Sari la conținut

Postări Recomandate

Colet neprimit, aplicația spune că e la oficiul poștal, poștașul spune că nu i-a ajuns nimic. 8 USD, dar totuși îmi trebuiau periile alea. Ori trackingul este de cacao, ori mă minte poștașul (extrem de puțin probabil, omul îmi aduce acasă coletele, îl mai și cinstesc cu câte ceva, deci iese din schemă).

Review negativ și aia e. Cu PayPal sau semnătură de primire era altceva, dar aia e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Acum 39 minute, Lucian_M a spus:

Review negativ și aia e

Salut!

Eu zic sa mai astepti. Si eu am trecut prin asta si prin situatiile expuse anterior. Probabil ca va fi livrat coletul prin poșta romana. Eu tot comand de pe AliExpress diverse cgestii, in mare parte accesorii moto. Unele mi-au venit cu postasul, altele prin curier, iar pentru altele am primit sms pe telefon cu numarul de colet și oficiul postal de unde trebuie sa-l ridic. 

PS: În ultimul an de pandemie, am comandat ceva (nu de valoare mare) si a depasit termenul maxim de livrare si perioada de extindere a termenului de livrare. I-am pus cruce coletului. Intr-un final, destul de indepartat fata de termenul maxim de livrare, a ajuns.

🍺

Acum 2 minute, Grigore1 a spus:

vine cica in 16 Iunie

Vezi ca asta e termenul estimat.

Am luat o pereche de manusi. Comanda pe 20 aprilie. Timp estimat 17 iunie. Ajuns ieri.

🍺

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Grigore1 a spus:

Comanda platita pe 23 Aprilie , de abia azi pleaca din China , vine cica in 16 Iunie. Expediat cu Aliexpress saver shipping.

Ajunge mai repede, probabil. Si eu aveam termen 1 iunie pt coletul de azi. Termen 1 iulie pt alte colete, dar sunt ajunse deja in Ro.

O alta chestie noua, cele 5-6 colete separate (vanzatori diferiti) zic ei ca le-au cumulat intr-un singur colet, cu un tracking unic. Probabil cand au intrat in tara au facut asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, De 3 Lei CuiE a spus:

Salut!

Eu zic sa mai astepti. Si eu am trecut prin asta si prin situatiile expuse anterior. Probabil ca va fi livrat coletul prin poșta romana. Eu tot comand de pe AliExpress diverse cgestii, in mare parte accesorii moto. Unele mi-au venit cu postasul, altele prin curier, iar pentru altele am primit sms pe telefon cu numarul de colet și oficiul postal de unde trebuie sa-l ridic. 

PS: În ultimul an de pandemie, am comandat ceva (nu de valoare mare) si a depasit termenul maxim de livrare si perioada de extindere a termenului de livrare. I-am pus cruce coletului. Intr-un final, destul de indepartat fata de termenul maxim de livrare, a ajuns.

Au trecut 3 săptămâni. Adio și negativ, bașca mi-a vorbit urât chinezul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, De 3 Lei CuiE a spus:

E posibil sa ai o surpriza. Banii inapoi si coletul acasa. 😀

Am patit si eu asa, cand termenele erau 2 luni, ajunsese dupa 3 luni si primisem si banii, ulterior le-am returnat banii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, Geo_ZGA a spus:

Ajunge mai repede, probabil. Si eu aveam termen 1 iunie pt coletul de azi. Termen 1 iulie pt alte colete, dar sunt ajunse deja in Ro.

O alta chestie noua, cele 5-6 colete separate (vanzatori diferiti) zic ei ca le-au cumulat intr-un singur colet, cu un tracking unic. Probabil cand au intrat in tara au facut asta.

Si azi am primit sms ca sunt la oficiul postal... dar, spre deosebire de Fan, posta imi ia si 9.70 lei pt prezentare vama.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu saracesc din 10 lei, dar nu inteleg logica... sunt numai maruntisuri de 2-3$, nu vad ce vama ar face la ele. Drept dovada ca nu imi cer taxe vamale, ci prezentare vama. Ma mai si deplasez dupa ele la OP :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A venit un singur colet din cele 5-6 asteptate, desi toate sunt in tara doar asta a ajuns la OP.

Produs de 11 lei, 10 lei dati la posta. Daca stiam mai stateam cateva zile, poate ajungeau toate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Comisionul de prezentare în vamă  - ăia 9.70 lei - se plătește la tot ce vine din China. Eu am primit niște colete, unele grupate chiar la chinezi, care deși apăreau în aliexpress "shipping from China" au ajuns cu tracking number de poșta maghiară și în sistemul poștei române Ungaria ca țară de origine, la alea n-am plătit nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat teapa la ultimele comenzi de pe Ali.

Nici coletul nici banii nu mi i-au returnat.

Banuiesc totusi ca e posbil sa faca vreo manarie angajatii de la Posta.

Chinezii zic ca le-au trimis....Nu stiu ce sa mai cred...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 42 minute, Leon a spus:

Eu mi-am luat teapa la ultimele comenzi de pe Ali.

Nici coletul nici banii nu mi i-au returnat.

Banuiesc totusi ca e posbil sa faca vreo manarie angajatii de la Posta.

Chinezii zic ca le-au trimis....Nu stiu ce sa mai cred...

pai nema track? nu ti a dat chinezu? nu ai urmarit pe site ul postei ? n-ai urmarit pe track ul extern?

Eu le urmaresc, si urmaresc si perioada aia de protectie. O singura data mi-am luat plasa, cu o prostie de 8 dolari. Ca n-a mfost eu atent, si a expirat perioada aia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perioada aia de protectie e importanta si iti primesti banii inapoi. Dar trackingul... la mine toate coletele apar cu acelasi status, "out for delivery" in Ro, dar la OP era unul singur. I-am explicat tanticii de acolo ca ar trebui sa fie toate coletele grupate intr-unul, dar probabil la vama le-au "degrupat", pt ca... posta. Asa ca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Tot astept un colet din china, de regula dupa ce primeam email cu pachetul ''Your order 8168469837685 has arrived at the local delivery center'', dupa 2-3 zile primeam aviz sau sms.

Am primti acel email pe 30 mai si de atunci nu am primit nimic. Data estimata ar fi 25 iunie. Am intrebat la posta si au zis ca nu pot verifica dupa awb ca incepe cu UA si nu se pot verifica.. Mai apare? :)

De acum voi cumpara doar cu tracking available.

rjy.JPG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ultimile mele colete au stat "out for delivery", dar nu asa mult ca la tine. Si au venit prin Fan pana la urma, 0 costuri suplimentare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu de cand mi-am luat teapa (la 2 comezi facute in luni diferite), ii cam ocolesc.

Probabil, ceva s-a intamplat la Posta Romana de nu au vrut sa ma despagubeasca....dar nu am de unde sa stiu asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...