Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 777
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Prima mea experiența cu aliexpress e nașpa . Am comandat o vesta din blana de vulpe lui nevasta-mea la 100$ si a venit una din poliester . Sunt in disputa cu ei. Bani am înțeles ca ii recuperez fără pb , dar vreau si costul transportului de retur. Știe cineva cat costa sa trimiți 1/2kg in China??

vreo 60 de lei, dc am citit bine pe tabelul de la Posta Romana.

 

@Mihai - am comandat diverse pe aliexpress, incepand cu perforatoare (unele grele, cu aspect de gloante :))) ) si terminand cu telefon (Lenovo A850 - nu recomand :))) ) Telefonul a trecut ca prin branza, fiind marcat cu gift, in schimb, niste nasturi in genul unor placute din lemn inscriptionate au fost motivul pentru care am asteptat la vama (of. postal 5, pt cei din Bucuresti, Sector 6) timp de 2 ore, cu toata programarea vietii pe care ti-o trimit prin posta. Si pe nasturi era scris "gift", asa ca nu stiu cum de telefonul a trecut de vama, iar nasturii nu :))

 

Dupa parerea mea, in cazul Romaniei, produsele nu ajung pentru ca se poticnesc in vama. Asteptand coletul cu nasturii aia, au trecut vreo 2 luni, dupa care am inceput sa fac valuri, mai intai la of. postal de care apartin. Dragutz, dirigintele a cautat coletele, le-a gasit la of. postal 5, care le primise de 1000 de ani, dar nu trimisese fluturasul de aviz.

 

Sumele pt chestiile pe care nu le-am primit (vreo 2) mi-au fost rambursate integral de catre aliexpress, iar la deschiderea unei dispute privind o husa moto care a venit cu defecte si in niciun caz waterproof, mi-au facut rambursare partiala si fara transport.

Editat de Kali
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru informatii.

Ma gandesc sa nu am si eu probleme cum a avut John17. Eu sunt din Ploiesti, dar stau in Bucuresti de cand am venit la facultate.

Adresa de livrare am pus-o cea din Bucuresti, sect 6 ( stau intr-un camin studentesc si e cam greu sa primesc/vad avizele).

Pot suna undeva sa ma interesez daca au ajuns coletele si unde?

 

App. Am comandat produsele de pe aplicatia de mobil. Mai bine nu o instalam, ca vad toate mizeriile de profuse ieftine si sunt tentat sa le comand. :)

Editat de Mihai Pazel Anton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te sfatuiesc sa verifici unde este coletul folosind trackingul postei romane dupa ce a ajuns in romania. Odata ce scrie ca este avizat, te poti duce sa ridici coletul. De cateva luni eu nu am mai primit nici un aviz de la posta romana, nu stiu ce fac astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trackingul postei romane?!? Cum?!? La posta de cartier n-am probleme ca le aseaza fetele pe destinatari si mi-au dat colete pt care avizul l-am gasit abia cand am ajuns acasa + primesc mereu avize pt toate alea (ANAF, taxe locale, apa care n-a putut citi contorul etc.), la aia cu vama ma gandesc.

@Kali, de ce nu recomanzi? E fake, defect, refurbished sau pur si simplu modelul nu e ok?

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru tracking eu folosesc http://www.17track.net/en/

 

Ms ms... am urmarit comenzile mele si spune ca sunt la Beijing :) Astept sa ajunga in RO si vad dupa ce si cum

 

Da, si cand acolo apare ajuns in Ro de o luna si la posta de cartier nu e, aviz de la oficiul vamal ioc..? De aia intreb de tracking-ul postei romane!

 

Am cautat pe net si https://www.posta-romana.ro/track-trace.html site-ul asta apare ca site de tracking pt posta romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am de primit un pachet, pe trackingul internaţional apare intrat în Rromânia pe 10 decembrie iar pe Poşta Română nu mai apare nimic, e clar că mulţimea asta de pachete care nu mai vin se datorează unor angajaţi de pe la noi care fură din pachete sau pachetele cu totul mai ales dacă e vorba de valori mici la care păgubaşul nu se mai agită.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie imi vin pachetele direct la birou asa ca niciodata nu a trebuit sa ma duc la posta. poate o fi postasul mai de treaba. adevarul este ca nu am avut niciodata cutii prea mari sau prea grele

chinezul vrea sa mai cumperi de la el asa ca nu incearca sa te traga in piept si va incerca sa te scoata la un pret cat mai mic in ceea ce priveste cheltuielile de transport si vama. o sa declare valoarea coletului la o suma mult mai mica decat in realitate. eu am primit de exemplu un subler de 14$ trecut cu valoarea de 2$ :)

de cand cumpar eu de pe ebay sau aliexpress nu am luat nicio teapa ci din contra unii chiar mi-au trimis pachetul de 2 ori pentru ca eu am uitat sa le raspund cand m-au intrebat daca am primit pachetul sau nu. cumpar aproape saptamanal cate o chinezarie ceva deci as putea zice ca am ceva experienta cu astia :D

o singura data am facut o reclamatie pe aliexpress ca nu m-am inteles cu vanzatorul din cauza unui penar/suport telefon/gps de prins pe ghidon. vanzatorul a pus pe site dimensiunile exterioare si eu am crezut ca sunt de fapt cele interioare. ca sa fiu cinstit a fost vina mea ca nu am cascat ochii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si cand acolo apare ajuns in Ro de o luna si la posta de cartier nu e, aviz de la oficiul vamal ioc..? De aia intreb de tracking-ul postei romane!

Se pare ca este un fel de tracking sa vezi daca a ajuns in vama, da nu l-am gasit inca, cika, te loghezi cu cnp-ul si vezi si nr coletului, ala de ti-l cere la ghiseu cand te duci. Mai caut prin situl vamii.

Ce nu s-a zis. Limita de jos este de 10 Euro, ca sa nu platesti TVA, nu conteaza daca e marcat ca ghift sau nu, plus ca trebuie sa faci dovada platii mai nou. Eu ma duc cu licitatia de pe ebay sau aliexpress printata pe o hartie si nu dureaza nici 5 minute.

Mai conteaza si atitudinea: daca te duci cu chef de scandal te vamuieste ala si in fund, daca esti amabil zambesti frumos, inchid ochii, am avut ceva si de 20-30 de euro si nu m-au vamuit.

Plus ca mai e o chestie cica bunurile non comerciale cu val de pana in 150 de Euro, nu se plateste TVA, da nu stiu ce-s alea ca nu scrie nicaieri.

Eu ori am primit ori mi-au dat toti banii inapoi inclusiv transport, deci sunt foarte multumit in general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba faceti sa va vina la birou? La mine a trebuit sa merg la vama si pt. cele mai mici colete.

Pai eu cred ca baietii zic ca primesc chestii in plicuri de sunt tratate ca si scrisori, coletele nu are cum sa le aduca posta, iti vine doar devizul la servici si te duci si il ridici de la posta.

Probabil ca tu faci trafic de te-au luat astia la ochi :)))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reusit sa ma inteleg cu chinezutul sa imi trimitia prin DHL pe cheltuiala lui. E adevarat ca valoarea era in jur de 250 USD (doua seturi intercom si ceva prostioare). Deci e posibil sa negociezi cu el chestii de genul asta pt sume mai mari la achizitie.

Problema a fost ca baietii aia de la DHL Romania sunt mai catolici decat Papa! Si nu a mers cu factura atasata de vanzator (in jur de 50 USD parca), asa ca m-au pus sa le arat extrasul ala de la PayPal prin care am facut plata (anul trecut AliExpress inca mai avea parteneriat cu PayPal), plus ca a trebuit sa le explic ce e inauntru, ca sa stie la ce categorie de bunuri se inscrie. Asa ca, daca tii neaparat sa nu platesti TVA foarte mare, merita sa vorbesti cu vanzatorul sa accepte plata in doua tranzactii - una la o suma care iti convine tie + restul.

Nu indemn sa furam statul roman (eu sunt bugetar, deci imi iau salariul din taxele romanilor :) ), doar am expus o solutie.

Editat de Silver_Bullet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul colet de la vama l-am ridicat in prima saptamana a anului, nu mi-a cerut nici o dovada a platii!

Am bagat pe trackingul postei si nr de la telefon (sigur ala e trackuit pe bune, dar apare intrat in Ro pe 23.01 si poate e prea proaspat) si ale altor colete deja sosite la mine si nimic, nada, nema, oha! Deci trebe alt site, daca o exista.

D'astea in plic mi-a mai adus si mie acasa cateodata, altadata mi-a lasat aviz chiar pt plicuri mici (<A5, plic cu bule cu niste colante, deci plat). Nu incerc sa-mi explic, niciodata nu voi putea gandi ca functionarii din institutiile astea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toate cazurile prezentate de colegi sunt adevarate prin majoritatea am trecut si eu.

As mai adauga ca daca totul a fost ok si ai primit coletul ,trebuie sa intri pe Ali sa te loghezi si sa anunti ca s-a finalizat tranzactia si sa dai un calificativ vanzatorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu cred ca baietii zic ca primesc chestii in plicuri de sunt tratate ca si scrisori, coletele nu are cum sa le aduca posta, iti vine doar devizul la servici si te duci si il ridici de la posta.

Probabil ca tu faci trafic de te-au luat astia la ochi :)))))

ba da dom'e. au am primt tot felul de cutii. cred ca la cladirile de birou au mai multe chestii de livrat si e un postas cu masina ca altfel nu cred ca le cara ala in spate :)

 

mi se pare o mizerie treaba aia cu DHL si cerutul extrasului de Paypal. trebuia sa le zici ca le-ai platit cash si nu ai chitanta. le-ai trimis banii in plic :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit mi-a aparut trackuit telefonul pe site-ul postei romane! Doar ca pe Singapore aparea intrat in Ro in 23 ianuarie, iar aici in 27. Probabil 4 zile a fost in twilight zone...

Aviz n-am primit pana acum, nu stiu ce o insemna data aia de 3.02 - atunci trebe sa ma duc sa-l ridic? Am incercat azi la telefonul de pe site, era program pana la 13h, dar degeaba, nu raspunde nimeni - normal de altfel, doar e posta romana...

post-5325-0-47697100-1454162272_thumb.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe 03.02 vor aviza, adica vei primi hartia acasa. Fara ea te duci degeaba la Vama acolo.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E cam la intimplare treaba cu trackingul. Citeodata nu apare deloc la posta romana, citeodata n-apare nicaieri dar ajunge.

Pe 03.02 vor aviza, adica vei primi hartia acasa. Fara ea te duci degeaba la Vama acolo.

Corect, patit. Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de multe ori la valori mici trimit chinezii fara tracking si e pus un nr la misto sau al altei expeditii, de aia nu apare. Pana acum n-am folosit site-ul postei romane. Acum eram sigur ca e trackuit pt ca e valoare relativ mare, e singura comanda pe care am cautat-o. Tocul pt telefon, comandat in acelasi moment, e la mine de 2 saptamani si imi cam oierdeam rabdarea, mai ales ca actualul samisug e pe duca, toti interlocutorii abia ma aud.

Nu ma duc nicaieri, stiu ca vine tzidula si are pe ea data incepand cu care te poti prezenta. Been there, done that. Ciudat e ca apare stadiul actual "avizat", pe 30.01 si apoi la detalii 03.02, chiar la ora 11.xx, iar avizat! Astia cred ca ori au curbat timpul, ori sunt intr-o gaura neagra (sau de fund, vorba Irinei Margarina Dristor de pe casetele video pre 1989, asa traducea ea expresia "asshole"!) :D

Va tin la curent daca vine avizul luni-marti pt 3.02 sau abia il fac pe 3 si pot ridica de mortzisor(ul ma-sii de posta).

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...