Sari la conținut

Postări Recomandate

Salutare! Postez si aici o problema pe care o am si pe care am prezentat-o pe forumul Softpedia aici.

 

M-ar ajuta foarte mult un share pe Facebook ca sa il aduc pe Stoicea Marius in indexul Google, sa se fereasca lumea de el.

 

Daca am postat intr-un loc gresit, rog un moderator sa-mi mute topicul!

 

Va multumesc!

 

Buna ziua!

Probabil multi fermieri sunt interesati sa inlocuiasca vechile tractoare U650 cu ceva utilaje noi cumparate cu Fonduri Europene. Cea mai ieftina solutie ar fi tractoarele Belarus care sunt importate in Romania de Belarus Tractor Galati, dar nu pot fi cumparate de la ei. Aici voi prezenta povestea mea legata de achizitionarea unui Belarus 952.

In vara anului 2014 m-am prezentat la targul Agralimex din Alexandria, Teleorman pentru a verifica piata de utilaje agricole. Am ramas la standul Estagroteh, o firma din judetul Teleorman (de unde sunt si eu). Acolo am vorbit cu Stoicea Marius, care mi-a promis marea cu sarea.

Am demarat un proiect cu Finantare Europeana, iar in vara lui 2015 trebuia sa achizitionez utilajul respectiv. Numitul Stoicea Marius, care pe atunci lucra la Estagroteh, Nanov, Teleorman mi-a facut cea mai buna oferta de pret dintre distribuitorii de tractoare Belarus din Romania.

Ulterior am aflat ca Estagroteh se ocupa cu tepe si inselaciuni, mai exact Estagroteh incaseaza avasul pentru utilaj si nu aduce utilajul respectiv. Sunt unii care vor spune ca eu delirez aici, insa acest link catre Portalul Justitie va arata cati oameni au actionat in judecata respectiva firma pentru astfel de tepe: http://portal.just.r...dInstitutie=740
http://www.firme.inf...man-87jrix.html

Mai mult, Estagroteh inca se ocupa cu tepe, pe data de 22 februarie urmand sa fie ultimul termen al procesului de insolventa intentat de Belarus Tractor Galati: https://termene.ro/d...lteleorman.html

Stoicea Marius se jura ca el nu stia de aceste inselaciuni, desi lucra acolo de mai multi ani! Evident, numai un nebun l-ar crede.

M-am orientat catre Inproconsa Craiova. Cand colo, dau tot de Stoicea Marius, se mutase de la Estagroteh care deja erau cu un picior in groapa. Sobolanii parasesc corabia primii!

Mi-au facut o oferta buna de pret, cu avans foarte mic (tocmai pentru a evita tepe de genul Estagroteh) si am platit un Tractor Belarus 952.

A venit tractorul si au inceput problemele:

1. Am primit manualul in Limba Romana a venit la 4 luni dupa ce am achizitionat tractorul (asta dupa ce le-am trimis o citatie prin posta - emailul nu conteaza deloc pentru ei).

2. La punerea in functiune a tractorului Stoicea Marius a venit cu un mecanic care mirosea a alcool si care nu prea nimerea sa bage in viteza.

3. Cand am anuntat ca este timpul pentru prima revizie mi-au spus ca vin a doua zi...am asteptat saptamani pana au venit. Dupa repetate telefoane au venit niste baieti sa faca schimbul de ulei, dar numai pentru ca aveau mai multe revizii de facut: au plecat dimineata din Craiova si au trecut pe la mai multe firma unde au efectuat revizii, iar spre seara au ajuns si la mine. Daca nu aveau de facut mai multe revizii nici nu veneau la mine.

4. Inproconsa Craiova nu are mecanici care sa efectueze operatiuni service. Dupa 4 luni de exploatare tractorul deja prezenta probleme (sonda combustibil nu indica bine, vitezometrul nu functioneaza, distributorul pierde ulei - foarte multa si altele). I-am chemat sa constate aceste defecte si dupa multe telefoane si 3 saptamani, in luna Noiembrie 2015 Stoicea Marius a venit cu un mecanic de la Biso Alexandria (deci nu al lor) sa constate defectiunile sesizate.

5. Suntem in Februarie 2016 si Inproconsa Craiova inca nu a trimis pe cineva sa remedieze defectiunile, desi i-am telefonat de multe ori si le-am trimis multiple notificari. Stoicea Marius tot amana sub diverse pretexte (n-am vazut om mai nesimtit si mai mincinos decat asta - ba ca nu au ajuns piesele, ba ca au comandat piesele gresite, ca maine, ca poimaine, etc. - de 4 luni o tine asa). Am sunat si la un reprezentand vanzari al Inproconsa Craiova, iar dupa zeci de telefoane in care m-a aburit ca maine, ca poimaine, respectivul a inceput sa ma ameninte la telefon: ca nu stiu cu cine ma pun, ca o sa cumpere el pamant langa mine si o sa ma distruga.

Tot ceea ce am scris mai sus poate fi probat cu documente (desi linkurile prezinta clar situatia), iar in zilele urmatoare voi trimite o ultima notificare scrisa catre Inproconsa Craiova (ca sa am dovada) si le intentez proces (Protectia Consumatorului nu are jurisdictie pentru angajamente intre persoane juridice, deci nu-mi ramane decat sa-i dau in judecata). Voi posta link catre site-ul Portalul Justitiei ca sa vedeti ca nu mint si sa puteti urmari procesul.

Bineinteles ca atunci cand Stoicea Marius, teparul de la Estagroteh si alte persoane de la Inproconsa vor citi ceea ce am scris, vor veni sa spuna ca mint. Linkurile prezentate de mine nu mint!

Am scris acest text pentru ca alti agricultori care trudesc din greu sa nu fie nevoiti sa treaca prin ceea ce am trecut eu!

M-ar ajuta foarte mult daca ati dat share acestei postari pe Facebook, ca sa stie cat mai multa lume ce tepari traiesc printre noi, in special Stoicea Marius.

Va multumesc!

 

P.S.: Vin si cu numarul de telefon al lui Stoicea ca sa nu ne intelegem gresit: 0770827746

Editat de CapnJackSparrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai vericule sa inteleg si eu, tu aici te plangi de:

 

1 prima firma care ti-a dat tzeapa cu avansul (la care te-ai dus pentru ca avea cel mai mic pret de pe piata);

2 a doua firma care nu are service sau mecanici competenti;

3 tractorul in sine ca e de o calitate indoielnica (pentru ca sunt "Cea mai ieftina solutie");

 

Poate gresesc dar am impresia ca nu ai fost nici tu foarte atent. Cand cauti super ocazii sansele sunt sa gasesti tzepe.

 

Si pana la urma respectivul, in afara de faptul ca lucra la firmele alea cu ce a gresit?

Editat de Green_Alex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da in rromanica nu se mai produc tractoare? adica de ce sa sustinem activitatea uzinei de la Brasov sa cheltuim banii in Romania, sa dam de lucru Romanilor? luam de la straini,, le crestem lor vanzarile ca sa punem umarul la inchiderea fabricilor Romanesti ...

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai vericule sa inteleg si eu, tu aici te plangi de:

 

1 prima firma care ti-a dat tzeapa cu avansul (la care te-ai dus pentru ca avea cel mai mic pret de pe piata);

2 a doua firma care nu are service sau mecanici competenti;

3 tractorul in sine ca e de o calitate indoielnica (pentru ca sunt "Cea mai ieftina solutie");

 

Poate gresesc dar am impresia ca nu ai fost nici tu foarte atent. Cand cauti super ocazii sansele sunt sa gasesti tzepe.

 

Si pana la urma respectivul, in afara de faptul ca lucra la firmele alea cu ce a gresit?

 

Salutare!

 

Tractorul nu e de o calitate indoielnica, distribuitorul prezinta un defect din fabricatie!

 

Cand astepti Fonduri Europene nu poti sa amani cat ai tu chef, ca le pierzi. Dupa Estagroteh, nu mai puteam sa iau tractor decat de la Inproconsa sau de la tipii de la Giurgiu, cand faci proiect cu Finantare Europeana nu poti sa iei alte utilaje decat alea scrise in proiect ( de fapt, e si o lista cu fimele de la care poti cumpara si cu preturile - nu poti sa faci ce te taie capul). Cand m-am dus la Inproconsa m-am trezit cu Stoicea Marius acolo, nu m-am dus eu expres sa fac afaceri cu el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ANPC ai auzit ? Dar de o sesizare la Procuratura ( in contencios ) ?

Fa astea intai si intai .

 

ANPC nu are jurisdictie in contracte incheiate intre persoane juridice (persoanele juridice nu sunt consumatori). Zilele astea fac ultima notificare in scris catre Inproconsa si o trimit prin Posta Romana, desi mai am si altele, ca sa o am ca dovada (desi am si emailurile, dar ma astept la orice in Romania, inclusiv sa nu recunoasca emailurile ca proba) si ii dau in judecata!

» Post actualizat in 18 Feb 2016 17:34

da in rromanica nu se mai produc tractoare? adica de ce sa sustinem activitatea uzinei de la Brasov sa cheltuim banii in Romania, sa dam de lucru Romanilor? luam de la straini,, le crestem lor vanzarile ca sa punem umarul la inchiderea fabricilor Romanesti ...

Salut! In Romania se asambleaza tractoare Belarus (d-asta de am cumpara eu) la IRUM, Reghin si au pretul cu cateva mii de euro mai mare decat la importatorii Belarus, plus ca e mult mai departe de mine - nu-mi efectueaza astia garantia, ca sunt la Craiova, dar de la Reghin.

 

Tractoarele Belarus noi sunt net mai bune decat U650-urile Romanesti care din 1965 de cand au intrat in fabricatie au ramas la fel!

» Post actualizat in 18 Feb 2016 17:35

hai sa cumparam numai de la straini,, sa punem lacatul pe industria romaneasca si apoi sa ne plangem de lipsa locurilor de munca.... incep sa dau dreptate lui Petre Tutea...

 

Orice activitate economica urmareste profitul, in situatia mea eu nu pot obtine profit cu utilaje romanesti!

» Post actualizat in 18 Feb 2016 17:37

Aici tu ti-ai cerut-o!

 

daca i-ai vazut mutra acolo nu inteleg ce ai mai avut de discutat cu ei, cu atat mai mult sa-ti puna in functiune utilajul.

Salut! Daca nu se face act de punere in functiune cu reprezentantul firmei, garantia nu e valabila!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tractoarele Belarus noi sunt net mai bune decat U650-urile Romanesti care din 1965 de cand au intrat in fabricatie au ramas la fel!

» Post actualizat in 18 Feb 2016 17:35

 

Orice activitate economica urmareste profitul, in situatia mea eu nu pot obtine profit cu utilaje romanesti!

pai da... pe baza unei analize temeinice stii ca u650 e de ca ca t,, iar belasrusul e ghiocel

.tu dezvolti o activitate unde orice tractor face infarct cand aude..., numas belarusu are inima tare si se descurca....

 

 

de la H445 pana la A1100 A am construit tractoare imbatabile pe piata... totul distrus din cauza celor ca tine " nu cumpar romanesc ca e de caca... iau de la straini ca e bun si se potriveste la ce fac eu "

 

 

 

tu si cu cei din teapa lu petre roman "industria romaneasca tre dusa la fier vechi..."

Editat de Taz Asg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut din nou! Pe baza unei experiente de 25 de ani in domeniu, in care firma a operat numai cu tractoare Romanesti U650 si a faptului ca observ ca raman in urma celor care folosesc utilaje straine, chiar si SH, am ajuns la concluzia ca utilajele straine sunt mai bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

giu, cand faci proiect cu Finantare Europeana nu poti sa iei alte utilaje decat alea scrise in proiect ( de fapt, e si o lista cu fimele de la care poti cumpara si cu preturile - nu poti sa faci ce te taie capul). Cand m-am dus la Inproconsa m-am trezit cu Stoicea Marius acolo, nu m-am dus eu expres sa fac afaceri cu el!

No shit. Zi-i consultantului tau sa-si dea un sut in poponeata.

Ai dreptul sa modifici parametrii tehnici ai utilajul pe care-l achizitionezi, cu note justificative clare si real-adaptate pietei.

Mai mult, ce balmajesti cu lista de firme incalca principiile transparentei si egalitatii de sanse in procedura de achizitie, tu favorizand x sau y firma. Motiv suficient pentru cel ce-ti verifica dosarul de rambursare sau lichidare sa iti aplice corectii.

Poti sa faci ce te taie capul dar numai daca te taie capul.

Si fie-mi iertat, sa iti ceri suturi de la acelasi om in repetate randuri denota o mare .... doza de incredere in semeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, deci bulangii aia care nu-si fac treaba in garantie sunt curati ca niste bebelusi doar pentru ca un client e mai...cu incredere in oameni?!

Si clientul e un nenorocit fiindca s-a saturat de rapciugile alea romanesti scumpe si vai de capul lor?!

Editat de Kollar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

No shit. Zi-i consultantului tau sa-si dea un sut in poponeata.

Ai dreptul sa modifici parametrii tehnici ai utilajul pe care-l achizitionezi, cu note justificative clare si real-adaptate pietei.

Mai mult, ce balmajesti cu lista de firme incalca principiile transparentei si egalitatii de sanse in procedura de achizitie, tu favorizand x sau y firma. Motiv suficient pentru cel ce-ti verifica dosarul de rambursare sau lichidare sa iti aplice corectii.

Poti sa faci ce te taie capul dar numai daca te taie capul.

Si fie-mi iertat, sa iti ceri suturi de la acelasi om in repetate randuri denota o mare .... doza de incredere in semeni.

Va salut! Va invit sa le spuneti asta celor de la AFIR.

Acolo e o lista cu utilaje, puteri si preturi. Proiectul meu prevedea un tractor de o anumita putere la un anumit pret (pe baza caruia s-a calculat punctajul care mi-a dat voie sa accesez Fondurile Europene). Tractorul Belarus era singurul care se incadra in gama respectiva. Cum am spus mai sus, in Romania tractoarele Belarus sunt importate de Belarus Tractor Galati (care a intentat proces de insolventa catre Estagroteh) si care NU comercializeaza tractoare catre clientul final!

 

Astfel nu mi-a ramas sa cumpar tractor decat de la Estagroteh, Inproconsa si o alta firma din Giurgiu.

 

Scopul topicului e ca acel laba de om Marius Stoicea sa nu mai vanda niciun utilaj niciodata, Inproconsa sa invete sa-si respecte clientii, iar orice potential cumparator sa nu ia teapa de la Estagroteh (al carei administrator deja a deschis o alta firma cu acelasi profil si probabil metehne - voi reveni cu detalii).

 

P.S.: M-a sunat tatal meu sa imi spuna ca l-au sunat de la Inproconsa si maine vor veni sa efectueze reparatiile. Indiferent daca vor veni sau nu, eu maine voi scana acel jurnal in care au fost notate defectiunile intalnite ca sa vedeti ca e datat 07.XI.2015.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Chiar nu inteleg reactiile la acest topic.

Un frate motociclist a venit sa isi spuna oful pe acest forum si toata lumea ii sare in cap...ceva constructiv aveti de zis? Daca aveti experienta cu fonduri europene atunci ridicati-va fundul din fotoliu si dati o mana de ajutor omului.

Avand in vedere ca are de condus o afacere si o face de ceva ani presupun ca are destula glagorie intre urechi astfel incat sa nu se uite in gura oricarui prost care vrea sa ii vanda ceva.

In ceea ce priveste accesarea fondurilor europene recomand tuturor sa se informeze cu privire la birocratia pe care o presupune accesarea acestora. De cele mai multe ori (a se citi de fiecare data) dosarele sunt verificate de contopisti fara nici o experienta in domeniul la care face referire respectivul dosar si compara hartii si cifre cu "ordinul de imprastire" transmise de UE.

Mai concret pentru accesarea fondurilor europene punctele pe care trebuie sa le bifezi sunt astfel concepute incat sa te indrepte pe o anumita ale sau spre anumite produse prin limitarea specificatiilor tehnice ce trebuiesc indeplinite. Si o singura virgula daca nu este la locul ei intr-un document atunci acea virgula va fi motiv suficient pentru a iti respinge dosarul si dosarul odata respins ai sanse minime sa il depui din nou si sa primesti banii in timp util astfel incat preferi sa zici/faci ca ei. Spun asta din perspectiva vanzatorului care are de a face cu oameni ce incearca sa acceseze fonduri europene si stiu cata bataie de cap este pentru intocmirea unui dosar care sa treaca cu succes si sa fie platit.

 

In alta ordine de idei ii urez succes si sa nu se lase, pana la urma trebuie sa o scoata la liman pentru ca cealalta optiune pur si simpu este de neacceptat.

Editat de Adixgl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fonduri ai accesat pt utilaj? cat ai dat din buzunar si cat a dat statul?

 

p.s. tractoare belarus se fabirca si in romania mai exact la reghin la firma IRUM

Va salut! Am accesat fonduri pentru "Modernizare ferma vegetala"; pentru ca tatal meu este mai batran, am avut asa 40% EU si 60% noi. Nu am accesat fonduri pe numele meu pentru ca eu studiez in strainatate si ar fi fost prea complicat, plus ca vreau sa plec la doctorat in Asia si nu pot sa ma intorc de acolo sa semnez hartii ca asa are chef un functionar (m-am interesat de procura si era destul de dificil de facut - pentru fiecare chestie imi trebuia o procura separata).

 

Referitor la tractoarele asamblate la IRUM, sunt tot tractoare Belarus, dar care sunt cu 4-5000 de euro mai scumpe decat un Belarus importat.

» Post actualizat in 18 Feb 2016 18:34

Salut,

 

Chiar nu inteleg reactiile la acest topic.

Un frate motociclist a venit sa isi spuna oful pe acest forum si toata lumea ii sare in cap...ceva constructiv aveti de zis? Daca aveti experienta cu fonduri europene atunci ridicati-va fundul din fotoliu si dati o mana de ajutor omului.

Avand in vedere ca are de condus o afacere si o face de ceva ani presupun ca are destula glagorie intre urechi astfel incat sa nu se uite in gura oricarui prost care vrea sa ii vanda ceva.

In ceea ce priveste accesarea fondurilor europene recomand tuturor sa se informeze cu privire la birocratia pe care o presupune accesarea acestora. De cele mai multe ori (a se citi de fiecare data) dosarele sunt verificate de contopisti fara nici o experienta in domeniul la care face referire respectivul dosar si compara hartii si cifre cu "ordinul de imprastire" transmise de UE.

Mai concret pentru accesarea fondurilor europene punctele pe care trebuie sa le bifezi sunt astfel concepute incat sa te indrepte pe o anumita ale sau spre anumite produse prin limitarea specificatiilor tehnice ce trebuiesc indeplinite. Si o singura virgula daca nu este la locul ei intr-un document atunci acea virgula va fi motiv suficient pentru a iti respinge dosarul si dosarul odata respins ai sanse minime sa il depui din nou si sa primesti banii in timp util astfel incat preferi sa zici/faci ca ei. Spun asta din perspectiva vanzatorului care are de a face cu oameni ce incearca sa acceseze fonduri europene si stiu cata bataie de cap este pentru intocmirea unui dosar care sa treaca cu succes si sa fie platit.

 

In alta ordine de idei ii urez succes si sa nu se lase, pana la urma trebuie sa o scoata la liman pentru ca cealalta optiune pur si simpu este de neacceptat.

 

Va salut! Va multumesc pentru sustinere! Cum am spus mai sus, scopul topicului e sa aduca la cunostinta altor potentiali cumparatori povestea mea! Pe cale legala am demarat toate procedurile posibile, nu-mi ramane decat sa astept! Intre timp, imi place sa cred ca am facut o fapta buna si ca sunt persoane care vor evita o inselaciune in urma postarilor mele!

Editat de CapnJackSparrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine de stiut despre tepari ca acest marius... dar eu in locul vostru as fi luat din 40% aia un CASE IHC , MASSEY FERGUSON sau un FENDT... personal iti recomand fendt ;)

Chiar nu inteleg ce le-a casunat tuturor pe FENDT? Aud in ultimul timp tot mai des numele acestei firme. Un FENDT la 90 de CP. costa de 3 ori cat un Belarus (chiar de 3 ori, nu e un numar pus de mine din burta), eram deja in alt buget.

Plus ca eu lucrez o suprafata foarte mica, nu mi-ar fi folosit un astfel de utilaj. Si pe celalat forum am mentionat ca m-am confruntat cu lipsa fortei de munca, nu poti sa un utilaj de 60 000 de Euro pe mana unui betivan...

 

Mie inca imi plac tractoarele John Deere si sper ca peste 35 de ani, cand voi deveni si eu fermier sa imi pot achizitiona utilaje John Deere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fendtul costa de 3 ori cat un belarus chiar si unul care are 20 de ani si a lucrat deja 10 000 de ore este cam la 10000-13000 de euro...dar cu belarusul nou de 4 luni deja ai probleme...ce o sa fie cu el peste 5 ani? dai la fier vechi? fendtul de 20 de ani inca is face treaba...neceseita reparati si intretinere ca orice utilaj care o foloseti dar e mult mai fiabil si mult mai durabil :P pune un fendt langa un alt tractor si incepe sa faci comparatii incepand de la punte fata pana in cabina...si o sa intelegi de ce este diferenta aia de pret...

si eu am avut u 445, IHC, same dar acuma am un ferguson si un fendt si sunt foarte multumit de ei

 

referitor la lipsa fortei de munca...iti dau perfecta dreptate!!! dar nu uita un lucru...niminei nu o sa faca treaba cum o faci tu pentru tine!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romanul tot roman e... Repede arunca vina tot pe cumparatorul de buna credinta si ala e vinovat pt. Tot. Sa nu mai zic de astia care le stiu pe toate. Normalitatatea la noi e de mult dusa pe apa sambetei...

 

Apropo, hua bai sparrow ca nu ti.ai luat john deere! Doua de banii astia! Sau vreo 10 u650-uri sa stea in curte, pe post de arta moderna! (Nu lua replica asta de buna!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu` Jack Sparrow. Intamplator lucrez exact in domeniu.

Vreau doar sa punctez cateva aspecte, nu tin partea nimanui:

- Daca ai cumparat tractorul cu factura externa (ca sa nu platesti TVA in RO), atunci firma care ti-a vandut nu avea nici o obligatie sa-ti dea manual in limba romana.

- Firma importatoare nu vinde - insa ar trebui sa aiba atributii legate de garantie. Poate ca ar trebui sa iei legatura cu ei - practic sunt reprezentanta oficiala din Romania; cei ce ti-au vandut sunt doar dealeri.

- O varianta ar fi sa uiti de garantie, sa-ti faci rost de un manual de service si sa ti-l depanezi in regie proprie. Asta e, ai vrut ieftin.....

- John Deere sunt ok. Dar la gama low, nu mai e ce-a fost.

- Daca tot esti motorist, mergea un japonez de la Kubota cu 3 anisori de garantie reala.Da era mai scump.

 

Din pura curiozitate, cat a costat Belarusul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegu` Jack Sparrow. Intamplator lucrez exact in domeniu.

Vreau doar sa punctez cateva aspecte, nu tin partea nimanui:

- Daca ai cumparat tractorul cu factura externa (ca sa nu platesti TVA in RO), atunci firma care ti-a vandut nu avea nici o obligatie sa-ti dea manual in limba romana.

- Firma importatoare nu vinde - insa ar trebui sa aiba atributii legate de garantie. Poate ca ar trebui sa iei legatura cu ei - practic sunt reprezentanta oficiala din Romania; cei ce ti-au vandut sunt doar dealeri.

- O varianta ar fi sa uiti de garantie, sa-ti faci rost de un manual de service si sa ti-l depanezi in regie proprie. Asta e, ai vrut ieftin.....

- John Deere sunt ok. Dar la gama low, nu mai e ce-a fost.

- Daca tot esti motorist, mergea un japonez de la Kubota cu 3 anisori de garantie reala.Da era mai scump.

 

Din pura curiozitate, cat a costat Belarusul ?

Salutare!

Nu am cumparat tractorul cu factura externa!

Nu am gasit pareri despre tractoarele Kubota pe forumurile Romanesti, consideram optiunea asta, dar mi se pare ca au prea multa electronica pentru un tractorist cu 4 clase; nu cred ca un mecanic scolit la locul de munca la CAP ar sti sa depaneze ceva la el.

Nu e vorba de reparat, nu am ce sa fac daca distribuitorul are un defect de fabricatie, trebuie schimbat.

 

Tags: tractor, Belarus, 952, Stoicea Marius, Estagroteh, Nanov, Alexandria, Teleorman, Inproconsa, Craiova, tepar, tepe, inselaciuni, faliment, insolventa, neseriosi, probleme, garantie

 

Acum observ ca Estagroteh are si pagina de FaceBook: https://www.facebook.com/estagroteh/reviews

 

Acesta este fiul patronului Estagroteh: https://www.facebook.com/borta.denis?fref=ts

Editat de CapnJackSparrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...