Sari la conținut

Plata amenda online


Sergiu_Q
 Share

Postări Recomandate

Am luat o amenda si n-am chef deloc sa stau la cozi pe la CEC .

a încercat cineva https://www.amenda-online.ro ?

am o nedumerire cu privire la adresa contravenientului vs localitatea unde s-a petrecut marea fapta :)

plata nu se mai face către primăria în care s-a comis fapta ?

vad ca ăștia nu cer informația asta la capitolul "proces verbal"

 

post-746-0-53048700-1453631317_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu știu dacă s-a schimbat ceva anul ăsta, dar anul trecut am plătit o amendă la primăria orașului în care locuiesc și a trebuit să arăt o copie a chitanței și primăriei orașului de reședință.

Primăriile nu sunt, cică, interconectate așa că nu știe una din ele că alta a încasat bani de la tine. Ceea ce duce la o surpriză când vrei să afli ce ai de plătit la impozite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pai tocmai am explicat mai sus ca trebuie platita direct la finaciar, la impozite, sa nu mai ai treaba cu adrese, chitante, etc! Nu ne intereseaza pe noi daca primariile sunt interconectate, este problema statului Tu pastrezi chitanta si asta este tot..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bine e sa o platesti la primaria de la adresa din buletin daca nu cand vrei sa iti platesti impozitul pe casa nu poti din cauza amenzii ca acolo tot ajunge si daca nu mai ai chitanta stai pe drumuri sa o cauti si sa duci dovada....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am 3 amenzi platite online pana acum. La 2 dintre ele a trebuit sa merg dupa ceva timp, cu dovada platii printata, la departamentul Contabilitate al Adm. Fin. sect. 2 pentru ca sistemul nu inregistra ca amenda e platita la jumatate in termen de 24 ore, asa ca cealalta jumatate aparea ca restanta. S-a rezolvat fara batai de cap prea multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Taxele locale au program de gravide, un om cu servici normal n-are cum sa ajunga fara sa lipseasca de la munca + la inceput de an e aglomerat cu disperatii care vor sa plateasca statului bani!

In orice varianta tine chitanta ca pe sfintele moaste, astia si daca platesti la ei nu se interconecteaza si-ti mai cer banii de 2-3 ori... Le-am dus eu vreo 3 copii ale aceleiasi chitante (platita in alta parte ca asa era atunci, plateai unde comiteai) de fiecare data jurau ca e ultima. Pana la urma am facut scris la primaria de sectot, tot aveam treaba la ei, i-am facut albie de porci si am primit apoi raspunsuri (prin posta, recomandate) si de la primarie si de la taxe locale. Mama lor de hoti (statul roman in general).

Acum le-am cerut, tot scris, sa nu-mi mai incaseze taxele pe masini, mobra si casa, sa-mi compenseze cu niste despagubiri pt care m-am judecat din '93 si am hotarare definitiva si executorie din 2012 :D Inca n-au raspuns, probabil sunt bulversati!

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am inca buletin de botosani ca acolo sunt proprietar deci nu am de gand sa-mi schimb adresa :D

amenda am luat-o in sectorul 3

ghiseul.ro e o mizerie.

aplicatia de auto.ro nu pot s-o folosesc pentru ca am telefon cu windows.

 

revin la site-ul https://www.amenda-online.ro/

poate a folosit cineva si stie ca merge. daca nu voi fi eu primul in seara asta :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent unde o platesti, pastreaza dovada cu sfintenie, atat chitanta cat si procesul verbal. Mie mi-a venit de la primarie o nota dupa aprox 2 ani de la fapta & plata amenzii, ca cica figurez cu datorii. Mare noroc am avut ca am gasit chitanta intr-un sertar. Altfel ma faceau astia de 2 ori de bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum, voi nu stiati de bpr @ b.politiaromana.ro ???

dupa plata amenzii trimiti o copie la astia si le ceri sa confirme primirea emailui si primirea platii. am facut asta de 2 ori si a mers. raspunsul vine pe email ceva de genul

raspuns petitie 1335xxxx

 

ROMÂNIA
MINISTERUL AFACERILOR INTERNE
INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI ROMANE
DIRECTIA GENERALĂ DE POLITIE A MUNICIPIULUI BUCUREŞTI
BRIGADA RUTIERĂ
NESECRET
Bucureşti
Nr. 133542342 din 21.08.2013
Către,
..............bla bla bla bla .......................
....................................
Referitor la e-mailul dumneavoastră adresat conducerii Brigăzii Rutiere,
comunicăm următoarele:
În conformitate cu prevederile art. 28 alin.2 din Ordonanța Guvernului nr. 2 din 12
iulie 2001 privind regimul contravențiilor, cu modificările și completările ulterioare, o
copie de pe chitanță se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite
prin poștă organului din care acesta face parte în termen de 15 zile de la data întocmirii
procesului-verbal de constatare a contravenției. În acest sens, vă aducem la cunoștință că
am primit dovada plății procesului verbal de contravenție seria CP nr.
4261753453224/03.08.2013 și copia chitanței nr.21052354237185, trimiterea acestora fiind unica

dumneavoastră obligație

Cu stimă,
ŞEFUL BRIGĂZII RUTIERE
Comisar şef de politie
NICU DRAGOŞ
la cei 80 lei pe care i-am dat macar sa ma stimeze seful brigazii rutiere :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai vezi. ramane ce e scris.

pana una alta baietii deja mi-au dat un gol anul asta. gol de 210 lei :D

am platit la aia cu plata-amenda.ro. sa vad ca imi trimit dovada platii maine si s-o trimit la militie.

deocamdata am primt o confirmare a platii cu detaliile mele si cateva informatii

mi-a cam crapat ochiul cand am vazut ca plata este catre aia din Giurgiu dar cred ca de fapt banii se duc intr-o oala mare si dupa aia ii impart ei cumva intre institutii. procesul verbal nu precizeaza ca trebuie platit catre o anumita institutie din raza caruia ai luat amenda.

 

• Prezenta tranzactie reprezinta contravaloare amenda incasata de catre Amenda-online.ro - in numele si pe seama D.I.T.L. - Directiei Impozite si Taxe Locale Giurgiu.

• Sumele astfel colectate prin casieriile autoritatilor administratiei publice locale sau asimilate acestora sunt virate in termenul legal, conform art. 28 din OG 2/2001, catre Primaria Municipiului Giurgiu - D.I.T.L.

• Primaria Municipiului Giurgiu - D.I.T.L. GIURGIU - prin serviciul specializat - va instiinta in termenul legal D.I.T.L. al Primariei de domiciliu a contravenientului asupra incasarii contravalorii amenzii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am platit pe ghiseul.ro. Selectezi din lista lor localitatea de domiciliu, iti vine apoi confirmarea pe mail si aia e :)

 

attachicon.gifamenda.JPG

 

 

ghiseul.ro

 

 

ghiseul.ro e o mizerie.

 

Eh, e mai sigur prin plata-amenda.ro. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai le-am dat 210lei. sper sa nu ma dezamăgească :))

ghiseul.ro nu a mers in cazul meu din cauza ca nu imi mai merge contul facut acum multi ani si nici pe la primarie n-am chef sa merg pentru user si parola


» Post actualizat in 10 Feb 2016 08:16

am primit email de la briga rutiera in care sunt informat ca au "primit" dovada platii :). nu au specificat ca au si verificat incasarea banilor dar probabil faptul ca au "primit dovada platii on-line" inseamna ca nu mai trimit mai departe la financiar amenda mea.

deci aproape sigur site-ul e ok pentru plata amenzilor.

o sa stiu cu siguranta peste un an :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

n-a trecut un an si am aflat ca unii vor face si puscarie pentru incasarea banilor din amenzi :D

baietii uitau sa dea banii mai departe. teoretic nu ar trebui sa imi vina nimic la financiar din moment ce politia mi-a transmis ca au incasat amenda si nu mai aveau motiv sa trimita amenda la financiar

 

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/evenimente/afacerea-cu-amenzi-a-prefecturii-si-primariei-giurgiu-596703

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...