Sari la conținut

Postări Recomandate

Si clientul e un nenorocit fiindca s-a saturat de rapciugile alea romanesti scumpe si vai de capul lor?!

Te-ai săturat de alea românești și te duci în Câcârstan ? Hai bă, lasă-mă !

"Mirosea a alcool", poate era străin, așa poate omul să lucreze, cu un digestiv, cu un "51" cum lucrează francezii.

» Post actualizat in 18 Feb 2016 21:14

dar mi se pare ca au prea multa electronica pentru un tractorist cu 4 clase; nu cred ca un mecanic scolit la locul de munca la CAP ar sti sa depaneze ceva la el.

Pt unul cu 25 de ani experiență e comică afirmația de mai sus. Tractoristul tău CAP-ist nu ar fi aflat niciodată "de ce merge" Kubota.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o intrebare, totusi tractoarele astea sunt bune de ceva? Inainte sa-l achizitionezi ai citit ceva pareri despre el (asta ca sa fiu si eu francez si sa nu zic review-uri), cam cum este cu garantia si service-ul/piese de schimb?. Eu cel putin cand fac o achizitie asa fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o intrebare, totusi tractoarele astea sunt bune de ceva? Inainte sa-l achizitionezi ai citit ceva pareri despre el (asta ca sa fiu si eu francez si sa nu zic review-uri), cam cum este cu garantia si service-ul/piese de schimb?. Eu cel putin cand fac o achizitie asa fac.

 

Salutare! Citisem despre aceste tractoare si discutasem cu un fermier care a achizitionat un astfel de tractor. Eu sunt multumit de performante, pentru ca il compar cu vechiul U650:

 

1. Putere mai mare - 90 CP

2. Consum specific mai mic - am obtinut consum foarte bun la aratura pentru grau, insa la transport consuma ma mult decat un Universal 650 datorita cilindreei mari

3. Cabina mai confortabila decat cea a U650 (mai mult spatiu, scaun cu suspensie mai buna si cotiere, etansare mai buna, antifonare mai buna), lumini de lucru bune, faptul ca e nou.

 

Cat despre garantie, despre asta este acest topic. Desi garantia e de doar un an, cei de la Inproconsa nu isi dau interesul deloc, ba ma mai si ameninta cand ii sun sa le amintesc indatoririle pe care le au fata de client. Piesele sunt mult mai ieftine decat cele ale tractoarelor produse in Vest, asta e unul dintre motivele pentru care l-am si cumparat - intretinere ieftina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Voi continua povestea mea cu Marius Stoicea si Inproconsa. Cum am scris ieri, a sunat cineva de la Inproconsa si a spus ca astazi vin sa efectueze reparatiile. Mi s-a parut un pic ciudat initial, dar astazi m-am lamurit, nu veneau pentru mine, au avut o alta operatiune de efectuat intr-o comuna apropiata si au venit la mine in jurul orei 15.

 

Cum era de asteptat, Stoicea Marius nu a mai avut curajul sa vina, au venit 2 baieti cu o masina pe care scria AGRIN (Inproconsa apartine de ei). S-au apucat de treaba, am suspendat tractorul, au dat amandoua rotile spate jos, au demontat rezervoarele de combustibil. Plutitorul era jumatate plin cu motorina, era perforat, deci d-aia nu indica bine nivelul combustibilului. Cu ocazia asta trebuia sa schimbe si niste senzori (la randul lor, ca sa ai acces la ei trebuia date jos rezervoarele). Cand au scos senzorii din cutie, erau alt model. L-au sunat pe Stoicea Marius sa-i raporteze problema si au vrut sa treaca la rezolvarea problemelor cu distribuitorul. Urma sa las tractorul desfacut pana vin senzorii buni. Evident ca nu am fost de acord! Pentru ca se intuneca le-am cerut sa lase distribuitorul in pace si sa reasambleze tractorul (aia imi mai lipsea, sa stau cu el desfacut alte 2-3 luni pana mai binevoiesc ei sa vina pe aici).

 

Drept urmare, astazi, desi au venit 2 mecanici, nu am rezolvat nimic!

 

Cum am promis, atasez Raportul de service. Se observa usor ca data e 7.XI.2015. Scrisul e al lui Stoicea Marius.

 

Numai bine!

post-33220-0-75049200-1455902669_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Finalmente te-ai împiedicat de un căcat de plutitor. Asta nu înțeleg eu: dacă ești cât de cât priceput, "șurubar" iei porcăria aia și mai faci ceva cu mânuța ta, dacă nu te pricepi iei Kubota, Giondir, JCB și stai liniștit 10 ani. Sau ai ghinion și se strică Giondiru în 3 zile și aștepți piesa din Ilinois.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Finalmente te-ai împiedicat de un căcat de plutitor. Asta nu înțeleg eu: dacă ești cât de cât priceput, "șurubar" iei porcăria aia și mai faci ceva cu mânuța ta, dacă nu te pricepi iei Kubota, Giondir, JCB și stai liniștit 10 ani. Sau ai ghinion și se strică Giondiru în 3 zile și aștepți piesa din Ilinois.

 

Buna ziua! Comentariul dumneavoastra mi se pare un pic rautacios! Daca citeati mai atent ati fi observat ca problema principala este distribuitorul, fara de care eu nu pot desfasura activitati agricole!

 

In alta ordine de idei:

 

1. Puteam sa remediez eu unele dintre problemele aparute, dar daca ma atingeam de sigiliile instalate pierdeam garantia, un motiv in plus pentru neseriosii de la Inproconsa ca sa nu efectueze lucrarile de garantie!

 

2. Dupa cum puteti citi mai sus, unii senzori sunt defecti, chiar daca ii scoteam eu, trebuia sa ii inlocuiesc cu altii care ar fi trebuit sa vina de la Inproconsa. Cum am scris mai sus, cei de la Inproconsa, dupa ce ca sunt rauvoitori, mai sunt si incompetenti, intrucat au venit cu alti senzori.

 

3. Cu parere de rau observ ca in Romania anului 2016 multi oameni inca nu inteleg atributiile partilor care semneaza un contract si inca merg pe ideea "ma descurc eu, lasa ca merge si asa". Eu am platit un bun si un serviciu catre Inproconsa - tractorul Belarus 952 si 1 an garantie (da, mai nou, aceste bunuri au garantie de doar 1 an - daca mai trage nitel de timp Inproconsa imi expira garantia. De fapt, cred ca ei asta urmaresc!). Indiferent daca eu pot sa nu sa-mi rezolv probleme de service singur (ceea ce in cazul distribuitorului nu pot), Inproconsa, conform contractului, trebuie sa efectueze lucrari de garantie. Imi pare rau de oamenii care inca nu inteleg lucrurile astea!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca iti pierzi vremea scriind aici.

 

Va salut! Eu sunt absolut convins ca nu! Deja topicurile de pe Motociclism.ro, Softpedia.ro si ComputerGames.ro sunt pe prina pagina Google cand cauti "Marius Stoicea" sau "Estagroteh" sau "Inproconsa"!

 

De fapt, treaba a mers mult mai repede decat ma asteptam. Eu oricum am demarat procedurile legale, daca pot sa anunt si alti oameni astfel incat sa nu aiba si ei de patimit, de ce sa nu o fac?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu inteleg reactiile la acest topic.

Un frate motociclist a venit sa isi spuna oful pe acest forum si toata lumea ii sare in cap...ceva constructiv aveti de zis? Daca aveti experienta cu fonduri europene atunci ridicati-va fundul din fotoliu si dati o mana de ajutor omului.

 

Și ce ne facem dacă, prin absurd, Stoicea Marius ar fi și el tot "un frate motociclist" ? Cine ar mai avea dreptate în situația asta ? :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și ce ne facem dacă, prin absurd, Stoicea Marius ar fi și el tot "un frate motociclist" ? Cine ar mai avea dreptate în situația asta ? :eek:

Salut! Cred ca Dreptatea nu are a face cu Motociclismul, in sensul ca nu sunt echivalente. Cred ca documentul prezentat mai sus arata cine are dreptate aici.

 

Numai bine!

» Post actualizat in 22 Feb 2016 08:24

Buna dimineata!

 

L-a sunat astazi dimineata Marius Stoicea pe tatal meu si i-a spus ca il da in judecata pentru ce am scris eu aici, pentru ca l-am numit "labagiu" (ceea ce nu e adevarat). Tatal meu i-a raspuns ca el credea ca a sunat ca sa anunte ca vine sa efectueze reparatiile, iar Stoicea Marius a inchis!

 

Dupa cum se poate observa, Stoicea Marius e mai preocupat de ce spune lumea pe forum despre el, decat sa isi faca meseria! El nu are niciun gand cu reparatia in garantie, el e preocupat de imaginea lui si de cum poate da niste tepe altor oameni cinstiti.

 

Spunea cineva aici ca nu voi rezolva nimic prin a scrie pe forum si ca publicitatea e tot publicitate, negativa sau pozitiva.

 

Cred ca daca a ajuns sa ma sune si sa ma ameninte ca ma da in judecata, nu e chiar asa inutil forumul!

 

Multumesc forumului si forumistilor pentru ca m-au ajutat sa ridic topicul pe prima pagina Google la cautarea "Marius Stoicea"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca mai trage nitel de timp Inproconsa imi expira garantia.

nu are legatura.

garantia se acorda la termenul la care a fost semnalata defectiunea nu are legatura ca piesa, sa zicem nu e pe stoc si ajunge dupa expirarea garantiei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Ieri, 24 Februarie 2016, cei doi mecanici de la AgrIN au revenit si au remediat majoritatea defectiunilor. A fost pentru prima oara cand o echipa de mecanici s-a deplasat special pentru mine de la Craiova. La reviziile anterioare, indiferent de data la care ii sunam ca sa ii anunt ca am atins numarul de ore de functionare la care trebuie efectuata revizia, mecanicii veneau numai cand erau mai multe operatiuni de facut in judetul Teleorman. Adica asteptau ca mai multi clienti din Teleorman sa le solicite serviciile si, indiferent de data la care erau facute solicitarile, atunci cand se adunau destui clienti, trimiteau o echipa de mecanici care efectuau reparatiile/reviziile in aceeasi zi. Din acest motiv, cu exceptia zilei de ieri, la mine au ajuns mecanicii numai dupa amiza. S-a intamplat si ca AgrIN sa nu aiba mecanici disponibili, iar Marius Stoicea a "imprumutat" un mecanic de la Biso Alexandria si a venit sa constate defectiunile. Sa nu intelegeti ca Marius Stoicea s-a agitat ca sa isi faca treaba, chiar si cand a venit cu un mecanic "imprumutat", tot cand a avut el chef a venit, nu cand i-am cerut eu.

 

Operatiunea de ieri a durat foarte mult timp, a fost necesar sa se demonteze rotile si rezervoarele de combustibil ca schimbe niste senzori deasupra cutiei de viteze, apoi au demontat mare parte a panourilor care sustin bordul si alte elemente din cabina (capitonaje, praguri, etc.) pentru a schimba un senzor si pentru a remedia problemele distribuitorului (nu l-au schimbat, sper ca reparatia sa fi rezolvat scurgerile de ulei - pana nu il folosesc la lucrari agricole nu pot sa fiu sigur). A durat aproape o ora numai sa monteze la loc capitonajele si panourile bordului. Per total tatal meu a fost foarte multumit de prestatia mecanicilor de la AgrIN. A fost prima oara cand mecanicii care au venit sa constate au fost aceiasi cu cei care au remediat problemele, pana acum erau mecanici diferiti la fiecare operatiune.

 

Am putea spune ca problema garantiei a fost rezolvata, dar nu e chiar asa. Dupa efectuarea reparatiei trebuie completat un Proces Verbal/Jurnal de Service pentru prelungirea garantiei cu perioada in care nu am folosit tractorul, iar aceste documente sunt de competenta lui Marius Stoicea. Bineinteles ca el nu a binevoit sa vina impreuna cu mecanicii, important insa e ca eu imi pot face treaba cu acel tractor.

 

Pe data de 1 Martie se da sentinta in dosarul de Insolventa intentat de Belarus Tractor Galati catre Estagroteh, urmand apoi sa se constituie masa creditorilor si sa se treaca la alte proceduri juridice (sechestru, licitatii, etc.).

Mai am de adunat cateva hartii si apoi voi prezenta aici cu documente ce si cum cu acesti tepari de la Estagroteh si firmele asociate lor (nu au numai o firma, au mai multe firme prin care dau tepe, una pe numele fiului patronului Estagroteh, inregistrata in Bulgaria, si inca una inregistrata in Republica Moldova).

 

Cineva spunea ca acest topic nu va fi de folos! Eu cred ca faptul ca am scris aici i-a determinat pe cei de la Inproconsa sa-si revizuiasca atitudinea fata de clienti si am ajutat si alti agricultori onesti sa evite inselaciunile Estagroteh!

 

Va multumesc pentru sustinere! Voi continua sa postez si sa va tin la curent!

 

Daca aveti intrebari, voi raspunde cu mare placere!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns rau,daca si tractoarele au nspe mii de senzori,electronica si alte kakaturi!

Nu e de mirare ca merg alea de 50-60-70 de ani iar astea ajung in cativa ani epave.

Cand spui tractor,spui ceva solid,brut,indestructibil,greu de stricat si usor de reparat!

Acum vad ca se opreste si hop cu el pe platforma ca o belita de conserva cu programari si alte bullshituri!

Am neamuri tractoristi,se stricau,le reparau la poarta sau in curte si a doua zi erau la camp!

Nici unul nu era mecanic cu patalama dar se dadeau peste cap si mergeau rablamentele.

Si erau dastea autohtone Universale nu Ferguson,JD sau Fiat!Se infundau filtrele,uleiul era de rahat,motorina proasta,piesele erau second la second si tot le faceau sa mearga.Acum au aer conditionat,muzica ,calculator,senzori(probabil si ABS) dar cand le pui la munca se ofilesc.

Ca sa nu mai zic la ce costuri de achizitie si intretinere ajunge unul nou.Inchisoarea calicilor scrie pe tine daca ai an prost!

Jack,scuze de offtopic,dar eu sunt fan tractoare,am copilarit intre tractoare si tractoristi si am avut si am respect pentru aceste masinarii de multi ironizate .

Am vazut mereu tractorul ca o masinarie ce aduce hrana si bunastarea in casa !Care nu te lasa sa mori de foame!

Acum vad ca poti sa ajungi muritor de foame daca se strica jucaria!Naspa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns rau,daca si tractoarele au nspe mii de senzori,electronica si alte kakaturi!

Nu e de mirare ca merg alea de 50-60-70 de ani iar astea ajung in cativa ani epave.

Cand spui tractor,spui ceva solid,brut,indestructibil,greu de stricat si usor de reparat!

Acum vad ca se opreste si hop cu el pe platforma ca o belita de conserva cu programari si alte bullshituri!

Am neamuri tractoristi,se stricau,le reparau la poarta sau in curte si a doua zi erau la camp!

Nici unul nu era mecanic cu patalama dar se dadeau peste cap si mergeau rablamentele.

Si erau dastea autohtone Universale nu Ferguson,JD sau Fiat!Se infundau filtrele,uleiul era de rahat,motorina proasta,piesele erau second la second si tot le faceau sa mearga.Acum au aer conditionat,muzica ,calculator,senzori(probabil si ABS) dar cand le pui la munca se ofilesc.

Ca sa nu mai zic la ce costuri de achizitie si intretinere ajunge unul nou.Inchisoarea calicilor scrie pe tine daca ai an prost!

Jack,scuze de offtopic,dar eu sunt fan tractoare,am copilarit intre tractoare si tractoristi si am avut si am respect pentru aceste masinarii de multi ironizate .

Am vazut mereu tractorul ca o masinarie ce aduce hrana si bunastarea in casa !Care nu te lasa sa mori de foame!

Acum vad ca poti sa ajungi muritor de foame daca se strica jucaria!Naspa!

Va salut!

 

Nu e nicio problema ca sunteti offtopic, scopul topicului e tocmai sa ii facem cunoscuti pe teparii astia de la ESTAGROTEH, mai multe postari, vizibilitatea mai buna...

 

Nu cred ca puneti corect problema, dumneavoastra comparati o masinarie de acum 60 de ani cu una de acum, dar tractoarele noi au o putere mult mai mare decat U650-urile Romanesti. Am prieteni fermieri care au cumparat tractoare SH din Germania, in special Case-uri. Eh, alea vechi asa cum sunt ele, cand se strica nu pot fi reparate pe genunchi precum Universalul Romanesc. Pe termen lung, tractoarele Romanesti sunt mult mai scumpe decat un tractor din Vest, ca legam noi o sarma, ne invartim de o supapa de la un vecin, imi da nea' un cui de injector furat din fabrica pe vremea lu' Ceasca' - aia nu poate fi catalogata reparatie.

 

Exemplu: o cunostinta fermier si-a cumparat un tractor nou, iar la o luna dupa ce a iesit din garantie s-a fisurat blocul motor si l-a costat 10 000 de Euro reparatia, dar in aia doi ani de garantie tractorul ala a mers in total 12 ore din 24 ale zilei, efectiv avea perioade cand nu se oprea motorul zile intregi, avea tractoristi in 2 schimburi si mergea incontinuu cu el. Nu mai spun ca folosea niste utilaje pentru care ar fi fost nevoie de 3-4 Universale la un loc ca sa le traga...

 

Calitatea se plateste! Tractoarele U650 se casau la fiecare 5 ani, d-aia aveam noi impresia ca facem treaba cu ele, in realitate calitatea lor era mediocra, d-aia singurii care le cumparau erau saracii. Daca erau tractoare bune le cumparau si nemtii, dar nu erau!

 

Acum, despre noul meu tractor, in afara de problema distribuitorului as fi putut foarte usor sa-l repar eu (ce reparatie, erau defecti niste senzori si trebuia inlocuiti), dar pierdeam garantia daca faceam asta! In plus, e si vorba de principii, daca am platit serviciul de garantie (si ala vai de mama lui, doar un an), de ce sa nu beneficiez de el? Cred ca ar fi cazul ca si in Romania sa inceapa vanzatorii sa-si respecte clientii, a se vedea topicul cu "Nesimtitul de la Ducati"!

 

Imediat dupa ce echipa de mecanici a remediat defectiunile am pus tractorul la treaba. A mers totul foarte bine. Pacat ca trebuie sa ne impiedicam de oameni care Marius Stoicea si administratorul ESTAGROTEH, Veaceslav Borta, in faurirea unei Romanii mai bune!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule, ma bucur ca al tau tractor Belarus (apropos, nu ai poza cu el? ) e din nou "pe roate" si face treaba pentru care l-ai cumparat!

Te asigur ca toti prietenii mei din toate cele 4 zari ale lumii care lucreaza in IT nu vor cumpara niciodata tractoare de la teparii de la ESTAGROTEH!!

:mexicanwave:

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am găsit eu o poză, nu știu dacă am nimerit tractorul, sigur însă este Svetlana traktorista.


post-39353-0-19376400-1456870258_thumb.jpg


» Post actualizat in 01 Mar 2016 22:30

Am ajuns rau,daca si tractoarele au nspe mii de senzori,electronica si alte kakaturi!

Nu e de mirare ca merg alea de 50-60-70 de ani iar astea ajung in cativa ani epave.

Cand spui tractor,spui ceva solid,brut,indestructibil,greu de stricat si usor de reparat!

Acum vad ca se opreste si hop cu el pe platforma ca o belita de conserva cu programari si alte bullshituri!

Am neamuri tractoristi,se stricau,le reparau la poarta sau in curte si a doua zi erau la camp!

Nici unul nu era mecanic cu patalama dar se dadeau peste cap si mergeau rablamentele.

Si erau dastea autohtone Universale nu Ferguson,JD sau Fiat!Se infundau filtrele,uleiul era de rahat,motorina proasta,piesele erau second la second si tot le faceau sa mearga.Acum au aer conditionat,muzica ,calculator,senzori(probabil si ABS) dar cand le pui la munca se ofilesc.

Ca sa nu mai zic la ce costuri de achizitie si intretinere ajunge unul nou.Inchisoarea calicilor scrie pe tine daca ai an prost!

Jack,scuze de offtopic,dar eu sunt fan tractoare,am copilarit intre tractoare si tractoristi si am avut si am respect pentru aceste masinarii de multi ironizate .

Am vazut mereu tractorul ca o masinarie ce aduce hrana si bunastarea in casa !Care nu te lasa sa mori de foame!

Acum vad ca poti sa ajungi muritor de foame daca se strica jucaria!Naspa!

Eu sunt off-topic și încă vreo doi, tu ești în porumbi rătăcit complet. "tractorul nu te lasă să mori de foame, dar dacă se strică, ajungi muritor de foame"

Editat de adrianm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum, despre noul meu tractor, in afara de problema distribuitorului as fi putut foarte usor sa-l repar eu (ce reparatie, erau defecti niste senzori si trebuia inlocuiti), dar pierdeam garantia daca faceam asta! In plus, e si vorba de principii, daca am platit serviciul de garantie (si ala vai de mama lui, doar un an), de ce sa nu beneficiez de el? Cred ca ar fi cazul ca si in Romania sa inceapa vanzatorii sa-si respecte clientii, a se vedea topicul cu "Nesimtitul de la Ducati"!

 

Imediat dupa ce echipa de mecanici a remediat defectiunile am pus tractorul la treaba. A mers totul foarte bine. Pacat ca trebuie sa ne impiedicam de oameni care Marius Stoicea si administratorul ESTAGROTEH, Veaceslav Borta, in faurirea unei Romanii mai bune!

Acuma nu zic ca n-o fi adevarata povestea ta si poate ai dreptate in ceea ce-l priveste pe omul in cauza, dar uneori agataul asta de principii te face sa pierzi mai mult (prin neutilizarea utilajului, oricare ar fi el, si mobra sa fie) decat ar costa reparatia in regie proprie sau platita la altii. Doar ca mai stiu si altii chestia asta si fac tot ce le sta in putinta ca sa scape de clienti in garantie, determinandu-i sa se lipseasca si sa rezolve problemele aparute pe cont propriu. In cazul celor care lucreaza cu producatorul pe baza forfetara (adica nu-si deconteaza reparatiile in garantie ci li se aloca o suma/procent din pretul platit de client pt garantii) chestia asta duce direct la cresterea profitului.

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

» Post actualizat in 01 Mar 2016 22:30

 

Eu sunt off-topic și încă vreo doi, tu ești în porumbi rătăcit complet. "tractorul nu te lasă să mori de foame, dar dacă se strică, ajungi muritor de foame"

Se vede ca stai prea mult in Franta,nu mai stii subtilitatile si intelesul vorbelor romanesti!

Hai sa-ti dau traducerea:Daca ai tractor functional nu mori de foame(asta e vorba din poporul tractorist) dar daca se strica si e luat pe bani multi ,ai rate la el,ghici ce,ajungi muritor de foame.Comprendre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...