Sari la conținut

Motociclisti pasionati de pictura/desen.


CzCustoms
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 130
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca ai rabdare poti invata multe si de aici www.drawspace.com

Numai daca iti creezi cont poti sa vezi lectiile in intregime. Eu personal inca sunt la incepatori, dar am reusit sa parcurg destule lectii, problema este ca nu prea am timp. Au si un forum unde oamenii isi mai expun desenele si cer sfaturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-i mai aduc ceva modificari, cum ar fi o shapca cu elice, niste sandale in picioare + un balon pe care va scrie I Love Party Girls iar la picioare niste sticle de bere ,, Hategana ,, iar acest desen il voi dedica in cinstea fabricii de bere ,, Hategana ,, din imprejurimi, care tocmai s-a inchis ... :cheers: Amin

post-12861-1264104655_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Nu demult am realizat ca pot desena,asa ca m-am echipat cu ce imi trebuie si am plecat la razboi intampinand multe dificultati dar intr-un final am reusit sa creez ceva constructiv(cel putin pentru mine).

Toata treaba asta a luat o intorsatura cam incurcata cand am realizat ca sunt obsedat de aceasta mica pasiune de timp liber si dupa cum se va vedea in poze nu m-am putut lasa de aceasta activitate.

Asa ca ...desenistilor iesiti la iveala :laugh: ;)

 

O sa incerc sa incarc pozele treptat ca trebuie sa le transform altefel nu le pot incarca pe forum.

 

O seara buna va doresc ! :wink:

post-38645-1265575102_thumb.jpg

post-38645-1265575131_thumb.jpg

post-38645-1265575163_thumb.jpg

post-38645-1265575220_thumb.jpg

Editat de Belbody
Am sters linia in care spuneai ca nu exista un topic.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut tuturor!

 

Nu demult am realizat ca pot desena,asa ca m-am echipat cu ce imi trebuie si am plecat la razboi intampinand multe dificultati dar intr-un final am reusit sa creez ceva constructiv(cel putin pentru mine).

Toata treaba asta a luat o intorsatura cam incurcata cand am realizat ca sunt obsedat de aceasta mica pasiune de timp liber si dupa cum se va vedea in poze nu m-am putut lasa de aceasta activitate.

 

Voi incerca sa incarc pozele treptat ca va trebui sa le modific deoarece forumul nu le accepta pe astea cu o dimensiune mai mare .

 

Mesaj completat

.

Mesaj completat

.

Mesaj completat

Voi mai adauga poze indata ce forumul isi revine .De abia pot incarca o poza caci la a doua incepe sa imi dea eroare.

 

Mesaj completat

Inca niste poze.

Mesaj completat

Inca niste poze .

Mesaj completat

:wink:

Mesaj completat

Si alte poze . ;)

Mesaj completat

:laugh:

post-38645-1265577064_thumb.jpg

post-38645-1265577442_thumb.jpg

post-38645-1265634369_thumb.jpg

post-38645-1265744495_thumb.jpg

post-38645-1265744509_thumb.jpg

post-38645-1265744560_thumb.jpg

post-38645-1265746449_thumb.jpg

post-38645-1265746471_thumb.jpg

post-38645-1265746481_thumb.jpg

post-38645-1265746495_thumb.jpg

post-38645-1265746505_thumb.jpg

post-38645-1265746523_thumb.jpg

post-38645-1265746533_thumb.jpg

post-38645-1265746545_thumb.jpg

post-38645-1265746592_thumb.jpg

post-38645-1265746602_thumb.jpg

post-38645-1265746828_thumb.jpg

post-38645-1265746841_thumb.jpg

post-38645-1265746855_thumb.jpg

post-38645-1265746864_thumb.jpg

post-38645-1265746896_thumb.jpg

post-38645-1265746907_thumb.jpg

post-38645-1265810928_thumb.jpg

post-38645-1265810935_thumb.jpg

post-38645-1265810944_thumb.jpg

post-38645-1265810951_thumb.jpg

post-38645-1265810961_thumb.jpg

post-38645-1265810974_thumb.jpg

post-38645-1265810982_thumb.jpg

post-38645-1265811003_thumb.jpg

post-38645-1265811014_thumb.jpg

post-38645-1265811025_thumb.jpg

post-38645-1265811077_thumb.jpg

post-38645-1265811100_thumb.jpg

post-38645-1265811111_thumb.jpg

post-38645-1266251459_thumb.jpg

post-38645-1266251475_thumb.jpg

post-38645-1266251484_thumb.jpg

post-38645-1266251494_thumb.jpg

post-38645-1266251503_thumb.jpg

post-38645-1266251517_thumb.jpg

post-38645-1266251548_thumb.jpg

post-38645-1266251564_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folositi creioane obisnuite cand desenati? Eu am facut desenul asta cu cun creion obisnuit si nu prea sunt multumita ca imi apar linii la cum am colorat.

Accept sfaturi :)

Este normal sa apara linii.

Eu unul folosesc creioane cu mina mai groasa de la 5b in sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folositi creioane obisnuite cand desenati? Eu am facut desenul asta cu cun creion obisnuit si nu prea sunt multumita ca imi apar linii la cum am colorat.

Accept sfaturi :o

poti sa faci si fara sa se vada dungile : Paul Lung deviant Art

 

un martisor : http://lh6.ggpht.com/_w471MiEtPro/S4g4eDsV...60210_23.06.jpg

Editat de Unguru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Folositi creioane obisnuite cand desenati? Eu am facut desenul asta cu cun creion obisnuit si nu prea sunt multumita ca imi apar linii la cum am colorat.

Accept sfaturi :rolleyes:

 

Cel mai bun tot HB-ul e sau intre HB si 2 max 3B, restu, mai sus sunt prea groase si moi, dau o falsa impresie ca iti usureaza munca dar defapt imbacsesc desenul.

Ca sa nu se mai vada liniile sau sa se vada intr-un mod placut, trebuie exersata "valoratia" adica volumul sau umplerea spatiilor goale cu creieonul, ea se face cel mai bine din linii multiple la un unghi de 45 de grade fara prea multa presiune pe creion si cu atingerea a foii doar pe mijlocul liniei (ceva gen cum se vopseste gardul,adica la capatul liniei se ridica creionul de pe foaie) oricum pt imagini bitonale gen Cheguevara e mai indicat sa folositi tus sau culori, cu creionul nu iese prea bine!

 

Spor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OFF-TOPIC (oarecum): exista un tracker de torrente, http://gfxnews.ru/ , dedicat CAD / 3D / foto / desen / design / etc... Motivul ptr care va spun asta: de azi pana poimaine s-a dat liber la inregistrare. Altfel trebuie sa "vanati" un cod de invite, care se da o data pe ora si trebuie sa-l inregistrati rapid, altfel v-o ia altii inainte. Am vazut foarte multe carti, tutoriale si alte resurse legate de desen / pictura, majoritatea la "Traditional Art". Enjoy!

 

PS: daca dispare link-ul in urma vreunui edit al moderatorilor, nu injurati moderatorii, ca sunt regulile forumului, dati-mi un PM si va zic adresa.

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

proportie proportie proportie...

un mic secret, vizualizati si spatiul de pe langa obiect, si el are o forma. oricum orice desen ar trebuie sa aiba o structura interioara, o schita, ceea ce nu se invata pe youtube de la amatorii americani. aici e vb de scoala...

inca un secret pt a copia de data asta. faceti un caroiaj=patratele. un desen se poate transpune lejer folosind metoda asta. de ex eu am o poza de 20 x25 cm si vreau sa o transpun pe un perete. cat spatiu am? pai 2x2,5m buun. 20 si 25 se impart lejer la 5 si la 2. . cate patratele ne trebuiesc pe hartia aia mica sa putem copia desenul? depinde de detalii...ok. deci putem pune 10 patratele de 2 cm. simplu facem la fel si cu aia 2 m exact acelasi lucru. asta e cel mai simplu dar daca nu se potriveste nici proportia nici cm? tot asa...in cel mai rau caz sa se imparta la aceeasi cifra mai sacrific din poza daca pot. nu am timp si stare sa explic dar se poate aplica si cu precizie. eu am trasat caroiaje cu patratele si de 12mm pe hartie ce corespundeau cu patratele de 10 sau 15 cm pe perete. e f usor. asa va puteti picta singuri camerele. se poate transpune orice poza din revista. orice.

of am uitat sa explic care e faza cu patratele...se deseneaza in ele conturul...patratica 1a conturul trece la 1/3 din ea etc...nush sa explic in cuvinte poate bag o schema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

proportie proportie proportie...

un mic secret, vizualizati si spatiul de pe langa obiect, si el are o forma. oricum orice desen ar trebuie sa aiba o structura interioara, o schita, ceea ce nu se invata pe youtube de la amatorii americani. aici e vb de scoala...

inca un secret pt a copia de data asta. faceti un caroiaj=patratele. un desen se poate transpune lejer folosind metoda asta. de ex eu am o poza de 20 x25 cm si vreau sa o transpun pe un perete. cat spatiu am? pai 2x2,5m buun. 20 si 25 se impart lejer la 5 si la 2. . cate patratele ne trebuiesc pe hartia aia mica sa putem copia desenul? depinde de detalii...ok. deci putem pune 10 patratele de 2 cm. simplu facem la fel si cu aia 2 m exact acelasi lucru. asta e cel mai simplu dar daca nu se potriveste nici proportia nici cm? tot asa...in cel mai rau caz sa se imparta la aceeasi cifra mai sacrific din poza daca pot. nu am timp si stare sa explic dar se poate aplica si cu precizie. eu am trasat caroiaje cu patratele si de 12mm pe hartie ce corespundeau cu patratele de 10 sau 15 cm pe perete. e f usor. asa va puteti picta singuri camerele. se poate transpune orice poza din revista. orice.

of am uitat sa explic care e faza cu patratele...se deseneaza in ele conturul...patratica 1a conturul trece la 1/3 din ea etc...nush sa explic in cuvinte poate bag o schema.

Scara pisicii? :drink:

Referitor la amtorii americani si tutorialele, e normal ca nu poti invata de acolo cat dintr-0 scoala specializata, dar sunt de parere ca tine si de imaginatie, de daruire, de antrenament,etc...Ca si in muzica...poti vedea super talent nescolit, sau mare absolvent care iti rupe partiturile/sau mai stiu eu ce reproduceri sau tehnici, si la imaginatie e praf :wink:

Depinde de la om la om, dar pt cineva care vrea sa mazgaleasca din placere si sa-i mai si iasa ceva cat de cat, sunt bune tutorialele alea, parerea mea!Nu se compara cu facultatea, ca oricata mecanica ai invata din tutoriale si manuale de pe net, tot nu se compara cu o facultate in domeniu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Sunt Vali din Bucuresti, pasionat de motor de cand ma stiu, si desenez cam tot de atata timp. Desenez numai in pix si chiar sunt curios de parerea voastra.

Multumesc. :drink:

 

Eu cred ca sunt foarte reusite .In primul rand sunt reusite estetic,daca faci pozele alb-negru aproape ca nici nu iti dai seama ca sunt facute cu pixul.In al doilea rand ai ceva talent avand in vedere ca le faci din prima neavand posibilitatea sa stergi eventualele greseli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Sunt Vali din Bucuresti, pasionat de motor de cand ma stiu, si desenez cam tot de atata timp. Desenez numai in pix si chiar sunt curios de parerea voastra.

Multumesc. :drink:

foarte faine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Sunt Vali din Bucuresti, pasionat de motor de cand ma stiu, si desenez cam tot de atata timp. Desenez numai in pix si chiar sunt curios de parerea voastra.

Multumesc. :drink:

Tinand cont ca desenezi cu pixul, ceea ce face ceva mai dificil desenatul si mai ales corectatul, desenele sunt super O.K.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos pentru raspunsurile voastre pozitive. Am atasat unele desene mai vechi, cand inca mai foloseam culori sau creion.Sunt autodidact, si atunci cand desenez cu pixul, marja de eroare fiind mica, ma obliga sa invat sa fac din prima incercare ceea ce doresc....reduc numarul de erori....altfel desenul ajunge la gunoi indiferent de stadiu. Apoi incerc pe cat posibil, sa fac totul doar din imaginatie , fara o imagine exterioara drept inspiratie.

post-53943-1269464919_thumb.jpg

post-53943-1269465026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata bine pentru niste desene facute doar in pix din prima. Texturile si contrastele sunt bine prinse.

 

Totusi, nu strica niciodata creionul sau carbunele. Ca student la Arte, as recomanda desene dupa modele reale, indiferent daca ies ca lumea la inceput sau nu, pentru ca forteaza ochiul sa iasa din modul de a privi "in contururi" ca la desne animate. Iar pixul tocmai aici isi are punctul slab - in faptul ca nu permite o modulare prea mare a liniei, fiind limitat la a merge pe linii de aproximativ aceeasi grosime.

 

Daca te uiti la artistii de benzi desenate, asa lucreaza si ei - in creion, dupa care aplica hartie de calc si retraseaza cu cerneala contururile care au ramas dupa constructia cu creionul. Ia mai mult timp si rabdare, pentru ca vrem sa ne iasa bestial din prima trasare, fara revizuiri. Insa tocmai aici invata creierul sa aprecieze mai corect data viitoare - revizuind, corectand, remasurand.

 

Si ca sa nu fiu ala care zice si nu face, o sa pun si eu un desen - portretul lui Moise, desen dupa gips, in atelier, de cativa ani buni. Coarnele alea din cap asa apar la model.

Nu e un desen tare reusit, dar aici se vad tentativele de constructie, apoi corecturi, revenire si asa mai departe.

post-40616-1269468923_thumb.jpg

 

 

Oricum, Keep up the good work! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Midnight_rain

Multumesc frumos pentru sfaturi, chiar sunt binevenite deoarece eu sunt autodidact---tot ceea ce stiu pana la 28 de ani, am invatat singur. Tu cunosti in mod cert mai bine tehnicile de lucru, si chiar ma ajuta sa aflu si alte modalitati de executie a desenului. Eu am desenat si in creion, si faptul ca acum desenez in pix se trage de la dorinta de a stapani liniile exacte si hasurul. Am sa atasez un desen mai vechi...aproximativ anul 2004. Este facut in creion de grafica B6, creion ce este extrem de moale si se intinde foarte tare. Din aceasta cauza l-am plastifiat. Voi incerca pe viitor si carbunele. Multumesc frumos inca o data pentru sfaturi.

post-53943-1269720118_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmm.. desi cica's de specialitate, n-am mai pus mana de ceva vreme pe hartie si creion. Computeru' bata-l vina, cat si faptu ca in rest fac mai mult sculptura.

Dar acu' vreo 4 ani mazgaleam peretii prin oras:

Heaven_is_boring_by_CYCLER.jpg Angry_by_CYCLER.jpg

they_should_play_hide_and_seek_by_CYCLER.jpg peekaboo_by_CYCLER.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tare Cycler! Aduce cu artul din clipurile Gorillas.

 

Cei care vor sfaturi pot sa incerce la visualart.ro la sectiunea incepatori... sunt destui sfatosi acolo pt asa ceva, iar unii sunt chiar buni!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...