Sari la conținut

Iran - dupa 15 aprilie


cips1277
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Am putin timp liber in aprilie - mai si ma gandesc serios sa fac o tura moto pana in Iran via Turcia. O alta varianta e sa iau ferry din Varna pana in Georgia si sa incep calatoria de acolo prin Armenia si Azerbaidjan. Daca a mai facut cineva asta mi-ar prinde bine niste sfaturi referitoare la:

- viza Iran , Georgia, eventual Armenia si Azerbaidjan

- acte suplimentare moto , permis international etc - daca e cazul

- puncte de trecere frontiera intre Turcia-Iran-Georgia-Armenia-Azerbaidjan si traseu recomandat

- traseu, locuri de campare Turcia si Iran

- preturi Iran , case de schimb la granita, recomandari diverse

- Ce merita si ce nu merita vazut in Iran

- Altele utile despre Iran

 

Mentionez ca imi trebuie rute pe asfalt, am un VFR800

Editat de cips1277
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- E necesar pt intrarea in Iran - Carnet de Passage.

- Cel din Armenia e la Meghri. Traseul e foarte fain, deci ai putea face :Turcia- Georgia- Azerbaidjan - Georgia iarasi- Armenia - Nagorno (Viza se ia fie din Erevan fie pe loc din Stepanakert).- Armenia - Iran - Turcia. Sau ferry din Varna in Batumi/Poti (sau Constanta. Cica este unul din 2015). De stiut ca in continuare din Armeni nu se poate intra in Turcia sau Azerbaidjan.

- Info detaliate despre ture moto in Iran gasesti pe: www.horizonsunlimited.com sau advrider.com.

 

Mult succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca vrei sa mergi in iran ?

Daca arunci oprivire pe site-ul MAE la "Alerte de Calatorie", e de evitat si drumul pana acolo - Turcia, Georgia, Armenia. Iti spun ca e destul de safe. Totul e sa fi putin atent la traficul haotic si sa nu o cauti cu lumanarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Am putin timp liber in aprilie - mai si ma gandesc serios sa fac o tura moto pana in Iran via Turcia. O alta varianta e sa iau ferry din Varna pana in Georgia si sa incep calatoria de acolo prin Armenia si Azerbaidjan. Daca a mai facut cineva asta mi-ar prinde bine niste sfaturi referitoare la:

 

- Ce merita si ce nu merita vazut in Iran

 

cand te hotarasti sa mergi intr-o calatorie de genu asta, cum iei decizia? adica nu stii nici macar ce merita vazut acolo? atunci de ce te duci?!!?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am luat decizia am luat-o in cunostinta de cauza. Stiu multe despre Iran, am gasit acolo si o familie de prieteni in Karaj, am fost invitat, o sa trec pe la ei. Am vorbit cu oameni care au mai fost acolo (chiar cu moto, putini dar sunt) am vorbit cu cetateni iranieni stabiliti in Romania. In esenta ma duc pentru ca vreau, pentru ca pot si pentru ca imi place sa calatoresc cu motorul. In privinta riscurilor te asigur ca nu e chiar asa. Iranul e o tara sigura, Turcia prin care trec la fel. De Bulgaria ce sa mai zic. In principiu am rezolvat cu toate actele, astept doar sa mai rezolv cu viza.

Traseul cam de o luna va fi asa:

Traversez Bulgaria si Turcia teava si ajung in Iran, Bazargan. De acolo (numai pe asfalt) ma duc aproximativ, ca ma mai si abat din traseu pe unde merita :

Tabriz - Makh - Mazrae - Khalkhal - Rasht - Ramsar - Chalus - Asara - Karaj - Teheran - Qom - Kashan - Yazd - Kerman - Sirjan - Bandar Abaas - Insula Qeshm - Bandar Abaas - Asaloyeh - Shiraj - Isfahan - Khorramabad - Kermanshah - Sanandaj - Urmia - Tabriz - Bazargan.

 

Ma duc sa trec masivi muntosi, sa strabat deserturi, sa cunosc oameni, sa ma plimb , sa vad locuri noi, sa mananc mancare traditionala, sa tremur de frig, sa imi fie cald, sa ma bucur de viata. Daca totul merge bine plec pe 27-28 aprilie si ma intorc cel tarziu la inceputul lui iunie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu Hossein de la overlandtroian o sa ma vad, e din Urmia pe unde o sa trec. Deja ne conversam pe mail. Filmuletul nu il stiam dar arata o realitate. Asta e Iranul. Pentru asta vreau sa merg acolo, e o tara frumoasa cu oameni deosebit de prietenosi. Oricum am recunoscut in film Shirazul, Persepolisul si Isfahanul, locuri pe unde voi merge si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat e garantia? eu stiam ca e f mare...tu cat ai platit? sau cum se calculeaza?

 

Am citit ca Hossein, contra unei taxe poate produce niste hartii, cu care sa tranzitezi 7 zile Iranul, iar daca vi din Georgia, cat ai viza...o fi adevarat?

 

Merci de informatii.

 

 

 

 

 

 

```

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand te hotarasti sa mergi intr-o calatorie de genu asta, cum iei decizia? adica nu stii nici macar ce merita vazut acolo? atunci de ce te duci?!!?!

CA sa mergi! In primul rand. Si decizia o iei asa: " Am chef sa merg undeva unde n-am mai fost. Pai in Iran am fost? Nu! Sa mergem, atunci!"

Simplu nu?! Nu toata lumea cauta neaparat obiective turistice clasice. Daca se nimeresc in drum, cu atat mai bine, daca nu, nicio paguba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io m-as duce cu KLE-ul... :tempted:

Pai domnu' Kollar si eu m-as fi dus bucuros cu KLE-ul daca era mai tanar dar are 25 de ani, e totusi cam mult pentru el. Asa ca iau VFR-ul.

 

 

Pt cristache, garantia e mare, discutam de multe mii de euro. Cel mai bine trebuie vorbit direct la ACR cand te hotarasti. Am aflat si eu de viza de 7 zile dar nu merge la mine, eu stau aproape o luna acolo. Hossein am auzit ca e ok, daca el zice ca poate inseamna ca asa e.

Editat de cips1277
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... In esenta ma duc pentru ca vreau, pentru ca pot si pentru ca imi place sa calatoresc cu motorul.....

Minunat spus! Restul chiar nu mai conteaza. Exact la fel vedem lucrurile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am fost informat de catre Hossein de la overlandtoiran ca mi-a fost aprobata cererea pentru viza, mi-a transmis codul de aprobare. Ma pot duce la ambasada saptamana viitoare cu restul documentelor sa initez procedura de ridicare a vizei. Am avut ceva emotii cu asta dar totul e ok. Tot saptamana viitoare bag motorul in revizie capitala, am luat piesele deja. Pregatirile decurg bine. Mai am de rezolvat cu asigurarea medicala, sa vad unde anume o fac.

Editat de cips1277
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de asigurarea medicala de calatorie te sfatuiesc sa nu faci una low cost. La cati bani ai cheltuit deja este pacat sa faci la o societate de asigurari din RO care nu are asistenta internationala. Recomand Aliantz sau direct cu Mondial Asistance . Pentru detalii daca doresti cauta-ma, ai adresele in semnatura mea.

Bafta si drum bun !

Editat de Alin G.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incheiat asigurare medicala de calatorie la Alliantz. Acopera intreaga perioada solicitata pentru viza cu toate ca nu cred ca stau chiar atat dar am zis sa fie. O intrebare, ambasada solicita pentru eliberarea vizei si o adeverinta medicala. Este ok cea de la medicul de familie sau vor altceva de la vreo clinica acreditata?

Editat de cips1277
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am gasit aici cateva detalii despre intrarea in Iran pe roti cat si despre Hossein si cazarea la el acasa (poate ajuta la ceva ) :

 

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/middle-east/visit-hossein-iran-urmia-city-67636

http://www.horizonsunlimited.com/hubb/middle-east/hosseins-guest-house-iran-any-73210

 

Sper sa citim o poveste a unei reusite frumoase la intoarcere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit, merci mult de informatii. Am mai progresat putin cu pregatirile, gata, am si viza in pasaport.

Motorul este si el pregatit tehnic pentru tura asta. VFR-ul primit toate noi: intinzatoare de distributie OEM, kit lant DID, rulmenti roata fata si jug, placute frana Brembo, cauciucuri Michelin Pilot road 4, uns, gresat, curatat, verificate toate instalatiile si partea electrica, schimburi ulei si filtre. In rest nu am mai gasit nimic dubios la el.

La mine o sa mai am de rezerva : cate un set placute, semeringuri ulei furca, discuri ambreiaj, garnituri pompe frana si ambreiaj, releu incarcare, un rulment fata, kit pana cu CO2, kit reparatie cabluri acceleratie trusa chei minimala.

Mi-am luat un cort Trimm Delta-D de 2.2 Kg, sac dormit puf gasca de 600g, Saltea autogonflabila de 600g. Estimez ca o sa pot dormi lejer la 4-5 grade ceea ce va fi ok, am studiat prognozele nu vor fi mai putin de atatea noaptea prin muntii prin care trec. O sa pot dormi ok si prin sudul Iranului la 20-25 grade noaptea, cortul este unul ok pentru asta, un compromis bun zic eu.

Mai am de rezolvat doar cu gentile de bagaje. eu am niste Oxford textile - set compus din: rucsac de rezervor, genti laterale si geanta de loc pasager. Un volum total de 100 litri la care adaug un sac impermeabil cu sistemul de dormit, destul de mic, merge prins tot pe loc pasager. Cu asta pregatirile se apropie de sfarsit, saptamana viitoare mai rezolv tot ce mai am si sunt gata de drum.

Astept sfarsitul lui aprilie sa plec ca sa se mai incalzeasca putin afara sa nu fac turturi prin zona kurda din Turcia. Daca stie cineva ceva campinguri pe traseul Istambul - Ankara - Dogubayazit il rog sa imi spuna si mie, as vrea sa le stiu inainte sa plec, prin Turcia la dus vreau sa trec teava si sa nu pierd timpul cautand seara cand ma opresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iei legatura cu Mihai Varadero, Cred ca va fi mai mult decat incantat sa te insoteasca, mai ales daca traseul va iinclude Turcia, Georgia, Armenia si Nagorno Karabah!

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...