Jump to content

kawasaki z800 vs kawasaki versys 650 vs kawasaki ninja 650r(er6-f)

Recommended Posts

Nu ați înțeles absolut deloc bine de ce e mai ok cauciucul spate de 180.

Poate omul vrea pe viitor sa pună Dunlop d211 de ex. Și pe 160 nu se găsește din cate știu și o sa pună alt cauciuc care nu e pe placul lui dar nu are încotro.

Adică cauciucuri de 160 sunt mai puține modele decât 180

De ce te uiti doar la Kawasaki? Si ceilalti producatori au jucarii misto.

Acum din astea 3 modele enumerate de tine inclin catre Versys. Poti face naveta zilnic si ture scurte sau lungi fara nici o bataie de cap. In plus il poti umple de bagaje si pleci unde vezi cu ochii. Cu sau fara pasager. Nu te vad facand asta cu un Z800.

Totusi ti-as recomanda pt inceput pana iti faci mana , sa-ti cumperi o mobra ieftina pt 1 , 2 sezoane.

Eu asa am procedat. Si nu sunt singurul.

Nu ați înțeles absolut deloc bine de ce e mai ok cauciucul spate de 180.

Poate omul vrea pe viitor sa pună Dunlop d211 de ex. Și pe 160 nu se găsește din cate știu și o sa pună alt cauciuc care nu e pe placul lui dar nu are încotro.

Adică cauciucuri de 160 sunt mai puține modele decât 180

Nu stii bine, exista d211 pe 160, am avut eu pe SV. http://www.pneurimoto.ro/cumpara/dunlop-road-racing-easy-racing-sportmax-gp-racer-d211-160-60-17-69w-7449

Oricum daca ia in considerare un tourer (Versys) e aberant sa te gandesti ca e interesat de cauciucuri de trackday.

Edited by thesaw

Versysul

Fix ca ER6, numai ca pentru oameni care nu au nevoie de acel strop de fun putere in plus. E o motocicleta sigura, te duce si te aduce, confortabila. Cand ai asa ceva, nu-ti vine sa-i dai sa-i sara pistoanele prin rezervor. Destul de usurica pentru mersul in oras - ideala la plimbari. Datorita suspensiei, iti permite si o abordare mai voiniceasca pe drumurile pline de gropi de la noi iar, cu cauciucuri potrivite, nu vei avea griji foarte mari pe drumurile forestiere. E un allarounderi foarte bun, face cate putin din toate.

Banuiesc ca daca iti vei permite motor nou, un cauciuc schimbat la 8-10000 km sau max. 3 ani nu va fi problema sa il iei din magazin, nu? :) Va costa ca 500 de lei. Daca iti permiti asta, ignora postul de mai sus... nu-mi vine sa cred ca cineva recomanda o motocicleta doar ca are cauciuc mai lat pe spate.

Minte cu 220 km/h (pilotul are 30 kg sau pinion/foaie schimbate), in rest valabil. Numai la vale ajunge la aprox 205, in configuratia normala (a se verifica forumurile).

A nu se incerca cu cauciucurile cu care vine din fabrica.

Nu stii bine, exista d211 pe 160, am avut eu pe SV. http://www.pneurimoto.ro/cumpara/dunlop-road-racing-easy-racing-sportmax-gp-racer-d211-160-60-17-69w-7449

Oricum daca ia in considerare un tourer (Versys) e aberant mai putin probabil sa te gandesti ca e interesat de cauciucuri de trackday.

Valabil cu linkurile. Oricare din cele 3 motociclete poate face orice face si cealalta, cu accent pe anumite aspecte, dupa putere si alte specificatii, in functie de ce accesorii se monteaza pe ele. Nu o zic numai eu, o spun si ceilalti posesori ai diverselor modele de Kawasaki (pentru ca despre Kawa se vorbeste aici), a se vedea excursii in tara si strainatate de pe motociclism.

Fix asta zic si eu cand n-am 13.000 de euro: e urat cu spume!!! Dupa ce am dat o tura cu el, mi s-a parut si mai urat! =)))))

nu zice nimeni nimic de vibratiile motorizarilor diferite?poate o sa ii placa mai mult z800 find un 4L,care e logic sa aibe foarte putine vibratii,eu am facut schimb in parcare la ikea cu un prieten care avea er6f,aveam impresia ca e ceva neinregula cu motocicleta,ca sta sa explodeze,scuze daca e zis prea mult,dar nu mi-au placut vibratiile usor excesibe zic eu,la drum lung te-ar obosi si mai mult,si asta o spun din experienta,cei care cunosc imi pot da dreptate,dar cum o sa mergi putin afara nu ar trebuii sa fie o problema,tovarasul care a mers pe a mea in parcare a spus ca e ca si cum ar merge pe un norisor la cat de lin e 4L comparativ cu a lui,si nu modelul lui nu avea o problema,cam asa fac toate ,acum depinde de generatii ,probabil la astea noi vibratiile au mai fost reduse.

La ER6F 2006 se simt vibratii intre 3-4000 turatii, dar pentru mine nu sunt deranjante.

Modelul nou nu stiu cum se comporta in acest sens.

210 prinde sigur.

Edited by danielt

nu zice nimeni nimic de vibratiile motorizarilor diferite?poate o sa ii placa mai mult z800 find un 4L,care e logic sa aibe foarte putine vibratii,eu am facut schimb in parcare la ikea cu un prieten care avea er6f,aveam impresia ca e ceva neinregula cu motocicleta,ca sta sa explodeze,scuze daca e zis prea mult,dar nu mi-au placut vibratiile usor excesibe zic eu,la drum lung te-ar obosi si mai mult,si asta o spun din experienta,cei care cunosc imi pot da dreptate,dar cum o sa mergi putin afara nu ar trebuii sa fie o problema,tovarasul care a mers pe a mea in parcare a spus ca e ca si cum ar merge pe un norisor la cat de lin e 4L comparativ cu a lui,si nu modelul lui nu avea o problema,cam asa fac toate ,acum depinde de generatii ,probabil la astea noi vibratiile au mai fost reduse.

Nu mai speria oamenii degeaba cu vibratiile. Nu am mers cu er6n/f/versys, dar te asigur ca o tura intr-o parcare nu te ajuta sa-ti faci o parere despre cum se comporta motorul de fapt. Sunt destule cazuri in care un motor v2 de exemplu, este mai relaxant la drum lung decat un 4 linie care intra in rezonanta la o anumita turatie. Vrei sa zici ca pe motorul tau nu ai simtit niciodata ca stai pe un vibrator pe la ~6000rpm?