Sari la conținut

Fisa medicala permis


Green_Alex
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

am si eu o problema si postez aici ca tot este zona in care se discuta de obtinerea permisului moto si poate este cineva mai informat.

Mi-a expirat permisul din Nov 2015 si din diverse motive (lipsa timp) nu am putut sa-l refac.

Acum as vrea sa-l refac si caut daca este cineva care ma poate ajuta cu fisa medicala pentru permis.

Problema este ca nu am timp sa stau la cozi pe la diverse cabinete sa o obtin. E cineva prin zona de nord care are vreo cunostinta care poate ajuta cu procesul asta?

Nu pot fi mai explicit dar se intelege.

 

Zi buna,

Alex

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste la o scoala si vezi unde isi trimit ei elevii sa faca fisa. Suni si iti faci programare, te duci acolo si in 2 ore ai fisa gata, fara spagi ai alte chestii. De obicei, cabinetele cu care colaboreaza scolile, au totul in aceeasi incinta, si se rezolva pe loc tot. Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta așa-i ca și cu unul care m-a rugat să-i rezolv fișa pentru că el n-are timp să și-o rezolve. Când i-am spus că nici eu nu am timp iar el o poate rezolva legal în două ore, s-a supărat și a crezut că l-am expediat intenționat.

Editat de Dr_krl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si da si nu,

inteleg ca 2 ore nu pare mult, dar pentru un om care lucreaza la program intr-un birou la margine de bucuresti, 2 ore inseamna aprox 4 cu plecat cu trafic cu stat pe la usi ceea ce echivaleaza cu o zi de concediu.

 

In general fac eforturi mari sa fiu corect si m-am certat cu multi functionari pentru ca am refuzat sa "ne intelegem" sau am insistat sa primesc bon dar in cazul de fata chiar nu vad de ce tre sa stau pe culoare vreo 3-4 ore ca sa ma vada la ochi niste doctori care oricum nu fac decat sa ma intrebe daca am avut probleme inainte de a-mi semna fisa. Pentru ca din toate specialitatile trecute pe fisa consult pe bune se face doar la oftalmologie, restul sunt frectie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la medlife am intrat, am spus ca vreau fisa pt carnet, mi-au dat fisa, m-am plimbat prin 7 cabinete si 45 de minute mai tarziu aveam fisa stampilata... 65-85 lei nu mai stiu cat a fost.

Editat de Limelight
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare. eu mi-am schimbat acum 1 luna permisul si tot asa am cautat o clinica unde sa merge sa fac fisa medicala repede. Am cautat pe net si i-am gasit pe cei de la Romgermed, unde am fost si a durat cam doua ore toate treaba. Pretul a fost normal, dar a fost bine si rapid! Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...

Salut!

Situatie e urmatoarea: m-a oprit unul in trafic ieri si am constatat ca nu mai am permisul. Nu stiu cand l-am pierdut. Clar ca nici unde. :)

Mi-am luat amenda.

Fiindca astia de la DRPCIV au scos telefonul din furca iar programare online am prins pe la sfarsitul lui august va intreb ce dracu e de facut?

Mai pot circula sau nu?

Am fost sa-l declar la cea mai apropiata sectie de politie ieri. Dar aia au zis ca nu e treaba lor, nu-mi poate da dovada decat cei de la municipala.

WTF?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caz recent, de 3 saptamani in Pitesti. Pierdut permis. A facut programare on-line, a completat online, a platit taxa de eliberare duplicat, a mers si a facut poza la data programarii, i-a dat dovada atunci si in 2 saptamani a fost gata.

Fisa medicala nu este necesara la duplicat, pentru ca nu prelungesti perioada de valabilitate, ci o pastrezi pe cea existenta. Asta daca alegi eliberarea unui duplicat. Daca alegi eliberarea unui permis nou, faci si fisa medicala.

Pana sa ii dea dovada cand a facut poze, a mers asa. A avut noroc sa nu fie oprit si nici incident in trafic nu a avut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana ti se elibereaza un permis nou nu ai suspendat dreptul de a conduce, doar ca poti sa iei amenda pentru lipsa permisului. Pe mine in 15 ani nu m-a oprit niciodata politia la controale de rutina si nici pentru altceva, asa ca riscul amenzii mi se pare rezonabil.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

35 minutes ago, Bored Panda said:

Dovada de 15 zile o obtii de la ghiseu, dupa depunerea documentelor.

 

2 hours ago, VyXxer said:

programare online am prins pe la sfarsitul lui august

 

39 minutes ago, AdrianB1 said:

riscul amenzii mi se pare rezonabil

 Hai sa-ti povestesc istoricul, daca tot ne intindem.

Pe sector cu 4 benzi, eu cu 40 (nu am luat amenda pt viteza), in fata mea militia, cu 40! Dau sa depasesc prin dreapta. Nu am reusit sa trec de ei ca a scos unul (din 3) mana pe geam si m-a oprit.

-Pt ce m-ati oprit? eu, stiind ca sint in regula; cum dracu sa nu fii si sa ai tupeu sa te iei la liniuta cu ei?!

-N-ati semnalizat manevra de depasire, zice insul, numai un zambet incununat de spranceana ridicata in sictir.

Ei, observand si analizand, mi-am dat seama ca orice argument nu tine. Desi masina mea inca semnaliza dreapta.

-Cum demonstrati? 

Aici mentionez ca masina nu era de la rutiera. Ca fapt divers, nu ca daca era ar fi avut camera si in spate. Eu, repet, n-am ajuns radiator la radiator cu ei, ca m-au si oprit. In stationare ei fiind tot in fata mea asezati.

-Faceti contestatie. Actele la control!

In momentul asta am observat ca permisul e la dracu stie unde, ca la mine nu era. Nici acasa pe pian, nici in geaca moto.

Nu mai lungesc.

Imi aduce amenda (semnalizare+permis). Eu asteptam cu pixul in mana. O baga jumate pe geam.

-Aveti ceva de declarat? si imi intinde cartonul pe care era amenda. Eu tot timpul de cand am oprit si pana am plecat am stat cu poponeata pe scaun, in spatele volanului.

Dau sa iau amenda sa completez, zice:

-Nu asa! De la mine din mana!

-Bine, dati-mi procesul verbal, sa stiu cat am de plata.

-Nu semnati, nu vi-l dau.

Va intreb, fellow riders, e legal?

-Multumesc, o zi buna! Am ridicat geamul, aia (ca largisem hora, de-acuma) s-au dus in masina la ei. Am plecat.

Cum se cheama asta? Abuz?!

Astept sa primesc plicul de la ei. Ma doare-n pla de bani. Ma doare in pla ca tre sa stau pe timpul meu din cauza unui vacar, ca sa-mi iau alt plastic.

Nu suport marsavia! Daca el e militain si merge sub limita de viteza pe banda de langa ax: sa stea toata lumea in pla lui in spate! Cum are cineva tupeu sa depaseasca!?

Pe asta l-as vrea sanctionat. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...