Sari la conținut

Postări Recomandate

Cumva sunt iar probleme cu Posta Romana? Ca am cateva colete (mici, ieftine) pe care le tot astept si nimic... 1-2 colete au ajuns rapid, comandate prin august. Ce am comandat in septembrie inca nu a ajuns nici acum.

Cand ai primit mail de expediere, ai acolo un numar RYNxxxxxxx bla bla. Baga-l in aplicatia de mobil 17Track si vezi ce zice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 783
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sunt chestii ieftine, fara tracking number... pe aliexpress exista un soi de tracker, dar le pierde pe drum. Obiecte primite deja, le vede inca la aeroport in china...

Azi am primit un coletel, astept cu interes si restul de 5-6.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu astept acum un colet din SUA si urmarirea functioneaza doar pina intra in tara de destinatie. USPS imi zic din 11 oct ca e pe drum, pe site-ul postei romane imi zice ca e un cod simplu (ce-o fi insemnind). Parerea mea e ca nu are sens sa ne plingem atit timp cit pretul livrarii e mic. Vrei rapid si sigur, scoti banul. Totusi la refund merge ok, am avut o singura data problema cu un pachet care a ramas atirnat dar mi-au dat banii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, de pe ali si eu am recuperat banii de fiecare data cand n-au ajuns coletele. Am comandat insa de pe banggood vreo 3 chestii si una n-a ajuns niciodata (cea mai scumpa, vreo 12 sau 14$) si n-am reusit sa descopar metoda de revendicare. Am si renuntat sa mai comand de acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a scris ciupanezul:

"Hello friend,
I am sorry to say that the package is returned today due to strict custom inspection, it is checked and rejected from the custom house.
We make a sincere apology for this happened, and we can not resend anymore !! could you pls open a dispute for refund ?
we appreciate your patience and understanding.
Thanks"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, din aplicatia androida nu se poate deschide disputa... Nu mai e buton, nimic, nema, nada. Am incercat cu chatul, am primit lista comenzilorbdin care s-o selectez pe cea in cauza, selecteaza daca poti. Au updatat aplicatia pana au facut-o praf, pana acum mergea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Mda, din aplicatia androida nu se poate deschide disputa... Nu mai e buton, nimic, nema, nada. Am incercat cu chatul, am primit lista comenzilorbdin care s-o selectez pe cea in cauza, selecteaza daca poti. Au updatat aplicatia pana au facut-o praf, pana acum mergea.

post-43386-0-76840500-1540927024_thumb.png

» Post actualizat in 30 Oct 2018 19:18

La mine apare butonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păi nu așa .Apasă pe obiectul cumpărat și îți deschide meniul pt cumpărătura respectiva.Din lista cu toate obiectele nu găsești open dispute.Doar pentru fiecare în parte.

Sper că m-ai înțeles.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apas pana sparg parbrizul telefonului, in afara de tracking, confirm order received (dupa care se deschide si buton de feedback) nu se mai deschide nimic! Nu mai apare "order details" sau cum era inainte. Banuiesc ca dupa ultima actualizare (acum vreo saptamana - 10 zile) s-a fwtut. Inainte am mai deschis dispute de pe tel, nu multe dar m-am descurcat lejer cand am avut nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Care ma lumineaza si pe mine ca nu prea am timp de umblat.

Pe site la Posta Romana la AWB scrie ca pot sa ma duc sa ridic coletul de la oficiul nr 5 incepand cu data 19. In schimb am primit un aviz la cutia postala de la oficiul de langa mine, adica 74. Eu unde ma duc dupa colet? Daca nu ma uitam dupa AWB pe site, ma duceam la 74 de unde am avizul. De acolo o sa ma trimita la 5? E un colet voluminos, macar 50/50/50 cm. Pret 185 dolari. Ma astept sa platesc tva si vama.

Pe langa faptul ca cica e reaviz si ca e din 08/11.Fals ca atunci doar ce a intrat in Romania.....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wawesshDu-te unde ai avizul pana nu ti-l trimit aia retur! Nu cumva sunt colete diferite? Mie avizele pt op5 imi vin in cel mai fericit caz in ziua in care scrie sa ma prezint, de multe ori insa dupa... Au alt format decat cele de la op de cartier. Nu am gasit informatii despre oficiul de la care sa ridic pe trackingul postei romane, de regula nu gasesc nimic pt ca sunt valori mici fara tracking.

Intre timp s-a rezolvat si cu deschiderea disputei de pe telefon, si a sosit si produsul la vreo saptamana dupa cele 60 zile.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M am dus la 74 de unde am luat o recomandata. In plic era trecuta data de 7.11. In mare ma pun sa ii imputernicesc pe cei de la POSTA sa ma reprezinte direct in relatia cu Autoritatea Vamala. Plus sa le trimit copie dupa bulletin si dovada platii. Problema e ca e scrie sa le trimit in maxim 5 zile de la data emiterii prezentului aviz. Zile care au trecut deja si sunt foarte sigur ca am fost avizat pe 13 ca atunci s-au modificat si datele pe AWB.

Mai scrie si ca daca nu doriti sa imputerniciti CN Posta pentru reprezentare in vama, dupa expirarea celor 5 zile lucratoare de la data prezentului aviz de instiintare, veti fi avizat sa va prezentati la un oficiu postal cu asistenta vamala din Municiupiul Bucuresti ptr indeplinirea formalitatilor vamale.

Avand in vedere ca cele 5 zile au trecut, logic e sa ma astept sa imi trimita alt aviz in care mi se zice explicit sa ma duc la 5 ca sa se stabileasca vama. Pe AWB zice sa ma prezint la 5 incepand cu 19.11. Dar in toate foile primite imi spune sa nu ma duc cu documentele in format fizic la ptr efectuarea formalitatilor vamale.

Asa ca o sa le trimit azi documentele vietii si maine ma duc la 5 direct. Daca le trimit documentele, cred ca o sa stabileasca ei vama si imi vin la 74 - coletul+vama/tva de plata. Dar au trecut cele 5 zile.....asa ca. Cine stie. Vad maine la 5.

Daca are cineva o informatie ajutatoare, va ascult.

Editat de wawessh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca am primit o situatie ca a ta. Nu m-am complicat cu reprezentarile lor.

M-am dus direct la data care trebuia, la 5. Am avut de platit toate cele dupa ce demonstrez valoarea platita. Apoi se vor mai adauga 8 lei pentru taxe postale, ca na, ce ai primit prin posta trebuie platit. Degeaba faci scandal. 

Sa ai la tine foaia printata cu o chitanta sau ceva de genul daca stii ca nu gasesti in colet factura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 15.11.2018 la 9:57, wawessh a spus:

M am dus la 74 de unde am luat o recomandata. In plic era trecuta data de 7.11. In mare ma pun sa ii imputernicesc pe cei de la POSTA sa ma reprezinte direct in relatia cu Autoritatea Vamala. Plus sa le trimit copie dupa bulletin si dovada platii. Problema e ca e scrie sa le trimit in maxim 5 zile de la data emiterii prezentului aviz. Zile care au trecut deja si sunt foarte sigur ca am fost avizat pe 13 ca atunci s-au modificat si datele pe AWB.

Mai scrie si ca daca nu doriti sa imputerniciti CN Posta pentru reprezentare in vama, dupa expirarea celor 5 zile lucratoare de la data prezentului aviz de instiintare, veti fi avizat sa va prezentati la un oficiu postal cu asistenta vamala din Municiupiul Bucuresti ptr indeplinirea formalitatilor vamale.

Avand in vedere ca cele 5 zile au trecut, logic e sa ma astept sa imi trimita alt aviz in care mi se zice explicit sa ma duc la 5 ca sa se stabileasca vama. Pe AWB zice sa ma prezint la 5 incepand cu 19.11. Dar in toate foile primite imi spune sa nu ma duc cu documentele in format fizic la ptr efectuarea formalitatilor vamale.

Asa ca o sa le trimit azi documentele vietii si maine ma duc la 5 direct. Daca le trimit documentele, cred ca o sa stabileasca ei vama si imi vin la 74 - coletul+vama/tva de plata. Dar au trecut cele 5 zile.....asa ca. Cine stie. Vad maine la 5.

Daca are cineva o informatie ajutatoare, va ascult.

CIudat ce patesti. La mine e simplu, cand e cu vama, vine aviz de OP de care tin, dar si cu stampila de OP 5. De ce? pentru ce cei de la OP5 trimit la OP ul de care apartii, ei nu trimit direct catre tine. Cand ai pe aviz dublu stampile, e clar ca esti la 5. Eu primesc mail, de la posta romana, ca am colet cu vama, si sa le spun cum doresc sa procedez-ma ocup eu, sau se ocupa ei. Am facut asta cu imputernicirea o singura data, si de atunci, vine mail direct in care imi cer dovada platii plus comanda, sa calculeze valoarea. le trimit, si dupa 1 zi-maxim 2 ,deja treaba e rezolvata. achit la ei, iau coletul, pa la revedere......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar cel putin la mine, avizul e trimis de op5 si livrat de op de cartier, bineinteles avand 2 stampile. Doar ca difera si tipizatul. Ieri am primit de la op de cartier un aviz pt o recomandata pe care scrie ceva indescifrabil... 🤨

IMG_20181116_155037.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, john17 a spus:

Da, dar cel putin la mine, avizul e trimis de op5 si livrat de op de cartier, bineinteles avand 2 stampile. Doar ca difera si tipizatul. Ieri am primit de la op de cartier un aviz pt o recomandata pe care scrie ceva indescifrabil... 🤨

IMG_20181116_155037.jpg

OP19?

stai in sector cu mine? pare acelasi scris :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Adrian M. a spus:

OP19?

stai in sector cu mine? pare acelasi scris :)))))

Nu este "acelaşi scris", este acelaşi păianjen înmuiat în cerneală care apoi e lăsat să treacă peste hârtia respectivă.

Am un prieten medic, el mi-a dezvăluit metoda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...