Sari la conținut

Postări Recomandate

Am comandat vreo 2 din China si asa mi-a zis la vama, am platit tva. Vezi ca undeva pe ceva site exista o lista cu taxe vamale pe grupe de produse, la tzoale de ex e mai mare procentul decat la alte chestii. Si grija la branduri, ca se confisca fake-uri! Acum nu stiu cine stabileste ca e fake, probabil ar trebui acte care sa dovedeasca originalitatea, nu stiu.

Erau peste 150 de euro? Daca e mai jos platesti doar TVA..doar la ce trece baga si taxe vamale (3,3%)

» Post actualizat in 14 Jun 2018 11:04

A mai patit cineva faza asta cu “delivery failed”? Nu e dat vreun motiv, iar pachetul are valoare mica, undeva in jurul a 10€ Si chiar ma bucuram ca a venit asa repede :( i-am dat mesaj chinezului dar nu a raspuns inca.

 

 

Eu am patit. Fara nici o explicatie coletul meu a ajuns mai intai prin Cluj si apoi intr-o posta in Bucurestii Noi. Daca nu-l recuperam le dadeam foc la sandrama ca era un laptop. Am dat zeci de telefoane ca sa reusesc sa-l recuperez.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 775
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Erau peste 150 de euro? Daca e mai jos platesti doar TVA..doar la ce trece baga si taxe vamale (3,3%)

 

De unde pana unde ai decretat 3.3% taxe vamale?!? Procentul difera in functie de categoria bunurilor!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde pana unde ai decretat 3.3% taxe vamale?!? Procentul difera in functie de categoria bunurilor!

Vazusem pe situl asta:

https://www.gadget.ro/ce-taxe-vom-plati-de-la-1-ianuarie-2017-pentru-produse-achizitionate-din-afara-uniunii-europene/

 

Daca nu e corect..e greseala mea.

» Post actualizat in 14 Jun 2018 11:57

si unde ai sunat? nu e paguba mare, ca-s niste semnale obosite, da' le vreau!

Mie imi arata pe 17track si oficiile postale romanesti le-am cautat numarul de telefon si le-am luat pe rand pina a recunoscut unul ca e la ei...nu mai vorbim de aviz, ca e deja prea mult. Culmea ca am mai platit si taxa de inmagazinare dupa ce ca a fost vina lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nivelul de incompetenta a vamii/postei romane este monumental.
Astia uita ca au trimis aviz si tot felul de astfel de stangacii inadmisibile in era informatizarii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care informatizare?!? Astia in continuare scriu cu pixul in catastife, ling hartii, bocanesc cu stampilele de masa si ling timbre. Iar imprimantele alea cu ace sunt demne de Fred & Barney :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca nu e dracul asa de negru. Am luat niste chestii cam pe la 70 USD. In mod normal primeam aviz sa merg la vama. Azi au venit direct acasa. Nu am platit nimic si nu am pierdut timp cu un drum pana acolo.

 

giphy.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care informatizare?!? Astia in continuare scriu cu pixul in catastife, ling hartii, bocanesc cu stampilele de masa si ling timbre. Iar imprimantele alea cu ace sunt demne de Fred & Barney :lol:

 

Bună asta!...și este o descriere reală .

 

P.S. Ai grijă numa să nu fie vreun forumist angajat al poștei române, că te vor trece pe lista neagră :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-o crezi tu c-au atatia postasi.. :crack:

Am luat destule de la ei si n-am avut niciodata probleme de livrare.Doar odata cand in loc de un cardigan a venit o buleandra de ziceai ca-i intrata la apa.Dar dupa reprosul meu mi-au trimis cadou altceva.Cred ca problema apare,mai degraba,pe la postele noastre..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultima mea experienta cu posta a fost ca de obicei neplacuta.

M-am zgarcit la un transport - si asa nu sunt acasa - am rugat vanzatorul sa trimita pachetul cu posta. Partea buna e ca au trimis cu prioripost, partea proasta e ca a fost la fel de scump ca un curier rapid care mi-l lasa la poarta, dar deh ... mie-mi place si cu varza unsa, si cu slanina'n pod.

 

Pe scurt, o saptamana s-au jurat toate functionarele de la toate oficiile postale ca nu au pachetul meu, Pana cand am batut cu capul in geam nu s-a rezolvat nimc ... a venit un sefulet care le-a pus sa caute mai bine in magazie. Bineinteles ca aveau pachetul ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand mi-am luat radiatorul, am platit transport cu gandul ca-mi ajunge acasa, protejat. De unde... A venit tot la Timpuri Noi si cu ceva elementi indoiti pentru ca tembelul de chinez la impachetat adaugand un alt produs metalic (protectia capac electromotor) in acelasi ambalaj.

L-am si intrebat pe chinez daca a fost criza de buble wrap pe acolo.

Ma rog. Concluzie: faptul ca platesti transport optional, nu-i o garantie.

Eu speram sa-mi ajunga mai repede ca sa se poata apuca mecanicul de ea.

Era prin 2016, dupa accident.

Pe alta parte, radiatorul este bun, n-am avut vreo problema de cand l-am montat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Cumva sunt iar probleme cu Posta Romana? Ca am cateva colete (mici, ieftine) pe care le tot astept si nimic... 1-2 colete au ajuns rapid, comandate prin august. Ce am comandat in septembrie inca nu a ajuns nici acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am primit doua pachete saptamana trecuta, comandate acum o luna. Tot mici si ieftine. Mai astept unul, probabil ajunge si el saptamana aceasta.

 

Ca sa deschizi disputa cu vanzatorul (parca asa se numeste), din ce stiu trebuie sa astepti sa expire perioada de 2 luni. Dar cred ca ai putea sa ii dai un msg si sa intrebi si pe la posta.

Editat de iulianserban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumva sunt iar probleme cu Posta Romana? Ca am cateva colete (mici, ieftine) pe care le tot astept si nimic... 1-2 colete au ajuns rapid, comandate prin august. Ce am comandat in septembrie inca nu a ajuns nici acum.

Cand ai primit mail de expediere, ai acolo un numar RYNxxxxxxx bla bla. Baga-l in aplicatia de mobil 17Track si vezi ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt chestii ieftine, fara tracking number... pe aliexpress exista un soi de tracker, dar le pierde pe drum. Obiecte primite deja, le vede inca la aeroport in china...

Azi am primit un coletel, astept cu interes si restul de 5-6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu astept acum un colet din SUA si urmarirea functioneaza doar pina intra in tara de destinatie. USPS imi zic din 11 oct ca e pe drum, pe site-ul postei romane imi zice ca e un cod simplu (ce-o fi insemnind). Parerea mea e ca nu are sens sa ne plingem atit timp cit pretul livrarii e mic. Vrei rapid si sigur, scoti banul. Totusi la refund merge ok, am avut o singura data problema cu un pachet care a ramas atirnat dar mi-au dat banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...