Sari la conținut

Postări Recomandate

Haha, sunt intr o situație mișto și eu. Comandă facuta in luna a 3 a, au trecut cele 90 zile.. comanda neînregistrata in baza de date a poștei.. produs de 50$.. am deschis disputa.. 

Pacat. Imi doream produsul, acum.. daca îmi dau banii înapoi, e ok si asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Mic update cu comenzile astea. Nu stiu ce s-a intamplat, dar primisem recent un mesaj de la Fan Courier ca am un colet si ma asteapta la un Paypoint. In mesaj un link ciudat. Nu am dat importanta ca am crezut ca e spam. Dupa 2 zile inca un mesaj, mai am nu stiu cat la dispozitie pentru ridicare. 

Ok, decid sa fac o vizita acolo. Surpriza, un colet comandat ma astepta acolo. Nu la Posta.

Luat, platit 2 lei, aia a fost.

 

Altul nu a ajuns nici dupa 4 luni, dar macar mi-am primit banii inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o comanda pe ali, dupa 60 de zile coletul nu era nici macar preluat. Am cerut banii inapoi si ala se jura ca a trimis coletul, i-am spus ca nu dau doi bani pe minciunile lui cate vreme coletul nu apare preluat nici dupa 60 de zile si am recuperat banii. Au trecut practic 120 de zile si nu a ajuns niciun colet, cred ca de fapt nu l-a trimis si spera sa ramana cu banii. Daca pacaleste 10 clienti pe luna tot ii raman 300-500 de euro pe luna fara sa faca nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut o situație recenta cu o comanda de 200 lei de la prietenii chinezi (AliExpress) au trecut cele 90 zile in care platforma garantează ca produsul va ajunge la mine, au trecut 100+ zile.. am deschis disputa, am primit banii a doua zi, dupa alte 5-7-10zile am primit aviz si.. surpriza, era produsul restectiv.

Daca avem puțin interes si atentie la comenzi, banii vor fi returnati in timp util la astfel de "probleme".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Repet, din ultimele comenzi (făcute astă toamnă) au sosit cca 2 din 10. Și cum am schimbat cardul inrolat, contul și banca, n-am reușit să recuperez o parte din bani, așa că am luat o pauză cu ali. Nici alertelele cu expirarea termenului nu le-am primit și e complicat să tot perii comenzile în aplicație. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Batut orice record. 
 

Comandat pe 04.01. Ajuns in tara pe 17.01. Abia astazi a venit avizul si am putut ridica coletul. China...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe Jermania se misca rapid livrarile de pe AliExpress (cu AliExpress Standard Shipping sau YanWen). Dureaza cam 14 zile sa primesc pachetele in cutia postala. Dar am primit pachete si la 10 zile de la comanda. Livrari din China toate, nu de la depozite din EU.

 

Cred ca am facut 30-40 de comenzi de diverse produse marunte (suruburi, motorase pas cu pas, capete de trepied foto, componente electronice, etc) in ultimele 3 luni. Au ajuns toate cu exceptia a doua pachetele, pentru care am primit prompt banii inapoi in PayPal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu am facut foarte multe comenzi pe ali.. dar primele 5-6 au venit chiar pe la finele celor 50 zile..

Acum este a doilea produs care nu apare la a 3-a luna.

Primul produs intarziat a venit dupa 3 luni jumatate si am primit sms de la posta.

La produsul de acum imi arata ca a ajuns la inceputul lunii la Bucuresti.. Se poate verifica disponibilitatea la posta online?

 

image_2021-03-24_183708.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cateva luni, cam 6, mie nu-mi mai ajung produsele comandate. Am dat 8-9 comenzi, nu a ajuns nici una. Mi-au dat banii inapoi dar mi se pare foarte ciudat. Comenzile au fost facute la diferiti vanzatori dar nu a ajuns nici una. Cred ca nu mai fac comenzi pe Aliexpress 😑

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au ajuns cam toate... de curand am avut probleme cu 2 vanzatori, unul ca nu le mai are in stoc, desi confirmase comanda. Altul a anulat trimiterea, astept sa treaca termenul ca sa pot cere banii inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 26 minute, Geo_ZGA a spus:

 a anulat trimiterea, astept sa treaca termenul ca sa pot cere banii inapoi.

Păi dacă a anulat-o ar trebui să poți cere returnarea banilor fără să mai aștepți! 😳

După ce din comenzile pe care le-am făcut de fraierday 2019 au ajuns cam jumate luasem și eu pauză, dar am mai comandat câte ceva în decembrie - ianuarie și până acum a ajuns tot. 1 singură comandă n-a venit în termen, nici disputa pe motivul ăsta n-am putut s-o deschid că îmi zicea că e în tranzit, am pus "quantity shortage" + printscreen-uri de pe 17track unde era "pregătit pt a fi preluat" de 2 luni și am primit banii. Acum vreo săptămână a ajuns și produsul (după +3 luni). 

Presupunerea mea e că la poșta română e problema... 

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A bagat coletul ca fiind trimis, dupa vreo 2 zile anulat. Momentan nu am buton sa deschid cerere de retur, dar nu ma agit... sunt 1-2$, ceva de genul.

Si la posta e o problema, am vreo 2 colete care apar ca fiind in tara de 3-4 saptamani, dar la oficiul postal nimic.

Sunt maruntisuri, nu ma agit pt ele, intre 1$ si vreo 14$ cel mai scump... cand vin, vin. Cand trece termenul si nu au ajuns, iau banii inapoi... mi s-a intamplat sa ajunga f tarziu un colet, luasem banii inapoi, l-am contactat pe vanzator si i-am platit.

E ciudat ca de pe ebay (tot din China) mi-a ajuns in 2 saptamani, de pe ali minim 4 saptamani, orice ar fi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 29 minute, GoodKat a spus:

Eficienti rau astia de la BSI

Nu mai eficienți ca alte instituții de stat! 🤬

Am comandat ceva de pe ali cu livrare din Franța, parcă 7-12 zile era termenul. A ajuns în 8 zile cu Cargus, pe 17track și celălalt de e direct în ali apărea tot "ready for pick-up". :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

1. Comandă de 12 eur din ianuarie 2021 la care am deschis dispută prin martie a fost rambursată zilele astea

2. Începînd cu 1 iulie aliexpress opreşte la sursă tva (20% în cazul meu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...