Jump to content

Yamaha Tzr 80cc

Anthonyo Raul
 Share

Recommended Posts

Buna seara, am si eu o intrebare, nu de mult mi-am achizitionat un Yamaha Tzr 80cc. Ea are:

Set malossi 80, Muzicuta malossi, Gat admisie malossi, Carburator 26 malossi, Filtru sport malossi, Toba sport gianelli.

Intrebarea mea este, daca ii pot pune o toba care sa "ascunda" sunetul in 2t cel de "drujba", o toba precum Akrapovic ; Yoshimura, etc.

Imi puteti da un sfat? Cu ce toba pot ascunde sunetul acela? Cat m-ar costa? Trebuie omologata si toba?

Multumesc anticipat, o seara placuta si asfalt usca!

Intrebarea mea este, daca ii pot pune o toba care sa "ascunda" sunetul in 2t cel de "drujba"

Nu, pentru ca scopul tobelor nu este sa sune frumos. Mai ales la motoarele 2T, daca modifici traseul evacurarii fara cap, faci ceva pe el motor.

Las-o asa daca vrei sa-ti mearga in parametri. Cine a proiectat-o fii sigur ca a stiut ce face si nu a pus toba aia pentru ca ii place cum suna drujba.

principiul de functionare al motoarelor in 2t se bazeasa destul de mult pe reabsorbirea a 1/3 din gazelle evacuate si rearderea lor. de aceea o sa vezi la majoritatea evacuarilor de 2t ca au toba primara mai mare, acea expandare a tobei(plamanul)are rolul de a inmagazina gaze pentru a putea fi retrase in cilindru. daca se deformeaza (trante, cazaturi busituri) motocicleta pierde din cuplu.

pe scurt: NU, nu poti schimba sunetul motorului 2t sa sune ca 4t. sunt principii de functionare diferite, vezi manualul de fizica de clasa a x-a, capitolul "functionare motoarelor cu ardere interna"

ps: sa nu iti vina vreo idee ca ai putea folosi un motor venkel pt ca e nevoie de bani multi!! :)

O mica , mica atenuare a sunetului de drujba o poti face daca ai silencer si schimbi vata din el .

post-80228-0-45462300-1455871954_thumb.jpg

Edited by cobi

Motoarele 2T au un sunet specific, iar teoria evacuării la 2T este extrem de complexă, nu modifica nimic decât dacă vrei să meargă mai prost și să consume mai mult. În afară de asta, unora chiar le place sunetul ăla, care-i problema cu el ?

p.s. Mai există o variantă, înfunzi toba cu șpan și site de curățat vase, montezi două boxe puternice și bagi în ele semnal de la un generator de sunet moto, există pe net. Glumesc, desigur. :) Las-o așa cum e.