Jump to content

Burgman 400 nou sau 1200 GS vechi

Recommended Posts

Dilema: Burgman 400 nou sau 1200 GS vechi, pentru longevivi moto!

Vechi, adica pana in 5 - 6 ani.

Costul este cam acelas, cca 7000.

Numai pentru touring si autostrada.

• Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

depinde de conditia fizica....bembeul e mult mai greu de manevrat pe loc... si in oras (ca e mult pana iesi din oras la touring)

oricum la aceea varsta eu as opta pt Burgman nou

succes!

Burgman 400 vot de la mine(am avut Varadero 1000 si silverwing 600 si intre cele 2 silverwingul inghitea km mai multi fara ca eu sa ii resimt ) ....dar e promotie la burgman 650 abs ...e in jur de 9000 ...deci nu foarte departe de suma propusa...mai intra si dealerul cu un discount..poate scade sub 9000

peste 1200GS dai piciorul mai greu de la o varsta, dar judecand cu inima, eu as opta pentru BMW

depinde de conditia fizica....bembeul e mult mai greu de manevrat pe loc... si in oras (ca e mult pana iesi din oras la touring)

oricum la aceea varsta eu as opta pt Burgman nou

succes!

BOMBEUL... conform DEX...

Asta : http://www.motoboom.ro/scuter-honda-sw-t600-silver-wing.html

Silverwingul de 600 varianta noua (din 2012) e un pic mai scump decat bugetul tau (in functie de capacitatea de negociere e posibil sa te incadrezi in el), dar pentru touring si pentru autostrada este clar peste Burgul de 400, iar cel de 650 iese clar din buget.

As opta pentru ceva Japonez...nou

BMW, din pacate nu mai este ceea ce era odata... si daca e si folosit...:(

Eu am avut probleme cu calitatea pieselor de schimb originale BMW pe care le-am luat pentru BMW-ul meu...

Numai bine...

Domnul profesor Constantin ne cere sa ne dam cu parererea intr-o dilema:

Sa ne pronuntam in favoarea unui scuter sau a unei motociclete ”Universal Soldier” !

Ceea ce am facut in stilul nostru caracteristic... mai ales cand e vorba de pere si mere...

Interesant ca multi dintre noi nu au cultivat niciodata nici corcodusi si nici dude.

Mai vesel e ca unii dintre noi nici nu stiu ca proful e capabil sa ghidoneze oricand dintr-o felie o nimica-toata de drum Viena - Bucuresti !

BOMBEUL... conform DEX...

cred ca BEMBEUL reprezinta o aroganta gramatica vis-a-vs de BMW ....

» Post actualizat in 29 Jan 2016 14:25

Domnul profesor Constantin ne cere sa ne dam cu parererea intr-o dilema:

Sa ne pronuntam in favoarea unui scuter sau a unei motociclete ”Universal Soldier” !

Ceea ce am facut in stilul nostru caracteristic... mai ales cand e vorba de pere si mere...

Interesant ca multi dintre noi nu au cultivat niciodata nici corcodusi si nici dude.

Mai vesel e ca unii dintre noi nici nu stiu ca proful e capabil sa ghidoneze oricand dintr-o felie o nimica-toata de drum Viena - Bucuresti !

... fix ca si obsesia unora de a se simti obligati sa ne spuna in cuvinte simple ce a dorit de fapt initiatorul topic-ului....

sau ca inutilitatea mentiunilor cu privire la potenta ghidonistica pentru un drum Bucuresti - Viena.... si eu pot sa ma abtin, dar cica nu e bina sa stresezi inutil vezica....

Edited by florinelu07

@florinelu07... apreciez cu cata sfatosenie te scapi in ograda mare.

Este clar ca esti patruns la extrem de spiritul si subiectele cu doi roti...

Bembeul nu e in dex, bombeul, DA ! ;)

Edited by Dan Nastase

Dar de ce GS si nu RT, unde ai protectie la vant(tot vrei tu plimbari pe frig) mai buna ca la scuter si e si mai joasa!!! Depinde de cum mai stai cu fizicul, daca esti rational cred ca tot la un scuter ajungi.

Edited by wawessh

@florinelu07... apreciez cu cata sfatosenie te scapi in ograda mare.

Este clar ca esti patruns la extrem de spiritul si subiectele cu doi roti...

Bembeul nu e in dex, bombeul, DA ! ;)

Motociclistii vietii... Edited by florinelu07
  • Admin

Nu inteleg rostul topicului, alegerile astea sunt persoale si tin de fiecare de la o varsta incolo, fiecare stie cat si cum este in putere :unsure:

Oricum, in afara faptului ca au doua roti diferentele sunt enorme intre cele doua propuneri!

Eu unul nu vad scuterul ca vehicul destinat turingului, oricat ar fi el de maxi. Poate sunt retrograd...

Alt aspect dpmdv e deprecierea, orice vehicul achizitionat nou se depreciaza crunt in perioada imediat urmatoare achizitiei.

Nou = garantie , vechi = m***e ...

Daca ai trecut prin asta, afli ca in ro si garanția tot aia e. Poate una un pic mai mică.

@Constantin: eventual un Can Am Spyder ?

Am mai zis si pe alte topicuri, cand nu mai pot manevra Soimul, CanAmul este primul pe lista...., chiar daca are o roata in plus :)

Voi tineti minte ca Doohan abia mergea pe picioare si il ajutau aia sa incalece? Si odata cocotat batea tot! Am mai vz la nemti un reportaj, l-a alergat politia pe un motociclist si la 280km/h a trecut printre o masina de pe banda 2 si glisiera, l-au pierdut pe moment dar l-au blocat ulterior. Omul umbla in carja, o avea legata de motor, si avea ceva sistem de sustinere la oprire.

Asa ca decat "panam" dpmdv mai bine lipsa, cat mai mere pe 2 roti dam inainte, cand nu s-o mai putea sper sa dureze cat mai putin. Vorbesc DOAR in numele meu. Dar hamhamul ala mi se pare ca imbina dezavantajele mobrei cu ale conservei, atat.