Sari la conținut

A fost cineva la service-ul Dual Motors?


Limelight
 Share

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor :). Detin o YAMAHA YBR si am gasit pe internet website-ul celor de la "Dual Motors", care spun ca au service autorizat Yamaha. As vrea sa stiu daca a avut cineva experiente la service-ul lor. As vrea sa imi duc motocicleta pentru o verificare generala in special, si eventual schimbat niste consumabile. Va multumesc si o zi buna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dealeri Yamaha. Pe vremea cand am detinut YBR-ul acolo faceam intretinerea. Era un mecanic bun, cine o mai fi acum nu stiu. N-ai decat sa incerci sa vezi cum lucreaza facand schimburile de consumabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu am fost, ii recomand. De ce? Pai uite un exemplu: la ultima schimbare de pneu fata, in primavara lui 2014, FARA sa solicit au uns senzorul de viteza ("melcul") din proprie initativa cu vaselina din aia albastra (Marine use) care este si azi la locul ei. Am demontat fiind hotarat sa ung piesa (operatie de service curent) dar nu a fost nevoie pentru ca baietii aia si-au facut treaba bine acum 2 ani

Daca intamplarea a fost OFFTOPIC, imi cer scuze.

 

Am si exemple negative dar, una peste alta, am avut experiente bune cu ei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Salut baieti,

Zic sa intreb tot aici, ca nu sunt departe de subiect. Pentru o Yamaha aflata in garantie, ce service recomandati, astfel incat sa mearga garantia si sa nu fie probleme?

Motoreta a fost adusa direct de afara, de la dealer oficial si se apropie de intervalul de revizie.

Multumesc.

» Post actualizat in 19 Apr 2016 04:45

Revin cu o completare: unitatea service autorizata Yamaha poate sa fie ori in Bucuresti, ori in Brasov. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti,

Zic sa intreb tot aici, ca nu sunt departe de subiect. Pentru o Yamaha aflata in garantie, ce service recomandati, astfel incat sa mearga garantia si sa nu fie probleme?

Motoreta a fost adusa direct de afara, de la dealer oficial si se apropie de intervalul de revizie.

Multumesc.

» Post actualizat in 19 Apr 2016 04:45

Revin cu o completare: unitatea service autorizata Yamaha poate sa fie ori in Bucuresti, ori in Brasov. :)

Pe langa Dual Motors, mai este si MotoDynamics (aflata pe centura Buc)

 

Dual motors este reprezentanta yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...
Vizitator _Raul_

Dpmdv, odata ce a trecut perioada de garantie, la reprezentante te duci doar pentru diagnoza dedicata si setari/reglaje ale electronicii. 

Si, poate, sa cumperi piese originale. 

 

Poate exista reprezentante ce au si mecanici buni si preturi normale. 

Sunt destul de rare si li se duce vorba instant oricum. 

 

 

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, Edd a spus:

Fugiti de pseudo-mecanicii de la Dual Motors ca de dracu. N-am intalnit atata incompetenta si lipsa de bun simt ca la ei, nicaieri. M-am ales cu banii dati si daune minore la motor. Eu nu mai calc pe la ei niciodata, iar urmatoarea Yamaha o voi lua din alta parte.

Detaliaza , ce s-a intamplat mai exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, _Raul_ a spus:

Dpmdv, odata ce a trecut perioada de garantie, la reprezentante te duci doar pentru diagnoza dedicata si setari/reglaje ale electronicii. 

Si, poate, sa cumperi piese originale. 

 

Poate exista reprezentante ce au si mecanici buni si preturi normale. 

Sunt destul de rare si li se duce vorba instant oricum. 

 

 

la dual motors era mai ieftin decat la un service f laudat pe aci (si care lucra fara factura spre deosebire de dual motors) basca ca nu a trebuit sa ma intorc pentru surburi de furca uitate. 

acu vreo 3 ani cel putin erau ok. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, _Raul_ a spus:

Poate exista reprezentante ce au si mecanici buni si preturi normale. 

Dual e dealer, nu reprezentanta. importatorul oficial yamaha este unul singur, motodynamics, pe centura. Cel putin eu asa stiu....

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Vroiam sa bifez diagnoza, supapele și frânele la un service oficial (nu în tara). 

Fiindcă nu am nici timp și nici toate sculele ca să îmi fac singur revizia capitala de după cumpărare, am zis sa îmi închid unicornii și sa fac la ei și toate schimburile (uleiuri, filtre, plăcute, lichide, etc).

Nu îmi convine sa lucreze altcineva/un necunoscut la vehiculele de care trag, respectiv cu care pot sa mi-o iau în freza dacă lucrurile nu sunt ok. 

 

Le-am dus o lista cu muulte subpuncte.

 

Prima bariera - ca trebuie sa facă ei o verificare și sa vadă ce este nevoie din lista mea (face-palm 1).

Am nevoie de reprezentanta oficiala ca să îmi dau seama ca lichidul de frână este negru sau ca să ma uit pe facturile vechi și sa vad ca uleiul din telescoape și lichidul de răcire erau neschimbate de ceva km buni. 

 

Ma rog, am comunicat decent pana la urma, au lucrat curat, bine, pretul a fost ala care este peste tot, dar unele operațiuni nu le-au făcut cum am cerut fiindca, citez, "nu era nevoie". 

In traducere libera, nu era timp/chef. 

Mi-au confirmat ce știam - sursa de venit principala la oficiali = schimbat piese/consumabile pt motociclete în garanție. 

 

Toată povestea ca sa subliniez ca și la alții este la fel și ca dacă nu știi din sursa sigura ca sunt service cu mecanici, te duci acolo (post garanție) strict pt operatii pe care doar un service oficial, monomarca, le face corect din motiv de scule dedicate. 

 

La Bmw și Stromuri sa zic ca stați bine în Buc din ce citesc pe forum.

Ducati parca la fel. 

 

Pe vremea când cumpărăm piese originale Yamaha de la ei era un tip f ok la vânzări (George), dar deja vb de amintiri din epoca de-alama. 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...