Sari la conținut

Gel coat fibra sticla


Roni
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

Am o mare dilema: am luat un kit de fibra de sticla gel coat+intaritor+fibra. toate bune si frumoase pana cand a trebuit sa prepar "zeama" pt lipit fibra. Nu se intareste neam. Intaritorul este un lichid cu vascozitate medie, gel coat-ul fiind cel clasic (gen miere de albine). Din pacate, nu-mi pot da seama cat intaritor trebuie sa adaug. Pana acum foloseam crema din aceea roz, la care iti dai seama f usor cum e amestecul potrivit.

Aveti vreo idee ce nu fac bine? e prima data cand folosesc tipul asta de intaritor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Chiar nu exista nicio instructiune in cutie, ceva sa te indrume cum si cat? Practic cum este denumit kit-ul pentru ca sau diferite?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu sunt decat niste informatii scrise f marunt si care iti explica sa nu il bei, sa nu-i dai foc etc :))

Cred ca e nasolita baza, pt ca nu se intareste calumea nici cu intaritor clasic, din cel roz. O sa iau maine alt kit si asta e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cumpara ceva ce este folosit si se cunoaste eficienta produsului, si ff important, are instructiuni! Trebuie sa cunosti raportul de amestec si timpul de intarire, altfel.....

Bafta,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, poducatorl spune asa : 2 % intaritor din cantitatea de rasina cu care lucrezi la o temperatura de 20 de grade celsius timpul de intarire este unde va la 20-25 de minute, dupa ce pui intaritorul in rasina amestecul sa fie facut bine/omogen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, iarna nu prea poti turna decat acasa/cuptor etc(peste 18 grade) , gelcoat 2-3% intaritor alfel crapa cand scoti modelul din matrita , lasat 24 ore , apoi fibra+ rasina 2-3% ,

Editat de med_tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operatiunea o fac in spatiu inchis,aerisit si incalzit. Problema mea e ca,din cate vad, intaritorul nu face reactie cu baza.chiar daca e bine omogenizat tot nu se intareste; dupa 10-15min e tot o zeama lunga.cu ce am lucrat pana acum,dupa omogenizare,nu-i lua mai mult de 2-3 min sa vezi cum creste vascozitatea.iar dupa 5-6 min incepea sa se intareasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am facut de la 0 o sea monopost intr-un garaj neincalzit iarna si am folosit fibra cu gelul si intaritorul exact cum am scris mai sus si nu am avut nici o problema,deci se poate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata si la mine. Cred ca aseara, din cauza oboselii si a folosirii pt 1 data a tipului astuia de intaritor, am pus prea mult/prea putin. Acum e ok, am facut deja prima reparatie, mai urmeaza alte doua :)

omu' cat traieste-nvata ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...