Jump to content

Construire garaj din lemn, sfaturi?

KENAZ
 Share

Recommended Posts

Am construit toamna asta o baracuta 4x2 m low cost pentru motociclete si scule si a iesit cam asa:

- 4 buc patrati de 10x10 a cate 3m (lungimea se ajusteaza pentru panta) pentru stalpii de sustinere - ar fi trebuit 6

- inca 4 buc patrati 10x10 pentru grinzi

- aprox 10-12 patrati a cate 3 m 8x8 pentru capriori, sustineri si contravantuiri

- jumate de metru cub de scandura pentru acoperis

- vreo 8 foi de tabla ondulata (se poate folosi si poliester ondulat sau membrana bituminoasa, in functie de cat e de ieftin sau usor de procurat). La acoperis ar mai fi trebuit folie anticondens si sipci dar n-am mai pus, am prins tabla direct de scandura cu negrese

- autofiletante cu saiba pentru tabla (sau simple si pui silicon dup-aia) 20-25 de L-uri metalice pentru prinderea contravantuirilor sau cuie (cu L-uri e mai solid)

- OSB de 8 mm (merge si 6) cam 6-8 foi depinde de suprafata si daca vrei sa-l finisezi ia in considerare cateva bax-uri de polistiren expandat de 3 + adeziv pentru lemn + masa de spaclu

- daca nu vrei sa-l finisezi, o folie care sa acopere OSB-ul te poate ajuta 2-3 ani dar nu tine o vesnicie

Calculele de pret le faci usor

Ar fi important sa-i faci si fundatie, eu nu i-am facut, am bagat stalpii la 60 cm si am batut niste piatra in gauri, pe langa stalpi. Inainte sa termin sustinerea si contravantuirile s-a cam inclinat de la o ploaie puternica, acum e stabil. Ma astept sa putrezeasca lemnul peste cativa ani, oricum.

O varianta mult mai buna ar fi cu fundatie de beton (cred ca un 40-60 cm e suficient, din care minim 20 in pamant) si stalpi de rectangular. Nu e necesar sa torni si placa, dar e util daca te apuci de reparat mobra. Preferabil ar fi sa ai si un aparat de sudura in cazul asta sa sudezi prinderile pentru lemn (de la acoperis) in caz contrar poti merge pe suruburi. Acoperisul ramane la fel (scandura, folie si tabla) peretii OSB + polistiren.

Achiesez la varianta tehnica cu următoarele modificări. Captusirea fă-o cu scandura calitatea C (este cea mai ieftina cherestea), nu cu osb, iar pentru placa îți recomand să torni oale de beton de 40 cm adâncime la colturile garajului, pe care le legi intre ele cu fier beton,peste care torni doar placa de 30-40 cm (Practic ai doar elevație) . Peste lemnul cu care captusesti pui polistiren, după care dai cu var de piatra care este ieftin, rezistent și estetic. Dacă ploaia nu bate direct pe lemn vei avea garajul asta 50 de ani. 😀 Am făcut asa o magazie care arata ca o căsuța frumoasă și pe bani foarte putini. Dacă vrei mai multe detalii despre construcție, poți sa mai întrebi și te voi ajuta. Edited by baby_blues

• Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Indiferent ca e cu fundatie sau cu piloni vei avea nevoie de autorizatie(asta daca nu reusesti sa ii fentezi cumva pe cei de la primarie, dar chiar si asa daca o sa ai cearta cu vre-un vecin vre-o data sa stii ca o sa fie mai nasol). Asa ca mai bine faci totul legal! Numai ridicarea topo o sa te coste minimum 1000 lei daca ai noroc plus ca o sai ai nevoie de arhitect neapara(REPET:daca vrei sa fi legal!).

subscriu, pt ca lucrez in domeniu.

chiar si pt container trebuie scoasa autorizatie de "amplasare" ... asta daca vrei sa fii "legal".

orice constructie, provizorie sau nu, necesita autorizatie, cel mai simplu e sa iti scoti un certificat de urbanism (nu te obliga la nimic si e ieftin) si vorbesti la primarie si sa stabilesti direct acolo ce sa ceri prin certificat (daca e dragut cel de la ghiseu) in ce varianta e cel mai ok pt tine, multe mai depind si de cei de la primarie, vezi avize ...

O sa imi fac timp vineri si o sa trec pe la primarie, o sa le zic ca vreau sa construiesc o anexa, si o sa intreb despre toate variantele.

Am pus ruleta peste masuratorile mele ochiometrice si a iesit 4 metri lungime si 3 latime.

Bun, incep sa apara date concrete, dar ar ajuta si cateva poze :)

@ l.u.v. : va fi construit in curtea mea, dar am inteles ca pentru orice constructie cu fundatie trebuie autorizatie. O sa merg sa intreb la primarie.

Te complici inutil ; cei de la primarie pe langa faptul ca iti vor cere o caruta de acte pt o amarata de fundatie / proiect / autorizatie apoi receptie si taxa catre autoritatea in constructii taxa pe mp la primarie ca mai apoi sa-ti bage si impozit . Este aberant daca mergi in directia asta .

Simplu , fiind la tine in curte , poti face constructia " mutabila " la o adica ; un schelet din rectangulara 50x30x2 sau 60x40x2 , panou osb sau scandura sau tabla cutata pt pereti si la acoperis ai de ales tabla cutata / pat de scandura si pus sindrila bituminoasa , onduline etc in functie de bani / aspect trilulilu crocodilu . Scheletul il faci de tip cub / paralelipiped , cu 2 laturi mai inalte pt a da panta la acoperis . Sudat si vopsit si nu mai ai treaba veci . Binenteles ca pe interior poti pune termoizolatie pe pereti / tavan . Usi din cornier 25x25x3 prinse cu cate 2 balamale si 2 urechi pt lacat .

Pardosela : poti pune dale din comert pe o folie groasa de polietilena .

Edited by cobi

Bun, incep sa apara date concrete, dar ar ajuta si cateva poze :)

@ l.u.v. : va fi construit in curtea mea, dar am inteles ca pentru orice constructie cu fundatie trebuie autorizatie. O sa merg sa intreb la primarie.

Salut. Tu te duci la Primarie sa agiti spiritele. Fa-ti treba, daca in 3 ani nu ai reclamatii de la vreun vecin idiot, dupa nu iti mai are nimeni treaba.

Fa un calcul si cu panouri sandvis de 50mm. Gasesti second. Bagi 4 stalpi de lemn in pamant, nu inainte de ai impregna cu motorina. Faci un sant in pamant, pui folie, si faci un iaz cu motorina-ulei ars, ce ai la indemana. Arunci grinzile acolo si le lasi cateva zile. Daca vrei mai curat, dai cu bitum pe partea ce intra in pamant. Freza de facut gauri gasesti in piata Mehala. In gauri torni beton, nu inainte de a bate niste cuie pe fiecare laterala a grinzii, ca o armatura, sa nu iasa usor grinda afara.

Si nu iti mai bati capul cu Primaria lu' Dorel.

Edited by kalator

Constructia e minimala, daca nu esti certat cu nimeni pe langa tine, poti trece peste autorizatie.

Fundatie cu elevatie de beton obligatoriu.

Garajul il poti face din panouri sandwich isopan. Mai scump, dar ai constructie plus izolatie.

Altfel, fa-ti garajul pe structura de lemn, din capriori de 10x10, cu vata bazaltica la interior, inchisa intre OSB - 1,2 la exterior, 0,8 la interior. De preferat e sa faci si hidroizolatie, atfel ti-l rupe ploaia in doua plus o izolatie cu polistiren de minim 8. Usa la garaj tot din panou isopan sau osb cu vata bazaltica sau daca ai bani, din termpan, ai lumina mai multa astfel in garaj.

Izolatia cat mai buna, chiar daca e mai scumpă ca investitie, te scuteste de o multime de eventuale probleme ulterioare.

Eu am luat un garaj tip Granitul, are vreo 18 mp, anul asta il izolez cu polistiren grafitat de 10, usile metalice le schimb cu unele panou OSB cu vata la interior, acoperis nou izolat cu vata, plus o sa incerc o centrala electrica mica pentru incalzirea garajului la minim 10 grade permanent.

Astfel, incer sa scot punctul de roua cat mai in exterior si sa lucrez iarna la o bluza normala, nu infofolit in sube si miţe de cioban.

Am un vecin care si-a luat garaj auto pe structura metalica si cu pereti din tabla de la o firma din Polonia cu 2500 lei. Au venit aia cu camionul si au asamblat totul in 2 h.

Daca vrei obtin date de contact.

Arata f f bine!

Edited by ruxi2k

asa ceva are vecinul meu

http://7523.pl.all.biz/ro/garaje-metalice-g37019

e fara fundatie, pus direct pe dalele de beton

Din cate am inteles, polonezii sunt foarte seriosi. Partea proasta e ca a asteptat pana au avut aia 2-3 comenzi in Ro. sa le rezolve cu un singur drum.

» Post actualizat in 27 Jan 2016 20:56

uite aici si preturi

http://bomstal.ro/adatvedelem

Edited by ruxi2k

Inca ma gandesc sa fac totul legal, dar mai am ceva timp sa ma gandesc, cine stie, poate ma razgandesc ;)

Deci tu stai la casa -esti proprietar, nu ai curte comuna cu alti nebuni , nu vrei sa construiesti chestia asta lipita de casa vecinului , iar celalalt vecin nu e un procesoman care te-a tarat prin tribunale in ultimii 10 ani. Corect ?

Dar vrei tu sa mergi la primarie sa iti obtii autorizatie ... :crack:

Edited by JUST4TNT

salut,

idei pentru garaj sunt sute, inclusiv colegii mai sus au venit cu idei bune.

eu as recomanda achizitia unei dube/container/koffer de masina de 3,5-7,5 to

dimensiunea o alegi tu

exemple:

http://olx.ro/oferta/vand-caroserie-duba-ID5sbs2.html#f23d4c99b8

http://olx.ro/oferta/dezmembrari-corabia-vinde-cutii-box-uri-ptr-autoutilitare-dube-etc-ID5oZO2.html#f23d4c99b8;promoted

http://olx.ro/oferta/vand-duba-peugeot-boxer-1998-ID5hd58.html#f23d4c99b8

http://olx.ro/oferta/vand-duba-ID59hsu.html#f23d4c99b8

mai gasesti pe olx cate vrei

o asezi pe niste boltari, ai usi ce se deschid cum vrei si cat vrei, e cat de cat izolata, podeaua e ok, nu ai nevoie de autorizatie, o poti vopsi, colanta, imbraca, etc daca nu-ti place cum arata

mai ai nevoie de o rampa sa poti urca si gata treaba, extra poti face o mica terasa/marchiza dintr-o placa de plexi/policarbonat/prelata sa nu te ploua cand pleci/ajungi de la/la garaj

succes

» Post actualizat in 27 Jan 2016 21:08

aaaa si sa nu uit! nu torni, nu gauresti, nu sapi in pamant ... deci nu ai nevoie de autorizatie .. poate pt a o #### pe mamica lu nenea inspector de la primarie :))

Cauta pe net schite de magazii usoare. sunt facute sa intre la fix pe grinzi de lemn si placi de osb - fara sa pierzi material.

Jos pui doar o placa de beton. 10cm sunt destui ( mai subtire nu pt ca o sa crape, mai groasa nu are rost). La colturi pui "samburi de beton" - dai gaura pana pe la 70 cm si torni stalpisor. nu e nevoie sa treci de nivelul placii in sus.

Usa - iti recomand sa te orientezi spre o usa basculanta. Este mare smecherie - iarna nu trebuie sa dai zapada ca sa dezchizi garajul; poti pune automatizare foarte ieftin si e o placere cand vii cu mobra, etc.

Impregnarea lemnului - uita de ulei si motorina. e reteta pt dezastru. Mergi la orice magazin de bricolaj, au nenumarate substante de impregnat lemn cu protectie la umezeala su ultraviolete.

Izoleaza acoperisul si partile expuse la soare - vara se face sera daca e doar perete simplu

Daca lucrezi la auto - fa santul de la inceput, sa te poti baga sub masina.

Dimensiune - minim 4x6. O sa para foaarte mic atunci cand pui chestii inauntru.

Inaltime - 2.50 sau mai mult. (o sa afli dece atunci cand bagi un break si deschizi hayonul :) )

:)

In prima faza ma gandesc sa torn o placa de beton de 10-15 cm, intarita cu plasa de buzau. Dupa, vad eu cum ridic cosmelia.

:)

In prima faza ma gandesc sa torn o placa de beton de 10-15 cm, intarita cu plasa de buzau. Dupa, vad eu cum ridic cosmelia.

Toarna placa . Dupa aia poti sa pui si cort pe ea daca ai chef . :peace:

Structura căpriori iar acoperișul și pereții cosbeliei,din tabla.15-17lei foaia de tabla.osb ul se dezintegrează repede după ce prinde ceva umezeala,chiar și cel tratat.acum depinde de tine cat vrei sa investesti

Eu am cu OSB de 3 ani si jumatate si nu da vreun semn ca s-ar strica.

Eu am cu OSB de 3 ani si jumatate si nu da vreun semn ca s-ar strica.

stiam ca PAL-ul se strica instant de la umezeala...... are vecinul o polata de osb de vreo 5 ani..... e decolorata pe alocuri dar de aici pana la luat cu farasul e cale lunga

Vopsesti OSB ul cu cea mai ieftina vopsea si te tine mai mult decat motoreta .

Placa de beton = autorizatie ( daca te paraste un invidios - ai pus o cu amenzi si te pune sa o spargi .. ) .In plus daca peste vreo 2 ani te gandesti ca ar merge un leagan pe pozitia aia sau o groapa cu nisip nu te vad cu tarnocopu' ...

Salut,

Vreau sa imi construiesc un garaj durabil, estetic si cu costuri cat mai mici. M-am gandit ca cea mai ieftina varianta este un garaj din lemn pe fundatie de beton. Ar fi prima mea experienta de acest gen, dar nu imi e frica daca am un plan bine stabilit si structurat. Fundatia nu vreau sa o torn eu. Am cautat si kituri pentru garaje din lemn, am gasit ceva pe www.casute-foisoare-lemn.ro, dar sunt cam scumpe. Garajul este pentru motocicleta, asa ca nu trebuie sa fie foarte mare.

Am deschis acest topic pentru ca vreau sa va intreb pe voi cei care v-ati construit un astfel de garaj, sau lucrati in domeniu, ce ar trebui sa am in vedere la construirea unui garaj din lemn?La ce a fiu atent? Care sunt materialele cele mai indicate? Vreau sa invat din greselile si experienta voastra :)

Multumesc.

Garajele astea http://bomstal.ro/panta-dubla-garaj-mobil_2/garaj-metalic-pentru-doua-masini-de-6m-x-6m-cu-acoperis-cu-panta-dubla_40 sunt din metal ce-i drept nu din lemn, dar sunt ieftine.Bune pt iernat, iti pui masina sau motocicleta peste iarna, 4luni nu o bate vantul, ploaia sau zapada. In 2ore se monteaza garajul.........lego.