sa trecem si prin d astea.

 

O alta speta a fost cand am comandat din america niste produse.. tot asa..~200$ cu plata transport 50$. Ajunse la posta.. surpriza, am luat jackpotul la taxe.. vama, TVA, draci.. inca 200 lei lăsați la vamă

Afacere, win toata lumea, nu? Eu cu produsele, ei cu banii. :))

Editat de Cristian C.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

11 hours ago, GoodKat said:

. Ce inseamna 'Traducerea facturii corecte' ? O factura este o factura, ce poti traduce la ea? 

 

Nu cred ca au efectiv nevoie de traducere ci de faptul ca traducand factura iti asumi ce este scris in factura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce va complicati sa platiti comisionul la DHL. Eu am fost in urmatoarea situatie. Mi-a trebui un produs de pe Aliexpress foarte repede (amplificator semnal GSM/3G) si am platiti taxa de transport rapid vreo 50 dolari. In tara a ajuns cu DHL. M-au contactat si mi-au spus prostiile de mai sus, acte si taxa. Intre timp nu a mai fost urgent sa intru in posesia acelui amplificator asa ca am scris chinezului ca renunt la colet. La fel am zis si celor de la DHL. Drept urmare DHL-ul mi-a livrat coletul fara nici un alt cost sau acte, a doua zi dupa ce am actionat in acest mod.

#fuckthesystem ;) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 2 colete in acest stadiu. Cel mai probabil saptamana asta le primesc. E chiar uimitor ca au ajuns in tara sub 1 luna de la plasarea comenzii. E adevarat sunt cu valoare de peste 20 $ fiecare. Se pare ca se misca lucrurile dinspre China in continuare

1.png

2.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, caracterincompatibil a spus:

E cineva din bucale care îmi poate comanda leviere de frana de pe AliExpress? Momentan nu am card ,așa că nu pot sa comand 

trimite link cu produsul dorit lui @Garcia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Psycho87 a spus:

Am 2 colete in acest stadiu. Cel mai probabil saptamana asta le primesc.

 

Ai avut noroc, eu la acelasi magazin cu acelasi produs venit acasa in 3 saptamini, acum are 3 saptamini si abia a ajuns in BSI. Depinde .... :)

 

Acum 3 ore, caracterincompatibil a spus:

E cineva din bucale care îmi poate comanda leviere de frana de pe AliExpress? Momentan nu am card ,așa că nu pot sa comand 

 

Ai rezolvat?

Editat de Contabil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 1 luna mi-au ajuns si mie ledurile. Sunt in prelucrare la OP Brasov si mai dureaza cateva zile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, caracterincompatibil a spus:

E cineva din bucale care îmi poate comanda leviere de frana de pe AliExpress? Momentan nu am card ,așa că nu pot sa comand 

dureaza cateva minute sa-ti faci unul gratis la revolut.

cum n ai card si ai telefon in zilele noastre?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, Contabil a spus:

 

Ai avut noroc, eu la acelasi magazin cu acelasi produs venit acasa in 3 saptamini, acum are 3 saptamini si abia a ajuns in BSI. Depinde .... :)


Nu stiu ce sa zic de noroc...dar se pare ca saptamana aceasta voi primi coletele. Numai bine ca m-am plictisit deja de cele peste 10 perechi de manusi moto ce le am :)))

22.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, john17 a spus:

Subestimezi posta romana, habar n-ai cat poate dura sa ajunga un colet dint-o locatie in alta...

Am primit ieri un rahatel, nu mai venise nimic de mult.


colete mici si de valoare mica nu am mai primit nici eu de mult. Dar am observat ca la cele care au tracking extern si valoare mai mare chiar isi fac treaba neasteptat de bine cu livrarile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am comandat un produs in data de 21.02.2020, în valoare de 18,16 $, cu tot cu transport. Acum 15 minute, m-am pomenit cu un „ins” în birou strigând: Poșta!

Pfiuuu...ce sa vezi, a venit coletu'!

Nu mă așteptam să vină așa repede. În trecut, am mai comadat din China, de pe alt site, a ajuns după 45 de zile și am fost dupa colet la poștă (valoarea coletului fiind de 5 $). De data asta a fost altceva. Mai am un colet ce trebuie să vină, tot din China, cu valoare de 4,99 $. Încă nu a ajuns, probabil vine din altă regiune. Dar, ce pot să spun cu siguranță, o să mai comand de pe AliExpress. Produse mult mai ieftine decât le găsești la noi. Dezavantajul este că trebuie să aștepți cel puțin 30 de zile, dar dacă te organizezi din timp, ai ceea ce-ți trebuie, când îți trebuie.

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aha, m-am uitat dupa produsul venit ieri si are "decat" 3 luni, mai am cateva rahaturi comandate tot in zona aia de timp care nu au ajuns si e deja tarziu sa mai deschid disputa, toate apar confirmate... Pe vremuri primeam notificari cand "purchase protection" se apropia de final si mai prelungea vanzatorul termenul daca nu confirmam, acum vad ca si le confirma singuri.😡

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, john17 a spus:

Aha, m-am uitat dupa produsul venit ieri si are "decat" 3 luni, mai am cateva rahaturi comandate tot in zona aia de timp care nu au ajuns si e deja tarziu sa mai deschid disputa, toate apar confirmate... Pe vremuri primeam notificari cand "purchase protection" se apropia de final si mai prelungea vanzatorul termenul daca nu confirmam, acum vad ca si le confirma singuri.😡


Si acum primesti notificari. de regula cu 3 zile inainte sa expire protection si la fel cand se auto confirma primirea. Daca iti instalezi aplicatia mobila poti urmari mai usor situatia coletelor. Eu la tot ce s-a auto confirmat fara a le primi am deschis disputa si mi s-au returnat banii. Nu te trag in teapa chinejii decat daca nu esti pe faza ;) 

Editat de Psycho87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...