Jump to content
Sign in to follow this  
4bike

Atase Moto

Recommended Posts

Cred ca e bine sa existe si un topic dedicat cu tot ce tine de atase,de la vanzari,cumparari la schimburi de piese sau atase complete.Deci,din partea mea ca initiator,cererea si oferta se poate posta aici fara probleme.

Vand sau schimb barca Stoye 1 SM/SML cu barca Stoye EL elastic,plus/minus diferenta in bani.600euro pret de vanzare

Starea defapt se poate observa in poze.Barca a fost sablata integral,partea de jos are rugina destul de grava,fisuri si indoituri sunt vizibile pe laterale.Exista si cateva elemente din tabla pentru ranforsare.Alte piese apartinatoare de atas nu exista.Mai multe poze la cerere.

post-19117-0-26484000-1453974957_thumb.jpgpost-19117-0-81501300-1453974983_thumb.jpgpost-19117-0-01797200-1453975013_thumb.jpg

post-19117-0-91955600-1453975070_thumb.jpgpost-19117-0-72859100-1453975043_thumb.jpgpost-19117-0-77895200-1453975103_thumb.jpgpost-19117-0-67223400-1453975129_thumb.jpg

» Post actualizat in 28 Jan 2016 10:11

Atas pentru Dnepr.-150euro

Lipsesc un tirant superior,"pensetele" de prindere,gumele colierelor de atasere pe cadru scaun,sticle ciobite.Se vinde in stare care se vede in poze.

post-19117-0-67123700-1453975457_thumb.jpgpost-19117-0-72270000-1453975481_thumb.jpgpost-19117-0-95943100-1453975510_thumb.jpg

post-19117-0-77829700-1453975530_thumb.jpgpost-19117-0-54341300-1453975555_thumb.jpgpost-19117-0-42447800-1453975573_thumb.jpg

» Post actualizat in 28 Jan 2016 10:16

Aripa atas ural M72-200lei

post-19117-0-94396600-1453976083_thumb.jpgpost-19117-0-21163800-1453976109_thumb.jpgpost-19117-0-76797300-1453976142_thumb.jpg

Salut. Nu stiu daca s-a mai discutat in alte topicuri sau nu, dar, fiind topic dedicat despre atase, voi intreba direct aici. Atasaul se poate monta pe orice tip de motor, sau sunt anumite tipuri de motoare pe care se poate (atat legal cat si practic) monta unul?

Eu am o yamaha radian 600 si as vrea ca in viitorul apropiat sa ii montez si un atas, sa pot pleca in calatorii si cu cainele.

M-ar interesa ce ar implica asta...atat dpdv legal (hartogarie samd), cat si fizic (modificari daca e cazul sa fac la mobra), cat si financiar (per total aproxiomativ pe toata treaba asta).

Daca s-a mai discutat despre subiectul asta, imi cer scuze.

Salut. Nu stiu daca s-a mai discutat in alte topicuri sau nu, dar, fiind topic dedicat despre atase, voi intreba direct aici. Atasaul se poate monta pe orice tip de motor, sau sunt anumite tipuri de motoare pe care se poate (atat legal cat si practic) monta unul?

Eu am o yamaha radian 600 si as vrea ca in viitorul apropiat sa ii montez si un atas, sa pot pleca in calatorii si cu cainele.

M-ar interesa ce ar implica asta...atat dpdv legal (hartogarie samd), cat si fizic (modificari daca e cazul sa fac la mobra), cat si financiar (per total aproxiomativ pe toata treaba asta).

Daca s-a mai discutat despre subiectul asta, imi cer scuze.

Uita-te in talon si spune ce scrie dupa motociclu: L3e sau L4e?

» Post actualizat in 29 Jan 2016 20:49

/index.php?/topic/623812-intrebare-incuietoare/?p=3695287

URGENT!!!

Cumpăr ataş БП-56 sau БП-58 ca cele din fotografii Nu mă interesează ataş БП-62 decât ca "soluţie" finală. Ofer recompensă şi pentru orice informaţie care se finalizează cu procurarea modelelor mai sus amintite.

post-3360-0-17750000-1454252134_thumb.jpg

post-3360-0-57667700-1454252145_thumb.jpg

post-3360-0-57344900-1454252157_thumb.jpg

Uita-te in talon si spune ce scrie dupa motociclu: L3e sau L4e?

L3e

L3e - motocicleta fara atas ( 2 locuri )

L4e - motocicleta cu atas ( 3 locuri )

Deci inteleg ca dpdv legal, nu am ce face (modificari la mobra sau altele) pentru a-mi monta atas la Radian, nu?

Ai dreptate, nu ai ce face. Singura motocicletă modernă la ora actuală care are specificat expres în cărţi că se poate monta ataş este Harley-Davidson. Ural-ul nu are specificat dar iese din fabrică direct cu ataş, aşa că nu mai e necesară specificaţia. De cele din India şi China nu ştiu dacă au sau nu specificat ceva.

Daca exista o singura motocicleta, modelul tau, inmatriculata cu atas trecerea de la solo la atas pt acel model de motocicleta este simplu. Nu intereseaza (la RAR) tipul de atas sau modul de prindere.

Daca exista o singura motocicleta, modelul tau, inmatriculata cu atas trecerea de la solo la atas pt acel model de motocicleta este simplu.

Deci m-ar ajuta sa gasesc un precedent de motor cu atas modelul meu, inmatriculat in ro. Nu am nici cea mai mica sansa, pentru ca Radianul oricum e f rar la noi si nu il gasesti nici solo :)))) (a fost facut pentru state, nu pt Europa). E clar...imi iau gandul. Poate cand voi avea bugetul necesar, voi lua alta mobra cu atas direct montat si inmnatriculata.

Si totusi avem in tara cateva motociclete "L3e" cu atas.Faptul ca ne implicam,,,,,inseamna ca ne cam e frica.

Oare cumpara cineva cu 600euro o barca de simson?

Numai barca sau ataş întreg?

Oare cumpara cineva cu 600euro o barca de simson?

daca se poate te rog cateva poze sunt de folos

Cred ca e vorba de barca de la inceputul topicului...

O barca atas de Dnepr ce urmeaza a fi modificata si tranformata pentru doua scaune , un proiect mai vechi pentru a-mi putea plimba amandoi pitici in atas . O varianta ar fi sa arate ca cel din imaginea atasata sau cred ca mai degraba ma apuc de o modificare mai sofisticata de a rabata pe role capacul din spate ce va rezulta prin taiere si a face un scaun in locul portbagajului iar scaunul din fata sa gliseze mai in fata in momentul in care vrei sa il transformi in doua locuri .... oricum sunt in faza de proiectare si gandire a unui sistem asa ca sunt binevenite si oarece idei in legatura cu modificarea .

post-29942-0-43463800-1455194790_thumb.jpg

post-29942-0-08628200-1455194795_thumb.jpg

post-29942-0-00556200-1455194861_thumb.jpg

Spor la treabă, abia aștept să văd ce iese ca mă interesează și pe mine așa ceva!

Tehnic se poate face , si nu ma indouiesc ca nu iese bine ,doar ceva intarituri la atas daca traforezi la el , dar ce faci daca te intilnesti cu garcea .... el vede patru locuri , in loc de trei . :tomato:

Tehnic se poate face , si nu ma indouiesc ca nu iese bine ,doar ceva intarituri la atas daca traforezi la el , dar ce faci daca te intilnesti cu garcea .... el vede patru locuri , in loc de trei . :tomato:

Binenteles ca-i voi face ramforsari de siguranta si DA din punctul de vedere legal ma gandesc la o transformare eleganta de a putea aduce usor barca la forma originala sau as putea sa scot saua din spate si asa ar ramane moto tot cu trei locuri :alcy:

Cred că un ataș cu două locuri sare mai repede în ochii poliției decât un ataș simplu la o japoneză. Diferența e că la o japo îți ia eventual talonul și-l recuperezi ulterior destul de ușor, dar la un ataș cu două locuri se pot lega că e modificare constructivă și ne apropiem de sfera penalului. În plus, doamne ferește să se întâmple un accident că sigur te scot vinovat. Nu știu dacă merită riscul.

la un ataș cu două locuri se pot lega că e modificare constructivă și ne apropiem de sfera penalului.

"Modificare constructiva", Tu vorbesti serios?

Explică-i tu unui gabor că dacă ai tăiat atașul și ai pus un scaun nu e modificare constructivă. Ăștia se leagă și dacă ai mai mulți pasageri în mașină și crezi că nu s-ar lega de o "nemaivăzută"? Cunosc un caz în care s-a plătit amendă pentru rândul de scaune din microbus declarat ca utilitar, deși d.p.v. constructiv și tehnic era posibil montajul fără niciun fel de modificare față de ce avuse la ieșirea din fabrică.

Oricum rămâne faptul că sare în ochi mult mai tare decât un ataș simplu.

Cred că un ataș cu două locuri sare mai repede în ochii poliției decât un ataș simplu la o japoneză. Diferența e că la o japo îți ia eventual talonul și-l recuperezi ulterior destul de ușor, dar la un ataș cu două locuri se pot lega că e modificare constructivă și ne apropiem de sfera penalului. În plus, doamne ferește să se întâmple un accident că sigur te scot vinovat. Nu știu dacă merită riscul.

Nu cred ca ar intra in sfera penalului deoarece nu aduc nici un fel de modificare care sa afecteze siguranta si functionarea normala a ansamblului moto - atas ci este ca si cum as pune un bagaj in plus pe atas sau un portbagaj pe botul atasului sau inca o roata de rezerva etc .... in fine asa cum poti cara in atas o persoana cu un copil in brate nu prea vad de ce ar afecta asta mersul motocicletei avand doua locuri mai mici valabile doar in varianta de a transporta doi copii , am mers cu copii in atas unul langa altul si nu a zis nimeni nimic si nu vad cu ce ar afecta asta in cazul in care as avea doua locuri unul in spatele altuia . Binenteles ca la noi se poate intampla orice si daca ai merge regulamentar tot ti-ar putea gasi o buba un politist cu rea vointa dar nu cred ca dracui chiar atat de negru si daca iti expui frumos punctul de vedere nu cred ca ar aparea probleme neplacute .