Sari la conținut

Probleme chiuloasa


Postări Recomandate

In primul rând va salut!
Dețin un Suzuki Dr 350s iar la ultima ieșire am întâmpinat o problema destul de mare si anume o supapa s-a rupt si a căzut pe cilindru,rezultanta o chiuloasa zapacita...din păcate nu găsesc una in stare decenta dar astăzi am auzit ceva zvonuri cum ca exista șansa de a schimba scaunul supapelor si rectifica chiuloasa.O sa pun poze si va rog sa va dați cu părerea cei care știți.

post-76704-0-73185400-1455825171_thumb.jpeg

post-76704-0-55258300-1455825186_thumb.jpeg

Editat de CataVan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face fara probleme. Cel mai bine cauti un atelier de chiulase auto si le pui intrebari.

Ghiduri de supape - daca gasesti de cumparat e bine, daca nu ai in ordine variantele: ghiduri similare si compativile de la alte motoare si manufacturarea lor de la zero.

Chiulasa trebuie inspectata pentru fisuri (cu substanta penetranta) Daca sunt fisuri se repara daca nu -ramane doar sa o incarci cu sudura de aluminiu (atentie la tipul exact de aliaj ) si sa o slefuiesti - iese ok. evident asta se face inainte de a monta ghidurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rând va salut!

Dețin un Suzuki Dr 350s iar la ultima ieșire am întâmpinat o problema destul de mare si anume o supapa s-a rupt si a căzut pe cilindru,rezultanta o chiuloasa zapacita...din păcate nu găsesc una in stare decenta dar astăzi am auzit ceva zvonuri cum ca exista șansa de a schimba scaunul supapelor si rectifica chiuloasa.O sa pun poze si va rog sa va dați cu părerea cei care știți.

Chiulasa ta e gunoi.

Cauta SH si refa scaunele la aia SH.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alex, asa arata o piesa reparabila. Se poate face fara prea multe eforturi.

La auto se repara chiulase in stare mult mai nasoala. chestia asta se intampla chiar la masini noi de 1-2 ani pe piata.

Bine, nu gasesti asa ceva in autodata :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@free runner, nu suntem în SUA, aici se mai și repară lucrurile. Just for fun, cuiva i s-a schimbat lanțul la mobră, undeva în Germania. Cost manoperă 200 euro ! Doar manopera. Și eu zic că se poate rezolva fără probleme cu vreo 200-300 lei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marea problema e faptul ca nu gasesc una SH,am sunat la toti cei care dezmembreaza DR-uri si nimic.Am vorbit mai multe cu un tip ok din Valcea si mi-a spus ca prima data cand apare un Dr la dezmembrat,se da chiulasa cu totul la un pret destul de mare apoi lumea ramane cu restul pieselor(fapt probat de mine,gasesc orice piesa in afara de chiulasa).Omul zicea ca a vandut chiulasa cu supape si ax cu came la pretul de 1200 de lei... :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CataVan, ar fi interesant de știut cum s-a rupt supapa aia (?) Normal, nu prea se rup așa pur și simplu. Mai degrabă au sărit siguranțele din capul ei și atunci eliminăm doar efectul nu și cauza.

S-a rupt doar ciuperca,tija supapei a ramas la locul ei fara sa sara vreo siguranta.

post-76704-0-45725300-1455870542_thumb.jpg

Editat de CataVan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se repara fara probleme, un meserias bun o rezolva. la supape sa ai grija ce fel de supapa pui (adica am vazut supape de masina montate in chiuloase de moto si in 2 ore de functionare le-a sarit ciuperca,pt ca supapa de masina avea un singur arc si moto avea 2 mai tari, forta de retragere fiind mai mare sa intamplat ce am spus.)si pistonul eu zic sa il scoti afara sa il cureti bine sa il vezi ce si cum este si sa verifici primul segment sa nu fie blocat in canal, de la impact sa se fi strans canalul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Reparatiile devin al naibii de relevante la agregatele pentru care nu se mai gasec piese.

 

O supapa se rupe in felul ala datorita oboselii materialului. DAca repari chiulasa - pune supape noi pe toate pozitiile. Probabil nici restul nu sunt departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu doresc sa se mai intample nimanui ca e tare urat sentimentul cand nu gasesti piese si sta motoreta desfacuta in garaj... :(

Radu imi poti spune cat te-a costat pe tine reparatia si ce trebuie sa trimit cu ea la baietii de la Foris?

Editat de CataVan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era simpu sa dai cautare pe un google............. http://foriscompany.ro/ vorbeste cu ei direct ce si cum. succes,doar reparatia ar trebui sa fie undeva pe la 100euro sau chiar sub. vorba lui ZIDU , schimba si restul supapelor si refa toate ghidurile. oricum per total te va costa mai ieftin decat o chiuloasa SH , maxim 200 euro si ai supape si simeringuri noi.

Editat de mad_max_86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sustin societatea de consum,era doar o constatare , sunt multi care din varii motive inlocuiesc si nu mai repara, reconditioneaza,etc.Personal imi repar singur dar am cunostinte care imi explica in ce a constat reparatia :comert cu piese noi ce nu se compara calitativ cu piesele originale ce puteau fi reconditionate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaa sa nu uit o chestie - acum am observat ca pistonu nu a fost scos din cilindru - inspecteaza biela sa nu aiba vre-o dubiosenie. Defapt intai vesi cat urca pe camasa, daca face sens, apoi te uiti sa nu fie biela serpuita de la soc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

se repara fara griji... supape se gasesc preturi rezonabile (~30 eur bucata).

partea mai complicata este cu ghidul supapei, dar un strungar bun iti poate face una de la zero.


» Post actualizat in 29 Feb 2016 18:34

PS. o chiuloasa second s-ar putea sa ascunda mai multe surprize

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...