Sari la conținut

Postări Recomandate

Azi văd că a apărut în trackingul poștei un colet comandat în 16 iunie. Valoarea fiind 7$ și ceva sunt curios ce taxe urmează să plătesc. 

Partea proastă e că nu mi-au ajuns câteva comenzi, culmea că aveau livrare în câteva zile din EU... La una abia am recuperat banii (vreo 40$), vânzătorul mă trimitea să iau legătura cu DHL din Ro, în condițiile în care tracking numerul nu dădea nici un rezultat pe nici un site! Și nici dispută pt neprimit nu se putea deschide, am făcut pt "quantity shortage" cu printscreenuri și în final ali mi-a rambursat suma, vânzătorul bătea câmpii ba să aștept, ba că adresa mea nu e bună. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 44 minute, ENEOS a spus:

Azi văd că a apărut în trackingul poștei un colet comandat în 16 iunie. Valoarea fiind 7$ și ceva sunt curios ce taxe urmează să plătesc. 

 

8 lei taxa de vama + tva :) 
amuzant este ca eu am dat 10 lei taxe la un colet de 2$ :) 

nu cred ca mai comand prea curand chestii din China. de fapt smecheria este ca am comandat sute de porcarii de care nu am avut niciodata nevoie sau care au fost atat de proase ca nu le-am folosit niciodata. acum cu ocazia noilor taxe cred ca m-am lecuit :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chestii pe care fie nu le găsești deloc în Ro și costă de 3-4 ori mai mult prin alte părți (vezi produsul meu de 40$), și altele care costă cel puțin dublu în Ro, iar de pe ali cu livrare din Europa ajung în maxim o săptămână când ajung. Prostii inutile și chestii inutilizabile am mai luat și eu. 😋

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unele nu le gasesti deloc la noi, gen accesorii auto pt modele mai rare. Eu am comandat de 3 ori aceleasi aparatori de noroi, prima data s-a trezit chinezul dupa 2 saptamani ca nu mai are, a 2a oara nu au ajuns, a 3a oara posta romana nu le-a trimis la adresa, nu m-a notificat, nimic (am pierdut banii de transport). Abia acum, a 4a oara, au ajuns :))

Mai am o comanda pe drum, cu leduri de vreo 24$. Asta apropos de prostii cumparate inutil, am zis ca iau 2-3 pt iluminat interior si am ajuns la 24$...

Oricum, unele produse au ajuns mai scumpe decat la noi. Ma uitasem de niste accesorii de pescuit, 8$. De la magazinul chinezesc le-am luat cu 25 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a ajuns si mie un colet, dupa 3 luni, in valoare de 7$. TVA 3 lei + 8 lei vama. E prima oara cand platesc taxe si tot prima oara cand Posta Romana ma anunta prin sms :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De anul trecut au inceput sa-mi dea sms... dar nu mereu, uneori vine postasul cu plicul sau cu avizul, alteori nu anunta nimic. Depinde si daca chinezul/expeditorul a pus nr de tel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Eu la ultimele am plătit câte 18 lei/colet, deși erau valori < plafonul de tva mi l-au aplicat. 🤬 E comisionul poștei pt prezentare în vamă (8 lei era, s-o fi făcut 9).

Nici n-am mai comandat nimic din cauza asta + timpii ff lungi și faptul că au venit maxim 2 colete din 3 în ultimii 2 ani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dap. N-auzi că eu am plătit și tva la niște răhățele de 2-3-5$?!? Cât a vrut mușchiulețu' lor, or fi aplicat coeficientul lui Potrivelli. Am reclamat la poștă via email, cu copii după comenzi și extras de cont, dar cred că au reușit să piardă și emailul savanții de la poșta română... 🤬 Oficianta mea preferată s-a pus pe făcut copii în serie, așa că am renunțat de tot la ali, am mai luat doar câte ceva cu livrare din țări ue care vin cu curier la poartă, dar chestii mai scumpuțe la care merită plătit transportul, oricum la ospiciul poștal e mereu coadă. 

Editat de ENEOS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de foame, e vorba de o intelegere la nivel de UE, sa puna TVA pe toate comenzile din China, indiferent de valoare.

astfel, si la cele de valoare mica, vine taxa de 8 9 lei mort copt. De la 1 iunie e treaba valabila.

https://gadget.ro/din-1-iulie-2021-vom-plati-tva-la-orice-comanda-din-china-inclusiv-la-cele-cu-valoare-sub-10-euro/

Dar s-au adaptat deja chinezii, multe magazine au STOC DEPOZIT in Europa. SI fac un import mare, achita o singura data taxa, iesind mai ieftin. Urmariti comenzile, la optiuni livrare, ca au inceput sa apara cu stoc Franta, Spania, etc. Si vin mai repede-mare avantaj, plus taxa. Da , iese mai scump putin decat comandat din china, dar vin in 2 3 saptamaani, nu 2 3 luni :))

Pe probate.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, Adrian M. a spus:

TVA pe toate comenzile din China, indiferent de valoare.

Și atunci de ce apare la colegu' pe etichetele alea "0" în dreptul tva?? 

Am zis că ăia 8 lei știuți de mine reprezentau comisionul poștei pt prezentarea coletului în vamă, eu am primit câte 2 facturi, 1 pt comision și 1 pt tva. Moartea pasiunii până le scoate imprimanta tip "woody" de la ospiciul poștal. 🤬

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au facut smecheria urmatoare: este valoarea prea mica, nu se pune TVA dar se pune TAXA POSTALA. Ca sa fie taxate cumva toate chinezariile.

Evitarea ei este posibila doar daca livrarea la voi se face din spatiul comunitar. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-au facturat taxa de prezentare în vamă + tva (facturi separate) pt rahaturi de 3-4 $, sub pragul la care legea prevede plata tva! Am reclamat la poștă, mail cu facturi, printscreen, extras de cont și nimic, nu știu dacă merită să-i dau în judecată. Financiar clar nu, altfel ar fi fun. 😈

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la jumatatea anului este asa, e o lege la nivel european ca orice produs care vine din afara UE sa fie taxat cu TVA.Si in Romania daca te duci sa cumperi o bomboana de 50 bani de la magazin platesti TVA.

L.E: Ai aici mai multe detalii: https://gadget.ro/din-1-iulie-2021-vom-plati-tva-la-orice-comanda-din-china-inclusiv-la-cele-cu-valoare-sub-10-euro/

Editat de Minu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 28.12.2021 la 18:13, Lucian_M a spus:

 

IMG_20211228_160339.jpg

IMG_20211228_160331.jpg

Se pare că la Neamț nu... 

Acum 7 ore, Minu a spus:

De la jumatatea anului este asa, e o lege la nivel european ca orice produs care vine din afara UE sa fie taxat cu TVA

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...